Društvo
SVE SMO VEĆ ZNALI! Studija pokazala POGUBAN UTICAJ izgradnje odlagališta na Trgovskoj gori

Studija koja je danas prezentovana u Novom Gradu, jasno ukazuje na poguban uticaj izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na turizam sjeverozapadnog područja Republike Srpske, a i šire, rekla je Marijana Kotur, direktor Turističke organizacije opštine Kozarska Dubica.
Ona je istakla značaj održavanja naučnih skupova o uticaju izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori.
Bobana Ćibić, poslanik u Narodnoj skupštini Srpske iz Kozarske Dubice, koja je prisustvovala današnjoj prezentaciji u Novom Gradu, rekla je Srni da namjera Hrvatske da na toj lokaciji odlaže nuklearni otpad već nekoliko godina izaziva strah i zabrinutost stanovništva svih opština u slivu rijeke Une.
Navela je da je to veoma ozbiljno međudržavno pitanje, ali da uprkos svim naporima Republike Srpske, kroz zaključke i informacije koje je donosila Narodna skupštini, nije bilo velikih pomaka.
“Trgovska gora je, nažalost, samo jedan od dokaza nefunkcionalnosti institucija BiH. Ukoliko se ovo pitanje ne riješi u korist naših građana, na ovom zaštićenom području u slivu rijeke Une ne možemo očekivati bilo kakav razvoj turizma, poljoprivrede, organske proizvodnje, investicije, jer se odlagališta nuklearnog otpada markiraju na svim kartama svijeta i posljedice će biti izrazito negativne u svim sferama”, rekla je Ćibićeva.
Iskazala je nadu da će zajedno sa ekspertima, ekološkim aktivistima i ozbiljnim političkim pristupom, biti u poziciji da zaustave ovu namjeru susjedne Hrvatske.
I Dragan Brdar, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske. istakao je da je Trgovska gora tema koja treba da ujedini sve stanovnike, aktiviste, političare i stručnjake.
“Svi zajedno treba da stanemo u odbranu budućnosti generacija koje dolaze i naša je dužnost da uradimo sve što je moguće da bi se Hrvatska zaustavila u namjeri da nadomak Une i na samoj granici sa Republikom Srpskom odlaže nuklearni otpad”, rekao je Brdar.
Stručnu studiju “Analiza uticaja izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska gora na razvoj turizma na prostoru sjeverozapadne Republike Srpske” pripremili su profesori Univerziteta u Istočnom Sarajevu u saradnji sa Ministarstvom trgovine i turizma Republike Srpske.
Prezentaciji su prisustvovali članovi Ekspertskog tima iz BiH za Trgovsku goru na čelu sa predsjedavajućim Emirom Dizdarevićem, predstavnici svih opština i turističkih organizacija opština u slivu rijeke Une, narodni poslanici iz izborne jedinice jedan, predstavnici ekoloških organizacija i brojni građani.
Nezavisne
Društvo
STAMBENI ŠOK U SRPSKOJ! Trnovo skuplje od Trebinja i Banjaluke – evo koliko sad košta kvadrat!

Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, opština Trnovo izbila je na prvo mjesto po prosječnoj cijeni kvadrata novih stanova u Republici Srpskoj, pa tako cijena kvadrata u ovoj opštini iznosi čak 4.259 KM.
Na drugom mjestu nalazi se Banjaluka sa cijenom od 3.720 KM po kvadratu, dok je Trebinje zauzelo treće mjesto sa 3.646 KM po kvadratu.
Ovi podaci ukazuju na konstantni rast cijena nekretnina u atraktivnim i razvijenim krajevima Republike Srpske.
Prosječna cijena kvadrata prodatih novih stanova u Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine iznosila je 3.078 KM.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 36 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano i veoma toplo vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 31 do 36 stepeni Celzijusovih.
U jutarnjim časovima pretežno vedro, osim na sjeveru i zapadu gdje će biti promjenljivo oblačno, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.
Minimalna jutarnja temperatura iznosiće od 10 do 16, na jugu do 20 stepeni Celzijusovih.
Tokom dana očekuje se sve sunčanije i vruće. U popodnevnim časovima na planinama od jugozapada ka istoku umjeren razvoj oblaka, gdje lokalno može pasti i po koja kap kiše. Uveče vedro.
Duvaće slab do umjeren vjetar promjenljivog smjera.
Društvo
SEMBERSKI POLJOPRIVREDNICI PROTESTVUJU NA RAČI: Hoćemo da živimo od svog rada (VIDEO)

Semberski poljoprivrednici danas protestuju na Graničnom prelazu Rača.
Oni su, podsjetimo, zatražili cijenu pšenice od minimalno 42 feninga i pozvali predstavnike ministarstva na razgovore u Banjaluku.
Današnja akcija, kako su ranije naveli, predstavlja nastavak njihove borbe za zaštitu domaće proizvodnje i prava poljoprivrednika, prenosi “InfoBijeljina”.
“Hoćemo da živimo od svog rada! Nama ne treba ničija sadaka! Ne mora predsjednik svake godine da dolazi da rješava ovu sramotu. Ima ko za to prima platu!”, poručio je nedavno Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Sela Semberije”.
-
Svijet2 dana ago
AMERIKA NAPALA IRAN: Tramp dao zeleno svjetlo, SAD gađale 3 nuklearna postrojenja
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “Grupa iz Konjica UCIJENILA MOJU GLAVU na milion evra!”
-
Svijet2 dana ago
MEDVEDEV “ZATRESAO” SVIJET! “Postoje zemlje spremne da isporuče nuklearno oružje Iranu”
-
Zanimljivosti1 dan ago
TURISTIČKI BUM SKUPO KOŠTA: Hoteli u Dubaiju jeftiniji nego u BiH
-
Svijet3 dana ago
Izrael objavio snimak likvidacije iranskog generala: “ELIMINISAN” (VIDEO)
-
Svijet3 dana ago
ŠEF IZRAELSKE VOJSKE: Godinama smo pripremali napad na Iran, rezultati izvanredni
-
Politika3 dana ago
DODIK O SUKOBU NA BLISKOM ISTOKU: Trebalo očuvati mir, ali i smanjiti prijetnje
-
Politika3 dana ago
IMENOVANJE ZA MINISTRA BEZBJEDNOSTI: „Nemam šanse, jer mafija nije uložila u mene ni marke“