Connect with us

Banjaluka

POMOZIMO ŠAPICAMA DA NAĐU SVOJ DOM! Priče napuštenih ljubimaca

Udruženje za zaštitu životinja “Vardi” je posjetilo gradski azil za pse na Manjači i susrelo se sa nečim što nas je duboko potreslo – kako je moguće da je neko mogao napustiti tako prelijepe pse? U azilu su zatekli šarplanince, zlatne retrivere, njemačke ptičare, haskije, posavske goniče, azijate, tornjake, engleskog bull terijera, cane corso pse, njemačke lovne terijere, jazavičare, pse u tipu šar peja, rotvajlere, bretonske španijele… Na brojku od oko 130 pasa, prisutno je bilo toliko različitih rasa koje su tamo završile, a većina njih je očito imala vlasnike.

Po ponašanju pasa, možda tek desetak njih djeluje kao da su dugo živjeli na ulici, dok su svi ostali primjer da su odbačeni iz ruku svojih vlasnika. Ti psi znaju šta je povodac, žele pažnju, maženje i šetnju, a svaki put kad vide da se jedan pas izvodi, oni ostaju u kavezu – sjećajući se vremena kada su i oni bili voljeni i šetani.

Zašto udomiti psa iz azila?

Nema razloga da ne udomite psa iz azila. Svi ti psi su navikli na ljude, znaju kako se ponašati u kući, i boravak u azilu to neće izbrisati. Oni znaju šta znači imati svoje dvorište, kućicu, krevet i igračku, ali sada su na ulici završili kao nepoželjni i zatočeni u azilu, čekajući novu šansu za dom. Da bi postali pravi manekeni i zasjali, njima je samo potreban dom.

Šta možete uraditi da pomognete?

Ako posjetite azil, iskoristite priliku da prošetate psa i slikate ga za promociju udomljavanja. Svaka šetnja im mnogo znači. Idealno bi bilo fotografisati ih što više, pisati o njihovom karakteru i ponašanju, a fotografije i tekst možete poslati bilo kojem udruženju, i svi će rado pomoći u objavljivanju.

Međutim, i kad se azil unaprijedi, ti psi će i dalje ostati tamo. Kavez, ma koliko bio luksuzan, uvijek ostaje kavez. Psi nisu stvoreni da budu zatvoreni, naročito radni psi kojima je potrebna svakodnevna aktivnost. Njihova prava sreća je – dom.

Udomite prijatelja!

Većina pasa u azilu je vakcinisana, čipovana i sterilisana, a za one koji su premladi za sterilizaciju, veterinarska briga je obezbijeđena nakon udomljavanja. Sjajna vijest je i da svi psi udomljeni iz azila imaju pravo na besplatno kupanje u salonu za njegu pasa “DoGroom”. Uz pomoć volontera, može se organizovati i prevoz do vašeg doma.

Ako želite pružiti dom nekom od ovih divnih pasa, javite se na broj telefona 065/690-857.

Pomozimo im da nađu svoj dom!

Banjaluka

„ZABRANITE NEPOZNAVANJE ZAKONA!” Maksić PORUČIO odbornicima SNSD da prestanu da se prave ludi oko kladionica kod škola!

Кada se već govori o zabranama, red bi bio da se zabrani nepoznavanje zakona odbornicima.

Izjavio je ovo odbornik PDP u Skupštini Grada Banjaluka, Igor Maksić reagujući na izjave odbornika Žane Grmuše (SNSD) koja je rekla “da bi u krugu škola u potpunosti trebalo zabraniti reklamiranje igara na sreću i navela da povećanje cijene tih reklama, koje predlaže gradonačečnik Banjaluke, neće spriječiti kladionice da se reklamiraju.”

-Narodna skupština Republike Srpske može već sutra da izmjeni Zakon o igrama na sreću i zabrani otvaranje kladionica u blizini škola. Zakonski, to je jedini put. Pa ako je to iskrena namjera, neka se prijedlog uputi u Skupštinu, tamo gdje vaša stranka ima većinu. Grad Banja Luka je već pokušao sve što mu je u nadležnosti. Predložili smo da se kladionicama u blizini škola uvede duplo veća komunalna taksa, prijedlog nije prošao, jer ga vaša skupštinska većina nije podržala. Podsjetimo, upravo ona većina kojoj pripadate – rekao je Maksić.

Zato, prije nego što pozivate Grad da radi ono što nije u njegovoj nadležnosti, kaže Maksić, bolje bi bilo da utičete na one koji to stvarno mogu, na svoje kolege u Narodnoj skupštini.

-Bilo bi krajnje vrijeme da prestanete opravdavati neopravdivo i da bar jednom stanete iza onoga što građani zaista traže. Ako Boriku treba škola, a ne kladionica, onda počnite tako što ćete tamo gdje imate vlast, donijeti zakon koji to stvarno omogućava. Grad Banja Luka bi već sutra sproveo tu zabranu, ali ne može kad mu vaša vlast drži vezane ruke – jasan je Maksić.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

Velikih 99 godina ponosa! Danas ne slavimo samo rođendan jednog fudbalskog kluba. Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković čestitajući 99. rođendan FK „Borac“.

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

-Od 1926. godine pa do danas, Borac je bio i ostao ponos našeg grada. Kroz sve ove decenije, preživio je najteže trenutke, ali i donio najveće radosti generacijama navijača. Naredne godine, kada budemo slavili 100 godina postojanja, to neće biti samo sportski jubilej, već praznik svih Banjalučana – rekao je on.

Iskoristio je priliku da zahvali svima koji su bili dio ove velike i bogate istorije.

-Hvala svima koji su bili dio ove istorije — igračima, trenerima, radnicima kluba, navijačima i svima koji su svojim srcem gradili „Borac“. Živio „Borac“! Živjela Banjaluka! Srećan 99. rođendan – naglasio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

Predstavnici Grada obišli azil na Manjači “NETAČNE INFORMACIJE DA PSI GLADUJU”

Predstavnici Kabineta gradonačelnika, Odjeljenja za komunalne poslove te veterinarski inspektori obišli su danas azil za napuštene pse na Manjači.

Prilikom posjete, uvjerili su se u trenutno stanje, naglasivši kako Grad ima u planu da radi na poboljšanje uslova za sve pse koji privremeno borave u azilu.

– Obišli smo danas azil kako bi se uvjerili u stanje. Ono što sa sigurnošću možemo da kažemo jeste da hrane u azilu ima dovoljno, te da su netačne informacije da psi gladuju. Svakako da postoji prostora za napredak i cilj nam je da radimo na poboljšanju uslova za boravak pasa – poručeno je nakon posjete.

Istakli su kako detaljno razmatraju sve korake za daljnji napredak.

Nastavi čitati

Aktuelno