Connect with us

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NA SVEČANOJ AKADEMIJI “Pravimo zadužbine koje ostaju vijekovima poslije nas”

Intoniranjem himni Republike Srpske i Republike Srbije, a potom i odavanjem počasti nastradalom narodnom poslaniku Srđanu Todoroviću, njegovoj supruzi i maloljetnoj kćerki počela je svečana akademija povodom Dana grada Banje Luke.

Nakon toga, uslijedio je prigodan program.

Gradonačelnik Draško Stanivuković izrazio je zadovoljstvo velikim brojem prisutnih na svečanosti, koji su ujedno i veliki prijatelji našeg grada.

Naglasio je i to kako je uvijek lijepo da Banja Luka bitne datume proslavlja sa dragim gostima.

-Banja Luka dočekuje svoje oslobođenje, 80. godišnjicu sa mnogo dragim gostima iz naše matice Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, sa cijelog brdovitog Balkana, ali i Izraela. Sa svih strana nam dolaze dragi gosti da sa nama proslave rođenje, a rođenje je kada ponovo postanete slobodni i svoji. Banja Luka je slobodna i svoja samo onda kada su u njoj ljudi slobodni, kada se izražavaju svojom voljom i kada stvaraju budućnost onako kako misle da treba – rekao je gradonačelnik.

Istakao je i to kako je Stefan Nemanja davno rekao kako čestiti i dobri domaćini grade kuće – ne za sebe, nego za svoje članove, članove svoje porodice i djecu koja će doći.

-Stefan Nemanja je istakao i to kako pravi narodi prave zadužbine za vijekove koji dolaze poslije. Danas, s ponosom mogu da kažem da smo u posljednjih pet godina gradili zadužbine za vijekove koji dolaze poslije, da nas buduće generacije pamete po onome što smo radili danas. Kada to kažem, mislim na Centralno spomen – obilježje, na osnovne škole, parkove, aleje, mostove, uređenje obala Vrbasa i sve druge stvari koje smo radili za Banju Luku, ali i kada smo sa ljubavlju pomagali svakom čovjeku i svakoj porodici – rekao je on.

Naglasio je i to kako svake godine Banja Luka doživljava važnu godinu, koja je ispunjena lijepim stvarima.

– Svake godine postajemo zreliji i napredniji. Za nas oslobođenje nije samo godina koja je prošla, nego i godina koju smo ispunili rezultatima, radom i trenucima. Kada dođu ovakvi dani prisjetite se i koliko imate prijatelja iz svih krajeva, kontinenata, svijeta – sa svih strana. Drago mi je da večeras ovdje dočkekujemo još jedan Dan grada, a da smo naše goste pozdravili u kući Milanovića, naš novi kulturni centar – dodao je gradonačelnik.

Svima onima koji su dobili aprilske nagrade još jednom je čestitao.

– To nije samo čast, to je dodatno breme na ramenima da još više rade – rekao je gradonačelnik.

Predsjednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević rekao je kako su Beograd i Banja Luka bratski gradovi, te da ova dva grada sarađuju na dnevnom nivou.

-Zahvaljujem se gradonačelnku što imamo priliku da na ovaj značajan datum za Banju Luku i Republiku Srpsku budemo ovdje. Mi se zaista radujemo svim važnim datumima, kako u Banjoj Luci tako i u Beogradu. Mi bližih nemamo. Banja Luka i Beograd, pored dobrih političkih veza povezani su i na mnoge druge načine, prije svega porodično. Svako od nas ima nekog svog u Banjoj Luci, kao što i vi imate nekog svog u Beogradu. Te veze su duboke, čvrste i skoro neraskidive. Zato i treba da budemo zajedno na ovako bitne datume, da budemo tu jedni za druge kada je teško. Beograd i Banja Luka su bratski gradovi – rekao je on.

