Connect with us

Društvo

NEVJEROVATNO! Gradska pijaca na dobošu zbog duga – Pale ostaju bez srca čaršije?

Okružni privredni sud u Istočnom Sarajevu oglasio je prodaju objekta Firme Connect People iz Pala u čijem vlasništvu je i gradska pijaca, zbog neizmirivanja kreditnih obaveza prema Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske.

U oktobru 2022. godine Investiciono-razvojna banka Republike Srpske kupila je obveznice u vrijednosti od šest miliona maraka, firme Connect People.

Garancija za kredit koji ova firma nije vraćala, bila je gradska pijaca, pa je Okružni privredni sud u Istočnom Sarajevu za 3. jul ove godine zakazao ročište za prodaju nekretnina čija je procijenjena vrijednost 7,8 miliona maraka, izvještava TVBN.

U rješenju suda stoji da se na prvom ročištu za javno nadmetanje, nekretnine ne mogu prodati ispod jedne polovine utvrđene vrijednosti, pa se postavlja pitanje da li će IRB uspjeti da naplati ukupan dug preduzeća.

Naplata je problem IRB-a ali čiji problem su republičke institucije koje su smještene u ovom objektu, te brojni zakupci poslovnih prostora i tezgi na pijaci, jer bi novi vlasnik mogao da odredi drugu svrhu za poslovanje ovih prostora. O svim ovim problemima, zakupci nisu obaviješteni.

“Nisam čula da se prodaje, baš sam iznenađena i ne bih voljela da se to desi. Nadam se da će ostati, ima nas dosta i mi hranimo porodice od pijace. Nemamo drugih prihoda, tu smo godinama, i gazde su korektne prema nama. Navikli smo da budemo ovdje i nemamo gdje drugo“, kaže Tanja Cicović, zakupac tezge

Slavka Gazivoda, radnik na pijaci, takođe potrvđuje da do sada nije obaviještena o prodaji pijace.

“Ja sam već u penziji i ovo mi je dodatna zarada. A, ako moram ja bih išla i kući, šta bih drugo“.

“Evo sad sam pročitao sam na telefonu. Ne znam šta se to dešava, u čemu je problem. Ovdje je baš lijepo, nema bolje pijace u okolini, šteta je velika“ istakao je Vito Pejović, zakupac tezge.

I stanovnici Pala šokirani su informacijom da bi mogli ostati bez gradske pijace.

“Strašno je da grad nema pijacu. Obična čaršijca ima pijace i to bogate pijace, a sad zamislite da nemaju Pale. -To je jedina pijaca ovdje i snabdjevena je svim i svačim. Gdje onda da idem, u Lukavicu ili Federaciju? Ne znam kome je to na um palo”, kaže jedan od anketiranih građana.

Vlasnici Firme „Konekt pipl“ nisu odgovorili na zahtjev za izjavu.

 

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano uz umjerenu oblačnost

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti sunčano uz umjerenu oblačnost i maksimalnom temperaturom vazduha do 36 stepeni Celzijusovih.

Od sredine dana očekuje se postepeno naoblačenje od zapada, gdje je poslije podne moguća slaba kiša.

Vjetar će u prvom dijelu dana biti slab, zatim umjeren do jak jugozapadni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Jutarnja temperatura vazduha biće od 14 do 20, na jugu do 23, a najviša dnevna od 30 do 36 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

Cijene DIVLJAJU, aplikacija za praćenje NIJE POMOGLA!

U Republici Srpskoj cijene u marketima svakodnevno rastu. Pokušaj ministarstva trgovine i turizma da ublaži kupovinu građanima uvodeći na određene proizvode 0 posto marže i nije baš poboljšao životni standard. Sada je u najavi novi pokušaj kroz kreiranje aplikacije za praćenje cijena. Međutim, potrošači kažu, bolje smanjite cijene jer aplikacija ništa pomoći neće.
Brojne kampanje i najave ograničavanja i sniženja cijena osnovnih životnih namirnica nisu donijele značajne rezultate. Ne samo da nije došlo do nižih cijena hrane nego su za brojne proizvode cijene nastavile nekontrolisano da rastu.

