Connect with us

Društvo

ZA SVAKU POHVALU! Hljeb za 1 KM? Naravno da je MOGUĆE

Svjedoci smo neprestanog divljanja cijena u cijeloj BiH, poskupljenja su česta, a prije izvjesnog vremena došlo je do novog povećanja cijena pekarskih proizvoda.

Zbog toga je neobična i hvale vrijedna vijest da je pekara “Ganić” u Sanskom Mostu uradila potpuno suprotno, te odlučila da cijene vlastitih proizvoda pojeftini.

Kako je potvrdio Kasim Ganić, koji se skupa s bratom već punih 13 godina u selu Donji Kamengrad, udaljenom desetak kilometara od Sanskog Mosta, bavi ovim poslom, cijena njihovog rezanog kruha od 350 grama u trgovinama košta samo jednu marku, dok, recimo, cijena kruha od 550 grama iznosi 1,5 marku, što je osjetno niže u odnosu na cijene u drugim pekarama. Ganić kaže kako se na ovaj potez odlučio prije tri mjeseca iz razloga što je došlo do pojeftinjenja cijena brašna i dodaje kako će njihove cijene i u narednom periodu ostati na istom nivou, te da će to trajati sve do trenutka dok brašno drastično ne poskupi.

Pekarski proizvodi Ganića mogu se pronaći u lokalnim trgovinama, a vlasnik ove sanske pekare kaže kako se u svemu rukovodio i socijalnim stanjem u kojem se danas nalazi veliki broj naših građana.

Kako je potvrdio za Nezavisne, ekonomska računica postoji i s ovako formiranom cijenom, te od prodaje svojih proizvoda uspijevaju platiti sve režije i troškove, a nešto i zaraditi. Potez ove pekare naišao je na izuzetan odjek i pohvale na društvenim mrežama, a sigurno je da će na ovakav način privući i dobiti nove mušterije.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno, ali malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno oblačno vrijeme i malo toplije nego prethodnih dana.

Jutro će biti prohladno uz slab mraz, dok se po podne očekuje umjereno naoblačenje sa juga i zapada koje će se do večeri širiti ka svim predjelima.

Vjetar će biti slab, u Hercegovini slab do umjeren, istočni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura od minus pet do nula, na jugu do sedam, u višim predjelima od minus devet, dok će maksimalna biti od tri do devet, na jugu do 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

DJEČAK OD SAMO 15 GODINA prvi doplivao do Časnog krsta u Ribniku

Petnaestogodišnji Darko Vuković iz Ribnika prvi je doplivao do Časnog krsta na rijeci Ribnik u istoimenom mjestu, među 12 učesnika u bogojavljenskom plivanju.

Vuković je rekao da već šest godina učestvuje u plivanju na Krstovdan, ali da je tek ove godini uspio da ostvari želju i prvi dopliva do Časnog krsta.

“Veoma je lijep osjećaj, Bog mi je dao snagu u presudnom trenutku i osjetio sam da ću stići prvi do Časnog krsta. Ove godine ima najviše plivača i nadam se da će ih ubuduće biti još više, te da ćemo nastaviti da čuvamo našu tradiciju i običaje”, izjavio je Vuković novinarima.

Paroh gornjoribnički Dejan Zeljkić uručio je pobjedniku kao nagradu zlatni krst.

Sveštenik Zeljkić rekao je da već 25 godina nakon liturgije u Hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Gornjem Ribniku organizuju litiju do rijeke Ribnik gdje se održava plivanje za Časni krst.

“Počeli smo ovu tradiciju i osveštanje vode na Krstovdan 2001. godine kada nam je došao episkop Hrizostom koji je sada mitropolit dabrobosanski. On je dolazio redovno 12 godina, nakon njega vladika Atanasije, a potom i vladika Sergije”, naveo je sveštenik Zeljkić.

Manifestaciju je organizovala Parohija ribnička u Gornjem Ribniku.

