Connect with us

Politika

GUTAJU NAS KAMATE! Srpska kasni s isplatom Slovencima, dug raste svaki dan

Slovenački “Viaduct” još čeka da mu bude uplaćeno oko 110 miliona KM, koliko mu, po konačnoj presudi, duguje BiH, tačnije Republika Srpska, dok nadležni u BiH poručuju – biće, ali tek nakon usvajanja budžeta.

“Kada je u pitanju isplata tog duga, još nema ništa novo. Još nema informacija o tome kada će pare leći, na sceni je samo prebacivanje loptice”, tvrdi izvor “Nezavisnih novina”.

Jedino što je za sada definitivno poznato jeste da će ovaj ogromni dug na kraju morati da plati Republika Srpska, jer je obavezana da slovenačkoj kompaniji isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu. Republika Srpska bi, vrlo je izvjestan scenario, na osnovni dug mogla platiti i masne kamate, koje iznose oko 9.570 evra po danu.

Šta se konkretno trenutno preduzima u vezi s pitanjem izmirenja duga prema “Viaductu” i kada će predmetni dug biti izmiren, pitali smo Ministarstvo finansija i trezora BiH, odakle, u najkraćem, poručuju da se čeka na zakon o budžetu za ovu godinu.

“Ministarstvo finansija i trezora BiH je uključilo plaćanje po arbitražnoj presudi u Nacrt budžeta za 2025. godinu, koji je usvojen od strane Savjeta ministara BiH i upućen Predsjedništvu BiH na dalju proceduru. U ovom momentu nismo dobili zaključak Predsjedništva BiH u vezi sa istim. Plaćanje će biti operativno moguće za Ministarstvo finansija i trezora BiH po usvajanju zakona o budžetu za 2025. godinu”, rekli su za “Nezavisne novine” iz ovog ministarstva.

Predsjedništvo BiH je, podsjetimo, 12. maja, na vanrednoj sjednici razmatralo slučaj “Viaduct”. U donesenim zaključcima, između ostalog, pozvalo je Savjet ministara BiH da bez odgađanja preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti za izvršenje presude ISCID tribunala, s obavezom da se, pri njenom izvršenju, zaštiti imovina i imovinski interesi BiH, kako u državi tako i izvan države, kao i da se spriječi nastanak dalje štete, a posebno da preduzme i sve druge mjere na zaštiti međunarodnog kredibiliteta i ugleda BiH.

Na ranijoj sjednici Savjeta ministara BiH prošao je prijedlog ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, a koji uključuje isplatu duga “Viaductu” od novca Centralne banke (CB) BiH. Međutim, to je naišlo na otpor u ovoj banci.

“Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama i mandatom CB BiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CB BiH i time ugrožavanja stabilnosti CB BiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti”, rekli su ranije iz CB BiH.

Nedugo nakon toga, članovi Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine BiH održali su radni sastanak sa guvernerkom CB BiH Jasminom Selimović i viceguvernerom Emirom Kurtićem o predmetu “Viaduct protiv BiH”, nakon čega je Selimovićeva potvrdila raniji stav CB BiH.

“Centralna banka BiH održala je sastanak sa članovima Zajedničke komisije, izložili smo retrospektivu u slučaju’ Viaduct’. Sve do trenutka dok ovaj slučaj ne bude riješen, ne izvršavamo transfer dijela čistog profita. Imamo obavezu da zaštitimo finansijski sistem BiH, i to i radimo “, navela je Selimovićeva.

Podsjećamo, dug slovenačkoj firmi “Viaduct” nastao je nakon što je Vlada Republike Srpske prekršila uslove iz ugovora o koncesiji za izgradnju dvije hidroelektrane na rijeci Vrbas, koji je dodijelila ovoj firmi.

Kako je potvrđeno “Nezavisnim novinama”, predmet koji se odnosi na slučaj “Viaduct” postoji u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka, kao i u Tužilaštvu BiH.

Politika

ZVANIČNO POTVRĐENO Evo kada će biti ročište Dodiku pred Apelacionim odjeljenjem Suda BiH

Sud Bosne i Hercegovine danas je saopštio da će 12. juna biti javna sjednica Apelacionig odjeljenja vezano za predmet Milorada Dodika.

– S obzirom na ranije dostavljene upite, te evidentno veliki interes javnosti, obavještavamo vas da je javna sjednica vijeća Apelacionog odjeljenja u predmetu protiv optuženog Milorada Dodika i Miloša Lukića zakazana za 12.6.2025. godine – navedeno je.

Sud Bosne i Hercegovine osudio je Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja javne dužnosti.

U istom predmetu Miloš Lukić, v. d. Službenog glasnika Republike Srpske oslobođen je optužbi za objavljivanje tih zakona i ukaza u Službenom glasniku Republike Srpske.

Iako je Dodik ranije najavio da se neće žaliti tom sudu, ipak je to učinio. Nakon izricanja presude, na njegovu inicijativu, u NSRS doneseni su zakoni o zabrani rada Suda i Tužilaštva BiH i SIPA-e na području Republike Srpske. Zbog donošenja spornih zakona Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković osumnjičeni su za krivično djelo napada na ustavni poredak BiH.

Pošto se nisu odazivali na pozive Tužilaštva, protiv njih je raspisana centralna potjernica.

Nastavi čitati

Politika

UDRUŽUJU SE DA PREŽIVE Demos, NDP, RSS i PNP prave savez, nema više para iz budžeta!

Predstavnici Demosa, Narodnog demokratskog pokreta (NDP), Republičke stranke Srpske (RSS) i Potkozarskog narodnog pokreta (PNP) počeli su pregovore o eventualnom zajedničkom političkom djelovanju.

Riječ je o strankama koje su trenutno orijentisane ka vlasti u Republici Srpskoj na različitim nivoima, a kako su poručili za “Nezavisne novine”, pravac razmišljanja usmjeren je ka formiranju novog političkog bloka, koji bi kao prioritetni cilj imao zajednički nastup na predstojećim opštim izborima, koji bi trebalo da se održe 2026. godine.

Da se ne radi o nekom političkom hiru, svjedoči to da su sastanku prisustvovala tri od četiri lidera potencijalnog novog bloka, Nedeljko Čubrilović (Demos), Dalibor Grabež (PNP), Bojan Šapurić (NDP), dok je u umjesto Slavenka Ristića, lidera RSS, bio Darko Mitrić.

Zajednička poruka pomenutih je da je ovo ukrupnjavanje političke scene, a do sada, kako tvrdi Boran Bosančić iz Demosa, nije postignut nikakav konkretan dogovor.

“Ukoliko dođe do toga, to bi svakako podrazumijevalo zajednički izlazak na izbore. Ništa u ovom momentu nije konkretno dogovoreno, jer smo prvo željeli da se napravi analiza po opštinskim i regionalnim odborima da li ima interesa za zajedničku saradnju, da li su ljudi kompatibilni da jedni sa drugima mogu sarađivati, a da ne bi dobili politički blok koji bi na kraju bio samo na nivou predsjednika stranaka”, rekao je Bosančić za “Nezavisne novine”.

Osim interesa o eventualnom zajedničkom djelovanju na narednim izborima, Bosančić tvrdi da se nije išlo dalje. Čak ni to kako bi se potencijalno mogao zvati novi politički blok, niti kakva bi bila njegova organizaciona struktura u smislu predsjednikovanja.

Demos je u ovoj četvorci trenutno najjača politička opcija, ali je u prethodnih nekoliko mjeseci doživio značajan udarac u Narodnoj skupštini RS, jer su ih napustila čak tri poslanika, pa su ostali na dva. Zbog toga, odlučili su da u NS RS djeluju zajednički sa SPS.

Novi udar doživjeli su nedavno, kada je u NS RS usvojen zakon kojim se ukida finansiranje svih partija iz budžeta Republike i opština i gradova, zbog čega će izgubiti značajne finansije. I to ne samo oni, već sve manje političke partije koje nemaju snagu kakvu ima SNSD, a takvih je Srpska prepuna.

Upravo zato pitali smo Bosančića da li je jedan od razloga što žele ukrupnjavanje političke scene, odnosno stupanje u novi politički savez i to što više nemaju novac iz budžeta, a kubure i sa članstvom. Ovo smo pitali i zbog toga što Spomenka Stevanović iz Demosa prvobitno nije glasala da se taj zakon uopšte uvrsti na dnevni red sjednice Skupštine.

“Mi smo neke načelne ideje da razgovaramo imali i prije donošenja tog novog zakona, tako da to nije konkretno uticalo. Ali naravno da manjim političkim subjektima neće biti jednostavno da idu na izbore”, kazao je Bosančić.

Raspravu o ukidanju novca iz budžeta tada nije podržao ni lider Republičke stranke Srpske Slavenko Ristić, a koji je inače u aktuelnom sazivu poslanik u Klubu SNSD-a, što je otvorilo sumnju u to da ni on nije saglasan s tim zakonom, pogotovo zato što je i RSS jedna od najmlađih partija u Srpskoj.

I on u razgovoru za “Nezavisne” priznaje da je zakon problematičan za male partije, ali da RSS ni do sada nije primala previše novca iz budžeta te tvrdi da ih to neće mnogo pogoditi.

Što se tiče učešća RSS u potencijalno novom bloku, Ristić ističe da su oni otvoreni za razgovore sa svim partijama, bilo da se radi o vlasti ili opoziciji, te da je jedini cilj stranke koju predvodi – Republika Srpska.

Pitali smo ga i da li bi, ukoliko se formira blok od četiri stranke, on napustio Klub poslanika SNSD-a u NS RS te sa dva poslanika Demosa napravio novu poslaničku grupu.

“Apsolutno ne. Ja sam bio na izbornoj listi SNSD-a i ostaću do kraja u tom klubu. Ne bi bilo pošteno da sada mijenjam neke blokove. Ali spremamo se za nove izbore, nove političke dogovore. Želimo da budemo neka nova energija u Srpskoj”, rekao je Ristić za “Nezavisne”.

Bojan Šapurić, predsjednik NDP-a, nada se da bi novi blok mogao profunkcionisati i prije narednih opštih izbora. Kako tvrdi, NDP će u bloku imati šta da ponudi.

“Na prethodnim lokalnim izborima NDP je uzeo 7.000 glasova, imamo 15 odbornika, imamo 22 lokalne organizacije u Srpskoj, od čega 13 parlamentarnih. Ove stranke postoje širom Srpske, ne ulazimo jedni drugima u izborne jedinice i vrlo lako je posložiti sve sa članstvom i vrhom organizacije. Mislim da možemo biti dobar faktor u budućem bloku”, poručio je Šapurić za “Nezavisne novine”.

Potkozarski narodni pokret osnovali su bivši članovi PDP-a u Prijedoru, i djeluju samo u Izbornoj jedinici 1. Trenutno u Prijedoru imaju tri odbornika te još dva u Oštroj Luci.

“Nadamo se da ćemo postići dogovor. Smatramo da je neophodno ukrupnjavanje političke scene, pogotovo da ove male partije djeluju zajedno”, rekao je Dalibor Grabež, lider PNP-a.

Nastavi čitati

Politika

Trojka poručila Čoviću “ODUSTANI OD ZAŠTITE DODIKA!”

Ponovo svjedočimo neprincipijelnim i utopističkim pozivima upućenim strankama Trojke: Čovićevim da odustanemo od rekonstrukcije Vijeća ministara BiH i smjene Špirića, Košarca i Amidžića, i Dodikovim da ako ne želimo razgovarati s njim možemo sa Željkom Cvijanović, saopštile su stranke Trojke – SDP, Narod i pravda i Naša stranka.

Kako navode, odgovor parlamentaraca Trojke (SDP, NiP, NS) je jednostavan – pozivaju Čovića da se priključi Platformi za mir, evropske integracije i ekonomski razvoj i da odustane od zaštite Dodika kao bjegunca od zakona, rušitelja ustavnog poretka, secesioniste, antieuropejca i promotora ruskih interesa u BiH.

“U vezi sa pozivom odmetnika od zakona Dodika da razgovaramo sa Željkom Cvijanović kao njegovim predstavnikom smatramo da je dobro da je ruski potrčko i secesionista konačno shvatio da nećemo razgovarati sa njim, ali štiteći dignitet najviših državnih funkcija ne prihvatamo da se institucija člana Predsjedništva BiH zloupotrebljava pretvarajući je u poziciju kurira hajduka Dodika”, poručile su stranke Trojke, prenosi Fena.

Nastavi čitati

Aktuelno