Connect with us

Društvo

BIH ZA KAŠNJENJE KRIVI HRVATSKU! Brza cesta kod Gradiške završena, ali granica ostaje zatvorena!

Ministarstvo bezbjednosti BiH je 2021. godine pripremilo Nacrt ugovora između BiH i Hrvatske o graničnim prelazima i uputilo inicijativu Republici Hrvatskoj za otpočinjanje pregovora o novom dokumentu koji bi trebalo da putnicima olakša prelazak zajedničke granice između dvije države.

Ovo je odgovor Ministarstva bezbjednosti na pitanje “Nezavisnih” kada bi se moglo očekivati rješavanje pitanja graničnog prelaza na novoj brzoj cesti u izgradnji kod mosta na Savi kod Gradiške. Prema njihovim riječima, o tome kada će se otvaranje prelaza desiti odlučuje Hrvatska.

“Prema Nacrtu ugovora prelaz za međunarodni drumski robni i putnički saobraćaj bio bi i granični prelaz Gradiška – Stara Gradiška preko novog mosta na Savi. Iz Republike Hrvatske se čeka odgovor za otpočinjanje pregovora”, pojasnili su nam oni.

Podsjećanja radi, važnost otvaranja prelaza je u činjenici da nova brza cesta, koja, kako nam je potvrđeno u “Hrvatskim cestama”, treba da bude završena do kraja maja, uključujući i sam granični prelaz. Oni su nam rekli da će “Hrvatske ceste” do kraja maja završiti svoj dio posla na graničnom prelazu kada njegova izgradnja bude završena. Međutim, cesta ne može biti otvorena dok prelaz ne bude pušten u saobraćaj, a do toga ne može doći dok se Hrvatska i BiH ne dogovore o međusobnom sporazumu.

Da stvari budu komplikovanije, zategnuti su odnosi između Banjaluke i Sarajeva, što sprečava rješavanje problema ovog prelaza, kao i prelaza kod Svilaja, na novoizgrađenom mostu na koridoru 5c. S obzirom na krizu izazvanu pokušajem prekompozicije vlasti na nivou BiH i suđenjem Dodiku, pitanje je postoji li adekvatna atmosfera da se ovo pitanje riješi u samoj BiH, a kamoli na nivou dvije države.

S obzirom na to da ni u Zagrebu ne žele da preciziraju kada će prelaz biti otvoren, očigledno je da će problem morati biti riješen na nivou dvije vlasti: Vlade Republike Hrvatske i Savjeta ministara BiH, odnosno nekom vrstom diplomatske inicijative. Podsjećanja radi, i most na Savi kod Gradiške je čekao gotovo deset godina da krene izgradnja, koja je riješena tek kada su Milorad Dodik, tadašnji član Predsjedništva BiH, i predstavnici hrvatske vlasti postigli dogovor da Republika Srpska iskoristi svoj uticaj i odblokira izgradnju Pelješkog mosta, koji su blokirale stranke u Sarajevu, kao razlog navodeći nepoštovanje gabarita mosta, odnosno potencijalne opasnosti da u Neum neće moći ulaziti brodovi velike tonaže. Tek kada je Narodna skupština RS spriječila odluku Predsjedništva BiH o blokadi Pelješkog mosta, Hrvatska je ubrzala radove na brzoj cesti kod Gradiške. Inače, ova cesta nije bitna samo za Banjaluku, već i za centralnu Bosnu, jer je planirano da konačna saobraćajnica ide od Viteza preko Banjaluke do Virovitice, odnosno granice Mađarske i Hrvatske.

S obzirom na to da ni u Sarajevu ni u Zagrebu niko ne želi više govoriti o ovoj temi moguće je očekivati da granični prelaz, odnosno otvaranje brze ceste, bude čekalo sličnu vrstu diplomatskog dogovora. Na primjer, predmet razgovora bi moglo biti odlagalište nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, iako Hrvatska, pravno gledano, ne mora čekati na odluku BiH. Druga opcija bi mogle biti ustavne promjene i rješenje problema izbora člana Predsjedništva BiH koji bi predstavljao Hrvate, s obzirom na to da je to pitanje za koje je Hrvatska zainteresovana, a Sarajevo blokira.

Prilikom nedavne studijske posjete Zagrebu u organizaciji Direkcije za evropske integracije BiH i Ministarstva spoljnih poslova Hrvatske, predstavnik Granične policije Hrvatske nam je nezvanično rekao da očekuje da prelaz bude otvoren tokom 2025. godine, ali zvanične potvrde zasad nema.

Društvo

SPREMITE SE NA NOVI UDAR! Putovanje u EU za građane BiH postaće TROSTRUKO SKUPLJE

Ukoliko novi plan Evropske komisije bude usvojen, građani BiH će od kraja naredne godine morati platiti 20 evra za ulazak u 30 evropskih zemalja povezanih u Šengen, umjesto sedam evra, koliko je bilo prvobitno predviđeno. Iako nam u odgovoru objašnjavaju da je razlog povećanja cijena inflacija i nabavka dodatne tehničke opreme, spekuliše se da je stvarni razlog nedostatak novca u evropskom budžetu za naredni period, koji počinje 2028. godine.

Naime, kako navode neki mediji, EU bi godišnje ovim povećanjem trebalo da ostvari prihod od oko 300 miliona evra, a u prijedlogu novog budžeta ova stavka je navedena u dijelu koji se odnosi na budžetske prihode. Energetska kriza, inflacija, rat u Ukrajini, trgovinski problemi sa SAD, troškovi zelene tranzicije i sve veće poteškoće s balansiranjem budžeta zemalja članica doveli su do nužnih rezova i traženja načina za dobijanje novih prihoda za gotovo dvije hiljade milijardi vrijedan sedmogodišnji budžetski okvir EU.

Iako je stvarni razlog za smanjenje sredstava za BiH iz Plana rasta neodgovornost domaćih političara i neispunjavanje evropskih obaveza, jedan od indirektnih razloga je da je novca sve manje i da EU mora davati prioritet onima koji obaveze ispunjavaju.

Što se tiče ETIAS-a, ne govori se direktno da bi razlog za povećanje cijena mogle biti poteškoće s evropskim finansiranjem.

“Ovo povećanje ima za cilj pokrivanje operativnih troškova ETIAS-a, uzimajući u obzir sve njegove funkcionalnosti i stope inflacije, te usklađivanje naknada EU s naknadama drugih zemalja koje imaju slične programe za odobravanje putovanja”, objašnjeno nam je.

Podsjećanja radi, sistem ETIAS predstavlja novi moderni način upravljanja granicama, kako bi se smanjila opasnost za ugrožavanje bezbjednosti EU i zemalja Šengena, a ujedno je cilj da se olakša prelazak granica za građane trećih zemalja koje ulaze u EU.

Naime, ovaj sistem je produžetak sistema za elektronsko evidentiranje ulazaka i izlazaka na spoljnim granicama EU (EES), a koji bi za nekoliko mjeseci trebalo da počne s radom.

Već sada je većina graničnih prelaza spremna za EES, a građani koji prelaza granice mogu primijetiti elektronske kutije na kojima će putnici ostavljati elektronsku evidenciju otiska prsta i biti fotografisani radi uzimanja bioloških podataka lica.

Ovaj sistem će imati tu vrstu pogodnosti da će biti omogućen prelazak granice bez graničnog policajca, jer će svi podaci o putnicima već biti evidentirani u bazama podataka.

Što se tiče ETIAS-a, kao što smo o tome već više puta pisali, građani koji namjeravaju da putuju u EU prvo će morati popuniti onlajn obrazac u koji će unijeti svoje osnovne podatke. Jedina razlika je da će umjesto prvobitno planiranih sedam evra morati platiti 20 evra. Ukoliko prijava bude odobrena, građani će moći ulaziti u EU u periodu od tri godine, ili do isteka važenja pasoša.

U Evropskoj komisiji uvjeravaju da će proces odobravanja biti rutinski i da će u 99 odsto slučajeva građani dobiti povratnu informaciju u roku od nekoliko minuta nakon slanja.

Takođe, oni kažu da će sistem doprinijeti jačanju bezbjednosti i lakšem prolasku ljudi preko granica.

“Određene grupe, uključujući osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina, biće oslobođene plaćanja naknade. Prilagođavanje naknade sada će proći dvomjesečni period preispitivanja od strane Vijeća i Evropskog parlamenta, s mogućnošću jednog produženja. Stupiće na snagu čim ETIAS bude operativan, što se očekuje u posljednjem kvartalu 2026. godine”, objasnili su oni.

(Nezavisne)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano, ali mogući pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz lokalni razvoj oblačnosti i moguće pljuskove sa grmljavinom od jugozapada prema istoku.

Jutro će biti uglavnom vedro, ali na sjeveru i sjeveroistoku moguća je prolazna oblačnost i magla u kotlinama, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana u većini predjela biće sunčano i vrelo, dok će u istočnim krajevima u drugom dijelu dana biti uslova za kratkotrajne pljuskove sa grmljavinom, a u Hercegovini će se zadržati suvo vrijeme. Uveče će biti pretežno vedro, osim u Posavini i Semberiji, gdje se očekuje umjerena prolazna oblačnost.

Minimalna temperatura vazduha biće od 15 do 21, u višim predjelima oko 12 stepeni, dok će maksimalna dnevna iznositi od 32 do 36 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.

Nastavi čitati

Društvo

STATISTIKA POKAZUJE RAST, DŽEPOVI SUPROTNO! Život sve skuplji, plata prosječna – ko zaista osjeća poboljšanje?

Najviša prosječna neto plata, posmatrano po područjima, isplaćena u junu 2025. godine je u području vađenje ruda i kamena i iznosila je 1.946 KM, a najniža prosječna neto plata u junu 2025. godine isplaćena je u području poslovanje nekretninama, 1.178 KM.

Pokazuju to podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske.

Kako dodaju, prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u junu 2025. godine iznosila je 1.564 KM.

U junu ove godine u odnosu na isti mjesec lani u svim oblastima zabilježen je nominalni rast neto plate.

Prosječna junska bruto plata iznosila je 2.406 KM.

Mjesečna inflacija u Republici Srpskoj u junu u odnosu na maj iznosila je 0,1 odsto, dok je na godišnjem nivou, posmatrano jun ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, bila 4,7 odsto.

 

Nastavi čitati

Aktuelno