Connect with us

Politika

GODINU DANA RANIJE ZNALI ZA DUG: Savjet ministara prešutio obavezu Vlade Srpske prema Viaduktu

Prije godinu dana, tačnije u maju 2024. godine, Savjet ministara BiH u dva kruga glasanja nije postiglo saglasnost za usvajanje informacije Pravobranilaštva BiH o odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u postupku “Viadukt” Portorož – Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv BiH.

Dakle, već godinu dana je poznato da će na naplatu Republici Srpskoj doći više od 110 miliona KM, i da će u slučaju neplaćanja finansijski udar biti izvršen po institucijama BiH. No, ta tema je potpuno bila ispod radara dok nije otkriveno da bi zbog duga RS mogla ispaštati BHANSA.

Ovo je dio saopštenja Savjeta ministara BiH sa sjednice koja je održana 28. maja 2024. godine u kojoj se navodi da Savjet ministara nije usvojio zaključak kojim se poziva Vlada Republike Srpske da u skladu sa Sporazumom o međusobnim pravima i obavezama u vezi s arbitražnim postupkom hitno postupi po arbitražnoj odluci od 1. maja 2024. godine i presudi Tribunala od 18. aprila 2022. godine.

– Pravobranilaštvo BiH je informisalo Savjet ministara da je već upućen dokumentovani zahtjev Vladi Republike Srpske za postupanje po odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u ovom postupku i presudi Tribunala. U skladu dostavljenoj presudi, koju su pravni zastupnici tužioca dostavili Pravobranilaštvu BiH na ime tužene BiH, ukupni troškovi ovog arbitražnog postupka iznose 52.794.412 evra uz kamate koje teku od dana pravosnažnosti odluke.”

U saopštenju se dodaje da su Savjet ministara i Vlada Republike Srpske ranije zaključili sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi s ovim arbitražnim postupkom kojim se Vlada Srpske obavezala bezuslovno ispuniti svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u arbitražnom postupku u ime BiH, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštva BiH.

– Viadukt d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček iz Pirana, Slovenija, pokrenuli su arbitražni postupak protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Vašingtonu radi naknade štete prouzrokovane kršenjem odredbi Sporazuma o recipročnom unapređenju i zaštiti investicija između BiH i Slovenije i Ugovora o energetskoj povelji – stoji u saopštenju, piše Klix.

Politika

VUKOMANOVIĆ “Muka mi je kada vidim šta sve stiže u NSRS, a zakon o alimentacionom fondu godinama zaboravljen”

Narodna poslanica PDP-a Tanja Vukomanović uputila je oštru kritiku na rad institucija Republike Srpske, ističući da se pred Narodnu skupštinu prečesto hitno upućuju zakoni koji pogoduju isključivo uskom političkom krugu, dok se ključni zakoni koji se tiču života građana sistematski ignorišu.

— “Muka mi je kad vidim šta sve stiže u Narodnu skupštinu Republike Srpske po hitnom postupku i kako se bez puno riječi glasa za ono što odgovara uskom krugu, a s druge strane, zakon koji bi pomogao hiljadama samohranih roditelja i djece godinama stoji, zaboravljen i prepušten procedurama bez kraja,” poručila je Vukomanović.

Ona ističe da ni ovogodišnjim planom rada Ministarstva porodice, omladine i sporta nije predviđena izrada zakona o privremenom izdržavanju djece, poznatijeg kao alimentacioni fond.

— “Nema ga. Kao da ta djeca ne postoje. Kao da roditelji koji se svakog dana bore da ih izvedu na put ne postoje. Kao da pravda nije jednako pravo za sve,” upozorava poslanica PDP-a.

Vukomanović se pita ima li iko u Vladi ko bar malo osjeća sramotu zbog ovakvog odnosa prema najranjivijim kategorijama stanovništva.

— “Da li iko od njih zna kako žive ljudi u ovoj zemlji? Ima li iko za bilo koju ugroženu kategoriju bar malo osjećaja, empatije, odgovornosti?”

Dodaje da su mnogi zakoni i mjere koji se tiču svakodnevnog života građana već godinama “na čekanju”.

