Društvo
JEDNA OD NAJVAŽNIJIH VOJNIH OPERACIJA: Šta sve može EUFOR?

Vojna misija EU u BiH EUFOR “Althea” jedna je od najvažnijih vojnih operacija koje EU sprovodi u svijetu, a iako je u BiH prisutna još od 2004. godine, i dalje o njenoj misiji, ulozi i značaju, većina običnih građana BiH malo zna.
Osnovni mandat misije dijeli se na tri aspekta, od kojih se prvi odnosi na podršku Oružanim snagama BiH u postizanju NATO standarda.
Drugi aspekt odnosi se na odvraćanje od destabilišućih aktivnosti i obezbjeđivanje primjene dijelova Dejtonskog sporazuma koji se odnose na vojne aspekte i pitanje međuentitetske linije razgraničenja.
Treći aspekt odnosi se na pomaganje sprovođenju misije OHR-a, ali i na implementaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU, što je prvi sporazum koji je otvorio put ka kretanju BiH ka učlanjenju.
Već iz ovog dijela se vidi da je mandat svjesno usmjeren od implementacije Dejtona ka integraciji zemlje u EU.
EUFOR-ova ovlaštenja imaju dva dijela – izvršni, koji se kreće u okviru mandata Savjeta bezbjednosti UN, a koji sprovodi Savjet za spoljne poslove EU, i neizvršni koji se odnosi na pomaganje u treniranju Oružanih snaga BiH.
Za dio mandata EUFOR-a o kojem se ovih dana u svjetlu procesa koji je pokrenut protiv rukovodstva Republike Srpske u medijima mnogo govori nadležan je Multinacionalni bataljon čiji je zadatak da u slučaju zahtjeva od strane vlasti BiH pomogne u održavanju stabilnog i bezbjednog okruženja.
Na stranici EUFOR-a, u tekstu datiranom na 24. novembar prošle godine, naglašeno je da vlasti BiH do sada nisu tražile od EUFOR-a da djeluje u tom kapacitetu.
Mnogo je bilo rasprava o tome ima li EUFOR kao misija pravo na upotrebu oružane sile mimo krajnje nužde, odnosno samoodbrane.
Ako pogledamo tekst posljednje rezolucije Savjeta bezbjednosti UN o produženju mandata misije od 1. novembra prošle godine, vidljivo je da EUFOR nema ovlaštenja da koristi silu mimo implementacije vojnog aneksa i aneksa koji se odnosi na međuentitetsko razgraničenje, osim u slučaju da su njihovi pripadnici i resursi direktno ugroženi ili ako je ugroženo stabilno i mirno okruženje u zemlji.
Suština mandata EUFOR-a od početka do danas je minimizirati prisustvo vojnika i trupa u lokalnim zajednicama, za razliku od prethodnih NATO misija, prethodne misije IFOR I SFOR, koje su imale eksplicitni zadatak da demonstriraju prisustvo na terenu.
Filozofija misije EUFOR je manji dio vojnika imati na terenu u BiH, a ostatak kao rezervu koja se brzo može prebaciti na teren u slučaju potrebe.
Ipak, to ne znači da EUFOR ne bi bio u stanju odgovoriti u slučaju da dođe do opasne eskalacije ili prijetnje za održavanje njihovog mandata.
Ukoliko bi pokazao da to ne bi mogao sprovesti, postavilo bi se ozbiljno pitanje sposobnosti EU da djeluje kao bezbjednosni faktor u Evropi.
U svojoj strukturi upravljanja i komandovanja EUFOR ima dvije osovine.
U smislu vojnog ispunjavanja svog posla, EUFOR se oslanja na NATO strukture, uspostavljene NATO procedure i NATO filozofiju.
Za komandovanje koristi NATO resurse, poput vojnih komandnih centara Alijanse. Druga osovina se, praktično, odnosi na civilno upravljanje i komandovanje misijom, a ova uloga pripada Savjetu EU, odnosno tijelu koje čine resorna ministarstva zemalja članica.
O misiji EUFOR-a najčešće se odlučuje u konfiguraciji ministara odbrane, ministara bezbjednosti ili ministara spoljnih poslova, u zavisnosti od teme.
U osnovi funkcionisanja evropskih demokratija je da civilna kontrola mora biti iznad vojne kontrole, odnosno oružane snage moraju biti pod kontrolom civilnih organa koji legitimitet crpe iz demokratskih izbora. Tako je i misija EUFOR “Althea” podređena resornim ministarstvima zemalja članica u okviru Savjeta EU.
Politički cilj misije je jasan: pomoći da BiH što prije postane članica EU, čime će se trajno obezbijediti mir i stabilnost u BiH, pa i u Evropi u širem smislu.
Ostvarenjem tog cilja ispunio bi se i mandat misije EUFOR-a, čime bi njegova uloga u BiH bila završena.
Društvo
SVILA, PAHULJICA, SULTAN! Ovo su najčudnija imena među Srbima

