Connect with us

Politika

PLJAČKA KROZ KONCESIJE? Vlast prenosi imovinu Srpske na BiH, narod ispašta

Republika Srpska je u arbitražnom postupku sa “Viaduktom” svoju imovinu svjesno stavila u ruke Bosne i Hercegovine, rekao je bivši pravobranilac BiH i profesor ustavnog prava Mlađen Mandić u rubrici “Bez uvijanja” jutarnjeg programa BN TV.

Vlast Srpske je imala šansu da spasi ovaj spor, ali zbog svoje bahatosti i neznanja to nije uradila.

Slovenačka firma “Viadukt” će svoj novac naplatiti i tu dileme nema, kaže bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić. Račun je ispostavljen Bosni i Hercegovini, a ujedno Srpska tim postupkom svoja javna dobra daje u ruke BiH. Mandić navodi da je to jedna od posljedica po Srpsku koja će uslijediti preko regresne tužbe.

“U regresnoj tužbi vi tražite da vam vrate novac koji ste dali. Ukoliko on to neće ili nema odakle da plati, ja kao tužilac postavljam tužbeni zahtjev da se moje ime upiše kao vlasnik hidrocentrale Bočac. Dizali su galamu oko oduzimanja imovine od Republike Srpske, pričali su o otimanju, a ovdje nema otimanja kad oni sami predaju. Republika Srpska predaje svoju imovinu Bosni i Hercegovini. Čuli smo Dodika više puta da priča kako je BiH nedovršena i neozbiljna, a sada traži od BiH da plati dugove Republike Srpske. Nama ne treba ni spoljni, ni unutrašnji neprijatelj. Oni sada iz neznanja i bahatosti prepisuju centralu i imovinu na Bosnu i Hercegovinu”, rekao je Mandić.

On podsjeća da je od početka bilo jasno da će spor sa slovenačkim “Viaduktom” biti izgubljen, te da je o tome obavijestio Vladu Srpske, resornog ministra Petra Đokića, kao i Savjet ministara BiH. Iz “Viadukta” su čak htjeli i nagodbu, ali nije bilo koristi. Kao da je Vlada tada namjerno krenula u propast, podvlači
Mandić.

“Mislim da je ponuda za nagodbu bila milion evra. Međutim, Petar Đokić mi je rekao da on to ne može da odluči bez odluke Vlade. Vladom je predsjedavala Željka Cvijanović, ona je to iznijala na Vladu, a Vlada tu odluku nije usvojila. Slijedi odlaganje po njihovom starom običaju. Tužba je stupila na pravnu snagu. Kasnije sam imao ponovo sastanak sa ministrom Đokićem i direktorima hidroelektrane i hidrogradnje koji nisu ni bili upućeni u slučaj, da nisu ni pročitali tužbu iako su bili puni floskula o tome da će Srpska dobiti taj slučaj. Mislim da njih i nije bilo briga za to jer nisu učestvovali u djeljenju tog kolača.”

Slučaj po slučaj, Republika Srpska trenutno ima preko dvije milijarde maraka koje su u raznim arbitražnim sporovima. Mandić navodi da su to rezultati avantura vlasti, kao što je i ova posljednja politička avatura u BiH.

“Republiku Srpsku uništava nesposobna, bahata i površna politika. Oni ne biraju sredstva. Spremni su da zavade narod, da ga gurnu u rat, jer ništa drugo ne mogu da pruže”, jasan je profesor ustavnog prava.

Stavljanje na teret svih nerazvijenih opština Banjaluci i Bijeljini, je protivustavno i ludost, kaže on.

“Znate da je Kaligula tražio od senata da njegovog konja proglase senatorom i oni su to uradili. Jer su ga se bojali. To je ista stvar. Kaligula je bio lud, ali je bio pošten. Ovo se graniči sa ludošću, ali je nepošteno. Trebalo je da izađe i pošteno da kaže – sve opštine i gradovi u kojima na vlasti nije vladajuća klasa, treba
da plaćaju reket. Onda bi Petrović i Stanivuković znali da plaćaju reket mafijaškoj vlasti.”

Ovo su posljednji trzaji politike sukoba i djeljenja građana u BiH, kaže profesor ustavnog prava i bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić.

Politika

BORENOVIĆ “Naložena izgradnja novog objekta za smještaj UIO u Banjaluci”

Poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Branislav Borenović izjavio je da je zaključkom ovog doma predviđeno poništavanje postojećeg procesa javne nabavke za izgradnju zgrade Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH u Banjaluci i pokretanje novog koji podrazumijeva izgradnju objekta za tu namjenu.

Borenović je rekao novinarima u Banjaluci da je zaključkom, koji je usvojen juče, naloženo Savjetu ministara i UIO da se u roku od sedam dana poništi postojeća javna nabavka gotovog objekta za smještaj centrale UIO i njene Područne jedinice Banjaluka.

On je naveo da je grad Banjaluka izrazio spremnost da pruži pomoć u nalaženju adekvatne lokacije na kojoj bi novi objekat trebao da bude izgrađen.

Govoreći o eventualnom formiranju nove većine na nivou BiH, Borenović je rekao da se svakodnevno vode razgovori između političkih stranaka, te da će javnost biti obaviještena ukoliko se postigne konačan dogovor.

Borenović smatra da bi trebala biti zatražena odgovornost za odštetni zahtjev od 100 miliona KM koji Republika Srpska treba da plati slovenačkoj firmi “Vijadukt”, kao i za ostale odštetne zahtjeve koji će, kako kaže, doći na naplatu.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ “Muka mi je kada vidim šta sve stiže u NSRS, a zakon o alimentacionom fondu godinama zaboravljen”

Narodna poslanica PDP-a Tanja Vukomanović uputila je oštru kritiku na rad institucija Republike Srpske, ističući da se pred Narodnu skupštinu prečesto hitno upućuju zakoni koji pogoduju isključivo uskom političkom krugu, dok se ključni zakoni koji se tiču života građana sistematski ignorišu.

— “Muka mi je kad vidim šta sve stiže u Narodnu skupštinu Republike Srpske po hitnom postupku i kako se bez puno riječi glasa za ono što odgovara uskom krugu, a s druge strane, zakon koji bi pomogao hiljadama samohranih roditelja i djece godinama stoji, zaboravljen i prepušten procedurama bez kraja,” poručila je Vukomanović.

Ona ističe da ni ovogodišnjim planom rada Ministarstva porodice, omladine i sporta nije predviđena izrada zakona o privremenom izdržavanju djece, poznatijeg kao alimentacioni fond.

— “Nema ga. Kao da ta djeca ne postoje. Kao da roditelji koji se svakog dana bore da ih izvedu na put ne postoje. Kao da pravda nije jednako pravo za sve,” upozorava poslanica PDP-a.

Vukomanović se pita ima li iko u Vladi ko bar malo osjeća sramotu zbog ovakvog odnosa prema najranjivijim kategorijama stanovništva.

— “Da li iko od njih zna kako žive ljudi u ovoj zemlji? Ima li iko za bilo koju ugroženu kategoriju bar malo osjećaja, empatije, odgovornosti?”

Dodaje da su mnogi zakoni i mjere koji se tiču svakodnevnog života građana već godinama “na čekanju”.

— “Na čekanju je socijalna karta, zakon o zaštiti od nasilja u porodici, alimentacioni fond, na čekanju su roditelji njegovatelji… Na čekanju su svi oni koji očekuju da ova država bude na njihovoj strani. Sve ono što se tiče ljudi, života, svakodnevice i dostojanstva ostaje sa strane, dok institucije rješavaju samo svoje probleme i štite interese svojih funkcionera. Kao da niko drugi osim njih ne živi u Republici Srpskoj.”

Vukomanović je poručila da PDP neće odustati od borbe za usvajanje alimentacionog fonda i pozvala ostale poslanike da pokažu bar minimum odgovornosti prema građanima koji svakodnevno žive nevidljivi za sistem.

Nastavi čitati

Politika

DODIK O SLUČAJU “VIADUCT”: Srpska ne bježi od obaveza, ali gdje je naših 300 miliona?

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je, komentarišući slučaj “Viaduct”, da Srpska ne bježi od svojih obaveza, te dodao da se na računu Centralne banke i drugih banaka nalazi se više od 700 miliona neraspoređenih sredstava, od kojih gotovo 300 miliona pripada Republici Srpskoj.

“Institucije BiH još jednom su demonstrirale svoju nesposobnost i opredjeljenje da ne rade u interesu oba entiteta, već na štetu Republike Srpske. Slučaj ‘Viaduct’ koji je vodilo Pravobranilaštvo BiH to dokazuje. Stav da BiH bude predstavljena u međunarodnom arbitražnom sporu kao subjekt, a da šteta bude učinjena Republici Srpskoj govori o lošim namjerama”, naveo je Dodik.

Kako je dodao, lošim potezima, propuštanjem radnji i procesnim greškama doveli su da BiH bude presuđena, a Republika Srpska kažnjena.

Uprkos tome, naglasio je Dodik, Republika Srpska ne bježi od svojih obaveza i ponudila je rješenje zasnovano na zakonu.

“I Savjet ministara donio je odluku koja je bazirana na zakonu, a koju su podržali ministri iz reda Bošnjaka. Nermin Nikšić je odbio takvo rješenje, želeći da šteta bude veća. BiH koja je presuđena dužna je da izmiri obaveze, a nakon toga će se izvršiti unutrašnje poravnanje”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži X.

Prema njegovim riječima, na računu Centralne banke i drugih banaka nalazi se više od 700 miliona neraspoređenih sredstava, od kojih gotovo 300 miliona pripada Republici Srpskoj.

“Uprkos brojnim dogovorima, Nikšić i političari iz Sarajeva blokiraju raspodjelu. Nikšić je nekoliko puta priznao da je to potrebno uraditi, ali da oni to ne smiju. Zato je priznao da je tražio da Šmit nametne raspodjelu, što smo mi odbili. Tim sredstvima, kao i onim iz drugih izvora, mogu se izvršiti poravnanja”, naveo je predsjednik Republike Srpske.

Međutim, kako je dodao, ovdje očigledno nije namjera da se problem riješi, već da se nanese šteta Republici Srpskoj, po cijenu da bude kažnjena i Federacija BiH.

“Zato po ko zna koji put pozivamo na ispunjenje dogovora, ali i zakonskih obaveza, da se izvrši raspodjela sredstava. Na taj način omogućilo bi se izvršenje svih obaveza i nesmetan rad BHANSA”, naglasio je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno