Politika
“LEGITIMNI HRVAT” DALEKO OD PREDSJEDNIŠTVA: Da li je moguć dogovor Hrvata i Bošnjaka?

Andrej Plenković, premijer Hrvatske, tokom posjete BiH ponovo je govorio o Izbornom zakonu BiH i legitimnom predstavljanju Hrvata, prije svega u Predsjedništvu BiH, međutim, iz kasnijih “napada” bošnjačkih političara na Plenkovića može se zaključiti da dogovor Bošnjaka i Hrvata u ovom trenutku uopšte nije moguć, a to je pokazalo i posljednjih 15 godina od kada traju razgovori na tu temu.
Plenković je “napadnut” jer je za presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju “Sejdić i Finci” (donesena u decembru 2009. godine) rekao da su “jedan pravni put ostvarivanja političkih ciljeva” i da su “fabricirane”. Odmah nakon toga na Plenkovića su se obrušili bošnjački političari, koji tvrde da su presude nešto što se mora implementirati, a to bi u praksi, između ostalog, značilo da i dalje Bošnjaci, recimo, mogu izabrati hrvatskog člana Predsjedništva BiH.
“U ovim političkim okolnostima nisu sazreli uvjeti za postizanje dogovora. Čelnici političkih stranaka iz Sarajeva, bez obzira što se deklarativno izjašnjavaju da su spremni za postizanje dogovora i kompromisa, u praksi, kada dođe trenutak i kada treba naći balans između nacionalnog i građanskog principa, povuku se sa različitim obrazloženjima i opravdanjima, zato što su protiv”, rekao je za “Nezavisne” Danijel Vidović, politikolog iz Mostara.
On kaže da je jedini način da se dođe do rješenja pritisak međunarodnog faktora, u prvom redu američke administracije.
“BiH je, vidimo vrlo jasno, američka kolonija i Evropa tu ima sekundarnu ulogu”, rekao je Vidović, dodajući da je Hrvatska kao članica EU temu BiH podigla visoko u Briselu, ali da Brisel ne igra glavnu ulogu.
Inače, dogovori o novom Izbornom zakonu BiH, u kontekstu legitimnog predstavljanja, traju već godinama, a uporna insistiranja Hrvata da sami sebi biraju člana Predsjedništva BiH do sada nisu dala nikakve rezultate. I pred prošle opšte izbore bilo je nekoliko pokušaja dogovora među političkim predstavnicima Hrvata i Bošnjaka, međutim, na kraju su izbori održani po Izbornom zakonu koji je ponovo omogućio da Željko Komšić, kao hrvatski član, u Predsjedništvo BiH bude izabran bošnjačkim glasovima.
Koliko je u ovom trenutku BiH daleko od postizanja dogovora o Izbornom zakonu BiH, a što je jedan od uslova za početak pregovora BiH sa EU, govore i izjave bošnjačkih i hrvatskih političara.
Recimo, nakon presude “Kovačević”, koju je Evropski sud za ljudska prava donio prošle godine, Dragan Čović, predsjednik HDZ-a, rekao je da “oni koji zazivaju građansku državu i kroz nekakvu presudu vide za to prostora, jasno im poručujemo da dok u Ustavu imamo hrvatskog člana Predsjedništva, dok god imamo hrvatski klub Doma naroda i na entitetskoj i državnoj razini, to jasno svjedoči o potrebi ustavne jednakopravnosti hrvatskog naroda”.
S druge strane, tu istu presudu tada je komentarisao i Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a, koji je kazao da svaka nova presuda Evropskog suda za ljudska prava potvrđuje neupitnu istinu, a to je “da je budućnost evropske BiH, budućnost građanske BiH”.
Pored presuda Evropskog suda za ljudska prava koje govore o tome da su diskriminisani svi oni koji se ne izjašnjavaju kao Srbi, Hrvati i Bošnjaci jer ne mogu biti birani u Predsjedništvo BiH i Dom naroda, tu je i odluka Ustavnog suda BiH koja, s druge strane, u predmetu “Ljubić” kaže da postojeći Izborni zakon BiH krši prava konstitutivnih naroda da biraju svoje legitimne predstavnike, što je zagarantovano Ustavom BiH.
“Hrvati u BiH plaćaju ceh Vašingtonskom sporazumu. Tada su, zarad rješavanja pitanja Srba u Hrvatskoj, žrtvovani od vlastitog rukovodstva i spojeni u nespojivu uniju sa Bošnjacima. Bošnjaci nikad neće dozvoliti da Hrvate predstavljaju pravi Hrvati. Legitimno je da se to pitanje postavlja iz Hrvatske, ali se možda treba postaviti pitanje političkog predstavljanja Srba u Republici Hrvatskoj. Postavlja se pitanje ko treba da odlučuje ko je Srbin ili ko je Hrvat. Da li je Komšić veći Hrvat ili je Pupovac veći Srbin. Hrvati treba prvo da gledaju u svoje dvorište, pa tek onda u BiH”, rekao je za “Nezavisne” Nebojša Tojagić, politički analitičar.
Politika
LITVANIJA POKRENULA PROCEDURU SANKCIJA ZA DODIKA! Na spisku su i Višković i Stevandić

