Connect with us

Politika

Nema mjesta za Komšića, a visi i SDA

HDZ kao stranka koja je dobila najveću podršku hrvatskog naroda na izborima, prilikom razgovora o formiranju nove vlasti na nivou BiH razgovaraće sa svim bošnjačkim strankama koje novoj parlamentarnoj većini mogu dati puni legitimitet za formiranje budućeg saziva Savjeta ministara. U taj krug ne ubrajaju Demokratsku frontu Željka Komšića.

Istakao je ovo za “Glas Srpske” visoki funkcioner HDZ-a Predrag Kožul navodeći kako zbog ponovljenog izbornog inženjeringa prilikom izbora Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, ali i njegovih izjava i poruka, ne dolazi u obzir bilo kakav koalicioni dogovor sa DF-om.

Na pitanje da li će HDZ zajedno sa SNSD-om, s obzirom na to da SDA bez DF-a ne može obezbijediti neophodnu bošnjačku većinu za novu vlast na državnom nivou, ući u pregovore sa predstavnicima “Trojke”, koju čine partije Narod i pravda, SDP BiH i Naša stranka, Kožul nije htio otvoreno da odgovori. Kako je rekao, još je rano o tome govoriti iako, kako je dodao, u HDZ-u su već počeli sa pravljenjem određenih matematika i kalkulacija.

– Hajde da malo prvo pričekamo, da vidimo konačne rezultate. Naš stav je da ćemo sa svima razgovarati, osim sa DF-om. Ako SDA može bez njih imati neophodnu bošnjačku većinu, znači određeni broj ruku i stolica u Parlamentu BiH, onda možemo i sa njima. Što se tiče HDZ-a, sve karte su otvorene. Prihvatićemo sva logična i razumna rješenja – dodao je Kožul poručujući da mjesto predsjedavajućeg Savjeta ministara ovog puta pripada nekom od hrvatskih zvaničnika i da je to nešto što nije uslov HDZ-a, već logika stvari.

Da bi SDA mogla biti najveći tragičar ovih izbora, te da je na sceni uvod u eventualni pad dinastije Izetbegović, govori i matematika koju je nakon izbora iznio lider Naroda i pravde Elmedin Konaković navodeći da “Trojka” ima veći koalicioni kapacitet u Parlamentu BiH od SDA. On je rekao da njegova stranka planira da razgovara s drugim bošnjačkim strankama koje su podržale Denisa Bećirovića kako bi bio formiran blok partija koje bi otpočele razgovore sa liderima HDZ-a BiH i SNSD-a.

Ova računica Konakovića nije nimalo bez osnova. U Predstavničkom domu Parlamenta BiH SDA će najvjerovatnije imati osam poslanika, a sarajevska “Trojka” – SDP, NiP i Naša stranka devet. Ukoliko bi im se pridružili PDA i NES koji će imati po jednog, taj bošnjački blok imao bi 11 poslanika. Čak i kad bi se SDA pridružila dva poslanika Komšićevog DF-a, blok koji bi predvodila sarajevska “Trojka” imao bi bošnjački legitimitet da formira vlast sa HDZ-om i SNSD-om.

Kada se podvuče crta, sa pet poslanika HDZ-a, te najvjerovatnije šest SNSD-ovih, nova većina imala bi više nego komotnu situaciju. Jedini uslov koji bi HDZ navodno mogao postaviti pred “Trojku”, a kako su objavili pojedini hrvatski portali, jeste da se u Parlamentu BiH podrži izmjena Izbornog zakona prema presudi Ustavnog suda u predmetu “Ljubić”. To znači osiguranje izbora legitimnih predstavnika konstitutivnih naroda u Domu naroda FBiH i Predsjedništvu BiH.

Startne pozicije

Politički analitičar Pejo Gašparević smatra da je još preuranjeno govoriti o postizbornim koalicijama i formiranju nove vlasti, te da su izjave koje se mogu čuti posljednjih nekoliko dana, u stvari, zauzimanje što boljih startnih pozicija.

– Doduše, ove izjave govore i o eventualnim planovima pojedinih partija, pa i HDZ-a. Stranke okupljene oko HDZ-a neće više dozvoliti da budu predmet manipulacija, uslovljavanja i igara od strane SDA. Uostalom, ubuduće to više neće biti ni moguće, jer su nametnute izmjene Izbornog zakona od strane Kristijana Šmita dale jednu vrstu zaštite Hrvatima, osnaživši mehanizme zaštite – kaže Gašparević.

Politika

VUKOVIĆ UPOZORAVA NA BAHATOST VLASTI “Stanivuković je neko ko može da povede narod”

Nakon sprovedenih unutarstranačkih izbora aktuelni gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka Draškko Stanivuković izabran je za novog predsjednika Partije demokratskog progresa.

O unutarstranačkim dešavanjima, ali i formiranju nove većine u Domu naroda BiH razgovarano je sa Nenadom Vukovićem, delegatom iz PDP-a u emisji dan uživo N1.

“Moje mišljenje je da idu bolji za PDP i ja mislim da ćemo prenijeti dobru energiju  Draška Stanivukovića i sve ono što radi u Banjaluci na sve krajeve u RS. Sve što je do sada raduje pokazuje da ima dobre reference i mi ne možemo ne primjetiti da je bio pobjednik na svim prethodnim izborima i za odbornika, poslanika, dva puta gradonačelnika. On brzo savladava jake teme važne za RS i BiH i mislim da je to pravi izbor za PDP”, istakao je Vuković.

Dodao je da narod bira na izborima i to je glavna stvar za jednog političara.

Komentarišući usvajanje izmjena zakona o budžetskom sistemu kazao je da je vlast još jednom pokazala svu bahatost i da je samo usvajanje ovog zakona je znak nepoštovanja prema stanovnicima Bijeljine i Banjaluke.

“Tu SNSD gube izbore i direktno kažnjavaju stanovnike ova dva grada. Gradonačelnici ova dva grada dobro su reagovali u tom trenutku, posebno što se budžet predsjednika RS uvećao za 21 milion maraka. Stanivuković je organizovao proteste simbolično ispred Palate RS i na pravi način je slikovito pokazao kakav je odnos ove vlasti prema budžetu”, istakao je Vuković.

“Stanivuković je poznat kao neko ko može da povede narod i ne treba se niko iznenaditi ako mi na čelu sa njim budemo imali puno akcija sličnog tipa kakvi su bili protesti u Banjaluci”, dodao je Vuković.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ U NAJBOLJOJ POZICIJI ZA LIDERSTVO U 2025 politička scena Srpske pred mogućim preokretom

Ako bi gospodin Milorad Dodik bio osuđen, hipotetički rečeno, takva presuda može dovesti do zabrane političkog djelovanja i jednostavno, po sistemu, idu prijevremeni izbori za predsjednika Republike Srpske. Na tim izborima Draško Stanivuković, prema analitici, ima daleko najbolju poziciju i mogao bi biti novi lider.

Rekao je ovo diplomata Draško Aćimović gostujući na Face TV, i govoreći o tome šta bi se sve moglo desiti u 2025. godini.

– Možemo to pokušati špekulativno da analiziramo. Vidimo da se vode sudski procesi protiv gospodina Milorada Dodika, kako čujemo iz medija, otvaraju se i neki novi procesi protiv njega, tako da jednostavno, trenutno ova situacija vodi prema nekom mogućem političkom prekidu djelovanja. Stanivuković je sada preuzeo stranku, tako da je PDP partija koja može da promijeni tok, ako bi došlo do takve jedne situacije – rekao je on.

On je komentarisao i budžet predsjednika Republike Srpske od 77 miliona KM, koji je podigao buru u Srpskoj, na šta je voditelj rekao da „bi bilo zanimljivo da usvojeni budžet Dodika, do kraja godine, preuzme Stanivuković.“

Aćimović naglašava da nema nikakve informacije, nego da govori o jednom fiktivnom scenariju i jednom od mogućih rasporeda koraka.

– Vidimo tamo u Vladi Republike Srpske dosta partija koje su bile vezane uz SNSD, da su u velikoj krizi, a vidimo to i u Banjaluci. Ne sastavljaju vlast, vjerovatno se čeka na tu odluku. U tom slučaju bi PDP vrlo lako mogao da promijeni kompletan tok dešavanja. Ništa nije isključeno i sve je moguće u 2025. godini. Ne mislim da će se čekati 2026. godina da se neke stvari izdešavaju – rekao je Aćimović za Face TV.

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ O ODLASKU STRANIH FIRMI “Umjesto podrške investitorima, Vlada RS povećava namete i uništava poslovno okruženje!”

Za samo nekoliko dana dvije firme na području Srpske ugasile su svoje pogone i zatvorile vrata. Radnici su ostali bez posla, a Srpska bez još nekoliko stranih investitora. Sudeći po sve češćim slučajevima gašenja posla stranih investitora, nameće se utisak da Srpska nije poželjna stranim investitorima.

Tvornica odjeće Sevenpul iz Bijeljine, koja je proizvodila odjeću za poznati brend Beneton, fabrika obuće Viale iz Prnjavora, posljednje su u nizu firmi koje su investitori napustili i obustavili proizvodnju u Srpskoj. Kao razlog obe firme su navele nemogućnost izvršavanja dospjelih obaveza. Firme će u stečaj, a radnici na ulicu. Ovakve slike su sve češće. Zašto nismo omiljeni stranim investitorima i ko je za to kriv?

-Osim neodgovarajuće politike u Srpskoj, inostrane firme se suočavaju sa izazovima u vidu smanjenih narudžbi, ali to bi Vlada trebalo da prepozna i da ponudi stimulativne mjere. Međutim dešava se upravo suprotno, privrednicima se povećavaju nameti-  smatra ekonomista Bojan Kresojević.

Kaže da je povlačenje investitora iz RS sigurno jedna od posljedica loše politike i uticaja na privredu politike Vlade RS, što se može vidjeti odsustvom strategije Vlade RS.

-To se može vidjeeti po tome da Vlada ne podržava ni domaće ni inostrane privredne subjekte,a  s druge strane i konkretni politički potezi, tako je bilo u Banjaluci kada je politika stavljena iznad ekonomskog razvoja, kada je Skupština grada onemogućila da se u Banjaluci otvori firma sa 300 zaposlenih i 80 miliona evra izvoza, onda je jasno da investitori ovdje nemaju snaćnu podršku da grade poslovnu djelatnost- navodi Kresojević

Za privlačenje stranih ali i domaćih investitora potrebno je uspostaviti pravnu državu, objašnjava narodni poslanik Mirjana Orašanin.

Nestabilna politička situacija u BiH glavni je uzrok zašto nas investitori zaobilaze, smatraju u SNSD-u. Strahovanje od uticaja politike na poslovanje, investitore navodi da dignu ruke od ulaganja u nestabilan sistem i okrenu se ka onima koji ne gube vrijeme na politička prepucavanja.

Prema podacima iz sudskih registara, za period od 18. oktobra do 13. novembra likvidacioni ili stečajni postupak otvoren je kod čak 54 preduzeća. Talas zatvaranja nastavljen je pa je u drugoj polovini novembra, dakle u roku od 15 dana, ista sudbina zadesila još 31 preduzeće u BiH. Uzevši u obzir da su investicije ključni pokretač ekonomskog razvoja, podaci o zatvaranju preduzeća govore da se prepreke za ulaganje ne rješavaju, a pravni okvir ne unapređuje.

Pored pravnog okvira, ukoliko neko želi da pokrene posao, kada bira zemlju u koju će investirati i gdje će otvoriti firmu, najbitnije mu je da kriminal i korupcija nisu ono što ometa poslovanje, a time se BiH ne može pohvaliti jer smo u zapadnom Balkanu najkorumpiranija zemlja, a u Evropi smo na trećem mjestu, prenosi BN.

Nastavi čitati

Aktuelno