Društvo
OZBILJAN NEDOSTATAK KADRA! Škole širom Republike Srpske sve teže PRONALAZE NASTAVNIKE, djeci predaju studenti

Škole širom Srpske sve teže pronalaze nastavnike pojedinih predmeta, naročito matematike i fizike, zbog čega nerijetko prijeko potreban kadar traže i među studentima, koji u učionicama prenose znanje đacima.
Jedna od obrazovnih ustanova koja je suočena sa ovim problemom jeste i banjalučka Osnovna škola “Branko Ćopić”, gdje časove matematike i fizike đacima trenutno drže apsolventi.
Direktorica ove škole Branka Špirić istakla je za “Glas Srpske” da deficit pojedinih nastavničkih zanimanja postaje sve veći problem, najviše zbog odlaska mladih kadrova u inostranstvo.
– Trenutno imamo dva studenta koji đacima drže časove iz matematike i fizike. S obzirom na to da je riječ o neverifikovanim radnicima, sve ocjene koje su oni upisali, mora potvrditi odjeljensko, odnosno nastavničko vijeće, ukoliko škola nema verifikovanog profesora za taj predmet – kazala je Špirićeva.
Dodala je da studenti koji su angažovani u školama imaju podršku pedagoga i psihologa, kao i same uprave.
– U potrazi za kadrom škola prvo raspisuje konkurs i obraća se Zavodu za zapošljavanje RS. Kadar, poput studenata, se angažuje prvo na period od 60 dana. Ukoliko se ne pronađe trajno rješenje radni odnos se produžava na period određen zakonom – objasnila je Špirićeva.
Za nastavnikom fizike već dvije godine traga i Osnovna škola “Vuk Karadžić” u Jezeru, koja nije uspjela da nađe ni apsolventa koji bi đacima predavao fiziku, zbog čega im lekcije iz ovog predmeta predaje nastavnica matematike.
Direktorica ove škole Milanka Vasiljević kaže da je nastavnik fizike u ovoj obrazovnoj ustanovi u penziju otišao prije dvije godine, od kada nikako da nađu adekvatnu zamjenu za njega. Objavili su, kaže, u te dvije godine oglasa i oglasa na koje im se niko nije javio.
– U međuvremenu, kako đaci ne bi trpjeli, te časove drži nastavnica matematike. Obraćali smo se Zavodu za zapošljavanje, kao i Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci, ali nismo našli studenta fizike koji bi bio zainteresovan da drži časove u našoj školi, pogotovo jer je u pitanju svega nekoliko časova sedmično – istakla je Vasiljevićeva i dodala da je u jednoj od obližnjih škola fiziku predavao diplomirani inženjer geodezije.
Da je ovaj kadar i te kako tražen svjedoče i podaci Republičkog zavoda za zapošljavanje, prema kojima na birou ima svega pet profesora matematike-informatike. Po jedan je evidentiran u filijalama u Zvorniku i Doboju te tri u Istočnom Sarajevu.
Kada je riječ o profesorima fizike, prema podacima Zavoda za zapošljavanje, u cijeloj Srpskoj evidentirana su tri na birou.
Dekan PMF-a u Banjaluci Radoslav Dekić potvrdio je da im se škole često obraćaju za pomoć. On kaže da po svemu sudeći mladi već nekoliko godina ne žele da rade u prosvjeti pa je nastavnika sve teže naći.
Ove godine, prema njegovim riječima, smjer za profesora matematike-informatike upisalo je više od 30 studenata, koji će po završetku, pored škola, moći da rade u više profesija.
– Međutim, na Studijskom programu fizika na svim godinama trenutno je aktivnih desetak studenata – kazao je Dekić.
I apotekari u učionicama
Sa deficitom profesora bori se, kaže predsjednica Aktiva direktora srednjih škola regije Prijedor Dražena Mršić, i srednje stručno obrazovanje.
