Svijet
Potpuni haos zbog poplava u Americi: RASTE BROJ MRTVIH

Upozorenje na poplave na snazi je za Vašington i glavne gradove srednjeg Atlantika, kao što su Baltimor, Filadelfija i Trenton, dok se oko 27 miliona Amerikanaca suočava s rizikom od jakih grmljavina i bujičnih poplava.
Linija oluja koja donosi intenzivne padavine prijeti regionu, a obilne kiše mogle bi da izazovu bujične poplave u gradovima duž autoputa I-95, uključujući Filadelfiju, Baltimor, Vašington i Ričmond u Virdžiniji, prenio je “ABC News”.
Nacionalna meteorološka služba (NWS) izdala je upozorenje na bujične poplave za Vašington, okrug Kolumbija i dijelove Merilanda i Virdžinije, a upozorenje na jaku grmljavinu važi do ponoći. Najveća prijetnja uključuje udare vjetra do 110 kilometara na čas i mogućnost pojedinačnih gradova, dok je u sjevernom dijelu Vašingtona bilo kratkog upozorenja na tornado.
S obzirom na zasićeno tlo zbog prethodnih padavina, bujične poplave predstavljaju ozbiljan rizik. Upozorenja na poplave takođe važe od Sjeverne Karoline do Pensilvanije, a u četvrtak se očekuje još jedan talas oluja u Južnoj i Sjevernoj Karolini.
Ova upozorenja dešavaju se u trenutku kada Teksas i Novi Meksiko nastavljaju da se oporavljaju od jakih poplava.
U Teksasu je broj žrtava porastao na najmanje 120, dok se najmanje 170 osoba i dalje vode kao nestale. Okrug Ker, koji je najteže pogođen, broji najmanje 95 smrtnih slučajeva, uključujući 36 djece. Poplave su izazvane izlivanjem rijeke Gvadalupe, koja je porasla za sedam metara za manje od sat vremena.
U Novom Meksiku, u poplavama u selu Ruidozo poginule su tri osobe, uključujući dvoje djece. Rijeka Rio Ruidoso porasla je za rekordnih šest metara, dok je područje doživjelo 8.9 centimetara kiše u samo 90 minuta, prenosi “b92”.
Svijet
PESKOV ZAPRIJETIO “Nema borbe na Arktiku, ali RUSIJA JE SPREMNA NA SVE!”

Rusija je spremna da brani svoje interese na Arktiku od energičnih zadiranja drugih zemalja, naglasio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
On je naglasio da Rusija ima svoje prirodne interese na Arktiku i nastavlja da istražuje ove prostore, sarađujući u ovoj oblasti sa drugim zemljama.
“Znate, definitivno, da nema potrebe za borbom na Arktiku. Neophodno je sarađivati na Arktiku koji treba da bude teritorija saradnje”, rekao je Peskov novinarima, dodajući da je Rusija čvrsto odlučna da brani svoje interese.
Francusko Ministarstvo odbrane ranije je objavilo svoju arktičku odbrambenu strategiju, prema kojoj Pariz planira da rasporedi oružane snage u regionu i ojača uticaj EU i NATO-a.
Francuska, takođe, namjerava da investira u specijalizovane tehnologije kako bi prilagodila svoju vojnu opremu ekstremno hladnim uslovima.
Svijet
VJEROVALI ILI NE! Osumnjičeni za atentat na Trampa hoće sam da se brani

