Connect with us

Društvo

HOĆE LI VAM SE SVIDJETI? Meteorolozi saopštili prognozu za ljeto koje nam dolazi

Prošlo ljeto ostaće upamćeno kao najtoplije u istoriji mjerenja, međutim, prema najnovijim najavama meteorologa trenutno “dugoročni modeli najavljuju da će i ljeto 2025. biti jako toplo“.

“Prošlog meseca su modeli pokazali nešto manja odstupanja, sada se anomalija povećala za više od 2 stepena. Već u junu u drugoj polovini će biti baš toplo, oko 35 stepeni. Počeće toplotni talas i sve više se nazire da će tim toplotnim talasom osim Panonske nizije biti zahvaćen veći deo Evrope. Jun i jun će biti baš topli, samo će avgust biti za nijansu svežiji u odnosu na prognozu od prošlog meseca, a septembar za sada deluje svežije”, kaže Ivan Ristić za “Blic”.

Objašnjava da je za sve učestalije toplotne talase i visoke temperature u Srbiji, osim njenog geografskog položaja, “glavni krivac” kombinacija određenog ciklona i anticiklona.

“Balkan, tako i naša zemlja, je rekorder kada je zagrevanje u pitanje. Kada se desi kombinacija islandskog ciklona i afričkog anticiklona imamo u Srbiji je veoma topao vazduh i kada stane između Alpa i Karpata nama je po dva meseca vrelo. Imamo i dosta toplotnih kupola, a njihova pojava je vezana za afrički anticiklon. One nam donose duge periode tropskih temperatura, preko 30 stepeni, s tim što kod nas bude i preko 35 do 40 stepeni”, kaže Ivan Ristić.
Afrički anticiklon i toplotna kupola

Napominje da je sreća što ipak nemamo toliko ekstremne vrućine da temperatura od preko 40 stepeni bude zabilježena više dana, ali su i temperature od 35 do 40 stepeni jako nezgodne.

To je temperatura blizu i preko temperature našeg tijela zato čim temperatura pređe 30 stepeni imamo problema sa hlađenjem i moramo da se snalazimo da bi se zaštitili.

“Imamo 3, 4, 5 naleta afričkog anticiklona i toplotna kupola može da se zadrži mesec do dva, kao što je bilo 2024. godine. Desilo se da smo baš mi prvi na udaru toga. Vazduh iz Sahare uvek ide prvo na nas, kao i pesak. Takav sistem dugo traje i teško ga je narušiti. Za to je odgovaran naš geografski položaj. Mi smo između Alpa i Karpata, zatim, utiče blizina Afrike. Vreo vazduh u roku od samo dan ili dva može lako da stigne do nas”, dodaje Ristić.
Vrelo ljeto već u junu

U vremenskoj prognozi, koju je Ristić radio zajedno sa prof. dr Aleksandrom Valjarevićem, se navodi da su normale za juni minimalna temperatura od 13 do 18 stepeni, maksimalna od 23 do 29 stepeni, a kada je preko 25 stepeni to su već ljetnje temperature, i to će se desiti u trećoj dekadi juna.

“Oko 25-26. juna očekujemo prvi toplotni talas sa temperaturama do 35 stepeni. Kraj juna bi bio baš topao i voda će se ugrejati na preko 20 stepeni u Grčkoj i južnom Jadranu. Očekujem da 2025. godine bude tri – četiri toplotna talasa, a najtopliji će biti u trećoj dekadi jula, oko 24-25. jula sa temperaturama od 41 stepen u Beogradu i 42 stepena u Srbiji”, kaže Ristić.

U junu, u par navrata očekuje veće količine padavina, čak 100 litara po metru kvadratnom za dan, tako da može doći do urbanih poplava.
U julu superćelijske oluje?

Minimalne temperature u julu su u prosjeku od 15 do 19 stepeni minimalne, 26 do 30 stepeni maksimalne, međutim, u julu ćemo imati dosta dana sa tropskim temperaturama.

Već od kraja juna skoro do septembra pratiće nas izuzetno toplo vrijeme sa tropskim temperaturama zbog priliva toplog vazduha iz Afrike.

Ristić i Valjarević ističu da će jul biti najtopliji mjesec i druga dekada može najrizičnija kada su u pitanju superćelijske oluje.

“Očekuje se da temperature tokom leta budu visoke i mora će se brzo zagrejati. Sredinom jula temperatura morske vode će biti blizu 30 stepeni što znači da će biti ispunjen jedan od kriterijuma za superćelijsku oluju, a to je da temperatura bude veća od 27 stepeni. Nadamo se da se 2025. godine neće poklopiti svi uslovi za njeno nastajanje”, kaže Ristić.Meteorolog upozorava i na dosta pljuskova, kiše, lokalno sa gradom, jakim olujnim vetrom što će za mesto u kom se dogodi biti kao superćelijska oluja, jer ova oluja zahvata veći region i ostavlja za sobom veliku štetu.
Stabilan avgust

Stablinije vrijeme bez mnogo kiše očekuje se u avgustu. Osmi mjesec bi trebao da bude klasičan ljetnji mjesec, sparan, vreo, tropski zbog čega ćemo s nestrpljenjem očekivati pad temperature i kišu.

“Neće nam biti lako, jer dugo će trajati toplotni talasi, pogotovo što je sada izražena umereno – kontinentalna klima zbog koje se vazduh preko leta greje, a zimi hladi. U julu i avgustu maksimumi će biti oko 40-41-42 stepeni, s tim što u julu očekujemo malo više kiše. Imaćemo puno tropskih dana i tropskih noći, pogotovo u većim gradovima zbog zagrevanja betona, slabe cirkulacije…”, kaže Ivan Ristić.
Septembar kao lani

Septembar bi, prema dugoročnoj vremenskoj prognozi Ristić – Valjarević, trebao da bude opet sličnog tipa kao 2024. i već u tom mjesecu se očekuju prodori sa Sjevernog ledenog mora što će spustiti temperaturu.

“Opet bi trebalo da dođe do promene cirkulacije što bi značilo da nećemo imati puno toplih dana i neće biti previše vruće na jesen”, zaključuje meteorolog.

Društvo

PORAZNI PODACI U SRPSKOJ! Preko 70 odsto domaćinstava NE MOŽE NIŠTA UŠTEDITI!

Ukupni mjesečni izdaci po domaćinstvu u Srpskoj u prosjeku iznose 1.798 KM.

To je pokazala najnovija Anketa o potrošnji domaćinstava 2021/2022. koju je objavio Republički zavod za statistiku.

Statistika pokazuje da je u ovom periodu prosječni izdatak za hranu iznosio 541, a za neprehrambene proizvode 1.258 KM po domaćinstvu.

Iz Republičkog zavoda za statistiku saopštili su da se, od ukupnog iznosa svih izdataka, skoro 70 odsto odnosi na osnovne izdatke koji se ne mogu izbjeći, te da oni mjesečno iznose 1.248 KM za prosječno domaćinstvo.

Riječ je o hrani, režijskim troškovima, izdacima za zdravstvo i obrazovanje, te prevozu.

– Ako se analizira kategorija ishrane, gdje je i najveća potrošnja, 540 KM, mjesečno se najviše novca izdvaja za meso – 24,1 odsto. Slijede izdvajanja za mlijeko, sir i jaja, onda za hljeb i žitarice, te za povrće. Od ukupnih izdvajanja na hranu i piće, najmanje se izdvaja za ribu i bezalkoholna pića – saopštili su iz pomenutog zavoda.

Kategorija izdataka za stanovanje – voda, struja, plin i drugi energenti, druga je najveća kategorija izdataka domaćinstava, na koju se odnosi 23,6 odsto svih izdataka. Na prevoz se odnosi 14,2 odsto ukupne mjesečne potrošnje.

Rezultati pomenute ankete pokazali su da 73 odsto domaćinstava ne štede, odnosno, da u cjelosti potroše sav svoj godišnji prihod. Ostali, ipak, tokom godine nešto i uštede.

Nastavi čitati

Društvo

POTROŠAČI ZADOVOLJNI! Cijene goriva u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH su znatno niže nego u proteklom periodu, pa tako litar dizela košta od 2,10 KM pa do 2,40 KM, zavisno od pumpe do pumpe.

Naime, kako ističu naši sagovornici, razlog tome su niske cijene nafte na berzama, ali i konkurencija između pumpi.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da cijene, barem što se tiče dizela, variraju od pumpe do pumpe.

“Tako se u Sarajevu kreću od 2,10 do 2,40 KM po litru. Smatram da na to ima uticaja i cijena nafte na berzama, ali ima i lokalnog takmičenja, odnosno ponuda određenih pumpi sa njihovim cijenama”, kazao je Bečarević i istakao da neke pumpe drže za 30 feninga nižu cijenu po litru.

Kako je pojasnio, cijene dizela na pumpama u BiH nisu bile ovako niske sigurno dvije godine.

“Pumpe idu sa dobrim i prihvatljivim cijenama”, kazao je Bečarević i dodao da razlog zbog čega se cijene razlikuju i po 30 feninga po litru je to što sigurno dobavljač nije isti, ali i da određene pumpe rade sa nižom maržom.

“Ali sve je to na kraju dobro za građane, jer logično je, ako građani imaju izbora i priliku da sipaju jeftinije gorivo, da će to i uraditi”, kazao je Bečarević.

Pojasnio je da se cijena barela nafte na berzama kreće od 60 do 64 dolara.

“I ova sadašnja cijena je niska za proizvođače nafte, ali s obzirom na situaciju u svijetu, očigledno je da svi pristaju na to”, zaključio je Bečaravić.

Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Srpske, kazao je da je primjetno da je došlo do pada cijene naftnih derivata u Srpskoj.

“Ovaj pad cijena na pumpama nije prouzrokovan padom kotacija na berzi, već lokalnom konkurencijom”, kazao je Savić.

“Teško je prognozirati kako će se cijene sirove nafte i naftnih derivata kretati u narednom periodu. Međutim, sigurno je da će cijene na benzinskim pumpama biti mijenjane u skladu sa dešavanjima na berzi”, kazao je Savić.

Sa jedne banjalučke benzinske pumpe kazali su da su cijene od juče niže za nekoliko feninga.

“Benzin sada košta 2,28 KM, dok dizel košta od 2,21 do 2,23 KM po litru”, kazali su sa ove pumpe.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, kazala je ranije za “Nezavisne novine” da su cijene goriva znatno niže nego u prethodnom periodu.

“Ali svi trgovci najavljuju poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Nekako ne razumijemo zbog čega dolazi do podizanja cijena ili dok god ne budemo imali ograničene marže, može dolaziti do poskupljenja koliko god ko hoće”, kazala je Marićeva.

Istakla je da je za potrošače veoma dobro što su niže cijene goriva, ali to ne prati pojeftinjenje ostalih namirnica.

“Od kada je pojeftinilo gorivo, nijedna cijena bilo kojeg proizvoda nije smanjena, što bi bilo logično”, kazala je Marićeva.

Nastavi čitati

Društvo

EKONOMSKI PARADOKS U SRPSKOJ! Preko 1.000 firmi zarađuje milione bez ijednog zaposlenog!

Bez radnika u Republici Srpskoj prošle godine bile su registrovane 3.364 firme, a čak njih 1.037 poslovalo je pozitivno. Jedna od njih ostvarila je dobit od čak 9.663.403 KM.

Pokazuju to podaci Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) Republike Srpske.

Ako bismo ove podatke za prošlu godinu uporedili sa godinom ranije, kada je u Srpskoj bilo 2.897 firmi bez radnika, a 907 je pozitivno poslovalo, može se uvidjeti da je broj takvih firmi lani bio u porastu.

Prvo mjesto na listi 10 firmi bez radnika koje su ostvarile najveću dobit, sa ranije spomenutih više od 9,6 miliona KM zauzela je firma “Sinovi i oci” d.o.o. iz Banjaluke, u čijem opisu djelatnosti stoji: djelatnosti finansijskih holding društava.

Njih sa dobiti od 4.271.813 KM slijedi “Ingrosso” d.o.o. iz Bijeljine, koji se bavi trgovinom na veliko drvetom, građevinskim materijalom i sanitarnom opremom.

Višemilionsku dobit lani je imala i banjalučka firma “Interinvest-kreise” d.o.o. Prema podacima APIF-a, a koji su dostavljeni “Nezavisnim novinama”, dobit ove firme bez radnika prošle godine iznosila je 2.970.815 KM, a kao djelatnost firme navodi se kupovina i prodaja sopstvenih nekretnina.

Bez radnika, a sa dobiti od 2.842.702 KM, prošlu godinu završilo je još jedno preduzeće sa adresom u Banjaluci. U pitanju je “Pay Concept” d.o.o., a u opisu djelatnosti stoji da se bave upravljanjem računarskom opremom i sistemom.

Peto mjesto ove liste pripalo je firmi “Projekt SN” d.o.o. iz Dervente, koja je u okviru djelatnosti kupovine i prodaje sopstvenih nekretnina ostvarila dobit od 2.200.453 KM u 2024. godini.

“Gasteh” d.o.o. Inđija – Poslovna jedinica Bijeljina, i njihova djelatnost “ostali građevinski instalacijski radovi”, donijela je dobit od 1.644.966 KM.

Lani je dobit od 1.302.448 KM ostvarila i firma bez radnika “Maglić” d.o.o. iz Foče, a kako za “Nezavisne novine” navode iz APIF-a, njena djelatnost je “ostale pomoćne djelatnosti u prevozu”.

Firma “Ep planung” d.o.o. iz Broda u 2024. godini ostvarila je dobit od 1.153.914 KM, a bavi se trgovinom na veliko robom od metala, instalacionim materijalom, uređajima i opremom za vodovod i grijanje.

Deveto mjesto ove liste zauzela je firma “Mofas” d.o.o. iz Istočnog Sarajeva, a kroz svoju djelatnost mašinska obrada metala ostvarili su lani dobit u iznosu od 1.003.960 KM.

Posljednje mjesto ove liste pripalo je firmi koja nije prešla milionsku dobit, pa se tako na 10. mjestu našla firma “Urbani krovovi i zelenilo” d.o.o. iz Banjaluke. Njihova djelatnost je “uslužne djelatnosti uređenja i održavanja zelenih površina”, a dobit im je bila 877.148 KM.

Za ekonomistu Predraga Mlinarevića, firme koje nemaju stalno zaposlene radnike, a ostvaruju pozitivne rezultate djeluju kao svojevrsni ekonomski nonsens ukoliko se ne analizira njihova pravna forma organizovanja i djelatnosti za koje su registrovane.

“Naime, za značajan broj usluga koje su posredničkog ili konsultantskog karaktera, usljed nepostojanja stalnih poslova, firme se odlučuju za honorarno angažovanje spoljnih saradnika. Iz tog razloga se pojavljuju prihodi, a firme nemaju stalno zaposlenih. Tipično se radi o holding društvima koja ostvaruju prihode od dividendi, kamata ili prodaje udjela, mikrotrgovačkim ili brokerskim kućama”, navodi on za “Nezavisne novine” dodajući da je u takvim firmama radnik intenzivno zamijenjen kapitalom i algoritmima, a sve, kako kaže, u svrhu poreske optimizacije.

Nastavi čitati

Aktuelno