Connect with us

Društvo

POZIVAJU SVE GRAĐANE: Bivši borci najavljuju veliki protest u Banjaluci

Bivši borci Vojske Republike Srpske okupljeni u Udruženje “Veterani Odbrambeno-otadžbinskog rata RS” najavljuju da će uskoro organizovati veliki protest u Banjaluci da bi ukazali ne samo na loš položaj boračkih kategorija, već, između ostalog, i na problem odlaska mladih i radno sposobnih.

Zbog toga oni na ulicu namjeravaju pozvati sve zainteresovane građane koji se, kako kažu, svakodnevno bore za bolje uslove života i za o(p)stanak u Republici Srpskoj.

Risto Jevtić, predsjednik Udruženja “Veterani Odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, kaže za “Nezavisne novine” da svako ko iole ne želi da se pravi slijep može da vidi u kakvoj situaciji su danas penzioneri, mladi ili borci.

“Šta nama vrijedi povećanje mjesečnog boračkog dodatka ako vidimo da nam odlaze djeca. Ovdje je najveći problem uništavanje Republike Srpske. Protestom ne želimo da iskažemo nezadovoljstvo položajem boraca, već svih građana Srpske koji se osjećaju tako. Nismo ovdje da se borimo samo za svoja prava, već je naša obaveza, kao što je bila u ratu, očuvanje Republike Srpske i njenog naroda. A vidimo šta ovdje radi organizovani politički kriminal i da se sve teže živi”, navodi Jevtić.

Tačan datum protesta, najavljuje on, biće poznat nakon sjednice Skupštine Udruženja koja bi trebalo da bude održana 3. juna.

Tražiće se, poručuje Jevtić, odgovornost onih kojima su borci VRS poslije rata dali ključeve da vode Srpsku.

“Mislim da je ovo krajnja situacija. Vidimo kako djeluje i opozicija u Srpskoj, to je vrlo slabo, samo ukazuju na neke probleme, ali ne u pravcu da bi ih spriječila. Većina političkih partija se ne bori da bude bolje narodu i Republici Srpskoj, već samo ko će uzeti vlast. Ovako se više ne može voditi Republika, a naša zakletva i zavjet traje da ćemo je sačuvati”, kaže Jevtić.

Poručuje da ovo nije borba protiv aktuelne vlasti u Srpskoj, kako to neki žele predstaviti, već kritika prema svima koji rade na štetu njenog naroda.

“Spali smo na 800.000 stanovnika, u istočnom dijelu Srpske je teška situacija, a i zapadnom osim Banjaluke je sve manje stanovništva, pogotovo omladine. Ovo je zaista krajnja situacija, obratićemo se narodu. Ako narod smatra da ovo stanje treba da ostane ovako i da se izgubimo za nekih 10-15 godina, onda ćemo i mi dići ruke od svega, ali ćemo bar znati da nam je savjest čista jer smo pokušali”, poručio je Jevtić za “Nezavisne novine”.

Iz Boračke organizacije Republike Srpske na stav bivših saboraca poručuju da će eventualni poziv na protest biti razmotren. Radan Ostojić, prvi čovjek BORS, saglasan je da se u Srpskoj može živjeti bolje nego što je to sada.

“Imajući u vidu da Republika Srpska u pogledu svojih nadležnosti nije ni približno ono što je bila 1995. godine, a da je na unutrašnjem planu takođe prisutan niz anomalija koje se moraju rešavati, konstatovana je neophodnost definisanja nacionalne strategije koja bi podrazumevala opšti, društveni konsenzus zasnovan na jedinstvu i slozi i stavljanju Republike Srpske na prvo mesto ispred svakog ličnog, političkog i bilo kakvog drugog interesa”, kazao je Ostojić.

Naglasio je da je BORS spreman da radi na ovim pitanjima sa svima koji isto razmišljaju.

“Da li će oni koji su najodgovornijii za stanje u Republici, za njeno očuvanje, prosperitet i nacionalno jedinstvo i slogu, gdje pre svega mislim na političke subjekte, shvatiti ovo kao nužnu potrebu ili će biti neophodno i drugačije djelovanje, znaće se u narednom periodu”, poručio je Ostojić, te dodao da vjeruje o boljitak Republike Srpske i ono za šta su borci dali svoje živote.

Predstavnici studenata poručuju da su uslovi u kojima uče trenutno na visokom nivou i da nadležni rade sve da budućim akademskim građanima omoguće ostanak u Srpskoj.

“Nastojimo da poboljšamo uslove studiranja za svakog mladog čovjeka. Odskoro svi studenti su na budžetu i domovi su besplatni. Potrudićemo se da sa Vladom RS učinimo sve da svaki mladi čovjek može da obezbijedi svoju egzistenciju u Republici Srpskoj. Svakako da uvijek može bolje, ali iz moje perspektive, kao jednog studenta, situacija i položaj za studente je na dobrom nivou i ide da bude još bolje”, kazao je za “Nezavisne novine” Nikola Šobot, potpredsjednik Unije studenata Republike Srpske.

Nezadovoljstva zato ima među radnicima.

Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave RS, poručuje da su socijalni nemiri neminovnost s obzirom na dešavanja. Povećanje plata koje je dijelu radnika u javnom sektoru uslijedilo od aprila, prema Marićevim riječima, nije riješilo probleme. Ljuti se na premijera i ministre.

“Premijer Radovan Višković razgovara isključivo sa ljudima koji su njemu bliski, dok sa ostalima ne želi da razgovara. Takav odnos će sigurno dovesti do protesta, bilo da ih organizuju veterani ili neko drugi”, kategoričan je Marić.

Smatra da bi najbolje rješenje za početak bilo da se aktuelna Vlada RS smijeni.

“To jedino može da se siječe ako se smijeni ova Vlada RS koja se pokazala kao najnesposobnija u istoriji Republike Srpske. Njihovo pravdanje kako redovno isplaćuju plate i penzije je suludo, pa najbolje je još i da toga nema. Nisu dali nijedan odgovor za ove inkriminisane radnje, od ‘Viaducta’ pa drugih štetnih ugovora koje ćemo na kraju plaćati mi i naša djeca. Vladajuća većina u NS RS morala bi da pokrene smjenu”, kategoričan je Marić.

Društvo

MINIĆ NASTAVLJA PO SVOM, BEZ OBZIRA NA SVE! “Nema uslovljavanja cijene pšenice!”

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede Republike Srpske je partner sa poljoprivrednim proizvođačima, ali ne može usloviti bilo koga da odredi cijenu berzanske robe, kao što je pšenica, kazao je Savo Minić, ministar ovog ministarstva.

– Bilo bi najnormalnije i najkorektnije da se donese neka mjera koja će usloviti davanje podsticaja i kada je u pitanju mlinsko-pekarski sektor i prerađivači u Republici Srpskoj da imaju obavezu da u okviru svog poslovanja u jednoj godini otkupe 10 do 25 odsto domaćeg proizvoda – naveo je Minić.

Minić je poslije sastanka kojem su pristvovali ministar trgovine i turizma Srpske Denis Šulić, te predstavnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara i Grupacije ratarstvo i mlinsko-pekarska industrija, rekao da bi time ostvarili nephodnu vezu proizvođača pšenice i mlinsko-pekarskog sektora.

Naveo je da je na sastanku informisan da se trenutna cijena pšenice kreće od 34 do 45 feninga, te da taj dijapazon dovoljno govori da je u pitanju berzanska roba, da je kvalitet nešto što određuje cijenu i u mlinsko-pekarskom sektoru i kod onih koji proizvode za vlastite potrebe.

– Svi oni koji imaju prinos 4,5 tone po hektaru na nuli su sa proizvodnjom, a sve preko toga predstavlja zaradu i oni koji su primjenjivali agrotehničke mjere i ozbiljnije se banili poljoprivrednom proizvodnjom imaju prinose od sedam do osam tona po hektaru – rekao je Minić.

Naglasio je da će se Ministarstvo potruditi da se podsticaji za pšenicu isplate u julu.

Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Branimir Andrić rekao je da je proizvodnja pšenica strateška stvar svake države, pa i Republike Srpske, koja na prijavljenih 50.000 hektara i sa prosječnim prinosom od šest tona, može zadovoljiti svoje potrebe.

– S druge strane, Federacija BiH neće moći da zadovolji svoje potrebe jer zavisi od uvoza i manja je proizvodnja nego u Republici Srpskoj – rekao je Andrić, koji je i direktor Poljoprivrednog dobra “Semberija”.

Smatra neprihvatljivom inicijativa da se zabrani uvoz pšenice, ali i da se na sastancima može usaglasiti zadovoljavajuća cijena i za proizvođače i za otkupljivače.

Nastavi čitati

Društvo

LJETO SE NE PREDAJE! Temperature do 32 stepena, ali OVDJE će vas iznenaditi kiša!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje pretežno sunčano i toplije, a u drugom dijelu dana ponegdje će postojati uslovi za prolaznu kišu ili pljuskove.

Jutro će biti svježe i pretežno vedro, a prolazna magla moguća je u kotlina i oko rijeka, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Poslije podne oblačnost će se sa slabom kratkotrajnom kišom premještati ka sjeveru i istoku.

Jutarnja temperatura vazduha od 10 do 15, u višim predjelima od sedam stepeni, a dnevna od 26 do 32 stepena Celzijusova.

Duvaće slab do umjeren vjetar, uglavnom sjevernih smjerova.

Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas preovladava sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost.

Temperatura vazduha u 14.00 časova: Han Pijesak 17, Kalinovik, Mrakovica, Čemerno i Sokolac 18, Ivan Sedlo 19, Gacko i Kneževo 20, Drinić i Livno 21, Srebrenica i Bugojno 22, Mrkonjić Grad i Rudo 23, Zvornik, Šipovo, Drvar, Jajce, Sarajevo i Tuzla 24, Višegrad, Ribnik, Srbac, Foča, Bihać, Sanski Most i Zenica 25, Banjaluka, Bijeljina, Prijedor, Doboj, Novi Grad i Bileća 26, Trebinje 27 i te Mostar 31 stepen.

Nastavi čitati

Društvo

HAOS U SOCIJALNOJ ZAŠTITI Sindikat poručuje: Lokalna samouprava NEMA PRAVO na plate u ustanovama!

Sindikat zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske smatra da je neprimjenjiva i pravno neosnovana inicijativa Saveza opština i gradova kojom se traži usklađivanje koeficijenata i plata u ustanovama socijalne zaštite sa zakonom koji reguliše plate u lokalnoj samoupravi.

Iz Sindikata su pojasnili da Zakon o platama za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave nema pravno dejstvo u ustanovama socijalne zaštite.

Istaknuto je da inicijativu Saveza pojedini direktori ustanova koriste kao izgovor da odugovlače ili odbiju kolektivne pregovore, što predstavlja direktno kršenje Zakona o radu i Posebnog kolektivnog ugovora.

“Prema odredbama kolektivnog ugovora, poslodavci su bili dužni da započnu pregovore za zaključenje pojedinačnih kolektivnih ugovora najkasnije do 10. jula ove godine”, istakli su u Sindikatu zdravstva i socijalne zaštite Srpske.

Podsjećaju je posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti socijalne zaštite, koji je stupio na snagu 10. juna, važeći za sve ustanove u ovoj oblasti osim za one čiji je osnivač Republika Srpska, te da predstavlja obavezujući pravni akt.

“Finansijske teškoće ustanove ili odluke osnivača ne mogu biti osnov za ignorisanje odredaba kolektivnog ugovora. Svaka povreda odredaba podliježe nadzoru inspekcije rada, a u slučaju kontinuirane povrede, Sindikat zdravstva i socijalne zaštite će inicirati pokretanje postupaka pred nadležnim organima, uključujući sudske instance”, zaključuju u saopštenju.

Nastavi čitati

Aktuelno