Svijet
Nove šok teorije o razlici između Kosova i Ukrajine stižu sa Zapada: Cijelu priču je “zakuvala” jedna američka političarka

Nova pitanja bude i nova pravdanja, a trenutno prednjače tvrdnje da je Kosovo oduvijek imalo autonomiju i da mu to daje pravo na otcjepljenje, pa se čak stiže dotle da je skoro pa bilo nezavisno od Srbije.
Upravo toliko daleko se došlo u pravdanju otcjepljenja Kosova, nakon što je jedna američka političarka koja se kandiduje za Kongres u ime republikanaca upitala “Zašto je Srbija morala da ustupi Kosovo, a Ukrajina ne mora da se odrekne ni djelića teritorije?”
Why did Serbia have to give Kosovo away but Ukraine doesn’t have to cede any territory whatsoever?
— Lavern Spicer 🇺🇸 (@lavern_spicer) October 5, 2022
U odgovoru na pitanje poručivali su joj da “miješa babe i žabe”.
– Kosovo i Vojvodina su već dobili autonomiju prije nego što je Jugoslavija počela da se raspada. Lažni referendum je korišćen da se oduzme pomenuta autonomija. Tada je genocid nad Albancima postao intenzivniji – samo je jedan od odgovora.
Ne tako mali broj objašnjenja nadovezao se u istom tonu.
– Ne poredite situaciju na Kosovu sa Ukrajinom, jer je Kosovo imalo autonomiju u bivšoj Jugoslaviji od 1974. godine, kada je Slobodan Milošević postao premijer Srbije i odlučio da okupira i deligitimizira autonomiju Kosova 1989. Prvo se obrazujte pre nego što dijelite dezinformacije – takođe je poručio jedan korisnik tvitera.
“Argumenti ne stoje”
Govoreći o tome, direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić rekao je za Blic da argumenti ne stoje, i da se iz federacije koju je Kosovo imalo nije mogla roditi nezavisna država, ali i da su Ukrajina i Kosovo potpuno različiti slučajevi.
– U ljudskoj je prirodi da poslije 10 godina sve zaboravi, a političari zaboravljaju poslije tri godine. Ukrajina je samostalna država, a Kosovo je bilo dio Srbije i pred raspad Jugoslavije koristili su autonomiju koja je bila skoro pa federacija i statusno nije bila republika. Sve do 1994. godine se borilo za visoku autonomiju, a onda od 1994. pod uticajem Danske, a prikriveno pod uticajem Njemačke i Holandije, počelo se sa težnjom za nezavisnošću pa se pojavio i OVK, neko ih zove gerilom neko teroristima – napominje Janjić.
Paraelu između Kosova i Ukrajine nedavno je povukao i milijarder i vlasnik kompanije “Tesla” Ilon Mask, kada je objavio na Tviteru da bi situacija u Ukrajini možda mogla da se riješi na sličan način kao što je riješena na Kosovu, i objavio link portala Britanika koji govori o samoproglašenoj nezavisnosti Kosova.
Svijet
HAOS U ITALIJI! Zemljotres budi supervulkan – ljudi na ulicama, evakuisane škole (VIDEO)

“U toku je veliki seizmički roj”, saopštio je Italijanski institut za geofiziku i vulkanologiju (INGV).
Stanovnike Napulja i okoline danas u 12.08 uznemirio je zemljotres jačine 4,4 stepena po Rihteru. Epicentar je bio u zalivu Počoli (Pozzuoli), u vulkanskom području Kampi Flegrei (Campi Flegrei). Prema prvim informacijama, potres se dogodio na dubini od svega 2,7 kilometara.
Italijanska novinska agencija ANSA javlja da je podrhtavanje tla izazvalo šok među građanima, naročito u opštinama smještenim na području Flegrejskih polja. Mnogi su u panici izašli na ulice.
Evakuacije i mjere predostrožnosti
Sky News Italia prenosi da je evakuisana jedna od zgrada Napuljskog univerziteta na Piazzale Tecchio. Zasad nema izvještaja o povrijeđenima ili većoj materijalnoj šteti.
Nakon prvog potresa uslijedio je još jedan jačine 3,5 stepeni, a prethodilo im je više manjih podrhtavanja. Italijanski institut INGV potvrdio je da se radi o intenzivnom seizmičkom roju.
List Corriere della Sera piše da je ovo drugi najjači zemljotres zabilježen u savremenom dobu na području najvećeg i najopasnijeg evropskog supervulkana. Najsnažniji bio je 13. marta, jačine 4,6 stepeni. Danas se zemljotres desio tokom radnog dana, dok su škole i kancelarije bile otvorene.