Statistika kaže da su najčešća muška imena u Srbiji Nikola, Dragan, Milan, Aleksandar, Zoran, a ženska: Milica, Marija, Jelena, Mirjana, Dragana.
Međutim, pored ovih standardnih imena, roditelji sve više ispoljavaju svoju kreativnost tako što djeci daju ne baš standardna srpska imena.
Događa se da nekada možete upoznati Svilu, Pahuljicu, Sultana ili čak i Bekama.
Javljaju se i imena poput Kiša, Narta, Leandra, Ljiljanka, Duga ili Plamen i Mrgud.
Kod nas je poznat običaj da se, zbog nekih aktuelnih serija, djeca nazovu baš po glavnim likovima isti, pa su tako zabilieženi: Sultan, Šeherezada, Hurem i Onur, Kasandra.
U Beogradu je zabilieženo i nekoliko Tarzana, a pojavljuju se i imena poput Zmaj, Perun, Brestolik, Jezdivoj, Krunodrag.
Danas neki roditelji djeci daju imena prema svojim precima, pa su ponovo među nama Mašinke, Lovorke, Čarne, Ikonije, Grlice, Golubovi, Jefimija, Makarije, Nikodim, Pelagija, Oprolećovana i Omiljena.
Postoje i Dinarko, Brus Li, Gricko, Edip, Ruzvelt, Ronaldo, Oblak.
U Srbiji su rođene i Čajka, Bogorodica, Odiseja, Paloma, Bistra, Čarna, Lutka, Olimpijada
Običaju davanja neobičnih imena svojoj djeci nisu odoljele ni neke naše poznate ličnosti.
Zdravko Čolić je svoju ćerku nazvao Una Zvezdana, djeca Isidore Bjelice i Nebojše Pajkića nose imena Vila Evanđelina i Lav Grigorije. Djeca poznatog političara Čedomira Jovanovića, takođe, imaju neobičnija imena: sin Mihajlo Lajf, a ćerke Jana Hart, Zora Fejt i Anđelija Fej.
U Niškom kraju su zabilježena imena poput: Nedelja, Mitra, Roman, pa čak i Bekam.
U posljednje vrijeme zastupljen je i običaj da se djeci daju strana imena, pa tako imamo Kijaru, Zoe, Evelin, Adelinu i Belu, Aleksandra Kristofera, Mariju Magdalenu, Bogorodicu, prenosi Krstarica.
Nezavisne novine
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 29 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje vrlo toplo, vjetrovito i uglavnom sunčano, uz promjenljivu oblačnost, sa najvišom dnevnom temperaturom do 29 stepeni Celzijusovih.
Poslije popodne porast oblačnosti širiće se od juga ka svim krajevima, a ponegdje u Hercegovini je moguća prolazna kiša ili pljusak.
Uveče i u narednoj noći ponegdje u Krajini može pasti malo kiše, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha biće od 10 do 16, a maksimalna od 22 do 29 stepeni Celzijusovih.
Duvaće vjetar umjeren do jak, južnih smjerova, na jugu i jugozapadu ponegdje uz olujne udare.
Društvo
RADNICI “ARCELORMITTAL” PRIJEDOR I DALJE U ŠTRAJKU: Neće se vratiti na posao dok se ne ispune zahtjevi

Predstavnici Sindikalnih organizacija “ArcelorMittal” Prijedor i “ArcelorMittal” Zenica na jučerašnjem sastanku donijeli su zaključak da se uputi dopis višim instancama u kompaniji kako bi se što prije postigao dogovor oko povećanja plata radnicima zaposlenim u ovom preduzeće.
Podsjetimo, u petak su radnici zaposleni u “ArcelorMittal” Prijedor obustavili rad, traže povećanje plata i neće se vrati na posao dok se ne ispoštuju njihovi zahtjevi.
“Tema sastanka dva sindikata je bila razmjena informacija u vezi trenutnih pregovora sa poslodavcem, koje vode ova dva sindikata oko povećanja plata radnika za 2025. godinu. Na sastanku je konstatovano da u ovom trenutku plate radnika u oba preduzeća nisu na nivou koji može da garantuje sigurnu egzistenciju radnika i njihovih porodica, plate su ispod prosjeka i veliki broj radnika blizu je zakonski minimalne plate”, kazali su iz Štrajkačkog odbora sindikata “ArcelorMittal” Prijedor.
Dodaju da je potvrđeno da do ovog trenutka još uvijek nisu dobili adekvatnu ponudu povećanja plata od kompanije koja bi bila prihvatljiva za radnike.
“Usaglašen je zaključak da se uputi zajednički dopis višim instancama u kompaniji kako bi se što prije postigao dogovor”, dodaju iz saopštenja i ističu da je Sindikati spremni da razgovaraju na bazi realnih i stvarnih potreba radnika, u ciju sigurne i dugoročne egzistenciju za radnike i njihove porodica.
Dodaju da će se nastaviti sa obustavom rada sve do postizanja prihvatljvog dogovora,a Sindikalana organizacija “ArcelorMittal” Zenica će svoje odluke usklađivati sa dinamikom pregovora i ponudom poslodavca.
-
Region3 dana ago
KARLEUŠA NAPALA KUSTURICU! “Srbine Turčine, sjeti se zbog čega se stidiš svoje majke”
-
Politika1 dan ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Region3 dana ago
KOLIKO JE LJUDI BILO NA SKUPU U BEOGRADU – Procjena Arhiva javnih skupova
-
Region1 dan ago
DA NE BI OMETALI VOĐENJE POSTUPKA! Tačiju i Veseljiju produžen pritvor
-
Društvo3 dana ago
VANDALIZAM U MOSTARU! Oskrnavljena pravoslavna crkva, oštećene freske
-
Politika1 dan ago
NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”
-
Politika2 dana ago
VUKANOVIĆ POTRESEN, POVLAČI SE IZ JAVNOSTI! Dušmani nisu dali da moja majka uživa u životu!
-
Politika3 dana ago
ZAŠTO JE DODIK U VRIJEME najveće krize odlučio da POVEĆA PLATE POLICIJI!