Connect with us

Društvo

PA DOKLE VIŠE? Cijene hljeba opet rastu, pekarima poskupljenje “NIJE NIŠTA STRAŠNO”

Cijene hljeba, jednog od najvažnijih prehrambenih proizvoda, ponovo su u porastu.

Idok za pekare „poskupljenje nije ništa strašno“, za običnog građanina, koji ionako jedva sastavlja kraj s krajem, ovo je samo još jedan udar na džep.

Inflacija, nesigurnost na tržištu i rastući troškovi proizvodnje čine svakodnevni život još težim, a bez mogućnosti kompenzacije, plate građana ne mogu pratiti ovaj trend.

Pekari iz Semberije najavili su povećanje cijena hljeba za 10 do 15 odsto, što je izazvalo zabrinutost među potrošačima. Tačan iznos poskupljenja već je poznat.

– Mi smo formirali te cijene – vekna bijelog hljeba od 500 grama je bila 1,70 KM, a sad će biti 1,80 KM. To je minimalno poskupljenje koje je samo trend da nadoknadi troškove koji su nastali – rekao je Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina.

Cijena samo jedne kifle od 20 grama dostigla je iznos jednak cijeni 3 kilograma pšenice – upozoravaju proizvođači, koji novi udar na džepove građana smatraju krajnje neopravdanim.

– Nafta nije poskupjela, struja je neznatno – taj pekarski sektor najviše spekuliše u svemu tome. Jedan čovjek, da bi poslao dijete u školu i dao mu da kupi kiflu, mora mu dati 3 kilograma pšenice. To su neki parametri gdje ljudi neće moći opstati na ovakav način – upozorava Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice

Ekonomski analitičar Aleksa Milojević ističe šta stalno doživljavamo – da poskupljenje cijena nema svoju materijalnu osnovu: “Nije poskupjelo brašno, a poskupio je hljeb. Ili kad smo imali da su cijene nafte pale, a kod nas su ostale iste ili porasle, a Vlada vara narod kad kaže – mi ćemo to inspekcijama riješiti. Jednostavno, ne može se inspekcijama riješiti nedostatak robe – rekao je on.

U međuvremenu, entiteti najavljuju mjere koje bi, barem na papiru, trebale stabilizovati tržište. U Federaciji BiH očekuje se zaključavanje cijena 50 proizvoda, u Republici Srpskoj biće nula posto marže na određene domaće proizvode.

Kako je rekao ministar trgovine i turizma Republike Srpske, Denis Šulić, ti proizvodi će biti široke potrošnje, u narednih nekoliko sedmica će definisati koji su to.

– Ovo su sve kratkoročne mjere, dugoročne mjere bile bi porast broja zaposlenih i porast plata – rekao je ministar trgovine FBiH Amir Hasičević.

Iako se vlasti pozivaju na “potrebne” mjere, čini se da nijedna od njih ne stiže dovoljno brzo, niti na pravi način. I dok se argumenti i opravdanja za svakodnevna poskupljenja smjenjuju, građani ostaju na istom: visoke cijene, stagnirajuće plate i osjećaj da su opet izigrani, prenosi Federalna.ba.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Kiša i hladnije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno oblačno vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima, koji ponegd‌je mogu biti praćeni i grmljavinom, a maksimalna temperatura biće do 18 stepeni Celzijusovih.

U jutarnjim časovima pretežno oblačno uz jutarnju kišu, koja će jače padati na zapadu i jugu, a sredinom dana će se premještati ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od sedam do 12, u višim predjelima od četiri, a dnevna od osam do 18 stepeni Celzijusovih.
U večernjim časovima na jugu i zapadu suvo uz postepeno razvedravanje, a u ostalim predjelima oblačno uz slabu kišu.

Duvaće slab vjetar na jugu i jugozapadu zemlje južni i jugozapadni, a ostalim područjima sjeverni i sjeverozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

OPASNA ZARAZA ŠIRI SE EVROPOM! Mljekari iz Srpske zabrinuti, traže spuštanje rampe

Da bi izbjegli sudbinu domaćih uzgajivača svinja kojima je afrička kuga desetkovala proizvodnju, mljekari iz Republike Srpske traže od nadležnih u BiH da hitno spuste rampu za uvoz živih životinja, jer se, kako tvrde, opasna zaraza papkara, slinavka i šap veoma brzo širi Evropom.

Bolest se sredinom januara prvo pojavila u Njemačkoj, a potvrda o zarazi stigla je iz Mađarske. Riječ je o jednoj od najzaraznijih bolesti koje pogađaju goveda, svinje, ovce, koze i bivole, kao i divlje papkare širom svijeta.

Iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske u petak su tvrdili da je bolest stigla i u Rumuniju te u susjednu Hrvatsku, apelujući na sve nadležne institucije da hitno reaguju i preduzmu zaštitne mjere i zaštite domaću proizvodnju hrane i uopšte stočarstvo.
– Uvoz živih životinja mora biti zabranjen odmah. Ne želimo sudbinu koju su prošli svinjari. Predlažemo i hitnu organizaciju sastanka o ovom pitanju sa nadležnim institucijama početkom naredne sedmice – navedeno je u saopštenju Udruženja mljekara.

Naglašavaju da su goveda posebno podložna ovoj zaraznoj bolesti te da smrtnost često prelazi i 90 odsto, zbog čega nema mjesta čekanju i otezanju sa mjerama koje treba da očuvaju domaću proizvodnju hrane.

Prvi čovjek udruženja Milorad Arsenić kaže da su farmeri veoma uznemireni, naročito oni u mjestima koja graniče sa Hrvatskom.
Linker
– Iz Hrvatske još nije stigla zvanična potvrda o pojavi zaraze, ali prema nezvaničnim tvrdnjama tamošnjih kolega, bolest je nažalost već stigla. Farmeri u pograničnom području naročito strahuju od trgovine na divlje, jer su bolesti životinja i ranije u BiH ulazile tokovima nekontrolisanog uvoza. Pozivamo i Graničnu policiju na oprez – rekao je Arsenić za “Glas”.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS odmah su odreagovali na apel i za ponedjeljak zakazali sastanak farmera i veterinarskih službi, a pomoćnik ministra za veterinarstvo Negoslav Lukić uvjerava da prate epizootiološke izvještaje iz zemalja okruženja.

– Apelujemo na farmere i druge zainteresovane strane da podignu biosigurnosne mjere na najviši nivo, da bi bio minimiziran rizik od širenja bolesti. Preporuke za sprečavanje infekcije uključuju jačanje kontrola na ulazu u farme, redovno i temeljno čišćenje i dezinfekciju objekata, kao i uvođenje stroge kontrole nad zdravstvenim stanjem životinja. Odgovorno postupanje, kao i rano otkrivanje i prijavljivanje bolesti, od presudne je važnosti za sprečavanje širenja bolesti i zaštitu zdravlja životinja u Srpskoj i šire – kazao je Lukić.

BiH je radi sprečavanja unosa slinavke i šapa početkom sedmice zabranila uvoz domaćih i divljih papkara, sjemena i jajnih ćelija od papkara te stočne hrane porijeklom od papkara iz Mađarske, a direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Saša Bošković navodi da i ova institucija pažljivo prati situaciju te da će djelovati u skladu sa zvaničnim informacijama.
– Smatram da domaći mljekari ne vladaju relevantnim informacijama, priča o pojavi bolesti u Hrvatskoj za sada je u domenu rekla-kazala. Čim smo dobili informacije o pojavi bolesti u Mađarskoj i zabrani uvoza, koja je odranije na snazi i za dijelove Njemačke reagovali smo istog momenta. Što se tiče Hrvatske i Rumunije za te zemlje ne postoje zvanične informacije. Kancelarija prva u BiH dobija informacije od Evropske komisije i zemalja u kojima se zabilježi pojava bilo kakve vrste bolesti, a ne samo zaraza i djelujemo odmah – naglašava Bošković.

Prenos bolesti

Negoslav Lukić kaže da Ministarstvo poljoprivrede izdvaja značajna sredstva za sprovođenje aktivnog i pasivnog nadzora na slinavku i šap kod goveda, ovaca i drugih ugroženih vrsta te da Veterinarski institut RS “Dr Vaso Butozan” raspolaže akreditovanom i dobro opremljenom laboratorijom koja je sposobna da izvrši dijagnostiku bolesti, čime se omogućuje brza i precizna identifikacija.

– Ukoliko primijetite bilo kakve simptome koji ukazuju na infekciju slinavke i šapa, kao što su otečeni jezik, slinjenje, pojava lezija na koži, gubitak apetita ili visoka temperatura, odmah se obratite nadležnim veterinarima – poručio je Lukić farmerima.

Nastavi čitati

Društvo

PROTEST U JABLANICI! Mještani blokirali magistralni put prema Blidinju

Mještani Sovića i Doljana u opštini Jablanica blokirali su danas magistralni put Jablanica-Blidinje jer ova dionica nije adekvatno sanirana.

Mještani zahtijevaju hitnu sanaciju puta Jablanica-Blidinje, te upozoravaju na posljedice neadekvatnog odgovora nadležnih tijela, prenose federalni mediji.

Stanovnici se žale da ne mogu normalno ići na posao, a djeca ne idu u školu već sedam dana.

Poplave su pogodile Jablanicu 4. oktobra 2024. godine, a u njima je život izgubilo 19 osoba usljed urušavanja stijena i zemlje sa obližnjeg kamenoloma, prenosi Srna.

Magistralni put koji prolazi kroz ovaj kraj nije saniran do kraja.

Nastavi čitati

Aktuelno