Connect with us

Društvo

KOLIKO NAS JE ZAPRAVO OSTALO? U BiH posljednji popis 2013. godine, IMA LI NAZNAKA ZA NOVI?

O novom popisu stanovništva u BiH, nakon posljednjeg koji je obavljen 2013. godine, danas se gotovo i ne priča, iako zbog toga što ne znamo koliko nas je ispaštaju mnogi sektori, uključujući i privredu.

Demografi to pojašnjavaju riječima: “Ako, recimo, strana kompanija želi da uloži u neku opštinu u BiH, o tome će i te kako detaljno razmisliti jer ne zna koliko u toj lokalnoj zajednici ima radno sposobnog stanovništva, a o ostalim parametrima da i ne govorimo”.

Način na koji se ovoj temi pristupa u BiH može se opisati u samo jednoj rečenici: popis stanovništva u BiH trebalo je sprovesti još 2011. godine, ali je izostao dogovor i to je urađeno tek 2013, a na rezultate se, kao da nas ima na milijarde, čekalo gotovo tri godine i Agencija za statistiku BiH objavila ih je u junu 2016. godine.

Iz ove agencije kažu da, u skladu sa Zakonom o statistici BiH, koordinišu planiranje, vođenje i objavu rezultata popisa stanovništva kada državni organi ocijene da je to potrebno. Ova koordinacija, ističu, podrazumijeva poštovanje Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, uključujući anekse 7 i 10 tog sporazuma.

“Na temelju zaključka 25. sjednice Vijeća ministara BiH Agencija je formirala radnu grupu koja je izradila Prijedlog zakona o popisu stanovništva. Međutim, finalizacija prijedloga trenutno nije moguća jer još nisu definirani ključni elementi poput budžeta i datuma početka popisa”, kaže za “Nezavisne novine” Lejla Aganović, stručna savjetnica za odnose s javnošću u Agenciji za statistiku BiH.

Prema njenim riječima, praksa pokazuje da se zakon o popisu stanovništva donosi tek nakon što su sve ključne aktivnosti detaljno isplanirane i potvrđene. To, dodaje Aganovićeva, uključuje definisanje datuma početka popisa, popisnih pitanja, finansijskog okvira, kartografije te metodoloških i organizacijskih dokumenata. Ona dodaje da probni popis, koji prethodi glavnom popisu, ima važnu ulogu u testiranju predloženih rješenja.

“Tek nakon utvrđivanja i provjere svih ovih elemenata zakon se može usvojiti, kako ne bi bilo potrebe za naknadnim izmjenama koje bi zahtijevale i promjenu zakona”, navodi Aganovićeva.

Ovo je, podsjeća, bio slučaj i sa prethodnim popisom u BiH.

“S obzirom na navedene okolnosti jasno je da je provođenje popisa stanovništva u 2025. godini, nažalost, nerealno jer je riječ o najsloženijem statističkom istraživanju. Organizacijski, metodološki, financijski i kadrovski, ovaj proces zahtijeva višegodišnje pripreme, što se neminovno odražava i na ostale redovne aktivnosti statističkih institucija u BiH. Metodološki pristup podrazumijeva mnoštvo materijala, obrazaca i tehničkih rješenja koja treba da budu testirana i prilagođena specifičnostima svake faze ovog procesa”, ističe Aganovićeva.

Takođe, kako napominje, osim statističkih institucija, za uspjeh popisa potrebno je aktivno učešće i drugih relevantnih državnih i entitetskih tijela.

“Zajednički rad i koordinacija bit će ključni faktori pravovremene i tačne provedbe ovog složenog procesa. Tek kada se utvrde svi ključni elementi BiH će biti spremna za provođenje novog popisa stanovništva”, kaže Aganovićeva za “Nezavisne novine”.

Demografski analitičar Adnan Ferhatbegović podsjeća da je standard da se popis radi na svakih 10 godina. Ne sjeća se, kaže, kada je posljednji put pročitao da se tema popisa uopšte spominje. Naš sagovornik ujedno ocjenjuje da je popis stanovništva i te kako bitan.

“Mislim da je tačan podatak o tome koliko nas je, zajedno sa podacima o starosnoj i obrazovnoj strukturi, ponajviše potreban privredi ove zemlje jer je to jedan od glavnih pokazatelja u kojem smjeru idemo i kojim potencijalima raspolažemo”, kaže Ferhatbegović za “Nezavisne novine”.

Privreda, dodaje on, ispašta, a posljednji popis je, podsjeća, pokazao zabrinjavajuće trendove u starosnoj strukturi stanovništva, gdje se ispostavilo da je bh. stanovništvo u odnosu na 1991. godinu dosta starije.

“Da smo uradili popis kada je trebalo, on bi pokazao da je naše društvo sve starije i da nas je sve manje, a to bi opet bili značajni pokazatelji koji bi išli u prilog tome da se treba razmisliti u kojim pravcima treba da idu penzioni fondovi, zdravstveni sistem, obrazovni sistem i tako dalje”, naveo je Ferhatbegović u izjavi za “Nezavisne novine”.

Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, ističe da se polazna osnova za svako planiranje mora temeljiti na tačnim podacima, a pri čemu misli i na popis stanovništva.

“Tačna slika strukture stanovništva prema teritorijalnoj rasprostranjenosti, starosnoj strukturi itd, sve su to osnove za buduće aktivnosti. U svakom slučaju, sa stanovišta tačnog stanja, mogućnosti dobrog planiranja, pravljenja strategija, dobro bi bilo da imamo pravu situaciju”, kaže Ćorić za “Nezavisne novine”.

Sociolog Vladimir Vasić kaže da je popis bitan sa sociološkog, antropološkog, političkog, nacionalnog i drugih aspekata.

“Međutim, moramo uzeti u obzir činjenicu da je ovo BiH, koja je jedna od najsloženijih i najspecifičnijih država i po uređenju i po nacionalnoj strukturi i po još mnogo čemu”, naveo je Vasić.

Kako je naglasio, popis ne odgovara ni sadašnjosti ni prošlosti.

“Sadašnjosti ne odgovara jer bi se vidjele katastrofalne demografske karakteristike, pokazalo bi se koliko smo stara zajednica i koliko nas nema. A kada je riječ o prošlosti, pokazalo bi se za ono što slušamo u nekim dijelovima BiH – da to baš i nije istina”, rekao je Vasić za “Nezavisne novine”.

Društvo

SPREMITE SE NA NOVI UDAR! Putovanje u EU za građane BiH postaće TROSTRUKO SKUPLJE

Ukoliko novi plan Evropske komisije bude usvojen, građani BiH će od kraja naredne godine morati platiti 20 evra za ulazak u 30 evropskih zemalja povezanih u Šengen, umjesto sedam evra, koliko je bilo prvobitno predviđeno. Iako nam u odgovoru objašnjavaju da je razlog povećanja cijena inflacija i nabavka dodatne tehničke opreme, spekuliše se da je stvarni razlog nedostatak novca u evropskom budžetu za naredni period, koji počinje 2028. godine.

Naime, kako navode neki mediji, EU bi godišnje ovim povećanjem trebalo da ostvari prihod od oko 300 miliona evra, a u prijedlogu novog budžeta ova stavka je navedena u dijelu koji se odnosi na budžetske prihode. Energetska kriza, inflacija, rat u Ukrajini, trgovinski problemi sa SAD, troškovi zelene tranzicije i sve veće poteškoće s balansiranjem budžeta zemalja članica doveli su do nužnih rezova i traženja načina za dobijanje novih prihoda za gotovo dvije hiljade milijardi vrijedan sedmogodišnji budžetski okvir EU.

Iako je stvarni razlog za smanjenje sredstava za BiH iz Plana rasta neodgovornost domaćih političara i neispunjavanje evropskih obaveza, jedan od indirektnih razloga je da je novca sve manje i da EU mora davati prioritet onima koji obaveze ispunjavaju.

Što se tiče ETIAS-a, ne govori se direktno da bi razlog za povećanje cijena mogle biti poteškoće s evropskim finansiranjem.

“Ovo povećanje ima za cilj pokrivanje operativnih troškova ETIAS-a, uzimajući u obzir sve njegove funkcionalnosti i stope inflacije, te usklađivanje naknada EU s naknadama drugih zemalja koje imaju slične programe za odobravanje putovanja”, objašnjeno nam je.

Podsjećanja radi, sistem ETIAS predstavlja novi moderni način upravljanja granicama, kako bi se smanjila opasnost za ugrožavanje bezbjednosti EU i zemalja Šengena, a ujedno je cilj da se olakša prelazak granica za građane trećih zemalja koje ulaze u EU.

Naime, ovaj sistem je produžetak sistema za elektronsko evidentiranje ulazaka i izlazaka na spoljnim granicama EU (EES), a koji bi za nekoliko mjeseci trebalo da počne s radom.

Već sada je većina graničnih prelaza spremna za EES, a građani koji prelaza granice mogu primijetiti elektronske kutije na kojima će putnici ostavljati elektronsku evidenciju otiska prsta i biti fotografisani radi uzimanja bioloških podataka lica.

Ovaj sistem će imati tu vrstu pogodnosti da će biti omogućen prelazak granice bez graničnog policajca, jer će svi podaci o putnicima već biti evidentirani u bazama podataka.

Što se tiče ETIAS-a, kao što smo o tome već više puta pisali, građani koji namjeravaju da putuju u EU prvo će morati popuniti onlajn obrazac u koji će unijeti svoje osnovne podatke. Jedina razlika je da će umjesto prvobitno planiranih sedam evra morati platiti 20 evra. Ukoliko prijava bude odobrena, građani će moći ulaziti u EU u periodu od tri godine, ili do isteka važenja pasoša.

U Evropskoj komisiji uvjeravaju da će proces odobravanja biti rutinski i da će u 99 odsto slučajeva građani dobiti povratnu informaciju u roku od nekoliko minuta nakon slanja.

Takođe, oni kažu da će sistem doprinijeti jačanju bezbjednosti i lakšem prolasku ljudi preko granica.

“Određene grupe, uključujući osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina, biće oslobođene plaćanja naknade. Prilagođavanje naknade sada će proći dvomjesečni period preispitivanja od strane Vijeća i Evropskog parlamenta, s mogućnošću jednog produženja. Stupiće na snagu čim ETIAS bude operativan, što se očekuje u posljednjem kvartalu 2026. godine”, objasnili su oni.

(Nezavisne)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano, ali mogući pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz lokalni razvoj oblačnosti i moguće pljuskove sa grmljavinom od jugozapada prema istoku.

Jutro će biti uglavnom vedro, ali na sjeveru i sjeveroistoku moguća je prolazna oblačnost i magla u kotlinama, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana u većini predjela biće sunčano i vrelo, dok će u istočnim krajevima u drugom dijelu dana biti uslova za kratkotrajne pljuskove sa grmljavinom, a u Hercegovini će se zadržati suvo vrijeme. Uveče će biti pretežno vedro, osim u Posavini i Semberiji, gdje se očekuje umjerena prolazna oblačnost.

Minimalna temperatura vazduha biće od 15 do 21, u višim predjelima oko 12 stepeni, dok će maksimalna dnevna iznositi od 32 do 36 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.

Nastavi čitati

Društvo

STATISTIKA POKAZUJE RAST, DŽEPOVI SUPROTNO! Život sve skuplji, plata prosječna – ko zaista osjeća poboljšanje?

Najviša prosječna neto plata, posmatrano po područjima, isplaćena u junu 2025. godine je u području vađenje ruda i kamena i iznosila je 1.946 KM, a najniža prosječna neto plata u junu 2025. godine isplaćena je u području poslovanje nekretninama, 1.178 KM.

Pokazuju to podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske.

Kako dodaju, prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u junu 2025. godine iznosila je 1.564 KM.

U junu ove godine u odnosu na isti mjesec lani u svim oblastima zabilježen je nominalni rast neto plate.

Prosječna junska bruto plata iznosila je 2.406 KM.

Mjesečna inflacija u Republici Srpskoj u junu u odnosu na maj iznosila je 0,1 odsto, dok je na godišnjem nivou, posmatrano jun ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, bila 4,7 odsto.

 

Nastavi čitati

Aktuelno