Connect with us

Hronika

KAKO JE MOGUĆE DA JE REVIZORIMA promakla kontrola NEISPRAVNIH respiratora

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske u posljednjih nekoliko godina ispitivala je ekonomičnost i efikasnost trošenja javnog novca u brojnim ustanovama i u razne svrhe. Međutim, revizori nisu pokazali zainteresovanost za preskupo plaćene respiratore od kojih više od polovine ne radi i kojima se danas bavi tužilaštvo, a na kojima je život okončalo na stotine građana Srpske.

Primjera radi, revizori su u svojim revizijama učinka istraživali kako se upravlja održavanjem zgrada, sprovode li se mjere za ravnopravnost polova u institucijama, šta komunalna policija radi na održavanju reda te funkcioniše li sistem za zaštitu potrošača.

Međutim za pitanja gdje su i funkcionišu li respiratori, u kom obimu se koriste, da li je osoblje adekvatno obučeno za rad na njima i ko ih servisira, nisu imali vremena.

Podsjećamo, Vlada Republike Srpske potrošila je za vrijeme pandemije 13 miliona maraka na respiratore od kojih, kako se ispostavilo, više od pola ne radi. Riječ je o aferi koja je u nastanku za razliku od one zbog koje u Federaciji BiH bivši premijer leži u zatvoru.

Iz Glavne slube za reviziju javnog sektora nemaju razumno opravdanje zašto se nisu bavili ovim pitanjima. Ipak, tvrde, da nisu sjedili skrštenih ruku pa su tako 2019. godine kontrolisali upravljanje centralizovanim javnim nabavkama u zdravstvu Republike Srpske.

Zanimljivo je da je to predpandemijska godina, a da je revizija ukazala na ono što će se dešavati u godinama posle.

„Revizija je pokazala da se nabavkama u zdravstvu nije upravljalo u skladu sa principima ekonomičnosti, efikasnosti i efektivnosti, što je imalo uticaj na ostvarivanje osnovnih principa zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj“, navode revizori.

Ovi rezultati mogli su biti povod da se revizori koncentrišu na respiratore, ali su oni na ovome stali. U zdravstveni sektor su ušli ponovo prošle godine kada su kontrolisali upravljanje zaliha lijekovima u domovima zdravlja.

„Od uspjeha ovog upravljačkog segmenta, zavisi uspješnost, kvalitet i sigurnost zdravstvene zaštite, te se svodi na optimizaciju obima i strukture zaliha uz namjensko i racionalno trošenje raspoloživih sredstava u zdravstvenom sistemu. Revizija je pokazala da nisu u potpunosti uspostavljene pretpostavke i preduslovi za uspješno upravljanje zalihama lijekova, te da u skladu s tim postoji potreba za unapređenjem“, poručuju iz Glavne službe za reviziju.

Zvuči nevjerovatno da su revizori prepoznali značaj vezan za javne nabavke u zdravstvu i namjensko trošenje lijekova, a da ih priča oko respiratora, koja se prožimala kroz javnost, nije privukla.

Gavran: Afera u FBiH morala biti dodatni podsticaj za provjere
Ekonomista Igor Gavran u izjavi za CAPITAL kaže da je afera u Federaciji BiH morala biti dodatni podsticaj za provjere čak i ako nema direktne sumnje u nezakonitost.

I bez toga je, dodaje on, za ovakve nabavke bilo normalno očekivati barem redovnu reviziju.

„Ako je zaista nije bilo, onda se to može objasniti samo na dva načina – nedostatkom stručnosti, odnosno nepažnjom i neprofesionalnošću, ili nedostatkom nezavisnosti, odnosno svjesnom namjerom prikrivanja ili u najmanju ruku izbjegavanja otkrivanja nepravilnosti“, smatra Gavran.

Prema njegovim riječima i jedan i drugi mogući razlog su zabrinjavajući jer otvaraju pitanje koliko je još nezakonitosti svjesno ili nesvjesno promaklo reviziji.

Predsjednik Odbora za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske Mirjana Orašanin kaže da će ovo tijelo tražiti da se izvrši revizija učinka.

Prema njenim riječima, očigledno je da niko nije predložio da se revizija izvrši a da su revizori smatrali da ona nije neophodna.

Smatra da revizija gleda blagonaklono na vladajuću strukturu, Vladu i njene institucije i trudi se da ih zaštiti na sve načine.

„Primjera radi tamo gdje su prije davali negativne ocjene sada ostavljaju rezervu sa određenim brojem preporuka, a baš rijetko daju negativno revizorsko mišljenje, osim opština u kojima su opozicioni načelnici“, konstatovala je Orašanin.

Transparency International: Revizori se bavili manje značajnim nabavkama
U Transparency Internationalu BiH kažu da su za vrijeme pandemije skretali pažnju reviziji da fokus prebaci na najvrednije nabavke, što su u tom periodu bili respiratori, ali da su ovi to uglavnom ignorisali.

„Oni imaju pravo kada analiziraju javne nabavke da naprave kvalitetan uzorak, pogotovo onih nabavki koje ukazuju i izazivaju sumnju na korupciju. Međutim, revizori se nisu bavili ovim slučajem već nekim manje značajnim, odnosno obišli su ono što je najbitnije“, rekao je portparol TIBiH Srđan Traljić.

Podsjećamo, Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske vodi istragu oko respiratora koje je Fond zdravstvenog osiguranja RS kupovao za vrijeme pandemije. Za veći dio njih je utvrđeno da ne zadovoljavaju standarde propisane od strane Svjetske zdravstvene organizacije kao i da ne postoje garancije o sigurnosti i performansama.

Treba napomenuti i to da je i danas aktuelni ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić u junu 2020. godine, pravdajući ovu nabavku, rekao da respiratori nisu nabavljeni preko „Alibabe“ te da su cijene u skladu sa onim na tržištu.

CAPITAL

Hronika

MISTERIJA NESTANKA MLADIĆA IZ BiH! Pojavile se tvrdnje da je u Brazilu

Porodica i prijatelji Admira Bajramovića (28) iz mjesta Suha kod Živinica već mjesecima žive u neizvjesnosti jer ne znaju gdje se Admir nalazi.

Kako je objavljeno, Bajramović je nestao krajem 2024. godine, a od tada mu se gubi svaki trag.
Posljednji kontakt s porodicom imao je krajem decembra, nakon čega je njegov mobilni telefon isključen, a svi pokušaji da se s njim uspostavi veza su – bezuspješni.
Apel za pomoć objavljen je i na portalu GPMaljevac (na istom linku možete vidjeti i snimak koji je navodno poslao iz Brazila, op.pr.).

Nekoliko dana nakon objave apela, pojavile su se prve konkretne informacije. Prema riječima njegovog bivšeg poslodavca Petra, Admir se posljednji put javio 14. novembra 2024. godine, rekavši porukom da se nalazi u Brazilu sa prijateljem.

“Kod mene je radio na farmi goveda. Nije bio stalni radnik, više su mu drugi pomagali. Ostali smo u kontaktu, ali odjednom je nestao, telefon mu je isključen. Rekao je da je u Brazilu, ali kako je tamo otišao – ne znam. Nije imao ni za cigarete”, kazao je Petar.
Postavlja se pitanje kako je mladić bez sredstava uspio otputovati u Brazil i da li se tamo nalazi u problemima. Bivši poslodavac izražava sumnju da je možda završio u pritvoru, što bi mogao biti razlog zbog kojeg se više ne javlja.

Očekuje se da se porodica obrati Ministarstvu inostranih poslova Bosne i Hercegovine, koje može stupiti u kontakt s vlastima Brazila i provjeriti da li je Admir u ovoj zemlji.

Do tada, porodica moli sve koji imaju bilo kakvu informaciju da se jave najbližoj policijskoj stanici ili direktno njima.

“Ne tražimo ništa, samo da znamo da je živ”, poručuju u suzama.

Nastavi čitati

Hronika

TUGA DRUŠTVA U KOJEM ŽIVIMO! U Srbiji od 2011. ubijeno više od 430 žena

U Srbiji je od 2011. godine do danas ubijeno više od 430 žena, a tek tri odsto među njima prethodno je prijavilo nasilje, saopštila je resorni ministar Tatjana Macura povodom Nacionalnog dana sjećanja na žene žrtve nasilja.

Macura je istakla da je nasilje nad ženama problem koji mora da podigne na noge čitavo društvo i nešto o čemu se ne smije ćutati.

– Ne smemo da ćutimo! Da ne okrećemo glavu je u najboljem interesu žrtve. Nasilje se mora prijaviti – za žrtvu, za njenu decu, za celo društvo. Prijavom nasilja spašavamo živote. Nijedna žena ne sme biti prepuštena sama sebi. Ne zaboravljamo nijednu i ne odustajemo ni od jedne – poručila je Macura.
Ona je naglasila da država ima dobar sistem zaštite žrtva od nasilja, ali da bi mogao da reaguje, nasilje mora biti prijavljeno.

– O njemu se mora govoriti hrabro i jasno svaki dan, a ne samo onda kada se globalno ili nacionalno bavimo temom nasilja – naglasila je Macura.

Nacionalni Dan sjećanja na žene žrtve nasilja ustanovljen je u znak sjećanja na 18. maj 2015. godine kada je u porodičnom nasilju u Srbiji za tri dana ubijeno sedam žena.

Nastavi čitati

Hronika

JOŠ JEDAN U NIZU! Načelnik opštine u BiH izazvao saobraćajku pa pokušao pobjeći? (VIDEO)

Načelnik Banovića Mehmed Hasanović juče je učestvovao u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila na putu između Banovića i Lukavca.

Hasanović je prouzrokovao saobraćajnu nezgodu, te se navodno pokušao i udaljiti sa lica mjesta. U tome su ga spriječili oštećeni iz automobila u koje je udarilo vozilo načelnika Banovića te su ga zadržali do dolaska pripadnika policije.
Linker
Izvor koji je dao informacije portalu Vijesti.ba tvrdi da policija nije uradila alkotest Hasanovića, ali i da nije napravljena službena zabilješka, već da se insistiralo da se napravi tzv. evropski izvještaj kao i da se “strane dogovore”. Iz dostupnog dokumenta vidi se da je Hasanović prihvatio odgovornost za prouzrokovanje saobraćajne nezgode.

Nastavi čitati

Aktuelno