Connect with us

Politika

HOĆE LI SE RASPASTI ČUBRILOVIĆEV DEMOS? Stranka se osipa, budućnost upitna

Imamo dva nova preletača u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

To je dvojac iz Demosa, Suzana Gašić, bivša ministarka trgovine i turizma u Vladi RS, i Milan Dakić, aktuelni vršilac dužnosti direktora JP “Putevi Republike Srpske”.

Na ovaj korak, priznaje Dakić, odlučio se jer “smatra da će kao poslanik koji dolazi iz Bijeljine moći više uticati na politička dešavanja u tom gradu”.
Na pitanje da li ovo znači da u Demosu to nije mogao, Dakić je kazao:

“Mogao sam, ali zbog daljeg djelovanja, odlučio sam ovako. Tako je to sa politikom.”

Za razliku od njega, Suzana Gašić nam nije dala priliku da čujemo njenu stranu priče i razloge zbog kojih je napustila Demos, jer na pozive i poruke nije odgovarala.
Ipak, za pojedine medije je kazala da SNSD smatra jedinom partijom koja nudi konkretne i održive politike u interesu svih stanovnika Republike Srpske.

Odlaskom Gašićeve i Dakića, Demos više nema Klub poslanika u NS RS, jer je sa pet pao na tri mandata, pa će ubuduće, ako ne bude novih prelijetanja, djelovati kao poslanička grupa, a ostali su Spomenka Stevanović, Aco Stanišić i Siniša Mijatović.

Uporedo sa ovim dešavanjima, u javnosti su se pojavile informacije da je lider Demosa Nedeljko Čubrilović najavio članovima Predsjedništva partije da želi da se povuče sa mjesta predsjednika stranke.

Istinitost ove informacije pokušali smo dobiti od Čubrilovića, ali nam se nije javljao.

Milan Dakić, koji je napustio Demos, nije želio da govori o stanju u stranci.

“Ne znam, vjerujte, ne bih u to ulazio. Tu sam bio tolike godine, što se mene tiče, sve u redu, ja ću snositi odgovornost za moje odluke lično”, naglasio je Dakić.

Boran Bosančić, generalni sekretar Demosa, kazao je da će o odlascima dvoje stranačkih funkcionera, ali i samom stanju u stranci, biti raspravljano na idućoj sjednici Predsjedništva partije. Tvrdi da na posljednjoj održanoj sjednici tog tijela nije bilo riječi o ostavci Nedeljka Čubrilovića sa funkcije predsjednika.

“Na toj sjednici je bilo više riječi o unutarstranačkim izborima i radu odbora stranke gdje smo imali lošiji izborni rezultat. Nije bilo govora o ostavci”, naveo je Bosančić. Na pitanje “Nezavisnih novina” da li je ostavka Čubrilovića realna priča, kazao je:

“Sve ćemo vidjeti u narednom periodu, ne mogu ništa više da kažem.”

Rasipanje Demosa, prema mišljenju mnogih, nije slučajno. Sve ovo, tvrde, epilog je sukoba sa SNSD-a i dešavanja u Palama i Banjaluci.

Za neupućene, Demosov kandidat za načelnika opštine Pale Dejan Kojić pobijedio je na ovim lokalnim izborima kandidata SNSD-a Damjana Škipinu, pa vlada mišljenje da je ovo neka vrsta osvete od strane Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a.

Takođe, kako je nedavno kazao i sam Boran Bosančić, Demos i SNSD nisu u dobrim odnosima u Banjaluci, jer Demos nije zadovoljan činjenicom što su smijenjeni njihovi kadrovi u nekoliko preduzeća u najvećem gradu Srpske.

Uz sve navedeno, sve više se govori da ovo neće biti jedini udar na Demos.

Sljedeći na tapetu, kako se spekuliše, jeste Nedeljko Čubrilović, koji bi mogao da ostane i bez fotelje ministra saobraćaja i veza u Vladi RS. Kruže informacije da će od njega biti traženo da sam podnese ostavku ili će u suprotnom biti smijenjen.

Novinar Đorđe Vujatović smatra da je na djelu već viđena praksa političkih obračuna u Srpskoj, kojoj kumuje najviše SNSD, tako što jednostavno razgrađuje ili disciplinuje druge političke partije, kako iz vlasti, tako i iz opozicije.

“Kad god određena stranka dovoljno ojača ili ima dobar rezultat, SNSD je počne gušiti kroz uzimanje određenih kadrova. Istu sudbinu su više puta imali socijalisti, DNS, a i Ujedinjena Srpska. Što se tiče Demosa, ovo se može posmatrati i kao jedan vid političke odmazde, ali i da nije bilo Pala i Banjaluke, opet bi ih dočekala ista sudbina razgradnje i napuštanja kadrova”, kaže Vujatović za “Nezavisne“.

U ovoj priči vratićemo se i na još jednu jako bitnu činjenicu, a to je da će, prelaskom Suzane Gašić i Milana Dakića, SNSD u Narodnoj skupštini RS sada imati čak 31 poslanika. To otvara i drugi ugao sagledavanja, a on kaže da SNSD-u za natpolovičnu većinu u parlamentu Srpske sada fali još 11 poslanika.

Takav epilog apsolutno nije nemoguć, ako se u obzir uzme da je NS RS u posljednjih 10 godina bila puna preletača.

“Obračun Dodika sa koalicionim partnerima nakon lokalnih izbora je krenuo i prvi na udaru je Demos, mada su i svi ostali ugroženi. Sada kada brod počne da tone, moguće je da će mnogi napuštati taj brod i tražiti sigurno utočiste i prelaziti u SNSD”, kaže za “Nezavisne novine” politikolog Velizar Antić.

Međutim, on ne vjeruje da je trenutno Dodikov cilj samostalna većina u NS RS.

“Dovoljno mu je da sa obračunom sa Demosom i eventualno još jednim koalicionim partnerom osigura apsolutnu poslušnost ostalih partija iz vlasti i da im pošalje poruku gde je njihovo mesto ukoliko žele deo kolača za sebe”, ističe Antić.

Posjetimo, Demos je osnovan 22. decembra 2018. godine, kada je Nedeljko Čubrilović odlučio da napusti DNS. Sa njim je prešao veliki broj članova te stranke, a od 12 poslanika u NS RS, koliko je DNS tada imao, pet ih je prešlo u Demos.

BL-PORTAL

Politika

OŠTRA PORUKA IZ LJUBINJA: “Mazalica svjesno obmanjuje građane”

A tada, gospodine Mazalica, Vas nije bilo. Niste ni pozvali, ni pomogli – ni Ljubinju, ni Berkovićima, ni Bileći, ni Stocu. Smatram da ste tada imali priliku da pokažete odgovornost i solidarnost, ali ste ćutali”, navodi se u saopštenju.

Načelnik opštine Ljubinje, Stevo Drapuć oštro je reagovao na izjave SNSD-ovog poslanika Srđana Mazalice u NSRS.

“Sa velikim ogorčenjem i razočaranjem reagujem na istup narodnog poslanika SNSD-a, Srđana Mazalice, u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u kojem sam prozvan zbog prijema članova Predsjedništva BiH, Željka Komšića i Šefika Džaferovića, u aprilu 2022. godine”, navedeno je u saopštenju.

Drapić podsjeća javnost da se ta posjeta dogodila 23. aprila 2022. godine, samo dan nakon razornog zemljotresa koji je pogodio našu opštinu i nanio velike materijalne štete.

“Kao odgovoran čovjek i načelnik, u interesu građana Ljubinja, primio sam ih u zvaničnoj posjeti. Uradio sam to tada, a uradio bih isto i danas.

Rezultat te posjete bila je direktna finansijska podrška našoj opštini u iznosu od milion konvertibilnih maraka – pomoć koja je došla onda kada je bila najpotrebnija.

A tada, gospodine Mazalica, Vas nije bilo. Niste ni pozvali, ni pomogli – ni Ljubinju, ni Berkovićima, ni Bileći, ni Stocu. Smatram da ste tada imali priliku da pokažete odgovornost i solidarnost, ali ste ćutali”, navodi se u saopštenju.

Vrata Ljubinja su i biće otvorena za sve dobronamjerne ljude, kako navodi,. bez obzira na njihovu političku ili nacionalnu pripadnost.

“Dobrodošli su oni koji dolaze s poštovanjem i željom da pomognu, a ne oni koji po kafanama smišljaju stranačke strategije i ignorišu potrebe naroda.

Gospodine Mazalica, kod nas u Hercegovini i dalje se zna da se čovjek procjenjuje i po svojim precima. Ja sam sin Slobodana Drapića, unuk Steve Drapića i potomak Nikole Drapića – raspitajte se ko su bili ti ljudi.

Svjedok sam i rata i mira, i svoj patriotizam sam dokazao djelima, ne riječima. Ljubinjci to znaju a jedino je njihovo mišljenje meni važno. Vi, gospodine Mazalica, to pravo da mi sudite – nemate.

Nemate i zbog još jednog razloga, a to je što ste Vi očigledno nasljednik one ideologije koja je nanijela mnogo zla mom narodu i mojim precima. Vi određivati ko je patriota – nećete!”, ističe se u saopštenju.

Nećemo, kako navode, dozvoliti da se sitnostranačke agende i prazne političke parole stave ispred interesa građana Ljubinja.

“Nećemo ćutati pred pokušajima omalovažavanja našeg rada – rada koji se temelji na poštenju, transparentnosti i borbi za opšte dobro. I nećemo Vam dozvoliti da zatvorite vrata Ljubinja, kao što zatvarate vrata Republike Srpske”, stoji u reaovanju načelnika opštine Ljubinje.

Nastavi čitati

Politika

CRNADAK: Neću prisustvovati Dodikovom govoru u NSRS

Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak izjavio je da neće prisustvovati današnjem govoru predsjednika RS Milorada Dodika povodom 30 godina Dejtona.

“Zbog namjere vladajuće većine da se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske usvoji zakon kojim će se zabraniti finansiranje političkih partija iz budžeta, kao narodni poslanik sam donio odluku da, u znak protesta, ne prisustvujem prvoj tački dnevnog reda, govoru predsjednika SNSD Milorada Dodika, povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma”, napisao je Crnadak na Fejsbuku.

Pomenuti zakon je, kaže, “silovanje demokratije, direktan napad na kritičko mišljenje i slobodu govora, kao i pokazatelj beskrupuloznosti vladajućeg režima”.

“Njihov postupak je kao kada bi neko u stanu imao požar, pa odlučio da zbog toga zapali cijelu zgradu. Nezapamćen izliv bijesa SNSD-a i US prema opoziciji možda ne možemo zaustaviti glasanjem, ali možemo biti jasni i glasni u nazivanju stvari pravim imenom”, kaže.

Ovim zakonom se, ističe Crnadak, legalizuje vođenje političke kampanje prljavim novcem i dozvoljava se da korupcija i zvanično utiče na pobjednika sledećih izbora.

“Na ovaj način želim da sačuvam dostojanstvo i bar ne pomažem onome ko direktno juriša protiv mene i ljudi koje predstavljam”, kaže na kraju.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratiće se danas na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Posebna sjednica je počela sinoć kada su poslanici usvojili dnevni red, a nastavak je zakazan za danas u 10 časova.

Predsjednik Srpske će se obratiti u okviru prve tačke dnevnog reda, a nakon toga nije predviđena skupštinska rasprava, niti glasanje.

Druga tačka dnevnog reda je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija po hitnom postupku, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske i njegovog zamjenika na prijedlog predsjednika Republike.

Nastavi čitati

Politika

DODIK PO SVOM “Srpska politički čvrsta, EKONOMSKI STABILNA i traži poštovanje Dejtona”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je, kako je rekao, “zloupotreba nelegitimnog Kristijana Šmita, sudova i tužilaštava dovela do ustavne krize u BiH”, te naglasio da Srpska sa pravom diže glas, zahtijevajući da se poštuje međunarodni sporazum onako kako je napisan.

Dodik je rekao da iz ustavne krize treba izađi.

– Mi u Republici Srpskoj nismo nikakva pobunjenička ekipa i mi hoćemo da se poštuje naše pravo koje je zagarantovano međunarodnim ugovorom – rekao je Dodik.

On je naglasio da je Republika Srpska strana potpisnica Aneksa četiri Ustava BiH, koji predviđa da se mnoge stvari u BiH mogu promijeniti, ali samo ako se dogovre entiteti.
– Od otetih nadležnosti Republici Srpskoj, samo jedna ima dogovorena, a to su Oružane snage BiH – napomenuo je Dodik na konferenciji za novinare u pauzi “Jahorina ekonomskog foruma”.

On je napomenuo da Republika Srpska sada ima malo mirniju situaciju što se tiče međunarodnog faktora, ali i veoma dinamičnu u odnosima u BiH.
Dodik je rekao da Republika Srpska politički nepokoloebljiva u zahtjevu da se poštuje međunarodni sporazum onako kako je napisan.

– Mi koji poštujemo međunarodni sporazum, mi smo kao loši momci, a oni koji ga ruše, oni su kao dobri!? – naveo je Dodik.

Dodik je rekao da Republika Srpska nije za unitarnu i centralističku BiH, te da je sve što se do sada radilo vodilo u tom pravcu.

Govoreći o ekonomiji, Dodik je istako da statistika dovoljno govori o uspjehu Republike Srpske.

– Statistika kaže da imamo rast 2,9 odsto. Poslije Srbije to je najveći rast. Republika Srpska ima investicije dvije milijarde i osamsto miliona KM.

Podigli smo domaći proizvod sa 16 na 18 milijardi KM. Planiramo da ga dovedemo što je prije moguće na 20 milijardi KM, a do 2030. godine da idemo na 30 milijardi KM – rekao je Dodik.

Dodik je rekao da je prosječna plata u Republici Srpskoj, bez posljednjeg povećanja 740 evra.

– Mi smatramo da je to veliki uspjeh, imajući u vidu okolnosti u kojima radimo. Srpska je solventna – rekao je Dodik i dodao da Republika Srpska ima najniži budžetski deficit u regionu.

On je naveo da je Republika Srpska izgradila bolnice, puteve, elektrane.

– Imamo ozbiljan broj kapaciteta izgrađenih u oblasti energetike, gardimo nove hidroelektrane, termoelektrane, “Bistrica” se odvija po planu, “Buk Bijelu” želimo da napravimo sa Srbijom – rekao je Dodik.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno