Connect with us

Društvo

VEČERAS SLAVLJE! Širom Srpske organizovan doček pravoslavne Nove godine

Srpska, Ruska i Gruzijska pravoslavna crkva, Sveta Gora i Јerusalimska patrijaršija – dočekuju Pravoslavnu Novu godinu.

U ponoć će u hramovima biti služeni molebani za blagosloveno novo ljeto.

Širom Srpske organizovan je doček na otvorenom uz bogat zabavni program.

U Banjaluci, kod Hrama Hrista Spasitelja nastupiće etno-grupe “Trag”, “Teodulija” i “Iva”.

Nova godina po julijanskom kalendaru svečano će večeras biti dočekana na trgovima, u restoranima, a mnogi građani će slaviti u svojim domovima, u krugu porodice.

Julijanska Nova godina, praznik je koji se slavi 13. na 14. januar po gregorijanskom kalendaru svake godine. Tog datuma je 1. januar po julijanskom kalendaru. Do razmimoilaženja dvije Nove godine dolazi zbog reforme julijanskog i nastanka gregorijanskog kalendara, 1582. godine.

Iako je ustaljen naziv srpska Nova godina, u različitim krajevima Evrope poznata je kao julijanska, stara ili pravoslavna Nova godina, piše RTS.

Iako nije zvanična Nova godina, ona se slavi u Srbiji, Republici Srpskoj, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, pravoslavnim dijelovima Hrvatske.

Slavi je i pravoslavno stanovništvo u Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini, Jermeniji, Gruziji, Moldaviji.

Tradicija proslave julijanske Nove godine postoji i u nekim njemačkim kantonima u Švajcarskoj, kao i u nekim dijelovima Škotske.

Kada su Srbi počeli da slave
Tačan datum kada su Srbi počeli da slave julijansku Novu godinu je nemoguće odrediti, ali taj praznik dobija na značaju poslije Prvog, a pogotovo poslije Drugog svjetskog rata.

Iako nije bila zvanično zabranjena, za vrijeme komunističke vlasti nije bilo organizovanih javnih dočeka, ni dočeka po restoranima i kafanama.

Uprkos dugotrajnom otporu pretežno pravoslavnih zemalja, Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca je 1919. godine zakonom izjednačila dva kalendara, ali Srpska pravoslavna crkva nije.

Običaji
Pravoslavna Nova godina naziva se još i Mali Božić, a poklapa se i sa crkvenim praznicima Obrezanje Gospoda Isusa Hrista i krsnom slavom Sveti Vasilije Veliki.

Tog dana jede se glava božićne pečenice, a to je najčešće glava jagnjeta ili praseta, a domaćice mijese novogodišnju česnicu, “vasilicu”.

Crkva ispraća staru i dočekuje novu godinu na duhovni način, molitvama i bogosluženjima, ali i blagosilja sve pristojne proslave, podsjećajući da se u brojnim crkvenim domovima obilježava ovaj značajan praznik.

Toga dana u nekim krajevima spaljuju se ostaci badnjaka, a pored “vasilica” mijese se i krofne u koje se, kao i za Božić, stavlja novčić.

Takođe, vjeruje se da, pored bogate trpeze, na ovaj dan u kuću treba unijeti neku novu stvar, kupljenu tog dana, kako bi kuća i ukućani tokom cijele godine imali napretka.

Društvo

DA LI IH POŠTUJETE? Ovo su vjerovanja vezana za pravoslavnu Novu godinu

Mali Božić, ili pravoslavna Nova godina, Srpska pravoslavna crkva i vjernici praznuju 14. januara po julijanskom kalendaru.

Istog dana, 14. januara, obilježava se i slava Svetog Vasilija Velikog, a za ovaj dan vezuju se mnogi običaji i sujeverja.

Neki od ovih običaja imaju dublje značenje i zadržali su se još od prethrišćanskih vremena. Stari kažu da na ovaj dan nikako ne bi trebalo svađati se, jer će vas u suprotnom cijele godine “tjerati baksuz”. Zato je bolje prećutati i oprostiti svaku uvredu.

Ujutro, na Mali Božić, običaj je bio u nekim selima da domaćica uzme snijeg i, utrčavši u sobu, baci ga na djecu vičući: “Bježi vruća, gonite studena!”

Vjeruje se da se time štite djeca od vrućice ili groznice. Poslije ovoga, djeca bi skidala sa sebe odjeću i prebacivala ih preko grana šljiva ili jabuka, kako bi se “očistila od vaški“.

