Connect with us

Društvo

NAJTEŽE ŠTO RODITELJ MOŽE DOČEKATI! Majka sama podizala djecu, ONI JE DANAS ZABORAVILI!

Kako izgleda stisak ruke i lijepa riječ onih koje je rodila, zaboravila je Radojka Petrović. Kad je neko pita gdje su joj djeca, ne može da sakrije suze.

Za neke ne znam ni gdje su. Neće ni da se jave, kroz suze progovara Radojka.

Teška mladost i borba da djecu nakon razvoda izvede na pravi put, donijeli su joj još težu starost. I ruke kojima je prehranila porodicu izdale su je, pa više ne može da radi.
“Odem u grad i prosim u zadnje vrijeme, jer ne mogu da radim”, kazala je ona.

– Boli što dosađujem porodici koja je u teškoj situaciji. Iako je to moja sestra, to je tuđa kuća.

Radojka o sebi i svom zdravlju brine sama. No, njenu bol ne može da izliječi ljekar. Ni želje nisu velike, a upućene su deci.

– Makar taj telefonski poziv i da se sastanemo da progovorimo. Drugo ne tražim poručuje ona.

Radojki bi jedan poziv uljepšao dan, ali i mnogim roditeljima, da znaju da o njima misle oni kojima su život posvetili, a to je najmanje što možemo da učinimo, piše RTCG.

Društvo

STANIVUKOVIĆ: Gradimo memorijalni kompleks ZA BRANKA ĆOPIĆA – Hašani se ne zaboravljaju!

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković danas je sa saradnicima posjetio opštinu Krupa na Uni i selo Hašane, rodno mjesto velikog pisca Branka Ćopića.

Prilikom obilaska Ćopićeve rodne kuće, Stanivuković je ostavio emotivnu posvetu i obećao konkretnu podršku razvoju ovog kraja.

– U Ćopićevom vrtu suza obojenih zasjat će novo cvijeće koje će nas zauvijek podsjećati na njegova djela. Izgradit ćemo memorijalni kompleks koji će čuvati duh njegovih bezvremenskih priča i od zaborava sačuvati ime Branka Ćopića – poručio je Stanivuković.

Podsjetio je na riječi velikog pisca: „Ja sam dijete sa granice, koje je odrastalo u vremenu kada je čovjeku čovjek najviše trebao“, naglasivši da je upravo ta poruka danas važnija nego ikad.

– Vraćamo smisao mjestima koja su nas stvorila. Hašani se ne zaboravljaju. Ćopić se ne zaboravlja. To je naša dužnost. Ovo je naša priča – zaključio je Stanivuković.

Najavljeni memorijalni kompleks u Hašanima biće snažan podsjetnik na bogatu kulturnu baštinu i trajno poštovanje prema jednom od najvećih književnika naših prostora.

Nastavi čitati

Društvo

STRUKA NA PRVOM MJESTU: “Vodovod” Banjaluka prezentovao inovacije na konferenciji o vodama

Svijet se razvija nevjerovatnom brzinom, a tehnološka dostignuća dostižu neslućene razmjere. Kako zadržati korak s ovim napretkom? Konferencije su uvijek pravo mjesto za razmjenu informacija, prezentaciju projekata, osvježavanje starih i ostvarivanje novih poslovnih kontakata. To su mjesta gdje glavnu riječ zaista vode struka i znanje.

Zbog toga se uvijek trudimo učestvovati na ovakvim događajima. Imamo šta da čujemo, ali i šta da ponudimo.

Tokom protekla tri dana na Jahorini je održana međunarodna konferencija o vodama pod nazivom “Održivi razvoj vodnih usluga”, u organizaciji Udruženja “Vodovodi Republike Srpske”. Glavne teme bile su: reforma u sektoru javnih vodnih usluga, vodosnabdijevanje i problem nepohodovane vode, te odvodnja i prečišćavanje otpadnih voda. Sve tri teme izuzetno su aktuelne, jer se bave unapređenjem poslovanja u zakonskim i organizacionim okvirima, kao i primjenom EU direktiva iz oblasti energetske efikasnosti i tretmana otpadnih voda.

Mr Sonja Mocoња, diplomirani sanitarni inženjer, prezentovala je rad “Mikrobiološka ispravnost vode na području grada Banjaluka”. Koautorka ovog rada je specijalista hemije Miljana Miljanović, direktorica Sektora kvaliteta vode u “Vodovodu” Banjaluka.

U izradi rada “Primjena gasne hromatografije u analizi trihalometana u gradskim i seoskim vodovodima na teritoriji grada Banjaluka” učestvovale su Marija Stojaković, diplomirani hemičar, i specijalista hemije Sandra Bešlagić, diplomirani inženjer hemijske tehnologije.

Koautorke rada “Monitoring kvantiteta i kvaliteta urbanih otpadnih voda na području Banjaluke” bile su Tara Kovljanin, diplomirani inženjer hemijske tehnologije, i mr. sci. Nada Stanojević, diplomirani inženjer hemijske tehnologije.

Jedan od ključnih akcenata konferencije bio je stavljen na dijalog o organizacionim, ekonomskim i tehničkim aspektima u oblasti upravljanja komunalnim preduzećima, s ciljem bržeg i efikasnijeg rješavanja izazova. Uzaјamna podrška i angažman svih strana doprinijeće izmjenama zakonskih okvira i omogućiti usvajanje nove metodologije formiranja cijena komunalnih usluga.

Banjalučki “Vodovod” na ovom dijelu konferencije predstavljao je gospodin Radovan Majkić, vršilac dužnosti generalnog direktora.

Banjalučki “Vodovod” nastavlja da aktivno učestvuje u stručnim skupovima, doprinoseći razvoju vodnih usluga u skladu sa najvišim evropskim standardima.

Nastavi čitati

Društvo

Dan sjećanja “ZEMLJA ĆUTI, TIŠINA VRIŠTI” u Kozarskoj Dubici

U Kozarskoj Dubici danas će biti održana Memorijalna akademija “Zemlja ćuti, tišina vrišti” u okviru centralnog obilježavanja Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.

Akademija će biti održana u Domu kulture u 20 časova, a prisustvovaće joj ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić.

Memorijalnu akademiju organizuje Spomen-područje Donja Gradina u saradnji sa Narodnim pozorištem Republike Srpske, a pod pokroviteljstvom predsjednika Srpske Milorada Dodika.

Akademija se tradicionalno održava uoči godišnjeg parastosa i pomena u Donjoj Gradini.

Dan sjećanja i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac sutra će biti obilježeni u Spomen-području Donja Gradina u prisustvu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i Srbije Aleksandra Vučića.

U Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici u 9.00 časova biće služena Sveta arhijerejska liturgija.

U 10.45 časova predviđen je dolazak u Donju Gradinu, a u 11.30 časova polaganje vijenaca na grobnom polju Topole.

Služenje parastosa i pomena na platou pored grobnog polja Topole počinje u 12.00 časova, a u 12.45 časova predviđeno je obraćanje zvaničnika.

Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini zajednički obilježavaju vlade Republike Srpske i Srbije.

Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formirana je avgusta 1941. godine.

Posljednji preživjeli zatočenici ustaškog koncentracionog logora Jasenovac počeli su proboj 22. aprila 1945. godine da bi se spasili iz te fabrike smrti, najveće na jugoistoku Evrope.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.

Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april Danom žalosti povodom sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH od 1941. do 1945. godine, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno