Politika
U SARAJEVU ONAKO, U BANJALUCI OVAKO! Cvijanović osudila protjerivanje njemačke ministarke iz Srpske

Nakon isteka roka od 72 sata za pokretanje vitalnog entitetskog interesa, stupio je na snagu zaključak Predsjedništva BiH, koji je predložio član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
Zaključkom je Predsjedništvo BiH osudilo postupanje organa vlasti RS.
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, usvojeni zaključak nije proglasila destruktivnim po vitalni entitetski interes. Time je zaključak Predsjedništva BiH stupio na snagu.
Na 23. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 4. juna, u drugom krugu glasanja usvojen je zaključak koji je predložio član Predsjedništva BiH Denis Bećirović o postupanju organa vlasti RS u vezi s posjetom državne ministarke za Evropu i klimu u Ministarstvu vanjskih poslova Njemačke Anne Luhrmann Bosni i Hercegovini, premosi Klix
U usvojenom Zaključku Predsjedništva BiH je navedeno:
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine zahvaljuje Saveznoj Republici Njemačkoj na cjelokupnoj dosadašnjoj podršci, pomoći i saradnji. Također, iskazuje spremnost da i u narednom periodu razvija najbolje moguće ekonomske, političke, obrazovne, kulturne i druge odnose Bosne i Hercegovine i Njemačke. Predsjedništvo BiH ocjenjuje da je Njemačka jedan od ključnih vanjskotrgovinskih partnera Bosne i Hercegovine, te da je strateški interes naše države prijateljska i svestrana saradnja Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Njemačke.
Predsjedništvo BiH osuđuje i smatra nedopustivim neustavno, protivpravno postupanje vlade Republike Srpske i predsjednika tog entiteta Milorada Dodika prema ministarki za Evropu i klimu u Ministarstvu vanjskih poslova Njemačke Ani Lirman. Riječ je o protivpravnom postupanju kojim je ministarka Lirmann proglašena nepoželjnom osobom (persona non grata), što je, uz upotrebu represivnih mjera rezultiralo izgonom ministarkeiz tog entiteta i ograničavanjem njenog kretanja.
Predsjedništvo BiH konstatuje da je, prema Ustavu i zakonima Bosne i Hercegovine, vođenje vanjske politike u isključivoj nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine (čl. III 1. a.), konkretno Predsjedništva BiH (čl. V 3. a.), te da entiteti nemaju nadležnosti da preduzimaju bilo kakve mjere i aktivnosti u oblasti spoljen politike.
Ovaj zaključak stupa na snagu danom donošenja i bit će objavljen u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine.
Politika
STANIVUKOVIĆ “Politički montirani proces protiv institucije predsjednika Srpske”

PDP smatra da se pred Apelacionim vijećem u Sarajevu vodi politički montirani proces protiv institucije predsjednika Republike Srpske, saopštio je lider ove stranke Draško Stanivuković.
“Mi branimo institucije Republike Srpske. Ne smijemo dozvoliti da to predugo traje. Već šest mjeseci Republika Srpska i BiH su taoci političke i institucionalne krize”, rekao je Stanivuković novinarima u Banjaluci, nakon sjednice Predsjedništva PDP-a.
On je naveo da PDP osuđuje privođenje predsjednika SDS-a Milana Miličevića.
Kada je riječ o nivou BiH, Stanivuković je najavio da će PDP predložiti izmjene Zakona o PDV-u, kojim se želi ukidanje PDV-a za lijekove za građane, osnovne životne namirnice i ortopedska pomagala, dok bi bio duplo povećan za luksuz.
On je rekao da je PDP podnio inicijativu za izmjene Zakona o igrama na sreću, kojim bi se ukinule kladionice i kockarnice u blizini školskih i dječijih objekata.
Prema njegovim riječima, PDP je pokrenuo izmjene Zakona o stvarnim pravima da se slobodno zemljište na teritoriji Republike Srpske dijeli mladim ljudima za placeve za izgradnju kuća.
Stanivuković je rekao da će PDP pokrenuti inicijativu kod Ustavnog suda Republike Srpske za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o finansiranju političkih organizacija, jer im se ukida način finansiranja.
On je pozvao Ustavni sud Republike Srpske da preispita Zakon o budžetskom sistemu Republike Srpske, te zatražio da Narodna skupština Republike Srpske razmatra ovo pitanje kako bi, kako kaže, utvrdila koliko novca je od Banjaluke i Bijeljine od PDV-a prikupljeno i kojim lokalnim zajednicama je upućeno.
Politika
PREDSJEDNIŠTVO PDP-a! Stanivuković poručio “VLAST SE BAVI SELEKTIVNOM PRAVDOM”

Vlast na nivou Republike Srpske se sve češće obračunava sa političkim neistomišljeniciima, zloupotrebom institucija, kroz montirane procese, suđenja, pa i hapšenja. To je njihova, selektivna pravda.
Poručio je ovo Draško Stanivuković, predsjednik PDP, nakon današnje sjednice Predsjedništva partije, tokom koje se razgovaralo o aktuelnoj političkoj, ekonomskoj i društvenoj situaciji.
Stanivuković kaže da se PDP, kao kredibilna politička organizacija, parlamentarna na svim nivoima vlasti, protivi takvom pristupu i da ne mogu da je pokolebaju bilo kakvi politički pritisci, naprotiv, to je još veća motivacija za borbu protiv takvih pojava, kako bi se pokazalo da selektivni pristup nije dobar.
Stanivuković je istakao da će PDP pokrenuti inicijativu za vanrednu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske, kako bi se javno razgovaralo o nepravednoj raspodjeli javnih prihoda i tražio odgovor na pitanje gdje je otišao novac od PDV-a koji pripada najrazvijenijim gradovima, uz ocjenu ustavnosti Zakona o budžetskom sistemu.
– Pitaćemo gdje je otišao novac Banjaluke i Bijeljine, da li se ta sredstva zaista ulažu u razvoj nerazvijenih lokalnih zajednica ili se zloupotrebljavaju u druge svrhe – naveo je Stanivuković.
Ističe kako će PDP pokrenuti inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o finansiranju političkih partija Republike Srpske, koji je usvojen mimo Ustava i demokratskih standarda.
– Ako u političku utakmicu uđemo po jednim pravilima, potrebna je pravna sigurnost da ćemo se tih pravila držati, a ne mijenjati ih po bilo čijem nahođenju. Ne smijemo dozvoliti da Republika Srpska postane društvo jedne stranke i jedne istine. Uvjereni smo u neustavnost ovog zakona i, iako proces utvrđivanja može potrajati, mi smo kao politička organizacija spremni i na to – rekao je Stanivuković.
Podsjetio je da je PDP u prethodnom periodu podnio inicijativu o izmjeni Zakona o igrama ne sreću i Zakona o stvarnim pravima, na čemu će se takođe insistirati i dalje.
– Istovremeno, pripremamo zakonsko rješenje za uvođenje diferencirane stope PDV-a – jer nije normalno da se istom stopom oporezuju hljeb i mlijeko, kao i luksuzna roba. Zalažemo se za ukidanje PDV-a na osnovne životne namirnice, hranu i opremu za bebe, kao i na ortopedska pomagala, jer to je pitanje socijalne pravde i ekonomske održivosti za mnoge porodice – rekao je Stanivuković .
Istakao je da PDP danas predstavlja najaktivniju političku snagu na terenu.
– Svakodnevno smo u kontaktu sa građanima, širom Republike Srpske. Primjetan je konstantan rast podrške našoj politici, a sve više ljudi nam prilazi jer prepoznaju dosljednost, ozbiljnost i odlučnost u borbi za pravednije i uređenije društvo. U proteklih šest mjeseci formirali smo deset novih lokalnih odbora i 15 povjereništava. Nastavljamo našu borbu dosljedno, odlučno i odgovorno, za Republiku Srpsku u kojoj vladaju sloboda, pravda i jednaka pravila za sve – poručio je lider PDP.
Politika
ODRŽANA SJEDNICA PDP-a! Drinić “Nećemo dozvoliti da se Srpska dijeli na PODOBNE I NEPODOBNE GRADOVE!”

Predsjedništvo Partije demokratskog progresa održalo je redovnu sjednicu na kojoj su doneseni jasni politički stavovi u cilju zaštite interesa građana i jačanja povjerenja u institucije sistema.
Generalni sekretar PDP-a, Nebojša Drinić, poručio je da ova partija neće ćutati na selektivnu pravdu i nepravedno targetiranje gradova koji nisu pod kontrolom vladajuće strukture.
– Nije moguće da se navodno nezakonite radnje dešavaju isključivo u Banjaluci, Bijeljini i Tesliću. To su gradovi gdje SNSD nema političku kontrolu, a upravo tamo se šalju sve moguće inspekcije i “istražitelji”. To je jasna slika selektivne pravde koja razara povjerenje građana u sistem i institucije – izjavio je Drinić.
PDP zahtijeva i potpunu transparentnost kada je riječ o milionskim iznosima koji su, kako tvrde, “oteti” od dva najveća grada Republike Srpske, pod izgovorom pomoći nerazvijenim opštinama.
Takođe, PDP inicira:
Hitno usvajanje zakona o igrama na sreću kako bi se zaštitile nove generacije.
Formiranje radne grupe za pripremu zakonskog rješenja o diferenciranoj stopi PDV-a, s ciljem da osnovne životne potrepštine, lijekovi i dječja oprema budu pristupačniji svima.
U organizacionom smislu, PDP nastavlja da jača. U prethodnom periodu formirano je 10 novih gradskih i opštinskih odbora, kao i 15 povjereništava širom Republike Srpske.
– Naš cilj je jasan – da PDP bude najjača politička snaga u Republici Srpskoj. I nećemo stati dok ne osiguramo jednak tretman svih građana, bez obzira u kom gradu žive – poručio je Drinić.
-
Hronika3 dana ago
“NAŠA MEZIMICA, NAŠ PONOS!” Oglasio se ujak djevojčice iz BiH ubijene u masakru u Gracu
-
Banjaluka1 dan ago
“MUZIČKI SPEKTAKL” DOŽIVIO POTPUNI FIJASKO: Na svečanom otvaranju Plazma sportskih igara mladih u Banjaluci, Džinović pjevao POLUPRAZNOM PROSTORU
-
Politika1 dan ago
JOŠ JEDNA LAŽ ZA KOJU NIKO NEĆE ODGOVARATI: Kako se u SNSD “kuhinji” prave afere ni iz ničega?
-
Politika2 dana ago
OPET FALI PARA! Amidžić “Uvesti akcize i na električne cigare”
-
Hronika2 dana ago
PRONAĐENO TIJELO NESTALE DJEVOJKE IZ SRPCA! Obistinile se crne slutnje
-
Politika1 dan ago
Dodik u svom stilu: Neka donose presude kakve hoće, imam ozbiljnijeg posla u Srpskoj!
-
Politika2 dana ago
GrO PDP BANJALUKA “Stanivuković se nikome ne pravda, a posebno ne onima koji su ovu zemlju URUŠILI DO TEMELJA”
-
Zanimljivosti3 dana ago
OBOREN PREDIVAN REKORD! Baka Nina dobila 100. praunuče