Connect with us

Politika

RASPRAVA O BANKAMA I CRNOJ LISTI: Pravnim licima oduzeta šansa da posluju, fizičkim osnovno pravo

Bojan Vujić, predsjednik inicijativnog odbora po pitanju dopuna Zakona o unutrašnjem platnom prometu, kojim se traži način da se osobama i firmama koje su stavljene na listu OFAC-a pri Ministarstva finansija SAD, otvore računi u bankama u Srpskoj, kazao je da su prikupili oko 9.000 potpisa za ovo pitanje jer su izostale reakcije Agencije za bankarstvo RS i drugih institucija i tako udareno na osnovna prava tih ljudi.

“Jako dobro znam šta znači dočekati prvi u mjesecu, kako je teško zaraditi svaku marku i obezbijediti platu sebi i porodici”, rekao je Vujić.

Poručio je da je pravnim licima oduzeta šansa da posluju, a fizičkim licima osnovno pravo.

“Bez banaka nema platnog prometa, propisa, niti sistema. Takva samovolja banaka je direktno odgovorna za prestanak rada naše tehnološke grupacije. Banke su onemogućile da se otvore računi čak i ljudima koji su otišli iz sankcionisanih firmi samo zato jer su eto radili u tim firmama”, istakao je on.

Pozvao se na zakone koji kažu da su banke dužne da otvore račune pravnim licima, ali da nigdje ne piše da ne mogu otvoriti račun bez zakonskog osnova.

“Zato se želimo zaštititi od samovolje banaka. Ovdje ne govorimo o zašititi nekih firmi, već o zaštiti prava na poslovanje, prava na rad firmi i svakog građanima Republike Srpske. Govorimo o tome dali će banke mogu same donijeti odkluku na osnovu inostranih sankcija da ukinu pristup i pravo fizičkim i pravnim licima, da banke donesu odluku da ne otvore račun na osnovu rekla- kazala. Nema suvereniteta ako se naši zuakoni ne primjenjuju, a to su banke uradile, stavile su van snage zakone Republike Srpske. Danas ne odlučujete o jednoj firmi i jednom zakonu, već o zaštiti osnovnih principa, institucija prava”, poručio je Vujić.

Mirjana Orašanin, poslanik u Klubu SDS-a u NS RS, istakla da je da nema ništa protiv ovoga, ali da je očigledno zakon pisan za firme bliske vlasti.

“Treba naći banku koja će obavljati unutrašnji platni promet za sankcionisana lica, i to treba regulisati u članu 10. Tražićemo da Agencija za bankarstvo da svoje mišljenje na ovaj nacrt zakona jer ga u inicijativi nema“, rekla je Orašanin.

Đorđe Vučinić, poslanik u Klubu Za pravdu i red, rekao je da su građanske inicijative uvijek dobrodošle, ali da se iza ovog nacrta krije politika i da nema nekih građanskih pobuda.

“Ovaj zakon se već zove Prointer zakon. Ovim se pokušava zaobići međunarodna intervencija, banke treba da se prisile da rade sa sankcionisanim licima, pa se postavlja pitanje da li je to dobro rješenje. Ovdje su predlagači naružili Agenciju za bankarstvo RS. Imamo situaciju da banke funkcionišu po međunarodnim pravilima i regulatorima i postoji veliki rizik od nekih blokada ako se ovo usvoji, pa se pitam kako mislite da natjerate banke da na ovaj način rade. Banke ovim gube diskrediciono pravo da raskidaju ugovore i rekli ste ako nema presude u BiH, banka mora otvoriti račun ako je Agencija tjera na to što je apsurdno jer onda bilo ko može napraviti neko krivično djelo vani, poput pranja novca negdje u inostranstvu, a da ovdje nema problema da se to riješi. Mislim da su i bankari lobirali da se ovo ne usvoji”, naveo je Vučinić.

Iz PDP su se najviše osvnuli na to da ni Vlada Srpske nije javno podržala nacrt dopuna ovog zakona.

“Imam besplatan savjet za predlagača, da se predloži zakon kojim će biti zabranjeno da se ljudima sa crne liste otvori račun. Jer smo imali situaciju da se nakon bilo kojeg usvojen zakona u NS RS radi suprotno, odnosno da se ne primjenjuju. Da li vi sad želite da se ovdje donese još jedan zakon koji se neće primijeniti?”, pitao je Bojan Kresojević, poslanik u Klubu PDP-a.

Njegov kolega, Slaviša Marković, kazao je da je ovo nastavak loše prakse da se ide u korist pojedincima.

“Sve sam očekivao, ali da se Prointer žali na vlast ovdje, i to firma koja je dosad dobila preko 1.000 ugovora, preko 320 miliona KM, to zaista nisam mislio da ćemo dočekati. Od kad ste se vi iz Prointera povukli, mi nismo imali problema sa IT sistemom ovdje. Da li je normalno da neko ko ima 80 odsto ugovora ovdje sa IT sektorom, nakon sankcija, više nema nijednog poremećaja od kad ste na crnoj listi?”, konstatovao je Marković.

On je upozorio i na mogućnost da banke tuže Srpsku.

“Ako bi usvojili ovaj nacrt dovodimo se u situciju da dođemo pred novu arbitražu, tužbu, pogotovo od strane banaka čije je sjedište van BiH. Tu smo imali primjer iz Hrvatske, gdje su imali želje da zaštite svoje klijente, a francuska banka koja je tužila Hrvatsku dobila je tužbu i preko 30 miliona evra”, rekao je Marković.

Politika

EVO KAKO je Rankić OŠTETIO službeni automobil – dostavljen POLICIJSKI ZAPISNIK!

Bauk policijskog zapisnika danas je kružio hodnicima Narodne skupštine Republike Srpske, dok su informacije o saobraćajnoj nezgodi u kojoj je oštećeno službeno vozilo parlamenta Srpske danima bile obavijene velom tajne.

Tek danas, 16 dana nakon saobraćajne nezgode, potpredsjednik NSRS Petko Rankić zvanično je dostavio dugo očekivani dokument.

Podsjećamo, Srpskainfo je juče objavila da je potpredsjednik Narodne skupštine i poslanik Socijalističke partije, Petko Rankić, učestvovao u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je, pod nerazjašnjenim okolnostima, oštećeno službeno vozilo NSRS “Škoda oktavia”, stara svega tri godine.
Zanimljivo je da do trenutka objave te vijesti, Rankić nije dostavio policijski zapisnik NSRS, čime su mnogi detalji nezgode ostali nepoznati.

Danas se situacija promijenila. Rankić je prvo u holu skupštine pokazivao policijski zapisnik novinarima i kolegama poslanicima, a zatim ga i zvanično dostavio nadležnoj službi NSRS.

Generalni sekretar Narodne skupštine RS, Boran Bosančić potvrdio je za Srpskainfo da im je zapisnik zvanično stigao prije nekoliko sati, i da u njemu stoji da se saobraćajna nezgoda desila 22. juna na području opštine Doboj Istok, FBiH. – Danas smo dobili zapisnik i proslijedili kolegi koji vodi Odsjek za vozni park NSRS i Grave osiguranju sa kojom Narodna skupština RS, nakon provedene javne nabavke, ima zaključen ugovor o kasko osiguranju – istakao je Bosančić.

Na pitanje šta bi se desilo da Rankić nije dostavio navedeni zapisnik, odnosno ko bi snosio troškove nastale štete na službenom vozilu, Bosančić ističe da bi Rankić morao da namiri svu štetu iz svog džepa.

– Da nam nije dostavio zapisnik Rankić bi morao sam da plati štetu – istakao je Bosančić.

Zanimljivo je da je Rankić, koji se juče nije javljao na pozive redakcije Srpskainfo, danas izjavio da smo postupili “nekorektno” objavljujući navedenu informaciju o saobraćajnoj nezgodi.
Tvrdi da policijski zapisnik ima kod sebe još od 4. jula. Ipak, na pitanje šta se tačno desilo i zašto taj dokument nije ranije dostavio NSRS, Rankić nije ponudio jasan odgovor.

– To ne znači da ga nemam ili da neće biti. Po zakonu se 30 dana čeka zapisnik, a ja sam ga dobio za 12 dana – rekao je kratko.

Ostaje nejasno zbog čega se čekalo gotovo 4 dana da bi zapisnik bio zvanično predat, ukoliko ga je Rankić zaista imao kod sebe još od 4. jula, piše “Srpskainfo“.

U međuvremenu, ostaje otvoreno i pitanje: šta se tačno desilo 22. juna na području opštine Doboj Istok i kako je došlo do oštećenja službenog vozila Narodne skupštine Republike Srpske?

Nastavi čitati

Politika

ODE I ONA! Ranka Mišić više nije na čelu Savez sindikata Srpske

Goran Stanković izabran je danas za predsjednika Saveza sindikata Republike Srpske, na osmom Izbornom kongresu održanom u Tesliću.

Stanković će na toj funkciji naslijediti Ranku Mišić, koja je predsjednica SSRS bila punih 20 godina, i to u pet mandata.

Stanković, koji je u prethodnom periodu obavljao funkciju generalnog sekretara, rekao je novinarima da je uz izbor novog rukovodstva usvojen i četvorogodišnji program rada sa aktivnostima da se dodatno unaprijede prava domaćih radnika.

On je kao neke od ciljeva izdvojio – da radnici imaju plate dostojne za normalan život, bezbjedna radna mjesta, te poštovanje zakonom propisanih radničkih prava.

-Moramo zaštititi naše radnike iz Republike Srpske da nam ne dolaze radnici iz trećih zemalja, a naši da odlaze u zemlje zapadne Evrope- izjavio je Stanković.
On je najavio sindikalne aktivnosti na unapređenju zakonskih propisa u korist radnika, smanjenja sive ekonomije od koje, kako ocjenjuje, i dalje pojedini poslodavci ostvaraju benefite.

Stanković je rekao da je Savez sindikata Srpske jedina većinska reprezentativna sindikalna centrala u Srpskoj koja se već 33 godine bori za prava radnika.

Potpredsjednik ovog sindikata Dragan Gnjatić apelovao je za solidarnost i jedinstvo među sindikalnim organizacijama i najavio primjenu novih oblika sindikalne borbe s ciljem poboljšanja propisa o radu, uključujući Zakon o radu, te opšti i pojedinačni kolektivni ugovor.

On je istakao i da se instrument kolektivnog pregovaranja mora podići na viši nivo.

Današnjem Kongresu prisustvovali su i predstavnici sindikalnih organizacija iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, FBiH, te Brčko distrikta.

Predsjednik Samostalnog sindikata Hrvatske Mladen Novosel ukazao je da snaga sindikata leži u zajedništvu, kojeg nažalost, kako kaže, nema u Hrvatskoj, a ni u zemljama bivše Jugoslavije.

Prema njegovim riječima, Hrvatska je ulaskom u EU preuzela bolje zakonodavstvo o pravima radnika, ali da po pitanju iznosa plata postoji velika nesrazmjernost istočnih i zapadnih evropskih zemalja, koji procentualno iznosi do jedan naprema četiri.
Novosel za takvo stanje krivi pohlepu hrvatskih poslodavaca koji, da bi ostvarili visok profit, nastoje da zadrže niske plate obezbjeđivanjem jeftine radne snage iz trećih zemalja.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović ukazao je na nepravednost mehanizma minimalne zarade, koji pogoduje uvozu strane radne snage dok domaću, zajedno sa članovima porodice, prisiljava da bolji životni standard traže na tržištima zapadnoevropskih zemalja.

Na osmom Izbornom kongresu Saveza sindikata Republike Srpske Danko Ružičić je izabran za generalnog sekretara. Izabrani su i članovi Predsjedništva, Statutarne komisije i Nadzornog odbora.

Izborni kongres održan je u hotelu “Kardijal” u Tesliću, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Politika

“RASPAŠOJ” U DEMOS-U! Napuštaju ih poslanici, a SLIJEDE I SMJENE DIREKTORA!

Nakon što su u poslednjih godinu dana DEMOS napustila tri narodna poslanika, ova stranka bi uskoro mogla ostati i bez preostala dva, čime bi potpuno izgubila zastupljenost u Narodnoj skupštini Republike Srpske, saznaje Srpskainfo. Prema pouzdanim informacijama iz vrha vlasti RS, poslanik DEMOS Siniša Mijatović u završnim je razgovorima sa liderom Ujedinjene Srpske, Nenadom Stevandićem, o prelasku u ovu stranku.

Kako navodi izvor Srpskainfo, prelazak bi mogao biti ozvaničen odmah nakon Mijatovićevog povratka sa godišnjeg odmora.

– Mijatović se već načelno dogovorio sa Stevandićem. Po povratku sa odmora, očekuje se njegova zvanična objava. Spomenka Stevanović, druga preostala poslanica DEMOS, takođe razmatra prelazak ili u Ujedinjenu Srpsku ili u SNSD. Ukoliko se to desi, DEMOS više neće imati nijednog predstavnika u NSRS – ističe izvor Srpskainfo.

Dodaje da ovo automatski povlači za sobom i smjenu generalnog sekretara Narodne skupštine RS, Borana Bosančića koji je kadar DEMOS.

Njegovu poziciju bi, prema aktuelnim koalicionim dogovorima, trebao preuzeti predstavnik DNS-NPS, s obzirom na to da ta koalicija trenutno ima sedam poslanika, ali nijednu rukovodeću funkciju u Skupštini.

– Na koalicionim sastancima, DNS-NPS je jasno stavio do znanja da očekuje tu funkciju. Sada, kada je DEMOS praktično nestao iz zakonodavne vlasti, smjena Bosančića je sasvim očekivana – potvrđuje izvor Srpskainfo iz vlasti.

Ovo nije kraj kadrovskim promjenama.

Srpskainfo je već pisala da bi DEMOS mogao izgubiti i preostale direktorske funkcije koje su mu pripadale prema ranijem koalicionom sporazumu.

– Mjesto direktora Poreske uprave u Zvorniku, koje je po koalicionom sporazumu pripadalo DEMOS, sada će preuzeti kadar DNS – navodi izvor Srpskainfo iz vlasti Republike Srpske.

Isto važi i za direktora Šumskog gazdinstva „Lisina“ u Mrkonjić Gradu, Radomira Popadića, kojeg bi, prema informacijama Srpskainfo, takođe trebao zamijeniti kadar DNS.

Pod znakom pitanja su i pozicije direktora Gerontološkog centra u Banjaluci, Vinka Lolića, kao i jednog direktora iz redova DEMOS koji vodi republičku instituciju sa sjedištem u ovom gradu.

U proteklih godinu dana DEMOS je izgubio čak tri poslanika, brojne odbornike i lokalne odbore širom Republike Srpske.

(BN/Srpskainfo)

Nastavi čitati

Aktuelno