Connect with us

Društvo

UZROCI TRUDNOĆA, TUMORI, POVREDE… U Srpskoj godišnje 18.000 ljudi na bolovanju

Radnici u Republici Srpskoj tokom protekle godine bili su češće na bolovanju nego godinu ranije, a to potvrđuju podaci Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, koji pokazuju da je u prosjeku svakog mjeseca bilo 17.830 slučajeva bolovanja.

Za razliku od prošle godine, u 2023. je taj broj bio nešto manji, pa je mjesečno bilo 17.616 slučajeva bolovanja.

Oni napominju da slučaj ne predstavlja broj radnika na bolovanju, jer jedan radnik može više puta u toku mjeseca ili godine da bude na bolovanju i svaki put se to evidentira kao jedan slučaj bolovanja.

“Najčešći uzroci bolovanja su bolesti ili komplikacije u trudnoći, povrede, tumori, bolesti mišićno-koštanog sistema, bolesti nervnog sistema, bolesti sistema krvotoka, duševni poremećaji i tako dalje”, navode iz FZO RS za “Nezavisne novine”.

Tako je ova institucija u prošloj godini za naknadu plata za vrijeme bolovanja dužih od 30 dana izdvojila 37,2 miliona maraka.

“Poređenja radi, trošak FZO za bolovanja u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM, a u 2023. godini 33,2 miliona KM upravo zbog većih prava koja su zakonom predviđena kada je riječ o bolovanjima”, navode oni.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske podsjećaju da se od prošle godine primjenjuje novi Pravilnik o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, čijim donošenjem su nastojali da dodatno unaprijede ovu oblast.

“Pravilnik je pripreman zajedno sa doktorima porodične medicine koji propisuju ovo pravo, kao i specijalistima medicine rada Zavoda za medicinu rada i sporta, kako bismo integrisali najbolja rješenja iz prakse i uvažili mišljenja struke”, navode oni.

Takođe, dodaju da su proteklih godina znatno proširena prava iz zdravstvenog osiguranja kada je u pitanju ova oblast.

“Primjera radi, Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, koji je počeo da se primjenjuje krajem septembra 2022. godine, predviđeno je da se trudnicama koje su na bolovanju zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće za vrijeme bolovanja isplaćuje plata u punom iznosu, te je to doprinijelo znatnom povećanju troškova bolovanja”, navode oni i dodaju da je trošak Fonda za refundaciju neto plate za vrijeme trudničkog bolovanja za 2024. godinu u odnosu na 2023. godinu bio veći za 4,8 miliona maraka i iznosio je 14,6 miliona KM.

Kako navode, iako je isplata plata u punom iznosu trudnicama značajan iskorak kada je riječ o pronatalitetnoj politici u Srpskoj, iz Fonda napominju da bi se to pravo trebalo koristiti racionalno, jer svako povećanje troškova na stavci bolovanja reflektuje se na neka druga prava iz zdravstvenog osiguranja, odnosno na mogućnosti uvođenja novih prava, novih terapija, medicinskih sredstava i slično.

“Takođe, puna plata se nadoknađuje i za lica koja boluju od malignih bolesti, kao i za roditelje čija djeca boluju od malignih bolesti. Tako je trošak Fonda po osnovu refundacije neto plate za vrijeme bolovanja zbog malignih bolesti u 2024. godini iznosio 7,8 miliona KM i veći je za 4,7 miliona KM u odnosu na 2023. godinu”, kažu oni za “Nezavisne novine”.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Za svaki slučaj ponesite kišobran

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti oblačno i hladnije vrijeme, povremeno sa padavinama i maksimalnom temperaturom vazduha do 20 stepeni Celzijusovih.

Padavine se očekuju u ranim jutarnjim časovima, dok će tokom dana kiša prestati u većini predjela, prognoza je Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana na jugu i jugoistoku biće česti kiša i pljuskovi sa grmljavinom, a ponegdje su moguće i lokalne nepogode uz jače padavine i pojava grada.
Na jugu i jugozapadu duvaće slab jugozapadni vjetar, a u ostalim krajevima sjeverni i sjevernozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

BIĆE IM POVEĆANE PLATE Radnici “Arcelor Mittala” prekinuli štajk

Sindikat “Arcelor Mittala” Prijedor postigao je dogovor sa poslodavcem nakon 25 dana generalnog štrajka, čime su ispunjeni ključni zahtjevi radnika i stvoreni uslovi za nesmetan nastavak procesa rada, rečeno je u u ovom sindikatu.

“Pored povećanja ličnih primanja radnika, obezbjeđena je dalja stabilnost poslovanja i očuvanje radnih mjesta. Zahvaljujemo se svim radnicima koji su bili učesnici štrajka na solidarnosti, istrajnosti i dostojanstvenom ponašanju tokom štrajka, gdje nije zabilježen niti jedan incident”,dodaju u saopštenju.

Dodaju da Sindikat ostaje posvećen zaštiti interesa svojih članova i radnika kod poslodavca saciljem stvaranja sigurnih i boljih uslova rada u budućnosti.

Podsjetimo radnici “Arcelor Mittala” Prijedor obustavili su rad 11. aprila zbog nepostignutog dogovora o povećanju plata i ličnih primanja za ovu godinu.

Nastavi čitati

Društvo

DRUGI PUT OSTALI BEZ KUĆE ZBOG NEMARA! Porodica iz protesta Đurđevdan slavi pod vedrim nebom

Tročlana porodica Branković iz prijedorskog naselja Gomjenica nastavila je protest ispred gradske uprave Prijedor zahtjevajući od gradskih i republičkih vlasti hitnu pomoć budući da su tokom martovskih poplava ostali bez krova nad glavom. Voda im je uništila sve što su godinama sticali.

“Moralo je doći do ovoga. Ja svog supruga podržavam u ovome. Po drugi put smo ostali bez kuće. A kako je ovo vreme bićemo opet jer se ništa ne rješava”, kaže Tanja Branković iz Gomjenice.

Njen suprug Mladen kaže da su njihovi zahtjevi isplata štete odmah i objava imena i iznosa koliko je kome pripalo novca.

Krsnu slavu Đurđevdan obilježavaju pod vedrim nebom nadajući se da će gradske i republičke vlasti jednog dana kako kažu ,,progledati,, na realne probleme.

“Tu sam da podržim Mladena, spavamo u šatoru, nemamo kud. Uništeno mi je sve što sam imao, nemam kud. Tražimo svoja prava, da imam svoju kuću, obećali su pomoć. Ne znam šta se ovo dešava, mjesec i nešto dana je prošlo. Spavam po tuđim kućama”, rekao je Zoran Vokić iz Gomjenice.

Nezadovoljnu porodicu posjetio je danas gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor da se kako je rekao uvjeri šta su konkretni problemi Brankovića. Obećao je pomoć ali tek poslije usvajanja izvještaja komisije koja je popisala štetu.

“Tek poslije Skupštine i tek kad dobijemo sredstva od Vlade Srpske, mi ćemo krenuti sa isplatom štete. Ja porodicu razumijem u kakvoj se situaciji nalazi. Nažalost, imamo dosta naših sugrađana kojima je voda ušla u domove”, poručio je Javor.

Šteta na stambenim i privrednim objektima, infrastrukturi, poljoprivrednim površinama i stočnom fondu u potpunosti je popisana i prema ocjeni komisije, iznosi oko 13 miliona maraka.

Nastavi čitati

Aktuelno