Connect with us

Region

POPISIVAČ 3 sata bio ZATOČEN u stanu, policiji javljeno da su uhvatili špijuna

Otkako je 1. oktobra počeo popis stanovništva u Srbiji popisivači su s pojedinim građanima prošli kroz sito i rešeto. Jedni su fizički napadani, drugi vrijeđani, a ima i onih koji su bili oteti.
Poznati su i slučajevi da pojedini građani nisu popisivače puštali u svoje domove, pod izgovorom raznih teorija zavjere o, na primjer, čipovanju, postavljanju kamera, bubica i ostalih suludih ideja.
A da stvar bude još gora, bilo je i onih koji su popisivače, vjerovali ili ne, zaključavali u stanove i zvali policiju i saopštavali im da su uhvatili špijune… Drugi su puštali i huškali pse na njih!?!

Na sreću, bilo je i svijetlih primjera kada su anketare cele porodice dočekivale na vratima kao najrođenije.

„Jedna žena kod koje sam došla da je popišem fizički me je napala, vrijeđala i prijetila mi smrću. Pozvala sam policiju i zbog težine slučaja sve je proslijeđeno tužilaštvu. I moja koleginica je napadnuta, pa je takođe pozvala policiju. Kada sam davala izjavu policajcu, rekao mi je da nisam usamljen slučaj i da je jedan čovjek držao popisivača čak tri sata zaključanog u stanu…“, objavila je na Instagramu jedna studentkinja koja se, da bi zaradila za džeparac, prijavila da bude popisivač.

A zatim je na njeno svjedočenje uslijedila lavina komentara drugih popisivača:

„Desilo mi se da se muž i žena posvađaju, bilo je baš neprijatno. Tražili su mi savjet da im pomognem u bračnoj krizi…“, „Meni je jedna žena na pitanje bračnog statusa odgovorila sa ‘uskoro razvedena’, jer ju je prije toga muž nešto iznervirao“, „Jedna gospođa, vidno bijesna i ljuta, rekla mi je da na pitanje šta vam je muž po zanimanju napišem ‘budala’“… „Nisam bila svjesna kolika paranoja vlada u našem narodu. Mnogi su ubijeđeni da hoćemo da ih vakcinišemo“… „Pojedini su zvali policiju i BIA da nas provjere da nismo neki špijuni prije nego što nas puste u stan“…

Da ovaj popis stanovnika Srbije prolazi u lošoj atmosferi i da među pojedinim građanima vlada ogromno nepovjerenje prema pitanjima i samim popisivačima, potvrdio je i demograf Goran Penev. U razgovoru za Informer ističe da je šokiran šta sve popisivači preživljavaju i činjenicom da ljudi ne shvataju koliko je ovaj popis važan.
– Popisi se obavljaju posljednjih 150 godina, ali ovoliku količinu loše energije, problema, teorija zavjera ne razumijem! Ne vidim šta je tu toliko strašno da se ovako reaguje. Ovo je jedna statistička akcija od civilizacijske važnosti, od ogromnog značaja za naše društvo i toga moramo biti svjesni. Moramo da vidimo koliko nas je, moramo da znamo naseljenost zemlje, osnovne karakteristike stanovništva… Pa popisi se rade svuda u svijetu i ničeg neobičnog tu nema – kaže sagovornik.

Na sreću, iako je bilo dosta neprijatnosti, mnoge porodice su popisivače dočekale raširenih ruku. Neki popisivači su se pohvalili da su, dok su popunjavali upitnik, dobijali kafu, rakiju, kolače… Bilo je i onih koje je dočekao servirani ručak na stolu i spremljeni sendvič da ponesu da ne ogladne dok rade.

Izvor: Blic, Informer

Region

Osmani: Raspisaćemo vanredne izbore ako se s tim složi 20 odsto birača

Foto: Twitter / Printscreen

Predsjednica samoproglašenog Kosova, Vjosa Osmani je kazala da vanredni lokalni izbori na sjeveru Kosova i Metohije mogu da se raspišu, ali da je neophodno da 20 odsto upisanih u birački spisak zatraži tako nešto potpisivanjem peticije.

Ona je stava da je to najdemokratskiji način da se raspišu izbori.

“Na ovaj način mislim da garantujemo učešće Srba, jer bi zahtjev morao da dođe od njih, od građana”, rekla je ona za “Reuters”.

U opštinama na sjeveru Kosova, Zvečan, Leposavić, Zubin Potok i Sjeverna Mitrovica, živi većinsko srpsko stanovništvo koje je bojkotovalo aprilske lokalne izbore i ne priznaje nove gradonačelnike dovedene od strane samoproglašenog Kosova.

Uprkos tome, vlasti samoproglašenog Kosova su preuzele opštinske zgrade u tri opštine (Zvečan, Leposavić i Zubin Potok), gdje su do sada funkcionisali i Privremeni opštinski organi koji rade u sistemu Srbije, a koji su za Kosovo nelegalni.

To je dovelo do svakodnevnih protesta lokalnog stanovništva u ovim opštinama. Jedino je u Sjevernoj Mitrovici fizički odvojena zgrada opštine po kosovskom i srpskom sistemu i zato u njoj nije bilo protesta.

Predsjednica samoproglašenog Kosova, Vjosa Osmani je navela da bi smjena aktuelnih gradonačelnika putem peticije bila “kao referendum”, koji bi otvorio put za novi izborni proces. Prema njenim riječima, cijeli proces bi mogao biti završen za nekoliko mjeseci.

Osmani je podvukla da prije raspisivanja novih izbora samoproglašeno Kosovo mora da dobije garancije međunarodne zajednice da se Beograd neće miješati, prenosi “Klix”.

NEZAVISNE

Nastavi čitati

Region

DJEČAK (14) PRIJAVIO LAŽNU BOMBU: Protiv tinejdžera će biti podnesena krivična prijava za izazivanje panike

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije u Кragujevcu, brzom i efikasnom akcijom, identifikovali su četrnaestogodišnjaka koji se sumnjiči da je danas, u popodnevnim satima, sa mobilnog telefona pozvao autobusku stanicu u Кragujevcu i prijavio da je na njoj i u gradskim autobusima postavljena eksplozivna naprava.

Policija je dovela osumnjičenog zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo izazivanje panike i nereda i protiv njega će, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Кragujevcu, biti podnijeta krivična prijava u redovnom postupku.

Policija je kod osumnjičenog pronašla mobilni telefon sa kojeg je upućen poziv, prenosi Blic.

 

(SrpskaInfo)

Nastavi čitati

Region

AFERA PREPISIVANJE: Pale ostavke zbog maturskog ispita

Direktor Ispitnog centra Crne Gore Dragana Dmitrović smijenjena je na danas održanoj telefonskoj sjednici Vlade.

Za vršioca dužnosti Ispitnog centra imenovan je Miloš Trivić, savjetnik u Ministarstvu prosvjete. Na sjednici je smijenjen i cijeli Upravni odbor na čijem je čelu Valentina Radulović.

Dužnosti je razriješena i Dragana Nenadović, koja je bila glavni ocjenjivač.

Vlada je na istoj sednici imenovala privremeni Upravni odbor Ispitnog centra koji će činiti profesor istorije Miomir Đurišić, pravnik Mihajlo Ćetković, profesor srpsko-hrvatskog jezika i jugoslovenske književnosti Dragan Čađenović, Tatijana Vujošević i Bojana Ostojić u ime Ispitnog centra.

– Mjere zaštite javnog interesa u ovom interesu uvode se zbog neizvršavanja Zakonom utvrđenih obaveza u pogledu organizacije i izvođenja eksternih ispita i neizvršavanja odluka nadležnih državnih organa, ostvarivanja javnog interesa i sprječavanje negativnih posljedica za učenike koji žele da nastave obrazovanje na ustanovama visokog obrazovanja – stoji u prijedlogu za razrješenje u koji su Vijesti imale uvid.

Više stotina maturanata u Crnoj Gori dobilo je nula bodova iz eksternog matuskog ispita iz crnogorsko-srpskog, bošnjačkog, hrvatskog jezika i književnosti, navodno zbog prepisivanja.

“Ko nije spreman za odgovornost, neka ide kući”

Premijer Dritan Abazović kazao je da je dao ovlašćenje ministru prosvjete Miomiru Vojinoviću da smijeni direktorku i Upravni odbor Ispitnog centra.

– Razlog je vrlo jednostavan. Prvo, loše planiranje vezano za putovanje djece na Olimpijadu iz fizike, matematike.., svaljivanje krivice na neke druge ljude. Sada problemi sa maturskim ispitima. Dakle, ko nije spreman da preuzme odgovornost, neka ide kući – kazao je Abazović.

(SrpskaInfo)
Nastavi čitati

Aktuleno