– Kada je riječ o stručnim predmetima imamo problem sa nedostatkom nastavnog kadra iz mašinske i elektrostruke, kao i farmacije. U takvim situacijama škole angažuju, primjera radi, apotekare koji potpisuju ugovor o djelu, jer su oni već u radnom odnosu – istakla je Mršićeva.
Društvo
Poljoprivreda na KOLJENIMA! Dok bacamo DOMAĆE, stiže skupo i sumnjivo!

Izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz BiH na inostrana tržišta je prošle godine iznosio 1,1 milijardu KM, dok je vrijednost uvoza bila višestruko veća – čak 4,9 milijardi KM.
Navedeno je to u Analizi spoljnotrgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda BiH sa svijetom za 2024. godinu, dokumentu Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, iz kojeg proističe da je stopa pokrivenosti uvoza izvozom iznosila svega 22 odsto.
U strukturi našeg izvoza dominiraju proizvodi poput mlijeka, smrznute maline, pšeničnog brašna, konzerviranih proizvoda, dok su prerađeni proizvodi poput kečapa, keksa, itd. manje zastupljeni.
Za razliku od izvoza, u uvozu dominiraju prerađeni proizvodi poput vode, piva dobijenog od slada, cigareta, bezalkoholnih pića, goveđeg mesa, zatim primarnih proizvoda poput šećera za rafinisanje, kafe i dr.
“Iako i izvoz i uvoz bilježe rast, razlika u njihovoj vrijednosti od 3,8 milijardi KM ukazuje na činjenicu da BiH ne proizvodi dovoljno hrane da bi zadovoljila potrebe sopstvenog stanovništva i nedostaje joj dovoljnih količina sirovina za preradu”, naveli su iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Dok se poljoprivrednici iz BiH već godinama, pa i decenijama, hvataju za glavu zbog nerentabilne proizvodnje, brojke pokazuju u koliko su oni, zapravo, teškoj tržišnoj utakmici.
“Vodeći uvozni proizvod su goveđe svježe ili rashlađene prednje četvrtine sa vrijednosti uvoza od 154,3 miliona KM. Oko 95 odsto goveđih svježih ili rashlađenih neraskomadanih ili raskomadanih prednjih četvrtina se uvozi iz Poljske (34 odsto), Italije (28 odsto), Nizozemske (14 odsto), Njemačke (12 odsto) i Belgije (sedam odsto). Uvoz tih proizvoda je veći za tri odsto u poređenju sa prethodnom godinom, dok je ta razlika značajno veća, i to za 95 odsto, u poređenju sa 2020. godinom”, navode iz Ministarstva.
Meso, međutim, nije jedini problem. Mnogi tvrde da je zdrava voda jedan od naših najvećih resursa, ali…
“Na drugom mjestu po uvozu je voda koja uključuje mineralne vode i gazirane vode, sa dodatim šećerom ili drugim sredstvima za zaslađivanje ili aromatizaciju sa vrijednosti uvoza 152,7 miliona KM, koja je takođe zabilježila povećanje uvoza za 18 odsto u poređenju sa prethodnom godinom”, kazali su iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Pšenicu i suražicu uvozimo iz Mađarske (53 odsto), Srbije (37 odsto) i Hrvatske (10 odsto), te dajemo ogromne pare i na tu stavku: prošlogodišnji uvoz od 118,3 miliona KM je bio za 14 odsto veći od prethodne godine.
Uvozimo, naravno, i mlijeko u ogromnim količinama, ali i druge proizvode kao što su voće, povrće, med, alkohol itd.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, podsjeća da poljoprivrednici već godinama upozoravaju na težak položaj u kojem se nalaze.
“Jasno je da mi ne možemo da proizvedemo svega u dovoljnim količinama, ali imamo puno toga što bacamo, a ne možemo da plasiramo po fer, tržišnim cijenama. Imamo dampinške cijene iz uvoza koje guše našu proizvodnju. I onda prerađivači kažu da nemaju dovoljno sirovina, pa su prinuđeni da uvoze. Ali, kada bi stvari posložili redom i kada bi se odgovarajuće ograničavajuće mjere uvodile po sezoni i vrstama proizvoda, onda kada ih mi imamo, to bi ljude stimulisalo za proizvodnju jer imaju zagarantovano tržište. Međutim, očigledno je neko definisao da BiH bude uvozno orijentisana kada su u pitanju poljoprivredni proizvodi”, kaže Marinković za “Nezavisne novine”.
