Banjaluka
NEPRIJAVLJENO IZDAVANJE SMJEŠTAJA umanjuje turistički rekord Srpske!

Turizam je jedna od rijetkih privrednih grana u Srpskoj koja posluje pozitivno, a za osam mjeseci ove godine ostvareno je 36.000 noćenja više nego u istom periodu lani. Međutim, činjenica je da bi istinski rekord srušili kada bi i kreveti iz sive zone dospjeli u zvaničnu statistiku.
Prošla godina za turizam Srpske bila je rekordna, a sudeći prema zvaničnoj statistici ova sezona biće upisana zlatnim slovima u turistički kalendar.
– Ovogodišnja turistička sezona u Republici Srpskoj mogla bi biti završena sa rekordnih milion i po turističkih noćenja – rekao je ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić, podsjetivši da u Srpsku najčešće dolaze gosti iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Austrije i Njemačke.
On je naglasio da su upravo to ciljna tržišta od kojih Srpska želi da izvuče maksimum te dodao da su Banjaluka, Trebinje i Foča i dalje destinacije koje su najzanimljivije turistima.
Rukovodilac sektora za promociju turizma u Turističkoj organizaciji RS Marko Radić rekao je za “Glas Srpske” da razlog za ovakav rezultat leži u činjenici da su aktivnosti zasnovane na boravku u prirodi, očuvanju životne sredine i zaštiti biodiverziteta, gastronomiji, pješačenju, biciklizmu, planinarenju i slično dobile na značaju u periodu poslije korone i trend su u svijetu.
– Kod nas se turistička ponuda zasniva upravo na tome. Dio smo tog evropskog tržišta, a polovina svjetskih dolazaka je bazirana u Evropi – rekao je Radić.
Međutim, ističe da podaci kojima se raspolaže predstavljaju minimalna, a ne potpuno relevantna kretanja turista, jer nema evidencije broja dolazaka i noćenja u privatnim apartmanima, a drugi razlog je neadekvatno prijavljivanje u ostalim kategorijama smještaja.
– Statistika je bazirana na broju od oko 13.000 kreveta, ali nezvanično sa apartmanima ih ima oko 24.000. Podaci kojima raspolažemo su vezani za kategoriju “Hoteli i sličan smještaj” u procentu od 91,44 odsto, dok isti imaju iskorištenost smještajnih kapaciteta u 2023. godini u prosjeku oko 15 odsto, što je u granicama nevjerovatnog za poslovanje – navodi Radić.
Povlačeći paralelu između Srpske i regiona, navodi da procentualna zastupljenost privatnog smještaja u regionu u ukupnoj statistici varira od 50 do 60 odsto.
– Ne računajući na malu prijavljenu iskorištenost smještajnih kapaciteta u kategoriji “Hoteli i sličan smještaj”, ni na skoro potpuno odsustvo podataka vezanih za kampove, ali uzimajući u obzir skoro jednak broj prijavljenog i neprijavljenog smještaja, te iskustva iz komšiluka, i uzimajući procenat duplo manji nego kod njih (30 odsto), mi bi na očekivanih 1,2 miliona noćenja na kraju godine trebalo da imamo prijavljeno između 300.000 i 400.000 noćenja samo od “stana na dan”. To nas dovodi do zaista rekordnog broja – istakao je Radić.
Konkretno, kada je riječ o smještaju “stan na dan”, Višegrad je donekle uspio da stane u kraj sivoj zoni.
– Uglavnom su svi objekti “stan na dan” prijavljeni kroz ugovor, ali problem jeste to što statistika ne vodi zvaničnu evidenciju koliko je noćenja konkretno u tim objektima. U saradnji sa lokalnom inspekcijom ta oblast je dovedena u red. Međutim, vlasnici takvog smještaja i dalje imaju prostora da ne prijavljuju svakog gosta i tu ima sive zone, odnosno tu se pravi razlika koliko su oni gostiju evidentirali, a koliko ih je zaista bilo – rekao je za “Glas” vršilac dužnosti direktora Turističke organizacije Višegrad Branislav Andrić, naglasivši da će izmjene zakona o boravišnoj taksi iduće godine sigurno i ovaj segment dovesti u red.
Banjaluka
GRAD SUOČEN SA NIZOM BLOKADA: Pitanje naplate parkinga samo jedna u nizu u režiji SKUPŠTINSKE VEĆINE

Osnivanje novog preduzeća je neisplativo
Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Srpskoj, navodi ona.
Odluka o upravljanju parkinzima i garažama je bila spremna, predložena odbornicima, ali kao takva nije dobila podršku odbornika u Skupštini Grada. SNSD se vodi tezom da je Ustavni sud navodno rekao kako Grad mora naplatu parkinga povjeriti drugom javnom preduzeću, što apsolutno nije tačno. Zakon jasno kaže da lokalna zajednica može, ali ne mora, da to učini.
Rekla je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je istakla i to kako će Gradska uprava zatražiti autentično tumačenje zakona od Narodne skupštine Republike Srpske, a sve kako bi se razjasnilo da li je osnivanje novog preduzeća za naplatu parkinga – zaista obavezno.
-Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Republici Srpskoj. Postavlja se pitanje – kome je uopšte u interesu da se osniva novo, vjerovatno gubitaško preduzeće, koje bi samo dodatno opteretilo budžet – upitala je ona.
Istakla je i to kako se Grad trenutno suočava sa nizom blokada, te da je ova još jedna u nizu.
-Na svaku njihovu blokadu odgovaramo sa pet pozitivnih inicijativa. Tako ćemo i ovaj put pronaći rješenje, jer energiju želimo da usvojimo na izgradnju i razvoj Banjaluke – rekla je Savić – Banjac.
Pomenula je i finansijski gubitak koji Grad trpi zbog nesprovođenja odluke o naplati parkinga.
-Godišnje prihode od oko 5 miliona KM sada nemamo. Uz to, Banjaluka je već zakinuta za sedam miliona maraka izmjenom Zakona o budžetskom sistemu. Pitam SNSD – kako planiraju raspoređivati novac iz budžeta ako se konstantno blokiraju izvori prihoda– uptala je ona.
Savić Banjac je istakla i to da bi problem već bio riješen da je odluka usvojena u skupštinskim klupama.
-Ustavni sud je samo precizirao da cijene parkinga mora usvajati Skupština Grada, a ne gradonačelnik. Mi smo tu odluku dostavili Skupštini i – da su je izglasali, problem bi već danas bio riješen. Ako postoji volja, postoji i način. Odluka može ponovo biti na dnevnom redu – rekla je Savić-Banjac.
Kao moguće alternativno rješenje Savić – Banjc je spomenula ZIBL, koji je već postojeće preduzeće koje bi moglo preuzeti ovu djelatnost bez dodatnih troškova za građane.
-Moje pitanje je – zašto osnivati novo preduzeće ako već imamo ZIBL, koji bi mogao preuzeti posao bez dodatnog zapošljavanja, novih računovodstvenih timova i povećanja administracije? To bi bilo mnogo logičnije i ekonomičnije rješenje – zaključila je Savić-Banjac.
Banjaluka
SAVIĆ BANJAC “Bilo bi korisno da je jednaka ZAINTERESOVANOST ZA BUDŽET SRPSKE, kao što je slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke”

Gradski menadžer Banjaluke, Mirna Savić Banjac, istakla je kako bi bilo izuzetno korisno da se građani više zainteresuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke.
– Za sve nas bilo bi više nego korisno da se ljudi bar desetim dijelom interesuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj za Nacrt Banjaluke – rekla je ona.
Postavila je pitanje da li je ključ interesa za Nacrt budžeta u tome što se o njemu raspravlja sa pet mjeseci zakašnjenja. Takođe, izrazila je zabrinutost zbog toga što problemi i interesovanja vezana za Banjaluku često postaju dominantna tema, dok se značajni problemi, poput milijardi dugovanja, stotina miliona arbitraža i neisplaćivanja davanja iz republičkog budžeta, prećutkuju.
– Svaki problem i svako interesovanje vješto su postali problem i tema Banjaluke, dok milijarde dugovanja, stotine miliona arbitraža i neisplaćivanje mnogih davanja iz republičkog budžeta o kojima mi građani šapuću i govore ispod glasa, ostaju negdje u magli – naglasila je Savić Banjac.
Ukazala je na to da nema čovjeka u Republici Srpskoj koji nema stav o gotovo svakoj, pa i najmanjoj sitnici u gradu: –
– Smeće, klupa, krošnja, soba 16, radnik na parkingu, semafor, dopis…neka, i treba – navela je ona.
Prema njenim riječima, interesovanje i analiza su osnov za bolje djelovanje, ma koliko pritisci često bili neobjektivni i utemeljeni na stvarima koje su daleko od istine.
– Onda, uključite mozak, saberite informacije i donesite stav. Sami i samo svoj – poručila je Savić Banjac.
Takođe, istakla je važnost toga da građani razumiju realnost situacije i postave prava pitanja.
– I prije nego što vam kažu da na javnim raspravama upisujete želje i pozdrave za trošenje, znajte da su Banjaluci uskraćeni: cca 7 miliona od PDV-a, cca 5 miliona od parkinga, cca 3 miliona od poreza na nepokretnost – dodala je.
Savić Banjac je zatim pozvala građane da se ne bave zabavnim crtanjima želja i pozdrava, već da se fokusiraju na ozbiljne probleme koji utiču na grad. Takođe, podsjetila je na redovan budžet Republike Srpske i dva rebalansa godišnje, a najnoviji rebalans najavljen je sa iznosom od 6,5 milijardi.
– Priupitajte šta je sa subvencijama za stambene kredite, šta je sa pojedinim stipendijama, šta je sa kulturom i nastavite niz – pozvala je menadžerka Banjaluke.
Zaključila je kako je, iako sve pripada građanima i cijeloj Republici Srpskoj, za Banjaluku uvijek tu da odgovori na svaki destruktivan potez sa pet produktivnih mjera.
– Ne znam zašto SNSD u Banjaluci svaki put radi istu stvar, a očekuje drugačiji rezultat – zaključila je ona.
Blink
Banjaluka
ODATA POČAST POLOŽENI VIJENCI I CVIJEĆE: Predstavnici Grada na obilježavanju Dana policije Republike Srpske

U Banjoj Luci je danas obilježen 4. april – Dan policije Republike Srpske.
Tim povodom, odata je počast i položeni su vijenci i cvijeće na Centralno spomen-obilježje poginulim i nestalim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, odnosno za 782 pripadnika MUP-a, koji su položili živote za slobodnu Republiku Srpsku.
U ime Grada Banje Luke cvijeće su položili portparol Gradske uprave Adriana Basara i predstavnik Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu Radivoj Majstorović.
Basara je, uz čestitku svim pripradnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, istakla i to da je velika čast obilježiti ovaj važan jubilej.
-Danas sam imala priliku da prisustvujem obilježavanju Dana policije Republike Srpske. Dan osnivanja policije jedan je od najznačajnijih datuma u istoriji Republike Srpske, koji obilježavamo s ponosom, dubokim uvažavanjem i zahvalnošću prema svima koji su svoj život posvetili zaštiti bezbjednosti građana i očuvanju mira. Ovo je prilika da se prisjetimo njihove hrabrosti, žrtve i posvećenosti, ali i da iskažemo podršku svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti naših porodica, ulica i zajednice – istakla je ona.
Policija Republike Srpske formirana je 4. aprila 1992. godine i izvršna je institucija, operativni i istražni organ Ministarstva unutrašnjih poslova.
-
Banjaluka2 dana ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE! Dodik opet obećao pomoć poplavljenim Prijedorčanima, JAVOR SE BLAMIRA ZA SVE PARE!
-
Politika2 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Region2 dana ago
VULIN “U Srbiji ne bi bilo obojene revolucije DA SMO UVELI SANKCIJE RUSIJI”
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD-ova “GENIJALNA” ideja! Preduzeće za naplatu parkinga u Banjaluci novi način za JOŠ JEDNU PLJAČKU!
-
Politika2 dana ago
CRNADAK O NOVIM SANKCIJAMA “Da li je trojka Dodik-Višković-Stevandić shvatila poruku?”