Connect with us

Svijet

SVE NAM JE BLIŽE NEGO IKADA! Er Srbija od danas dva puta sedmično do Šangaja

– Er Srbija je današnjim letom JU986 u 00.45 časova uspostavila direktnu avio-liniju između Beograda i Šangaja u Kini, a do tog grada srpska nacionalna avio-kompanija će tokom zimske sezone saobraćati dva puta nedjeljno, utorkom i subotom, dok će se letovi iz Šangaja za Beograd obavljati srijedom i nedjeljom.

Letovi između Beograda i Šangaja obavljaće se i tokom naredne ljetnje sezone, koja počinje 30. marta, saopštila je danas Er Srbija.

-Veoma nas raduje uspostavljanje nove, direktne avio-linije između Beograda i Narodne Republike Kine. Šangaj je jedan od najdinamičnijih gradova na svetu i značajan poslovni i kulturni centar. Direktni letovi Er Srbije do tog grada omogućiće putnicima iz Srbije i regiona Zapadnog Balkana brže i udobnije putovanje do Kine, dok će kineskim turistima i poslovnim ljudima olakšati dolazak u Srbiju i druge evropske gradove do kojih saobraćamo – rekao je Jirži Marek, generalni direktor Er Srbije.

Uspostavljanje direktne linije Er Srbije od Beograda do Šangaja obilježeno je sinoć svečanom ceremonijom na aerodromu “Nikola Tesla”, kojoj je prisustvovao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Aleksandar Vučić izjavio je sinoć na svečanom ispraćaju leta da je srpska nacionalna aviokompanija u 2024. godini prevezla rekordnih 4,4 miliona putnika.

Ambasador Kine u Srbiji Li Ming izjavio je da uvođenje novog direktnog leta Er Srbije za Šangaj predstavlja korak dalje u utvrđivanju saradnje Srbije i Šangaja, ali i važan korak za produbljivanje ekonomske saradnje Kine i Srbije.

Svijet

MASOVNO SILOVANJE U NORVEŠKOJ: Ljekar zloupotrebljavao položaj dvije decenije, osuđen na 21 godinu

Sud u Norveškoj osudio je pedesetpetogodišnjeg ljekara na 21 godinu zatvora zbog masovnog silovanja i seksualnog zlostavljanja više desetina pacijentkinja, u slučaju koji je šokirao tu skandinavsku zemlju.

Lekar Arne Bie proglašen je krivim po 70 tačaka optužnice za silovanje i seksualni napad, kao i za 82 slučaja zloupotrebe svog položaja, prenosi BBC.

Gotovo sva krivična djela dogodila su se tokom pregleda pacijentkinja u vrijeme kada je Bie radio u gradiću Frosta, sa manje od 3.000 stanovnika.

Sud je razmatrao optužnicu koja je obuhvatila gotovo dvije decenije njegovog rada i odnosila se na 94 žene.

Čitanje presude trajalo je više od jedan sat, a za to vrijeme Bie je stajao mirno i bez emocija.

Odbrana je tražila blažu kaznu od 17-18 godina, jer je Bie priznao silovanje 21 žrtve, a tužioci su rekli da su zadovoljni presudom, ali će ipak razmotriti mogućnost žalbe.

(FoNet)

Nastavi čitati

Svijet

HOROR U TURSKOJ: Povrijeđeno preko 14.000 ljudi

Ministar zdravlja Turske Kemal Memišoglu izjavio je da su se 14.372 osobe obratile zdravstvenim ustanovama zbog povreda zadobijenih tokom žrtvovanja životinja prvog dana Kurban-bajrama.

Prema riječima ministra Memišoglua, koji je objavio podatke na društvenim mrežama, prijave povrijeđenih su zabilježene u svakoj od 81 turske provincije, prenijela je Anadolija.

Najveći broj slučajeva je prijavljen u Ankari – 1.049 povrijeđenih, u Istanbulu – 753, Koniji – 655, Gazijantepu – 634 i Manisi – 572.

Ministar je apelovao na građane da žrtvovanje životinja prepuste profesionalcima, naglašavajući važnost pridržavanja bezbjednosnih smjernica kako bi se spriječile povrede.

“Željeli bismo da podsjetimo naše građane koji još nisu izvršili žrtvovanje svojih životinja da obrate posebnu pažnju na ovo pitanje”, rekao je Memišoglu i dodao da želi brz oporavak svim povrijeđenim sunarodnicima.

Ministar je, takođe, istakao važnost bezbjednosti tokom tog religijskog obreda, podsjećajući na potencijalne rizike koji prate neadekvatno obavljeno žrtvovanje.

Kurban-bajram, jedan od dva najveća islamska praznika, predstavlja poštovanje volje Ibrahima da žrtvuje svoga sina, kao čin pokornosti Božijoj volji, prije nego što je Bog intervenisao preko anđela Džibrila, koji ga je obavijestio da je žrtva već primljena.

Običaj je da se za Kurban-bajram žrtvuje ovca, čije se meso dijeli na tri dijela.

Porodica zadržava jednu trećinu, druga trećina se daje rodbini, prijateljima i komšijama, a treća siromašnima i ugroženima.

Proslava Kurban-bajrama počinje odlaskom hodočasnika na hadžiluk, na planinu Arafat, koja se nalazi istočno od Meke, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Svijet

OVO MORA DA BOLI: Mask izgubio 34 milijarde dolara u jednom danu

Objave Elona Maska skupo ga koštaju – i to doslovno. Naime, prema podacima Bloomberg Billionaires Indexa, Mask je juče izgubio 34 milijarde dolara ličnog bogatstva, što je drugi najveći dnevni pad u istoriji tog indeksa.

Veći pad od ovog zabilježen je samo u novembru 2021. – i tada ga je doživio Musk.

Uprkos gubitku, šef Tesle i SpaceX-a i dalje je najbogatiji čovjek na svijetu, s neto bogatstvom procijenjenim na oko 334 milijarde dolara.

Do gubitka je došlo nakon što su dionice Tesle pale 14 odsto, što je s tržišne vrijednosti firme izbrisalo više od 150 milijardi dolara.

Prema podacima FactSeta, riječ je o najvećem dnevnom padu vrijednosti jedne kompanije u istoriji.

Nastavi čitati

Aktuelno