Društvo
PRIJEDORČANA SVE MANJE: Broj rođenih za 2,2 puta manji od broja umrlih

Na području Prijedora i dalje je prisutan negativan rast broja stanovnika, tako da je lani broj upisanih u matične knjige rođenih bio 563, a u matične knjige umrlih 1.285, podaci su gradskog Odjeljenja za opštu upravu.
Prema ovim podacima, prošle godine je broj upisa umrlih bio za gotovo dva i po puta veći od broja upisa rođenih.
U prošloj godini u matičnu knjigu vjenčanih upisana su 374 zaključena braka.
U odnosu na 2023. godinu, lani je za 78 manje upisa rođene djece, za 56 manje zaključenih brakova i za 71 više upisa umrlih.
Ujedno je broj upisa rođenih u prošloj godini najmanji u posljednjih pet godina, a u tom periodu najviše rođenih upisano je u 2021. godini – 699.
U posljednjih pet godina u matične knjige vjenčanih najviše upisa bilo je 2023. godine – 430, a najmanje 2020. godine – 326.
Najmanji broj upisa u matične knjige umrlih bio je 2023. godine 1.214, a najveći 2021. godine 1.630.
U okviru Gradske uprave Prijedor u septembru 2022. godine od dotadašnjeg Odjeljenja za drušvene djelatnosti formirana su dva nova od kojih je jedno Odjeljenje za obrazovanje, socijalnu zaštitu i pronatalitetnu i demografsku politiku.
U mjere pronatalitetne politike iz budžeta grada izdvajaju se svake godine višemilionski iznosi i rezultati tih mjera mogu se očekivati dugoročno.
Društvo
VELIKE GUŽVE! Pojačan intenzitet saobraćaja na brojnim prelazima

Na graničnim prelazima Gradiška i Gradina pojačan je intenzitet saobraćaja na prelazak granice u oba smjera, a na graničnim prelazima Brod, Svilaj, Rača, Pavlovića most, Šepak, Karakaj i Velika Kladuša na ulazu u BiH, a na prelazima Hum, Doljani, Bijača, Aržano i Kamensko na izlazu iz BiH.
Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja su do 30 minuta, saopšteno je iz Auto-moto saveza /AMS/ Republike Srpske.
Zbog oštećenja mosta granični prelaz Brčko mogu koristiti samo pješaci.
Vozači se o stanju na graničnim prelazima mogu informisati putem veb-kamera AMS.
Zbog oštećenja mosta obustavljen je saobraćaj na graničnom prelazu Brčko /BiH/ – Gunja /Hrvatska/. Granični prelaz mogu koristiti samo pješaci, biciklisti i motociklisti.
Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila preko pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preko pet tona preusmjeravaju se na novi most “Bratoljub” u Bratuncu i na Raču.
Linker
Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na Šepku od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova, a vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu.
Društvo
GRAD ČUVA TRADICIJU: Truba jutros probudila Doboj (VIDEO)

Ispred Vatrogasnog doma u Doboju jutros je, uz Gradski duvački orkestar, tradicionalnim urankom počelo obilježavanje Međunarodnog praznika rada.
Izvođenjem koračnica i drugih numera, orkestar je nastavio stogodišnju tradiciju, a kapelnik Goran Mitrović naglasio je da ne odustaju od ove manifestacije koju jedini njeguju u Republici Srpskoj.
“Doboj je jedini grad u Republici Srpskoj koji čuva ovu tradiciju”, rekao je novinarima Mitrović i naveo da u okviru orkestra radi besplatna muzička škola za polaznike trube i otvoreni su za nove članove.
On je naveo da orkestar kreće ispred Vatrogasnog doma i ide po naseljima Bare i Potkamen, nakon čega se vraćaj do grada.
Orkestar broji desetak stalnih članova, a od instrumenata zastupljene su trube, klarinet, veliki i mali bubanj i bas.
Radomir Ristić trubu svira od 1968 godine. On kaže da građani danas imaju manje osjećaja prema prvomajskom uranku nego ranije kada je orkestar imao 40 članova.
On je naveo da mladi danas, uprkos besplatnoj školi trube, koja se organizuje nisu skloni ovim instrumentima jer je potrebno vrijeme da se savlada.
“Više su uz mobilne telefone i virtuelne igre nego u stvarnoj muzici gdje treba dati sebe, unijeti dušu i iskrene ljubavi prema instrumentu”, izjavio je Ristić.
Aleksandar Bilić svira bubanj i u orkestru je oko petnaest godina, a došao zahvaljujući kapelniku Mitroviću koji ga je uočio u folkloru.
On kaže da je u orkestru iz ljubavi ali i druženja sa članovima, a posebnu draž mu pričinjava dobrodošlica ljudi koji ih, poput mještana Potkamena, uvijek radosno dočekuju na prvomajski uranak.
Gradski duvački orkestar, kao orkestar za “svadbe i sahrane”, izvodi raznolik i širok repertoar. Orkestar, uz marševe, domaće i strane koračnice, nastupa i sa svadbarskom i narodnom muzikom.
Osnovan 1921. godine u okviru društva “Soko”, a pod vođstvom dirigenta Antonija Skutarija, orkestar je brzo osposobljen za nastupe i od tada je mnogobrojnim nastupima doprinosio obogaćivanju sadržaja kulturno-zabavnog života u Doboju, prenosi Srna.
Društvo
SVJETSKA BANKA: Sumorni izgledi za rast životnog standarda u BiH

Ekonomska situacija u BiH opterećena je siromaštvom, slabo obrazovanom populacijom, međunarodnim neizvjesnostima i domaćim političkim svađama, neki su od navoda u najnovijem izvještaju Svjetske banke o stanju zapadnobalkanskih ekonomija, u dijelu koji se odnosi na BiH.
Kako bi ispunila ekonomske kriterije, BiH mora istovremeno raditi na tri velike grupe reformi. BiH mora, kako je naglašeno, paralelno postići napredak u integraciji unutrašnjeg tržišta, jačati državni nadzor i regulatorne institucije, kao i smanjiti pretjerano veliki javni sektor.
“BiH je imala koristi od makroekonomske stabilnosti tokom protekle decenije kroz tri ključne politike: valutni odbor vezan za evro, naplatu indirektnih poreza u cijeloj zemlji i perspektivu učlanjenja u EU”, naglašeno je.
Napomene radi, valutni odbor je konvertibilnost bh. marke, odnosno fiksni kurs prema evru. Svjetska banka, naime, smatra da je ova politika učvrstila povjerenje u monetarni sistem u BiH i da je to pogodovalo ekonomskom rastu.
Drugu važnu činjenicu za ekonomsku stabilnost Svjetska banka vidi u konzervativnoj fiskalnoj politici u periodu od 2015. do 2019. godine, kada su fiskalni suficiti, odnosno viškovi u budžetima, kako je naglašeno, iznosili jedan do tri odsto bruto domaćeg proizvoda. Iako se fiskalna disciplina pogoršala u doba pandemije korona virusa, ističu da je javni dug ipak ostao relativno nizak, na 34 odsto bruto domaćeg proizvoda.
“Uprkos postizanju realnog rasta prihoda od tri odsto godišnje od 2015. godine, BDP po glavi stanovnika i dalje je na samo trećini prosjeka 27 članica EU”, istakli su.
Upozoravaju da je BiH i dalje izložena znatnoj ranjivosti na ekonomske šokove, s obzirom na to da je čak 40 odsto stanovništva izjavilo da ne može sastaviti kraj s krajem u roku od mjesec dana ako bi ostali bez prihoda.
“Visoka stopa siromaštva povezana je sa slabom participacijom na tržištu rada i nižom obrazovanošću stanovništva, a među najranjivijima su starija domaćinstva i domaćinstva s dvoje i više djece ili članovima s invaliditetom”, stoji u ovom izvještaju.
Jedna od najvažnijih poruka izvještaja je da nizak nivo investicija i ekonomski model temeljen na slaboj domaćoj potrošnji otežava šanse za sustizanje evropskog prosjeka.
Bez ubrzavanja strukturalnih reformi, koje bi uključivale reformu i kontrolu javnih preduzeća, poboljšanje poslovnog ambijenta, smanjenje troškova rada i tranzicije s ekonomije zasnovane na uglju na zelenu energiju, u Svjetskoj banci, praktično, upozoravaju da ovaj cilj nećemo moći dostići.
Ekonomski parametri u zemlji, prema njihovoj analizi, ne izgledaju dobro, s obzirom na to da upozoravaju da je industrijska proizvodnja nastavila da opada, koju nije mogao da nadomjesti rast plata koji je samo doveo do jačanja inflacije.
Iako na pozitivnoj strani vide rast bruto domaćeg proizvoda na 2,7 odsto u ovoj i na 3,1 u narednoj godini, ipak očekuju rast inflacije zbog navedenih strukturalnih problema, ali i globalne ekonomske nesigurnosti.
Osim ovih razloga, indirektno kritikuju i odluke domaćih vlasti da povećaju plate i povećavanje davanja za beneficije.
Svjetska banka ocjenjuje da će veći dio energije biti potrošen na evropske integracije, a da za ove ekonomske mjere koje bi riješile strukturalne probleme neće biti kapaciteta. Rizici za pogoršanje situacije su, kako je naglašeno, znatni.
“Potencijalna eskalacija globalne ekonomske nesigurnosti i domaćih političkih sukoba mogli bi dovesti do manje investicija i kašnjenja u sprovođenju ključnih ekonomskih strukturnih reformi. Sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku takođe bi mogli obuzdati evropsku ekonomiju, što bi dalje moglo uticati na izvoz, direktna strana ulaganja i doznake iz inostranstva”, zaključuju oni svoju sumornu prognozu.
-
Društvo1 dan ago
Slovenci iz Slatine i okoline već 100 godina čuvaju TRADICIJU PREDAKA
-
Politika3 dana ago
DOM NARODA “Pokušaj smjene Špirića, Amidžića i Košarca 19. MAJA”
-
Politika2 dana ago
VUKANOVIĆ: Cvijanović u crnini kod Pape, a u BIJELOM SAKOU u Donjoj Gradini!
-
Banjaluka3 dana ago
POBIJEDILA NAJTEŽU BOLEST! Malena Lorena ispraćena iz Roditeljske kuće u Banjaluci
-
Hronika2 dana ago
UGAŠEN JOŠ JEDAN MLADI ŽIVOT, prizori s mjesta nesreće na Ravnoj Romaniji LEDE KRV U ŽILAMA
-
Hronika3 dana ago
MONSTRUM IZ KRUŠEVCA! Vezao psa za automobil i vukao ga po ulici
-
Svijet1 dan ago
TRAMPOV ŠOU: Milijardu dolara za napad na NAJSIROMAŠNIJU zemlju svijeta
-
Svijet2 dana ago
ORBAN NE ODSTUPA! “Mađarska i Slovačka nastaviće da kupuju ruski gas”