Nastavi čitati

Društvo

TREBA OKRPITI RUPE U BUDŽETU! Preduzetnici u Srpskoj moraju plaćati VEĆE NAMETE

Samostalni mali preduzetnici u Republici Srpskoj od ove godine moraju da plaćaju veće namete državi, ali mnogi od njih tvrde da ne znaju još kako će to da izgleda u praksi jer se čeka izrada podzakonskih akata.
Od 1. januara na snagu su stupile izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima čime država planira da zahvati više novca u budžet od preduzetnika. To se odnosi na preduzetnike koji samostalnu djelatnost obavljaju kao osnovno ili kao osnovno ili dopunsko zanimanje.

Kada budu plaćali januarske obaveze, moraće više izdvojiti za doprinose, a jedan dio njih moraće da plaća i veći porez.

Tako, po Zakonu, ukupan godišnji prihod malog preduzetnika, umjesto doskorašnjih 50.000 KM, je 100.000 KM, s tim da taj prihod obuhvata zbir prihoda tog preduzetnika i sa njim povezanih lica koja obavljaju istu samostalnu djelatnost.

Povezanim licima smatraju se bračni i vanbračni supružnici, djeca i usvojenici, roditelji i usvojioci, kao i braća i sestre koji žive u zajedničkom domaćinstvu sa samostalnim preduzetnikom.

Minimalni iznos poreza koji je mali preduzetnik obavezan da plati duplo je povećan – sa 600 KM na 1.200 KM godišnje. Odnosno, umjesto 50 maraka mjesečno, plaćaće 100 KM mjesečno paušala. Izuzetak su najmanji preduzetnici čiji godišnji prihod ne prelazi 50.000 KM. Oni će i dalje da plaćaju 600 KM godišnje.

Svi će morati da nabave fiskalnu kasu i plaćaju održavanje.

Proširen je broj samostalnih zanimanja koja su po prirodi posebne profesionalne ili intelektualne usluge i oni ne mogu da podnesu zahtjev za plaćanje poreza kao mali preduzetnik. Drugim riječima, ta zanimanja plaćaće porez od 10 odsto na dobit, odnosno na razliku prihoda i rashoda.

Zbog zakonskih izmjena, neki mali preduzetnici su već odjavili djelatnost, neki čekaju da vide kako će to da izgleda u praksi.

Između ostalih, to su veterinari, turistički vodiči, inženjeri, arhitekate, istaživači, naučnici, stečajni upravnici, tumači, vještaci, novinari, umjetnici, sportisti, brokeri, te računovodstvene, knjigovodstvene i revizorske djelatnosti, djelatnost poreskog savjetovanja, kao i djelatnost savjetovanja koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje, kao i djelatnosti reklamiranja, oglašavanja i istraživanja tržišta.

U prvobitnoj verziji zakona planirano je i da mali preduzetnici ne mogu da budu oni koji se bave samostalnom djelatnošću računarskog programiranja i informacionim uslužnim djelatnostima, ali se odustalo nakon “pritiska” branše.

– Kada sam pokretala samostalnu preduzetničku djelatnost kao mali preduzetnik u stambenom prostoru, mogao sam da navedem da ću se baviti sa mnogo djelatnosti, s tim da jednu navedem kao pretežnu od koje ću najviše zarađivati – kaže Srđan D. iz Banja Luke koji je prije godinu dana registrovao samostalnu djelatnost kao mali preduzetnik.

On kaže da je sada problem jer neke od djelatnosti koje je naveo su prešle u kategoriju profesionalnih, a neke nisu.

– Ima mnogo otvorenih pitanja. Da li se preregistrovati, izbrisati neke djelatnosti ili ih ostaviti? Zakon to ne definiše, a u Poreskoj upravi još ne znaju kako će tumačiti. Nezvanično, kako te službenik prilikom provjere zahtjeva za malog preduzetnika procjeni , tako će i odrediti status. Ali, razlika u stopi poreza dva i 10% nije mala – navodi Srđan.

Mali preduzetnici su do juče mogli da predaju sugestije na pet prijedloga Pravilnika koje je predložilo Ministarstvo privrede i preduzetništva, a koje je, po zakonskim izmjenama, obavezno da ih izradi.

(Fena)

Nastavi čitati

Aktuelno