Svečanoj akademiji prisustvovali su visoki zvaničnici Republike Srpske i Srbije, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, ministri u Vladi Republike Srpske, predstavnici srpskog naroda u zajedničkim institucijama BiH, konzuli Srbije i Hrvatske, gradonačelnici i načelnici prijateljskih gradova, odbornici Skupštine Grada, te druge javne ličnosti iz grada i Republike.

Uručene aprilske nagrade

Na svečanoj akademiji večeras biće uručene i aprilske nagrade.

Dobitnik nagrade „Ključ Grada“ sa poveljom „Počasni građanin grada Banje Luke“ je Vlado Đajić.

Dobitnici priznanja „Zlatni grb grada Banje Luke“, odnosno priznanje za izuzetan doprinos razvoju grada, njegovanju odnosa sa drugim gradovima, za postignute vrhunske rezultate i uspjehe u oblasti sporta su Zoran Ješić, Miroslav Janjanin, FK „Borac“ i Stavrofor Ratko Radujković.

Plaketa „Sestre Gajić“ koja se dodjeljuje za izuzetna humana djela pripašće Biljani Nedić, Svjetlani Bednaš i Branislavu Vučiću – Vučku.

Dobitnici „Plakete grada Banje Luke“ – priznanja za izuzetna ostvarenja u oblasti obrazovanja, nauke, kulture, umjetnosti, sporta, fizičke kulture i ispoljenu hrabrost su: Saša Berendika, Danilo Kovač, Zoran Đurić, Roditeljska kuća „Iskra“, Draško Budiša, Novo Pržulj, Boris Režak, Milana i Nemanja Petrović – roditelji banjalučkih četvorki, Centar za obrazovanje odraslih, Stevo Grabovac i Luka Medar, Nebojša Macanović, Nikola Deretić, Milenko Jeftić (postuhumno) i Alija Mahmutović (posthumno).

Dobitnici „Nagrada grada Banja Luka – mladima“ u iznosu od 1.500 KM su Zlatko Pavlović, Jelena Radanović, Dragomir Liščić, Gavrilo Čamber, Miloš Štrkić, Ivana Ševarika, Tomislav Vukomanović, Nemanja Stupar, Ivana Ševarika, Anastasija Đorđa Bosančić, Nemanja Stupar, Anja Maričić i Smiljana Atlagić.

Banjaluka

DAN SLOBODE! Predstavnici Grada prisustvovali obilježavanju „Kočićevih dana“ u manastiru Gomionica

U sklopu obilježavanja manifestacije „Kočićevi dani“ danas je u manastiru Gomionica priređen bogat kulturno-umjetnički program.

Ovim događajima prisustvovali su i predstavnici Grada, predvođeni ovlaštenim potpisnikom Odjeljenja za brigu o porodici i demografiji Adrianom Basarom, koja je poručila kako je Gomionica najstarije neugasivo ognjište krajiško, svjetlo koje već vijekovima čuva našu duhovnost i pismenost.

-Upravo ovdje je svoj prvi susret sa slovom i knjigom imao naš velikan Petar Kočić, čija će riječ kasnije postati plamen borbe za istinu, slobodu i otadžbinu. Danas sam imala čast da u okviru manifestacije „Kočićevi dani“ obilježimo „Kočićev povratak u Gomionicu“. Svetu Liturgiju služio je iguman Metodije sa ocima Atanasijem iz manastira Krupa na Vrbasu i Nikanorom iz manastira Liplje, nakon čega ke služen parastos ocu Gerasimu Kočiću, ocu Petra Kočića. Polaganjem cvijeća na spomenik našem velikom piscu u manastirskom parku, simbolično smo zatvorili krug istorije – jer Kočić nije samo uspomena, već živo predanje koje nas snaži da čuvamo vjeru, jezik i slobodu – kazala je Basara.

Istakala je i to kako Gomionica i Petar Kočić – nisu samo uspomena, to je živo predanje.

-To je nit koja nas povezuje sa našim korijenima, hrani vjeru, jezik i slobodu. Danas smo osjetili ne samo ponos nego i svetu obavezu da tu nit sačuvamo i predamo budućim generacijama. Već sutra nas očekuje centralni dio na Zmijanju, rodnom mjestu Petra Kočića, i pozivam sve zainteresovane da nam se pridruže ispod gradskog šatora „Jablan“. Neka ovaj sabor bude svjedočanstvo da Kočić i danas živi u svakom od nas – dodala je ona.Naime, u okviru manifestacije „Kočićevi dani“, Grad Banja Luka je pripremio bogat program.

Danas, u večernjim časovima u okviru Dana slobode od 19.30 časova biti upriličena modna revija „Zmijanjski vez“, nakon čega će uslijediti glumačka poema pod nazivom „U korak sa Kočićem“.

Od 20.45 časova u porti Hrama Hrista Spasitelja svi posjetioci će moći uživati u koncertu etno grupe „Iva“.

Podsjećamo,  manifestacija „Kočićevi dani“ zvanično je otvorena juče polaganjem vijenaca i bogatim programom u Kući Milanovića, a a trodnevni program možete pogledati OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

DAN SLOBODE: Obilježavanje „Kočićevih dana“ danas se nastavlja u MANASTIRU GOMIONICA i ispred Hrama Hrista Spasitelja

Obilježavanje manifestacije „Kočićevi dani“ biće nastavljeno i danas i to na dvije lokacije – u manastiru Gomionica i u centru Banje Luke, tačnije ispred Hrama Hrista Spasitelja.

Naime, drugi dan – Dan slobode započeće obilježavanjem u manastiru Gomionica.

Već od 9.00 časova u manstirskoj crkvi biće služena Sveta liturgija, nakon čega će uslijediti polaganje cvijeća na Spomen-ploču ocu Gerasimu i obilazak Kočićeve škole.

Istoga dana u Gomionici će od 11.00 časova biti održan književni čas pod nazivom „Gomionica, rodno mjesto književne umjetnosti Petra Kočića“, a potom i promocija djela „Starostavna knjiga Petra Kočića“.

U okviru Dana slobode program će biti nastavljen u večernjim časovima ispred Hrama Hrista Spasitelja, gdje će u 19.30 časova biti upriličena modna revija „Zmijanjski vez“, nakon čega će uslijediti glumačka poema pod nazivom „U korak sa Kočićem“.

Od 20.45 časova u porti Hrama Hrista Spasitelja svi posjetioci će moći uživati u koncertu etno grupe „Iva“.

Podsjećamo,  manifestacija „Kočićevi dani“ zvanično je otvorena juče polaganjem vijenaca i bogatim programom u Kući Milanovića, a a trodnevni program možete pogledati OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: Banjaluka obezbijedila stan za žene iz Sigurne kuće – SNAŽNA PORUKA PODRŠKE

Humanost nije gest, već način života. Iako nisam mogao biti prisutan, moje srce je bilo u Domu omladine uz sve divne ljude koji su došli da podrže jednu veliku humanu ideju: novi početak za žene i djecu koji izlaze iz Sigurne kuće.

Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković osvrćući se na odigranu humanitarnu predstavu u Domz omladine.

– Posebnu zahvalnost upućujem Fondaciji „Udružene žene“, na čelu sa Goricom Ivić, koja više od dvije decenije nesebično radi na osnaživanju i zaštiti žena i djece žrtava nasilja. Ponosan sam što smo uspjeli obezbijediti stambenu jedinicu ženama koje izlaze iz Sigurne kuće, a uručili smo i donaciju za opremanje „Sigurnog stana“ kao dodatni vid podrške za otpočinjanje samostalnog života bez nasilja – istakao je Stanivuković.

Naglasio je kako je to snažna poruka koju gradska administracija šalje svim ženama.

-To je poruka da sve hrabre žene koje krenu u novi život nisu same. Banjaluka je uz vas – rekao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno