Politika
NOVO POSKUPLJENJE! Boravišna taksa u ovom dijelu BiH VEĆA ZA 50 ODSTO
Vlada Kantona Sarajevo donijela je Odluku o visini boravišne takse koja će se primjenjivati na području Kantona Sarajevo u 2025. godini.
Prateći ekonomske pokazatelje, globalne turističke trendove i uporedne pokazatelje iz regije, donesena je odluka da se visina boravišne takse poveća sa dosadašnjih 2 KM na 3 KM po ostvarenom noćenju.
Na području Kantona Sarajevo visina boravišne takse nije mijenjana od njenog uvođenja 2017. godine. Od tada, turistički promet je povećan za više od 50 posto, dok su ulaganja u turizam, kroz kapitalne projekte i podršku razvojnim inicijativama, narasla s nekoliko stotina hiljada KM na milionske iznose.
Ovaj trend rasta slijede i regionalni centri, u kojima je visina boravišne takse postupno rasla.
Povećanje boravišne takse u Kantonu Sarajevo na 3 KM po noćenju od 2025. godine omogućit će dodatna ulaganja u infrastrukturu, unapređenje turističke ponude i promociju destinacije.
Dnevna boravišna taksa u 2025. godini će iznositi 1,50 KM, a boravišna taksa za fizička lica koja pružaju usluge smještaja u domaćinstvu i seoskom domaćinstvu će na godišnjem nivou iznositi 50 KM za svaki krevet i smještajnu jedinicu koja se koristi za pružanje usluga smještaja.
Odlukom Vlade KS, također je uvedena i posebna festivalska boravišna taksa u iznosu od 4 KM po noćenju, koja će se primjenjivati tokom glavnih festivalskih perioda: od 01. do 05. januara, od 1. jula do 31. avgusta, te od 25. do 31. decembra, kada se u Kantonu Sarajevo održavaju brojni događaji i festivali.
Ova odluka Vlade KS donesena je s ciljem daljnjeg razvoja turističkog sektora i unapređenja kvalitete usluga, prateći standarde i trendove vodećih regionalnih turističkih destinacija.
Važno je napomenuti da se boravišna taksa može tretirati kao cjenovno neelastična kategorija, odnosno da povećanje cijene ne utiče na smanjenje potražnje niti je procjena da će povećanje iznosa takse uticati na smanjenje broja turističkih dolazaka i noćenja, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS, piše Fena.
Politika
ŠUŠKA SE ŠUŠKA: Revizori dobili nalog da izvrše kontrolu OC Jahorina
Skupštinski odbor za reviziju uputio je zahtjev Službi za reviziju javnog sektora Republike Srpske da OC Jahorina bude predmet revizije u narednoj godini.
Kako saznajemo, Glavna služba za reviziju nije nikada vršila kontrolu poslovanja OC Jahorina, iako se često u medijima to preduzeće dovodilo u negativnom kontekstu kada je u pitanju utrošak finansijskih stradstava.
Pored opozicionih poslanika, zaključak za upućivanje revizora za kontrolu poslovanja tog preduzeća podržao je i šef poslaničkog kluba SNSD Srđan Mazalica za razlikku od nekih njegovih kolega iz skupštinske večine koji nisu to podržali, a neki nisu ni bili na sjednici skupštinskog odbora za reviziju.
Politika
SADA VIŠE NIJE “KRNJI”: SNSD podnosi apelaciju Ustavnom sudu BiH
Poslanici SNSD u NSRS tražiće ocenu ustavnosti o imenovanju glavnog pregovarača sa EU, zahtev će uputiti krnjem Ustavnom sudu BiH i tražiti privremenu mjeru za obustavljanje odluke Predstavničkog doma PS BiH o formiranju kancelarije i proceduri imenovanja glavnog pregovarača sa EU.
“Ispred Kluba poslanika odlučili smo da zatražimo ocjenu ustavnosti odluke koju je donijela srpska i bošnjačka Trojka vezano da pregovarača određuje Predstavnički dom, jer nije u skladu sa Ustavom. Naš pravni tim pripremio je zahtjev za ocjenu ustavnosti i privremenu mjeru, a naše kolege iz Narodne skupštine Republike Srpske će to da urade”, navela je za RTRS Sanja Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH.
Podsjetimo da je ranije donesen u NSRS Zakon o nepriznavanju odluka Ustavnog suda BiH u Republici Srpskoj i da je to u NSRS poništeno zajedno sa više zakona i skupštinskih zaključaka kojima se blokiraju i derogiraju institucije na nivou BiH.
Do proglašavanja nišrtavnim tih zakona u NSRS došlo je nakon dogovora sa Amerikom, nakon čega su skinuta američke sankcije zvaničnicima Republike Srpske i njihovim bliskim ljudima, kao i njihovih firmi.
Inicijator donošenja i blokiranja institucija na nivou države bio je SNSD sa svojim koalicionim partnerima.
Zanimljivo je i da u Ustavnom sudu BiH nema srpskih sudija jer je vlast SNSD-a i njihov lider, tadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tražio njihovo povlačenje zbog prisustva trojice stranih sudija.
Proces imenovanja srpskih sudija SNSD-ova vlast u Republici Srpskoj je blokirala, pa sud radi u krnjem sastavu bez Srba.
Kako saznajemo u tzv. američkom planu za deskalaciju odnosa u BiH vlasr se obavezala da imenuje srpske sudije u Ustavni sud BiH.
Politika
MIRNA SAVIĆ BANJAC PORUČILA ĐAJIĆU “Prestani da glumiš estradnog menadžera i počni da vodiš UKC!”
Član Predsjedništva Sigurne Srpske i narodna poslanica PDP-a, Mirna Savić Banjac, poručila je direktoru Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, Vladi Đajiću, da bi bilo mnogo korisnije za građane da se konačno počne baviti svojim poslom, umjesto što se, kako kaže, gotovo svakodnevno bavi gradonačelnikom Banjaluke.
– Vidimo da doktor Đajić radi sve, samo ne ono za šta je plaćen. Umjesto da se stara o stanju u UKC-u, on se pretvorio u estradnog menadžera pjevačica i političkog propagandistu SNSD-a. Dok on organizuje žurke za maloljetnike, u UKC-u nedostaju osnovna medicinska sredstva, dešavaju se tragedije, a javnost i dalje nema odgovore na brojna pitanja – poručila je Savić Banjac.
Ona je podsjetila da je bilo najavljeno uvođenje besplatnih prenatalnih testova, ali da se to do danas nije dogodilo.
– Zašto se nije pobrinuo da žene u Republici Srpskoj imaju besplatne prenatalne testove? Dokle je stigla istraga o malverzacijama u računovodstvu UKC-a? To su pitanja na koja javnost čeka odgovore – istakla je ona.
Savić Banjac je dodala da građani traže konkretne rezultate, a ne medijske predstave.
– Kada će građani potkozarskih sela dobiti vodu? Kada će biti odobrena izgradnja kolektora? Kada će prestati pritisci na građane Banjaluke? I kada će, najzad, direktor prestati da teroriše narod i zatvori SNSD disko?! – upitala je ona.
Na kraju je naglasila da od direktora najveće zdravstvene ustanove u Srpskoj građani očekuju profesionalnost i rezultate, a ne političke performanse.
– Doktor Đajić treba da radi ono za šta je imenovan – da upravlja UKC-om, a ne da glumi političkog komentatora. Ako ne može ili neće, neka se povuče i prepusti mjesto nekome ko će se zaista baviti zdravstvom – zaključila je Mirna Savić Banjac.
-
Društvo3 dana agoSRAMOTNO I NEPROFESIONALNO PONAŠANJE: Specijalci MUP-a Kantona Sarajevo pozirali sa sramnom zastavom! (FOTO)
-
Region3 dana agoSEVERINA O NAPADU NA SRBE U SPLITU “Kad kukavice prite nekoj dici u ime nacije…”
-
Politika21 sat agoVEDRANA RUDAN “Horde ludaka love Srbe po Hrvatskoj”
-
Politika2 dana agoVUKOVIĆ OŠTRO: “Sve za šta je Dodik govorio da neće nikada uraditi – URADIO JE!”
-
Politika2 dana agoBLANUŠA “Vratićemo vjeru i optimizam mladima, a DOSTOJANSTVO BORCIMA I PENZIONERIMA”
-
Politika22 sata agoSTANIVUKOVIĆ O DODIKU “Ne postoje dobri i loši, kulturni i nekulturni narodi – POSTOJE SAMO TAKVI POJEDINCI”
-
Politika8 sati agoAKO CVJETINOVIĆ NE BUDE svjedočio protiv LUKE PETROVIĆA, očekuje ga nagrada?
-
Region2 dana agoINCIDENT U PULI! Drogirani policajac pucao iz službenog pištolja i prijetio kolegi