— “Na čekanju je socijalna karta, zakon o zaštiti od nasilja u porodici, alimentacioni fond, na čekanju su roditelji njegovatelji… Na čekanju su svi oni koji očekuju da ova država bude na njihovoj strani. Sve ono što se tiče ljudi, života, svakodnevice i dostojanstva ostaje sa strane, dok institucije rješavaju samo svoje probleme i štite interese svojih funkcionera. Kao da niko drugi osim njih ne živi u Republici Srpskoj.”

Vukomanović je poručila da PDP neće odustati od borbe za usvajanje alimentacionog fonda i pozvala ostale poslanike da pokažu bar minimum odgovornosti prema građanima koji svakodnevno žive nevidljivi za sistem.

Nastavi čitati

Politika

DODIK O SLUČAJU “VIADUCT”: Srpska ne bježi od obaveza, ali gdje je naših 300 miliona?

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je, komentarišući slučaj “Viaduct”, da Srpska ne bježi od svojih obaveza, te dodao da se na računu Centralne banke i drugih banaka nalazi se više od 700 miliona neraspoređenih sredstava, od kojih gotovo 300 miliona pripada Republici Srpskoj.

“Institucije BiH još jednom su demonstrirale svoju nesposobnost i opredjeljenje da ne rade u interesu oba entiteta, već na štetu Republike Srpske. Slučaj ‘Viaduct’ koji je vodilo Pravobranilaštvo BiH to dokazuje. Stav da BiH bude predstavljena u međunarodnom arbitražnom sporu kao subjekt, a da šteta bude učinjena Republici Srpskoj govori o lošim namjerama”, naveo je Dodik.

Kako je dodao, lošim potezima, propuštanjem radnji i procesnim greškama doveli su da BiH bude presuđena, a Republika Srpska kažnjena.

Uprkos tome, naglasio je Dodik, Republika Srpska ne bježi od svojih obaveza i ponudila je rješenje zasnovano na zakonu.

“I Savjet ministara donio je odluku koja je bazirana na zakonu, a koju su podržali ministri iz reda Bošnjaka. Nermin Nikšić je odbio takvo rješenje, želeći da šteta bude veća. BiH koja je presuđena dužna je da izmiri obaveze, a nakon toga će se izvršiti unutrašnje poravnanje”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži X.

Prema njegovim riječima, na računu Centralne banke i drugih banaka nalazi se više od 700 miliona neraspoređenih sredstava, od kojih gotovo 300 miliona pripada Republici Srpskoj.

“Uprkos brojnim dogovorima, Nikšić i političari iz Sarajeva blokiraju raspodjelu. Nikšić je nekoliko puta priznao da je to potrebno uraditi, ali da oni to ne smiju. Zato je priznao da je tražio da Šmit nametne raspodjelu, što smo mi odbili. Tim sredstvima, kao i onim iz drugih izvora, mogu se izvršiti poravnanja”, naveo je predsjednik Republike Srpske.

Međutim, kako je dodao, ovdje očigledno nije namjera da se problem riješi, već da se nanese šteta Republici Srpskoj, po cijenu da bude kažnjena i Federacija BiH.

“Zato po ko zna koji put pozivamo na ispunjenje dogovora, ali i zakonskih obaveza, da se izvrši raspodjela sredstava. Na taj način omogućilo bi se izvršenje svih obaveza i nesmetan rad BHANSA”, naglasio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

AFERA “VIADUCT”: Firma bez radnika i računa dobila MILIONSKI POSAO, pa odštetu od 110 miliona KM!

Prije desetak godina mediji su pisali da je slovenačkoj kompaniji Viaduct iz Portoroža, koja je većinski vlasnik firme “HES Vrbas” Banja Luka i koja je trebalo da gradi dvije hidroelektrane na Vrbasu, godinama unazad blokiran račun u Sloveniji i nema niti jednog zaposlenog radnika.

Ta kompanija sudskom presudom naplatiće najmanje 110 miliona KM, a taj iznos po osnovu kamata raste iz dana u dan.

Kompanija “Viaduct” imala je 97 posto učešća u kapitalu banjalučke kompanije “HES Vrbasa”, koji nije izgradio hidroelektrane jer je Vlada Republike Srpske prekršila ugovor i sada treba isplatiti ogromnu odštetu.

Iz dokumenata slovenačkih institucija koji su bile 2016. godine u posjedu Nezavisnih novina, račun te firme u Deželnoj banci Slovenije blokiran je bio već gotovo četiri godine, dakle od 2012. godine.

RASKID S VIADUCTOM U BOJAMA SNSD-a: KAKO JE SVJESNO RASTAO DUG S KAMATAMA DO 110 MILIONA KM

Pored toga, računi “Viaducta” u posljednjih 15 godina (od 2001. godine) bili su blokirani još dva puta. Prvi put to se desilo s računom u Banci Koper 15. oktobra 2007. godine, koji je odblokiran 26. avgusta naredne godine. Isto tako, račun ove firme u Novoj ljubljanskoj banci blokiran je 16. oktobra 2007. godine, a odblokiran 10. decembra iste godine. Treba pomenuti i da su vlasnici ove kompanije Boris Goljevšček i Vladimir Zevnik, koji su zajedno vlasnici još nekoliko kompanija u Sloveniji.

Ono što je posebno zanimljivo je da firma “Viaduct”, koja je trebalo da bude nosilac projekta izgradnje dvije hidroelektrane vrijednosti od oko 165 miliona evra, na svojoj internet stranici kao reference imala samo izgradnju kuća i vikendica.

Firma “HES Vrbas” Banjaluka, koja je trebalo da gradi dvije hidroelektrane na Vrbasu, za tu investiciju, vrijednu 165 miliona evra, priložila je garanciju na samo nešto više od milion evra. Ta garancija trebalo je da posluži za ispunjavanje prethodnih uslova iz ugovora o koncesiji, potpisanog krajem novembra 2004. godine, a među kojima je samo vrijednost eksproprijacije zemljišta iznosila oko 4,7 miliona evra, dok je vrijednost radova na izmještanju puta M-16 i pristupnih puteva oko 14,5 miliona evra.

Pored toga, posmatrajući njihove finansijske izvještaje za nekoliko prethodnih godina, vidljivo je da ova firma u bilansima vodi velike iznose kapitala koji se kreću oko 22 miliona evra, ali ostvaruje veoma malo prihoda, a koji su u 2014. godini iznosili 0.

Kada je u pitanju neto profit ove slovenačke kompanije, on je u prethodnih pet godina (2011. – 2016.) dva puta bio negativan. O kakvoj firmi se radi govori i podatak iz finansijskog izvještaja, u kojem se navodi da od 2010. godine “Viaduct” nema nijednog zaposlenog radnika.

Inače, koncesiono preduzeće “HES Vrbas” osnovano je 27. jula 2004. godine i njegovi osnivači su bili “Viaduct” Portorož sa 99 posto udjela, te firma “Građevinar” Kraljevo, koju je zastupao Dušan Kozić, s 1 posto učešća u osnivačkom kapitalu.

U informaciji radne grupe Vlade RS iz 2006. godine stoji da je “HES Vrbas”, uz saglasnost Komisije za koncesije Republike Srpske, 3. decembra 2004. godine prenio 79 posto svojih prava i beneficija na njemačku firmu radi obezbjeđenja sredstva za finansiranje projekta.

Nakon sprovedenog tog postupka, struktura akcija u “HES Vrbasu” je bila takva da je MBB imao 79 posto udjela, “Viaduct” Portorož 20 posto a “Građevinar” iz Kraljeva jedan posto akcija.

Međutim, do prenosa tih prava očigledno nije došlo ili je opet došlo do promjene vlasničke strukture, pošto u rješenju o registraciji, koje je 22. septembra prošle godine donio Okružni privredni sud Banja Luka stoji da je struktura vlasništva u “HES Vrbasu” takva da “Viaduct” ima 97 posto vlasništva, Dragan Gligorić dva posto, a “Građevinar” i dalje jedan posto udjela u kapitalu ove firme.

Nezavisne novine su 2016. bile u posjedu dokumenata Centralne banke BiH koji pokazuju i da je preduzeću “HES Vrbas” samo nekoliko mjeseci nakon dobijanja koncesije od Vlade Republike Srpske bio blokiran račun. Taj dokument pokazuje da je “HES Vrbasu” 18. jula 2005. godine blokiran račun, što je nepunih osam mjeseci od zaključivanja ugovora o koncesiji s Vladom Republike Srpske, jer je ugovor potpisan 25. novembra 2004. godine.

Godinama se govori da je porodica Milorada Dodika često viđana baš u Portorožu te se špekulisalo da posjeduju i nekretninu u gradu na moru odakle je i firma Viaduct. Ove informacije nisu potvrđene.

(Klix)

Nastavi čitati

Aktuelno