Politika
Vulin: Srbija je dovoljno jaka i NEĆE DOZVOLITI privođenje najviših zvaničnika Srpske!
Aleksandar Vulin, potpredsjednik Vlade Srbije i senator Republike Srpske rekao je da je Srbija dovoljno jaka i da neće biti dozvoljeno privođenje najviših zvaničnika Republike Srpske po nalogu Tužilaštva BiH.
Vulin je napomenuo da Banjaluka nije Zagreb 1941. godine, pa da dočekuje Nijemce cvijećem, već najveći grad Republike Srpske koji ne može da prihvati da dolazi neko sa strane i hapsi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika parlamenta Nenada Stevandića.
“Kako vi mislite da se to desi? Naravno, ovo nije slučajno, jer Srbija sada treba da bude vezanih ruku, da se bavi uličnim nasiljem, onima koji protestuju, blokiraju, ne daju deci da idu u školu i bude zauzeta sama sobom”, naveo je Vulin.
On je ocijenio da nalog Tužilaštva BiH da budu privedeni Dodik, Višković i Stevandić predstavlja nastavak osvete Dodiku i Srbima, te da je to i pokušaj EU da se vrati kao velika sila na Balkan, pošto je više niko ništa ne pita u svijetu.
“Ovo sada što je Tužilaštvo uradilo nastavak je osvete Miloradu Dodiku. Nije to suđenje, to je osveta, kao što je Haški tribunal bio osveta Srbima, a ne suđenje, ovo je osveta Miloradu Dodiku i osveta Srbima”, smatra Vulin.
On je ukazao da velike sile moraju da rješavaju konflikte, pa čak i kada izazovu te konflikte, a da Uniju u Ukrajini više niko ništa ne pita, ni na Bliskom istoku, Kina i ne zna da postoje, Rusija se bavi Amerikom, a Amerika se bavi Rusijom.
“Jedino što ostaje EU je da se bavi Balkanom, nama. Zato podržava Šiptare da nam otmu srpske glasove /na Kosovu i Metohiji/. Zato se veoma plašim onoga što se dešava Republici Srpskoj”, rekao je Vulin za TV “Pink”.
Prema njegovim riječima, to traje već duže vrijeme, a “obojena revolucija” je uvijek hibridni rat i uvijek dolazi sa više strana, a ne slučajno.
“Suđenje Miloradu Dodiku, otimanje glasova Srpskoj listi, sankcije i protesti u Srbiji… i sve u istom trenutku i `slučajno`. I `slučajno` podrži to Zagreb, Sarajevo, Priština i opozicija Crne Gore. I slučajno nasilje, i slučajno sve više dešavanja na ulici i u parlamentu Srbije”, naveo je Vulin.
Politika
LUKSUZ NA TOČKOVIMA: Ni Tramp se ne bi postidio voznog parka Vlade Republike Srpske (VIDEO)
Vlada Republike Srpske danas je održala sjednicu na Palama, gdje su udareni temelji Republike Srpske.
Da bi pokazali svoju transparetnost Vlada je tu sjednicu prenosila uživo na JS Republike Srpske.
Međutim, ono što je zapalo u oko našem snimatelju a i brojnim Paljanima to su luksuzni automobili kojima su se dovezli ministri Vlade Republike Srpske…
Vozni park je takav da vi im pozacidjela i najmoćnija zemlja na svijetu, Amerika.
Uostalom pogledajte sami kako izgleda vozni park Vlade Republike Srpske:
BN
Politika
ĆORSOKAK U PIK-u: Nema saglasnosti o novom visokom predstavniku
Države članice Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira (PIK) nisu uspjele doći do konsenzusa na dvodnevnoj sjednici održanoj u Sarajevu, pa će imenovanje novog visokog predstavnika čekati do kraja juna.
Nakon diskusije koja je počela jutros, države članice Upravnog odbora PIK-a nisu uspjele da se dogovore, nakon što su se profilisala dva kandidata, potvrđeno je za Kliks.
Na kraju je izbor pao na italijanskog diplomatu Antonija Zanardija Landija i francuskog diplomatu Renea Trokaza. Landija je predložila Italija uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, dok je Trokaza predložila Francuska, uz podršku Njemačke i Velike Britanije.
Višesatni pregovori, ali i razgovori prije samog zasjedanja, nisu rezultirali dogovorom, pa će do postizanja konsenzusa ostati Kristijan Šmit, iako je ostavku podnio prije nekoliko sedmica.
Činjenica je da su se formirala dva bloka koja se nisu uspjeli usaglasiti o jednom imenu.
Države članice PIK-a su tokom dvodnevnog zasjedanja raspravljale o brojnim temama, uključujući digitalizaciju, ekonomsku situaciju u BiH te predstojeće opšte izbore.
Društvo
MASOVNA PRODAJA DRŽAVNIH OBVEZNICA: Šta sprema IRB Republike Srpske?
Investiciono – razvojna banka (IRB) Republike Srpske pokrenula je intenzivan ciklus prodaje državnih obveznica vrijednih gotovo 30 miliona marka.
IRB od aprila 2023. nije prodavao obveznice koje je emitovala Republika Srpska, da bi sada, za nešto više od mjesec dana objavio četiri oglasa u kojem nudi 29.290 ovih dužničkih hartija od vrijednosti.
Tako je 30. aprila oglasio prodaju 15.000 obveznica iz 52. emisije na koje je kamata bila šest odsto, a koje na naplatu dospijevaju u oktobru 2029. godine.
Ubrzo zatim, 5. maja na prodaju su ponuđene obveznice iz 30 emisije, njih 3.790.
Kamata na ove obveznice je četiri odsto a rok dospijeća im je jul naredne godine.
Krajem maja uprava banke oglašava prodaju 2.470 obveznica, vrijednih 2,47 miliona KM iz 47. emisije.
Tom emisijom se Vlada Republike Srpske zadužila za nepunih 40 miliona maraka i kamatu od šest odsto.
Posljednju ponudu IRB je objavio jutros.
Riječ je o paketu obveznica iz 47, 52. i 53. emisije koje dospijevaju 2029. godine sa kamatom od takođe šest odsto.
Podsjećamo, IRB je nedavno najavio da od 1. juna kreće sa direktnim plasmanima kredita, a proširena je kategorija korisnika kao i maksimalni iznosi za kupovinu prve stambene jedinice.
capital.ba
-
Politika1 dan agoĆURLA I VLADO ĐAJIĆ PRIJAVLJENI ZBOG LAŽNOG PREDSTAVLJANJA I PRIJETNJI: Kabinet predsjednika NSRS Nenada Stevandića o incidentu u Omarskoj
-
Politika3 dana agoCIK UZBUNIO JAVNOST: Stotine spornih potpisa završavaju kod tužilaca
-
Region2 dana agoNOVA PRAVILA NA GRANICI: Od 1. juna ovo ne smijete unositi u Hrvatsku!
-
Svijet2 dana agoNOVI NUKLEARNI RASPORED U EVROPI: SAD razmatraju slanje atomskog naoružanja na istočno krilo NATO-a
-
Društvo2 dana agoHITNO UPOZORENJE PIO FONDA: Penzioneri na meti prevaranata, ne nasjedajte na pozive
-
Društvo2 dana agoKO VODI ZDRAVSTVO? Stručnjaci odlaze, a poslušnost postaje glavni kriterijum
-
Banjaluka2 dana agoPARKING ZA MILIONERE ILI NOVE ULICE: Kresojević optužio skupštinsku većinu da ugrožava budžet Banjaluke
-
Politika1 dan agoJEDNO PRIČAJU, DRUGO RADE: SNSD povećava budžet za državne institucije koje navodno hoće da ukinu?!