Većina građana već dugo vremena žive na ivici egzistencije i kampanje im ne znače ništa ukoliko se ne ograniči osnovna cijena proizvoda. Resorno ministarstvo još nije zašlo u oblast ozbiljnog ograničavanja cijena ali će kroz aplikaciju za praćenje cijena, koju radi sa Službenim glasnikom, pokušati da pomogne građanima da znaju gdje su cijene najniže.
„Cilj je da se građani mogu informisati gdje je skuplje ili jeftinije mlijeko, ulje i to će dodatno uštediti i vrijeme građanima koji će moći da biraju gdje da kupuju po jeftinijoj cijen“, kaže Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.

Iz udruženja potrošača kažu da je ideja o aplikaciji za praćenje cijena dobra ali je upitno kako će se to zakonski provoditi kod nas. Upitno je i koliko će sve to koštati, da li će aplikacija biti dostupna svima i da li će to zaista pomoći građanima da uštede novac u kućnom budžetu.

„To su aplikacije koje su jako skupe. Uvijek se stvara sumnja dogovarnja plaćanja koja nisu potrebna. U ovom momentu možda bi taj novac trebalo da ide za nekim drugim važnijim stvarima. Ono što bih ja uradila da zaštitim potrošače jeste politika cijena, da imamo odgovornu politiku cijena, da sve ono što je obuhvaćeno zaštitom potrošača da to bude kroz stateška dokument urađeno“, kaže Snežana Šešlija, izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača Toper iz Doboja.

Ono što bi stvarno uticalo na poboljšanje životnog standarda građana, i što se u nekoliko navrata i pokušalo prije nekoliko godine, je uvođenje niže stope PDV-a na osnovne životne namirnice. Međutim, za tako nešto nije bilo volje ni razumijevanja. Ekonomisti ne vjeruju ni da će aplikacija za praćenje cijena pomoći građanima da bolje žive.

„To nije mjera koja će doprinijeti promjeni odnosa na tržištu i boljim uslovima za potrošače u smislu dostupnosti proizvoda po nižim cijenama mnogo značajniji faktori su ostali van fokusa trgovinske politike, a to je domaća proizvodnja i ponuda to je rješenje za spuštanje cijena i da imamo snažnu konkurenciju ponudu i da je riječ o proizvodaim domaće proizvodnje“, kaže Milenko Stanić, ekonomista.

Pored toga što uskoro nećemo moći da priuštimo ni osnovne životne namirnice, nećemo moći čak ni da se zasladimo uz kafu jer su cijene kafe u maju bile oko 61 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, a čokolada je skuplja za 58 odsto. U međuvremenu vlast na sebi ne štedi, kupuju se novi automobili, poslovni prostori vrijedni desetine miliona maraka, a građani su prepušteni sami sebi i ostavljeni da se, kako znaju, bore sa inflacijom odnosno drastičnim skokovima cijena.

(BN)

Nastavi čitati

Društvo

TUGA KOJA NE PROLAZI! Sjećanje na 143 ubijene srpske djece

U Spomen hramu Svetog apostola Pavla u mjestu Trnjak, u federalnoj opštini Odžak, danas je služena liturgija i parastos za 601 ubijenu srpsku žrtvu u Drugom svjetskom ratu, od kojih je 143 djece, te za četvoro stradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Vjerske obrede predvodio je šamački sveštenik Nenad Tojić, u prisustvu vjernika iz Trnjaka i Šamca.

Načelnica Odjeljenja za opštu upravu Šamaca Nataša Marinković rekla je da je izgradnjom Spomen hrama trajno sačuvano sjećanje na žrtve.

– Ljudi koje danas pominjemo su u Drugom svjetskom ratu izvedeni iz svojih kuća i ubijeni samo zato što su bili Srbi. Najveći dio stanovništva ovog kraja je svoje utočište tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata našao u Šamcu i opština im je pomogla da izgrade Spomen hram – istakla je Marinkovićeva.

Odluka o gradnji Spomen Hrama donesena je 2017. godine kada su i postavljeni temelji, a gradnja je počela 2018. godine.

Hram je završen u martu prošle godine.

Parastos nevinim žrtvama održava se redovno od 2017. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno