Connect with us

Svijet

BREJVIK TRAŽI DA IZAĐE NA SLOBODU: Masovni ubica će biti saslušan u zatvoru visoke bezbjednosti

Masovni ubica iz Norveške traži da izađe na slobodu.

Norveški masovni ubica Anders Bering Brejvik pojaviće se danas pred sudom da traži prijevremeno puštanje iz zatvora nakon što je iza rešetaka proveo više od 13 godina. Ubio je 77 ljudi u julu 2011. Ubio je osam detonirajući auto bombu u Oslu, a zatim još 69, uglavnom tinejdžera, u omladinskom kampu Laburističke partije na ostrvu Utoja.

Biće to Brejvikov drugi zahtjev za uslovnu slobodu. On služi maksimalnu kaznu od 21 godinu, koja može biti produžena sve dok se smatra prijetnjom za društvo. Stekao je pravo da traži uslovni otpust nakon što je odležao deset godina zatvora.

Žalba će biti saslušana u decembru
Njegov prvi zahtjev za oslobađanje, 2022. godine, bio je neuspješan. Brejvik je na tom saslušanju tvrdio da je ostavio nasilje iza sebe, ali se nije odrekao svojih simpatija prema neonacistima i poručio da će nastaviti borbu za prevlast bijelaca mirnim putem.

Najnovija molba za uslovni otpust biće saslušana u zatvoru visoke bezbjednosti u kojem se nalazi, koji se nalazi na obali jezera Tirifjorden, gdje leži i Utoja. Brejvik će svjedočiti od 13 časova po lokalnom vremenu.

Pored toga, Brejvik je pokušao da tuži norvešku državu, tvrdeći da držanje u izolaciji krši njegova ljudska prava. Njegov posljednji pokušaj da promijeni uslove pritvora odbijen je prošlog januara. Brejvikova žalba biće saslušana u decembru.

Svijet

EU od članica ZAHTIJEVA! Minimalna PUTARINA 0,359 € po litri BENZINA

Evropska unija zahtijeva od država članica da uvedu minimalnu putarinu od 0,359 evra po litri na benzin, izvještava taxfoundation.org.

Tržište dizelskih vozila u EU stalno opada, ali ona i dalje čine gotovo 10 odsto registracija novih automobila. Neki evropski potrošači se suočavaju s naknadama na dizel umjesto na benzin.

Minimalna putarinu koju zahtijeva EU nešto je niža za dizel i iznosi 0,330 evra po litri. Samo se Malta pridržava minimalnog poreza na benzin, dok sve ostale zemlje EU nameću više naknade. S minimalnim porezom od 0,359 evra po litri, Malta ima najniži porez na benzin, a slijede je Bugarska s 0,363 evra po litri i Mađarska s 0,399 evra po litri. Nizozemska ima najviši porez na benzin u EU, koji iznosi 0,789 evra po litri, a slijede je Italija s 0,713 evra po litri i Danska s 0,711 evra po litri, prema AERS-u.

Poređenja minimalna putarina na benzin u EU od 1,60 USD po galonu viša je od najvišeg poreza na benzin u SAD-u, koji u Kaliforniji iznosi otprilike 1,255 USD po galonu (kombinovajući savezne i državne poreze, uključujući i naknadu za okolinu). Sve države članice EU takođe naplaćuju dodatni porez na dodanu vrijednost (PDV) na prodaju benzina i dizelskog goriva, prenosi SEEbiz.

Putarine se naplaćuju prije primjene PDV-a. Zajedno, ovi porezi stvaraju relativno veliko opterećenje za potrošače i evropsku privredu. Porezi na benzin i dizel i dalje su istaknuta politička pitanja širom Evrope. Dok EU provodi sveobuhvatne promjene za svoju zelenu tranziciju kako bi do 2050. postala klimatski neutralna, porezi na gorivo vjerojatno će ostati ključni aspekt rasprava o politici.

Nastavi čitati

Svijet

ORBAN NAKON VIRTUELNOG SAMITA EU “Propala STRATEGIJA izolacije RUSIJE”

Virtuelni samit lidera EU potvrdio je da je propala strategija zasnovana na izolaciji Rusije, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

“Danas je održan sastanak lidera 27 zemalja članica EU. Potvrđeno je da je strategija zasnovana na izolaciji Rusije propala”, rekao je Orban na mreži “Iks”.

On je istakao da su razgovori potvrdili da se sukob u Ukrajini može riješiti samo diplomatskim putem. “Potvrđeno je da članstvo Ukrajine u EU ne znači nikakve bezbjednosne garancije, tako da je povezivanje članstva sa bezbjednosnim garancijama pretjerano i opasno”, rekao je Orban.

Mađarski premijer je napomenuo da je tokom sastanka predložio da što prije bude održan samit Rusije i Evrope.

Nastavi čitati

Svijet

LAVROV I SLUŽBENO POTVRDIO “Tramp je pozvan u Rusiju”

Predsjednik SAD Donald Tramp dobio je poziv da posjeti Rusiju, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

“Kao što znate, pozvan je. Predsjednik /Rusije Vladimir/ Putin je tokom konferencije za novinare na Aljasci potvrdio poziv, a Donald Tramp je, ako se dobro sjećam, rekao da je to veoma zanimljivo”, rekao je Lavrov za medijski servis “Rusija 24”.

Putin i Tramp sastali su se u petak, 15. avgusta, na Aljasci.

Nastavi čitati

Aktuelno