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.
Osim predsjednika Republike Srpske, na listi sankcija Litvanije našli su se i premijer Republike Srpske Radovan Višković i predsjednik Narodne Skupštine RS Nenad Stevandić.
Sankcije koje je pokrenula Litvanija, kako prenosi “Avaz”, znače zabranu ulaska u zemlju do 18. aprila 2030. godine, a očekuje sa da će značiti i zabranu korištenja vazdušnog prostora.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.
Proceduru uvođenja iste vrste sankcija juče je prema Dodiku pokrenula i Poljska.
Ambasada Republike Poljske u Sarajevu potvrdila je danas da je, po nalogu ministra spoljnih poslova Radoslava Sikorskog, pokrenuta procedura zabrane ulaska i boravka (uključujući tranzit) na teritoriju Republike Poljske za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
“Odluka ministra Sikorskog donesena je zbog ozbiljnog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine od strane Milorada Dodika, koja je priznata kao subjekt međunarodnog prava”, naveli su iz Ambasade.
Politika
PDP UPOZORAVA “Digitalni nadzor po kineskom modelu, ruskoj praksi i izraelskoj obuci – SRPSKA IDE PUTEM REPRESIJE I CENZURE”

Politički savjet Partije demokratskog progresa (PDP) izrazio je duboku zabrinutost zbog načina na koji se sprovodi projekat digitalnog nadzora u Republici Srpskoj, ocijenivši da je riječ o opasnom potezu bez presedana koji uključuje kineski softver, rusku praksu i izraelsku obuku, a odvija se u potpunoj netransparentnosti.
Prema navodima iz istraživačkog teksta portala Kapital, Vlada Republike Srpske je bez javnog tendera i bez ikakvog uključivanja stručne zajednice sklopila ugovor vrijedan 57 miliona KM sa kineskom firmom “ELINC”, koja je povezana sa vojno-industrijskim sektorom Narodne Republike Kine i nalazi se na američkoj „crnoj listi“.
– Ovim potezom Republika Srpska se svjesno dovodi u delikatan međunarodni i geopolitički kontekst. Takvo djelovanje ne samo da je zabrinjavajuće, nego je i opasno po građane i po budućnost Srpske – upozorila je Adriana Basara, član Političkog savjeta GrO PDP i potpredsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka.
Basara ističe da se sve sprovodi bez pravnog okvira i zakonskih garancija za zaštitu ljudskih prava i sloboda.
– PDP smatra da je potpuno nedopustivo da se sistem digitalnog nadzora uvodi bez zakona, bez ikakve kontrole, i da se ovakvi projekti sakrivaju od očiju javnosti. Posebno zabrinjava najava “nulte tolerancije” na “loše vijesti” u medijima, što otvoreno ukazuje na pokušaj uvođenja cenzure i političkog disciplinovanja medijskog prostora – poručuje Basara.
Ona dodaje da se borba protiv sajber kriminala i zaštita djece ne smiju koristiti kao izgovor za represiju prema građanima, novinarima i političkim neistomišljenicima.
– Ovo je jasna prijetnja osnovnim demokratskim principima i slobodi govora. PDP će uložiti sve napore da se ova opasna praksa zaustavi i da se zaštite prava svih građana – zaključila je Basara.
PDP poziva institucije, građane i međunarodne partnere da ne ignorišu ovu ozbiljnu situaciju koja može imati dugoročne posljedice po slobodu i sigurnost svih u Republici Srpskoj.
Politika
Nakon Poljske i LITVANIJA DODIKU UVELA SANKCIJE

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjeljenja za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.
Nije poznato šta će sankcije podrazumijevati, a što se tiče onih od Poljske, one će značiti zabranu ulaska u zemlju i tranzit kroz nju, potvrđeno je danas iz Ambasade Poljske u BiH.
Iz Ambasade Poljske su naveli da je inicijator ministar inostranih poslova Poljske Radoslav Sikorski, te da će detaljno obrazloženje odluke biti objavljeno po okončanju procedure i stupanja na snagu zabrane.
Zbog djelovanja koje su prijetnja ustavnom poretku BiH, Njemačka i Austrija su početkom aprila uvele sankcije, odnosno zabranu ulaska u te dvije zemlje za Dodika, Viškovića i Stevandića, prenosi Avaz.
-
Politika3 dana ago
ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK ISTIČE “Presuda Suda BiH treba da bude poništena”
-
Politika1 dan ago
CRNADAK “Nećemo biti glineni golubovi za linč na koji poziva režim”
-
Politika2 dana ago
ACO STANIŠIĆ (SNSD) POSLANIK I DIRETOR, odnedavno je navodno, i vlasnik 8 malih solarnih elektrana u Nevesinju i 6 fotonaponskih elektrana u Sokocu
-
Svijet3 dana ago
Zelenski poslao poruku Putinu “SPREMAN SAM”
-
Politika3 dana ago
VUKOVIĆ “Vidljiv Dodikov POLITIČKI NERVNI SLOM”
-
Politika1 dan ago
HELEZ SE PRAVDA “Obmanuli su i mene da će biti u redu i da će to zabraniti”
-
Region1 dan ago
HRVATI ZABRANILI SRPSKIM STUDENTIMA ULAZAK U JASENOVAC! Zurof “To je apsurdno”