DOLAZAK POLOŽAJNIKA

Na ovaj dan dolazi i polaznik ili položajnik, a u nekim srpskim selima domaćica mu jednom predjom vezuje tjeme i donju vilicu, a drugim čelo i zatiljak, da zvjeri ne bi napale stoku.

PALJENJE VATRE NA RASKRŠĆIMA

U mnogim mjestima Vojvodine i danas je običaj da se na raskršćima pale vatre, što, uz čistilačko dejstvo, ima i ulogu jačanja Sunčeve svjetlosti i toplote. Iz istih razloga su u Hercegovini ostatke badnjaka od Božića spaljivali na Mali Božić.

ČUVAJTE SE I – NE DREMAJTE

U nekim krajevima vjeruje da se treba čuvati da vas neko ne prevari, piše B92.

Isto tako je bitno da se ovaj dan ne drijema, jer ćete čitave godine biti pospani i umorni.

Nastavi čitati

Društvo

ZIMA SE NE ŠALI! Snježni nanosi i vjetar stvaraju probleme na putevima

Zbog niske temperature skrećemo pažnju na poledicu, posebno na dionicama u višim predjelima gdje mjestimično ima i ugaženog snijega, a u nižim predjelima na mostovima, vijaduktima i prilazima tunelima.

Jak vjetar stvara snježne nanose na putevima: Ripač-Bosanski Petrovac-Lanište, Bosanski Petrovac-Drvar-Bosansko Grahovo, Prozor-Gornji Vakuf/Uskoplje, Priluka-Glamoč-Mlinište i Bugojno-Kupres.

Upozorenje na odrone

Jaki udari vjetra otežavaju saobraćanje i u Hercegovini. Upozoravamo i na učestale odrone na brojnim dionicama.

Apelujemo na vozače da voze opreznije i da se pridržavaju svih saobraćajnih propisa. Na put ne krećite bez odgovarajuće zimske opreme.

Na magistralnom putu Livno-Šuica (Borova glava) skrećemo pažnju na česte izlaske divljih konja na kolovoz.

Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj.

Danas će se izvoditi radovi na popravci svjetlosne signalizacije na raskrsnici magistralnih puteva (M-17 i M-17.4) na Sjevernom ulazu u Mostar, zbog čega će svjetlosna signalizacija na ovoj raskrsnici biti isključena.

Na dionici autoceste A-1 Podlugovi-Visoko zbog radova na postavljanju bukobrana na mjestu izvođenja radova u funkciji je preticajna traka.

Radovi su aktuelni i na magistralnim putevima: Čevljanovići-Nišići, Pelagićevo-Srebrenik, Husino-Ljubače i Čitluk-Ljubuški.

Oštećenje mosta

Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.

Na graničnim prijelazima nema dužih zadržavanja za putnička vozila.

Zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prijelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prijelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Teretna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09 do 13 sati i od 22 do 06 sati.

Nastavi čitati

Društvo

DJECA PLAČU I IMAJU NOĆNE MORE! Roditelji prvačića prijete bojkotom

Roditelji prvačića iz jedne zagrebačke škole poslali su na više adresa dopis u kojem traže da se njihovu djecu zaštiti od problematičnog ponašanja jednog u učenika, a da su u slučaju da se problem ne riješi, spremni i na bojkot.

U dopisu navode da je učenik, nakon što je prethodno dva puta dobio odgađanje upisa, ove godine krenuo u razred s njihovom djecom. Od samog početka nastave udara druge učenike i učitelja, vrijeđa ih i psuje, a često se baca na pod i vrišti. Navode i druge incidente koji su se dogodili, poput pljuvanja, bacanja tanjira s hranom i vrištanja dok ga roditelji dovode u školu.

Učenici, navode roditelji, imaju simptome traume kao što su manjak koncentracije, otpor prema odlasku u školu, bolovi u stomaku prije škole, plakanje, noćne more, strahovi i anksioznost.

U drugoj školi u koju se pokušao upisati stručna služba škole preporučila je drugi oblik primjerenog školovanja, odnosno da učenik ne ide na nastavu u razredu s drugom djecom. Isto rješenje predložili su i iz Grada Zagreba.

Međutim, roditelji učenika su se žalili, nakon čega je Ministarstvo obrazovanja poništilo odluku gradske komisije i učenika vratilo u razred.

Ovo je treći ovakav slučaj, nakon bojkota zbog problematičnih učenika u zagrebačkoj i pulskoj školi, a iz ministarstva obrazovanja poručuju da je u sistemu više od 32.000 djece s teškoćama u razvoju, te da se zbog tri slučaja ne može reći da nešto ne funkcioniše u sistemu, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno