Connect with us

Zanimljivosti

Kako da izvučete maksimum iz VJEŠTAČKE INTILIGENCIJE?

Vještačka inteligencija je sada naša desna ruka, neophodan asistent u poslu, životu, pa čak i spisku za kupovinu.

ChatGPT, kralj generativne vještačke inteligencije, uspio je u posljednjih godinu dana da odgovori na više pitanja nego Google nekada, da riješi probleme u nekoliko sekundi i da mnoge naše svakodnevne zadatke koji bi zahtijevali 24 sata, svede na jednosatne poslove.

Naravno, u početku je mašina počela kao eksperimentalna funkcija koja nas je upoznala sa mogućnostima vještačke inteligencije.

Čitala je ogromne količine teksta (knjige, veb stranice, članke), predviđala sljedeću riječ u rečenici i razumijela gramatiku, činjenice, logiku, pa čak i kreativnost.

Kako se AI rapidno razvija, ChatGPT – jezički model koji je razvio OpenAI zasnovan na GPT (Generative Pretrained Transformer) arhitekturi, neprestano napreduje.

Danas je ovaj alat mnogo više od običnog četbota. Sa stalnim tokom ažuriranja OpenAI-a, posebno nakon izdavanja GPT-4-turbo, ChatGPT sada ima istraživačke mogućnosti profesionalnog nivoa, duboko razumijevanje, ličnu memoriju i kolaborativne karakteristike koje se takmiče sa paketima za produktivnost, odnosno grupom aplikacija koja uključuje barem program za obradu teksta, tabele i grafičke prezentacije, poput onih od Microsofta: Word, Excel i PowerPoint.

U nastavku predstavljamo četiri karakteristike koje se ističu. Tihe, revolucionarne, ali neiskorišćene od strane većine korisnika ChatGPT-a, prenosi Euronews.

ChatGPT zaista pamti
Funkcija memorije pretvara ChatGPT u nešto više od jednokratnog asistenta.

Sada diskretno čuva korisne informacije koje dijelite tokom vremena, kao što su vaše ime, oblast rada, stil pisanja, omiljeni alati ili trenutni projekti.

Za razliku od istorije razgovora koja se zasniva na sesijama, memorija je dugoročna i dizajnirana za personalizaciju.

To znači da student koji radi na diplomskom radu može dobiti dosljednu pomoć za svoju temu ili da zaposleni profesionalac ne mora ponavljati preference ili rasporede.

Gde naći ovu opciju? Program će biti dostupan svim korisnicima: Podešavanja → Personalizacija → Memorija. Takođe ga možete potpuno isključiti.

*Savjet: Pitajte “Šta znaš o meni?” da vidite šta je sačuvano.

Složeno razumijevanje fajlova (PDF, tabele, dokumenti)
ChatGPT sada djeluje kao analitičar fajlova sposoban da duboko razumije i sumira dokumente – uključujući složene PDF-ove, Excel tabele sa formulama, istraživačke članke, pravne dokumente.

Možete ga zamoliti da pronađe trendove u podacima, sumira ugovor na svom jeziku, uporedi više dokumenata, sastavi sadržaj na osnovu materijala koji ste mu učitali.

Ova funkcija se takmiči sa alatima za analizu dokumenata koji su ranije zahtijevali skupe korporativne pretplate.

Kako radi? Prevucite i pustite ili direktno učitajte fajlove u razgovor. Podržani formati: PDF, CSV, XLSX, DOCX, TXT i drugi.

Multimodalne vizuelne sposobnosti
ChatGPT sada može da “vidi” slike i tumači vizuelne podatke.

Ovo se ne odnosi samo na opise slika, već može i da analizira infografike ili kontrolne table, tumači grafikone ili dijagrame, čita rukopise ili tekst na snimcima ekrana, daje povratne informacije o dizajnerskim skicama (na primjer veb sajtovi ili aplikacije), opisuje slike iz stvarnog svijeta (odjeća, hrana, dijagrami, mape).

Ovo čini ChatGPT korisnim partnerom za studente, dizajnere, programere, marketare i istraživače.

Funkcija duboke pretrage i istraživanja na internetu
Kraj copy/paste na Googleu. Sa živim pretraživanjem interneta, ChatGPT može da crpi aktuelne činjenice i ažurirane podatke, pristupa specijalizovanim izvorima ili akademskim referencama, nudi pomoć u pronalaženju recenzija proizvoda u realnom vremenu, objava poslova ili događaja, pronalazi lokalne propise, rasporede ili ažuriranja kompanija.

Takođe, može da pruži povezane reference i održava odgovore sumirajući više izvora.

Idealno za istraživanje, novinarstvo, konkurentsku analizu ili da budete u toku sa industrijskim trendovima. Način je da se prebacite na GPT selektor, a zatim aktivirate “Pretraživanje sa Bing-om”.

Kako radi? Tražite “izvore” ili recite “uključi reference” u svom upitu za transparentne rezultate.

*Bonus savjet: ChatGPT takođe podržava glasovne razgovore u realnom vremenu u svojoj mobilnoj aplikaciji, podržane Whisper-om i prilagođenim glasovima kao što su Breeze, Ember i Juniper. Ovo pretvara ChatGPT u zaista interaktivnog asistenta.

Kako dobiti što više od ChatGPT-ja?
*Budite jasni i konkretni – što jasnije definišete svoj upit, to će odgovori biti relevantniji. Precizno formulisanje pitanja pomaže u dobijanju tačnih informacija.

*Dajte potreban kontekst – ako pitanje zahtijeva dodatni kontekst, obavezno ga pružite. To može uključivati osnovne informacije o temi koja vas interesuje.

*Razbijte složenost – ako imate složeno pitanje, razmislite o dijeljenju na više manjih, preciznijih pitanja. To olakšava obradu informacija i poboljšava kvalitet odgovora.

*Koristite primjer – kada je to moguće, uključite primjere u svoj prompt kako biste ilustrovali tačno ono što želite da postignete ili razumijete.

*Ponudite izbore – kada tražite savjete ili mišljenja, navedite opcije ili preferencije kako bi odgovori bili prilagođeniji vašim potrebama.

*Iterativni pristup – nemojte se ustručavati da postavite naknadna pitanja kako biste razjasnili odgovor ili dobili dodatne informacije.

*Pitajte za objašnjenja – ako dobijete odgovor koji vam nije jasan, slobodno zatražite pojašnjenje ili dodatne informacije.

Uncategorized

HOĆEMO LI TO JESTI? Ruski naučnici predložili izradu mesa pomoću 3D štampača

Ruski naučnici predložili su izradu mesa pomoću 3D štampača, što će, kako su naveli, omogućiti sintezu vještačkog mesa bez klanja životinja, kao i “programiranje” njegovog sastava, na primjer, da bi se dobio proizvod sa smanjenim sadržajem masti.

Prema riječima stručnjaka sa Donskog državnog tehničkog univerziteta (DSTU), to će zahtjevati dodatna naučna istraživanja u oblasti proizvodnog inženjerstva, prenijle su RIA Novosti.

Da bi se odštampalo vještačko meso, ćelije se uzimaju od životinje donora pomoću biopsije koje se zatim umnožavaju u povoljnim uslovima, odnosno stvara se ćelijska kultura.

“Iz ovog materijala moguće je odštampati trodimenzionalni proizvod koji će imati ukus veoma sličan mesu”, saopštio je Univerzitet.

Tehnologija je primjenjiva na ćelije bilo koje domaće životinje.

Rezultati istraživanja ruskih naučnika objavljeni su u međunarodnom časopisu “Frontiers in Bioscience – Landmark”, prenosi Tanjug.

Prema riječima stručnjaka Ujedinjenih nacija, stanovništvo Zemlje će do 2050. godine dostići gotovo 10 milijardi ljudi.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

STIGLA SEZONA JAGODA Ovako možete prepoznati domaće

Da li znate da razlikujete prave domaće jagode od uvoznih?

Stigla je sezona jagoda, omiljenog voća koje su mnogi s nestrpljenjem čekali. Osim što su neodoljive, jagode su pravi mali riznici zdravlja.

Prepune su vitamina C, antioksidanasa i korisnih nutrijenata. Redovno uživanje u njima može da doprinese boljem imunitetu, zdravlju srca, nižem holesterolu i smanjenju upalnih procesa u tijelu, a povoljno utiču i na varenje.

Preporuke stručnjaka sa Univerziteta Oksford, koje prenosi sajt Medical Daily, ukazuju da bi idealna količina ovog voća bila onoliko koliko vam stane u šaku – bez dodatog šećera i to najviše dva do tri puta nedjeljno, u periodu između 17 i 19 časova. Ipak, ono što mnoge zanima jeste kako razlikovati prave domaće jagode od uvoznih koje često nemaju ni pravi ukus, ni miris.

Trik za provjeru jagoda na pijacama

Važno je da znate da se prve jagode, koje se pojave na rafovima, najčešće uvoze, iako prodavci ponekad istaknu da su domaće. One prave, lokalne jagode stižu nešto kasnije. Ključne razlike mogu da se uoče u izgledu, boji i mirisu. Domaće jagode imaju intenzivnu crvenu boju spolja, izražen miris i unutrašnjost punu sjemenki.

Njihova peteljka je svijetlozelena, a često imaju nepravilniji oblik – što je zapravo dobar znak jer ukazuje na to da nisu hemijski tretirane. S druge strane, uvozne jagode su obično one sa svijetloružičastom unutrašnjošću i slabim mirisom. Ako je i unutra crvena boja izrazito jaka, moguće je da su korišćeni pesticide, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

JESTE LI MEĐU NJIMA? Žene obožavaju muškarce koji imaju ove osobine

Da nije sve u izgledu odavno je poznata činjenica, a žene će se složiti da je mnogo bitniji karakter kada je riječ o izboru partnera.

Stručnjaci se slažu da je tajna u energiji, ali i u ovim osobinama koje će i prosječnog muškarca pretvoriti u ženski ideal i san snova.

Samopouzdan je, a ne arogantan
Žene obožavaju samopouzdane muškarce. Oni hodaju visoko podignute glave i ulaze u svaku prostoriju s pozitivnim stavom. Ali takvi muškarci se ne ponašaju se kao da poseduju prostoriju i sve osobe u njoj.

Naprotiv, ponašaju se kao da poznaju svaku osobu u prostoriji – spremni su na razgovor, upoznavanje, druženje, pa i intelektualne razgovore.

Istraživanja pokazuju da muškarci koji se drže uspravno i samopouzdano su dominantniji i privlačniji suprotnom polu, a samim time imaju i više uspjeha na ljubavnom planu.

S druge strane, oni koji idu kroz život pogrbljenih leđa i s nesigurnim izrazom lica imaju potpuno suprotan efekat na žensku populaciju.

Nema kratak fitilj
Žene vole zrele muškarce koji odgovorno donose odluke i suočavaju se sa svim životnim nedaćama staloženo i graciozno. Zreo muškarac nema kratak fitilj, razmisliće prije nego što će nešto reći ili uraditi.

On je strpljiv, zna šta želi i kako da ostvari svoje ciljeve.

Zna da sluša
Studije su pokazale da muškarci dominiraju u 75 odsto razgovora u kojima se donosi neka odluka, bez obzira da li je riječ o poslovnom ili privatnom okruženju. Čak i kada su žene kompetentnije i bolje poznaju određenu materiju često bivaju ućutkane.

Zato ne čudi što je muškarac koji zna da sasluša privlačan muškarac.

On nema potrebu da rješava ženske probleme niti da nameće svoje stavove. On zna da sasluša i sluša što mu druga strana govori, prenosi Superžena.

Nastavi čitati

Aktuelno