Borci za zaštitu potrošača poručuju: “Baš zato što toliko uvozimo, sve nam je i skupo”.
“Prvo, ne znamo šta uvozimo, drugo, to je lošeg kvaliteta, a treće, cijene su vrlo visoke i četvrto, upropaštavamo svoju poljoprivrednu proizvodnju. Kako god okrenemo, na taj način potrošači nisu zaštićeni”, kaže za “Nezavisne novine” Snežana Šešlija, predsjednica Udruženja građana “Tolerancijom protiv različitosti” (ToPeeR) iz Doboja.
Posmatrajući pojedinačno zemlje trgovinske partnere, tu se u najvećoj mjeri oslanjamo na države u regionu kada je riječ o našem izvozu. Naime, 20 odsto ukupnog izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda se iz BiH plasira u Hrvatsku, 19 odsto u Srbiju, 11 odsto u Crnu Goru, osam odsto u Sjevernu Makedoniju, sedam odsto u Tursku, pet odsto u Sloveniju, itd.
Društvo
ONI SU UVIJEK U PLUSU! Banke očekuju veću potražnju za kreditima

Rezultati Ankete o kreditnoj aktivnosti banaka u Bosni i Hercegovini za prvi kvartal, koje je objavila Centralna banka BiH, pokazuju da banke očekuju porast potražnje preduzeća i stanovništva za kreditima u drugom kvartalu ove godine.
Potražnja preduzeća za kreditima nastavila je da raste i u prvom kvartalu ove godine. Neto rezultat iz odgovora banaka ukazuje da je više banaka prijavilo da je došlo do porasta potražnje za kratkoročnim nego za dugoročnim kreditima.
Na temelju prikupljenih odgovora iz ankete, banke očekuju de će se kreditni standardi za odobravanje kredita preduzećima ublažiti u drugom kvartalu ove godine, kao i da će doći do povećanja potražnje preduzeća za kratkoročnim, kao i za dugoročnim kreditima i/ili kreditnim linijama u drugom kvartalu ove godine.
Kada je riječ o kreditima stanovništvu, u prvom kvartalu ove godine u odnosu na prethodni kvartal, došlo je do rasta potražnje stanovništva za stambenim, kao i za potrošačkim i nenamjenskim kreditima.
Iz prikupljenih odgovora vidljivo je da banke očekuju da će se kreditni standardi za odobravanje stambenih kredita stanovništvu ublažiti u drugom kvartalu ove godine. Banke imaju optimističan pogled na potražnju stanovništva za kreditima, pa se očekuje porast potražnje u drugom kvartalu ove godine.
U ovom krugu anketirano je ukupno osam banaka, a stopa odgovora na anketu bila je sto odsto, prenosi Fena.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje biti pretežno sunčano i malo toplije.
Uveče i tokom noći doći će do porasta oblačnosti od sjevera ka istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha biće od četiri do devet, na jugu do 13, u višim predjelima od dva, a maksimalna dnevna od 17 do 23, a u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova, u Hercegovini tokom prije podneva umjerena, na udare i jaka bura, a u nastavku dana bura u slabljenju.
-
Politika3 dana ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Hronika3 dana ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Politika2 dana ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika17 sati ago
EVO ŠTA SE DEŠAVALO NA ZASJEDANJU NATO-a! Govor koji je uzburkao javnost u BiH i regionu
-
Politika2 dana ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Politika3 dana ago
KOVAČEVIĆ BRANI DODIKA! “On nije prekršio nijedan zakon u BiH”
-
Region3 dana ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”
-
Politika3 dana ago
RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”