„Panika je na ulicama, automobili ne prestaju da trube, roditelji žure po djecu u škole“, piše Corriere.
Iz predostrožnosti su evakuisane škole na području Kampi Flegrei – djeca su za manje od jednog minuta bila van zgrada. Obustavljen je željeznički saobraćaj na linijama Kumana i Čirkumflegrea radi bezbjednosnih provjera.
I zaposleni u nekoliko firmi na zapadu grada, u oblasti Eremo dei Camaldoli, napustili su zgrade. Evakuisane su i osnovne škole u Maranu, opštini sjeverno od Napulja.
Grad u pripravnosti
Gradonačelnik Počolija, Điđi Manconi (Gigi Manzoni), naredio je da sve policijske jedinice budu raspoređene na terenu.
Linker
“Građani su, naravno, uplašeni, ali apelujem na sve da ostanu mirni. Ovo su trenuci velike strepnje. U toku su konsultacije s opštinskim operativnim centrom, a sve prijave treba uputiti lokalnoj policiji i civilnoj zaštiti”, izjavio je Manconi.
Prefekt Napulja Mičele di Bari sazvao je hitan sastanak Centra za koordinaciju pomoći radi procjene situacije.
Students on the street in Napoli after M4.4 Earthquake in Campi Flegrei. Earthquake was widely felt. pic.twitter.com/WRpw33dSWB
— Disasters Daily (@DisastersAndI) May 13, 2025
Rastući pritisak ispod površine
Franceska Bjanko, direktorka Odjeljenja za vulkane INGV-a, rekla je da su svi zemljotresi zabilježeni na dubini od 2,7 kilometara, te da „na toj dubini dolazi do sve jačeg ispuštanja energije“.
“Uzdizanje tla u posljednjim nedjeljama iznosi oko 1,5 cm, ali još uvijek nije registrovano ubrzanje tog procesa. U narednim satima ćemo imati jasniju sliku”, poručila je Bjanko.
Šta je Campi Flegrei?
Supervulkan Kampi Flegrei (poznat i kao Flegrejska ili Vatrena polja) čini 24 manjih kratera, vulkanskih formacija i otvora unutar velike depresije – kaldere (latinski: „kotao“). Njegove erupcije u prošlosti bile su katastrofalne.
Jedna od najjačih dogodila se prije 40.000 godina i, prema nekim teorijama, doprinijela je nestanku neandertalaca. Indeks vulkanske eksplozivnosti bio je kategorije 7, dok je poznata erupcija Vezuva 79. godine imala indeks 5.
Posljednja erupcija desila se 1538. godine i stvorila novu planinu. Prastare eksplozije Flegrejskih polja prekrile su pepelom velike dijelove istočne Evrope – a tragovi su pronađeni čak u današnjoj Rusiji.
Iako je nemoguće precizno predvidjeti kada bi Campi Flegrei mogao eruptirati, stručnjaci upozoravaju da bi potencijalna eksplozija imala razorne posljedice po okolinu, prenosi Jutarnji.
Svijet
Tramp prima u SAD bijele izbjeglice iz Južne Afrike, KAŽE DA SU ŽRTVE GENOCIDA

Avion sa prvom grupom od 49 bijelaca iz Južne Afrike, kojima su Sjedinjene Američke Države dodijelile status izbjeglica, sletio je u ponedjeljak u Vašington, prenijeli su mediji.
Odnosi SAD i Južne Afrike napeti su već mjesecima zbog optužbi predsjednika Donalda Trampa da su pripadnici bijele zajednice u Južnoj Africi žrtve rasne diskriminacije, prenosi BBC.
To je negirao ministar spoljnih poslova Ronald Lamola, koji je rekao da pripadnici bijele zajednice, Afrikaneri, nisu progonjeni u Južnoj Africi.
Afrikaneri su potomci bijelih doseljenika, mahom Holanđana, koji su u tu zemlju došli u 17. vijeku.
Organizacija UNHCR je na pitanje BBC-ja odgovorila da nije uključena u ovu proceduru davanja statusa izbjeglica ljudima iz Južne Afrike.
To pokazuje koliko je bila ubrzana procedura dobijanja statusa izbjeglica u slučaju ove grupe Afrikanera, navodi britanski javni servis.
Demokratska senatorka Džin Šahin navela je da je ova procedura zapanjujuća, s obzirom na to kako su u slučaju hiljada drugih azilanata suspendovana njihova prava.
Tramp je danas kazao da je dobijanje statusa izbjeglica ubrzano za Afrikanere pošto su oni izloženi genocidu, a da su posebno ugroženi bijeli farmeri.
On je ranije optužio vladu Južne Afrike da otima zemlju bijelim farmerima bez ikakve naknade, što je Johanesburg negirao.
Bijela zajednica u Južnoj Africi čini samo 7,3 odsto stanovništva, ali posjeduje najveći dio farmi, pokazuje izvještaj vlade te zemlje iz 2017.
Zbog toga je u januaru uveden zakon koji dozvoljava vladi da oduzima privatnu zemlju bez kompenzacije u određenim slučajevima, kako bi se postigla pravednija raspodjela zemlje u javnom interesu, prenosi Tanjug.
Svijet
OBJAVLJENA FOTOGRAFIJA SUROVIKINA: General koji je nestao iz javnosti viđen u Africi

Ruski general Sergej Surovikin koji je nestao iz javnosti pre skoro godinu dana, viđen je među ruskom delegacijom koja je u Africi odavala počast Alžircima poginulim tokom Drugog svetskog rata.
Fotografiju Surovikina koji se kreće ka spomeniku da bi položio cvijeće na grob sovjetskog vojnika na vojnom memorijalnom groblju, objavila je ruska ambasada u Alžiru, prenosi ruski portal Lenta.
https://t.co/5fqQJwGeB8
🤔 Former commander of russian troops in Ukraine Surovikin works in Algeria, – russian media pic.twitter.com/54NgKaAm0b— Ukraine 4 Freedom (@uawarinfo) May 12, 2025
Član Odbora za odbranu Državne dume, general-potpukovnik Viktor Soboljev, rekao je da bi Surovikin “mogao biti u Africi”.
“Mislim da je negdje u Africi, koliko ja znam. Radi kao vojni savjetnik negdje, ne znam gdje, nisam se raspitivao o tome, u inostranstvu”, rekao je on, prenosi Tanjug.
Predsjedavajući Odbora za odbranu Državne dume Andrej Kartapolov napomenuo je da se Surovikin trenutno nalazi van zemlje, gdje obavlja “važne zadatke”, ne navodeći konkretno koje.
Ruski ratni dopisnik Jurij Katjonak je ukazao na važnosti Surovikinovog povratka na front – “u zonu specijalnih vojnih operacija (SVO)”.
Prema njegovim riječima, general je “specijalista previsoke klase da ne bi iskoristio svoje sposobnosti na frontu”.
“Došlo je vreme da se general Sergej Surovikin vrati na front. Rusija nema toliko kompetentnih vojnih vođa koji su lojalni svojoj dužnosti da bi ih zanemarila u najkritičnijem trenutku za domovinu”, rekao je Katjonak.
Sergej Surovikin je bio vrhovni komandant ruske vojske od oktobra 2022. do januara 2023. godine.
Nakon ostavke na mjesto vrhovnog komandanta ruske vojske, Surovikin je postao komandant ruskog vazduhoplovstva.
U avgustu 2023. godine smijenjen je sa dužnosti komandanta Ratnog vazduhoplovstva i penzionisan.
Bivši komandant združene grupe ruskih trupa u zoni sukoba nestao je iz javnosti poslije 24. juna 2023. godine i puča Jevgenija Prigožina, vođe privatne vojne kompanije Vagner, kada se pojavio vidio na kojem poziva pobunjene borce da prestanu pobunu.
U septembru 2024. godine viđen je u Alžiru kao dio delegacije ruskog Ministarstva odbrane.
U februaru 2025. godine mediji su objavili da bi Surovikin mogao biti poslat u Afriku kao “savjetnik” jedne od ruskih ambasada.
-
Politika2 dana ago
ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK ISTIČE “Presuda Suda BiH treba da bude poništena”
-
Politika23 sata ago
CRNADAK “Nećemo biti glineni golubovi za linč na koji poziva režim”
-
Svijet2 dana ago
Zelenski poslao poruku Putinu “SPREMAN SAM”
-
Politika2 dana ago
VUKOVIĆ “Vidljiv Dodikov POLITIČKI NERVNI SLOM”
-
Svijet3 dana ago
ZELENSKI OBJAVIO PLAN PRIMIRJA! Evropski lideri i Tramp dali ultimatum Putinu
-
Politika2 dana ago
ACO STANIŠIĆ (SNSD) POSLANIK I DIRETOR, odnedavno je navodno, i vlasnik 8 malih solarnih elektrana u Nevesinju i 6 fotonaponskih elektrana u Sokocu
-
Društvo1 dan ago
33 GODINE OD OSNIVANJA! U kasarni “Kozara” obilježavanje Dana Vojske Republike Srpske