Osumnjičeni za prošlogodišnji atentat na američkog predsjednika Donalda Trampa, na njegovom golf terenu na Floridi, Rajan Vesli Rut (59) rekao je sudiji federalnog suda da želi da otpusti svoje branioce, koje mu je dodijelio sud, i da se sam zastupa.
Rut je iznio svoj zahtjev tokom saslušanja pred sudijom Okružnog suda SAD Ajlin Kenon, prenosi televizija ABC7.
Kada je sudija pitao Ruta da li želi da ona imenuje nove advokate da ga brane, Rut je odgovorio: “Ne. Ja ću se sam zastupati.”
Kenonova je potom zatvorila sudnicu za javnost na oko sat vremena kako bi razgovarali o pitanjima koja potencijalno uključuju povjerljivu diskusiju o advokatima.
Vrhovni sud SAD je presudio da optuženi za krivična djela imaju pravo da se sami zastupaju u sudskim postupcima, sve dok mogu sudiji da dokažu da su kompetentni da se odreknu prava da ih brani advokat.
Tužioci su rekli da je Rut nedjeljama metodično planirao da ubije Trampa prije nego što je usmjerio pušku kroz žbunje dok je Tramp igrao golf 15. septembra 2024. godine u svom kantri klubu u Vest Palm Biču. Agent Tajne službe je uočio Ruta prije nego što se Tramp pojavio.
Rut je navodno usmjerio pušku na agenta, koji je otvorio vatru, zbog čega je Rut ispustio oružje i pobjegao bez ispaljenog metka.
Policiji je pomogao svjedok za kojeg su tužioci rekli da je obavijestio policajce da je vidio osobu kako bježi.
Svjedok je potom policijskim helikopterom prebačen do obližnjeg puta gdje je Rut uhapšen, a svjedoci su potvrdili da je to osoba koju je vidio, rekli su tužioci.
Rut je optužen za atentat na tadašnjeg predsjedničkog kandidata, posjedovanje vatrenog oružja u svrhu izvršenja krivičnog djela nasilja, napad na federalnog službenika, posjedovanje vatrenog oružja i municije i posjedovanje vatrenog oružja sa obrisanim serijskim brojem.
Rut se takođe suočava sa optužnicama za terorizam i pokušaj ubistva. Izjasnio se da nije kriv, prenosi Euronews.
Rutovo federalno suđenje zakazano je za septembar. Ako bude osuđen, mogao bi se suočiti sa doživotnom zatvorskom kaznom, rekli su federalni zvaničnici.
Svijet
KATASTROFA! Grčkom haraju požari, u epicentru popularna ljetovališta

Ljetovanje u Grčkoj ovog jula donosi mnogo više od sunca i mora. Prve dane mjeseca prati stabilno i suvo vrijeme, koje će brzo da zamijene oluje i pljuskovi.
U isto vrijeme, požari haraju u blizini Nei Porija, Leptokarije, Sitonije i na Tasosu, gdje su turisti bježali u kolonama, evakuisan je hotel. Na Hiosu je plamen dostizao i 30 metara, a ministar za civilnu zaštitu ne isključuje podmetanje.
Meteorolozi u Grčkoj najavili su u mjesečnoj prognozi za jul da će u omiljenoj ljetnjoj destinaciji srpskih turista prvih 10 dana biti suvo vrijeme, dok će u u drugih deset dana, a posebno u od 11. do 15. u mjesecu, moguće nestabilnosti sa pljuskovima i olujama uglavnom u centralnim i sevjernim dijelovima zemlje.
Meteorološki sajt Meteo-Thessalia je najavio da će od 16. do 20. jula vrijeme da se poboljša sa mogućnošću povremenih pljuskova na sjeveru, dok će od 21. do 31. jula nastaviti poboljšanje vremena sa mogućnošću povremenih pljuskova/oluja u centralnim i sjevernim dijelovima Grčke.
-
Region1 dan ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO JOKANOVIĆU “Ne možete tražiti veće plate, a istovremeno BLOKIRATI PRIHODE GRADA”
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ODLUČAN: Prijevremeni izbori nisu rješenje, Republika Srpska čeka redovne izbore! (VIDEO)
-
Svijet3 dana ago
MAKRON NE ODUSTAJE! Evropa nikada neće napustiti Ukrajinu
-
Banjaluka3 dana ago
HUMANITARNA ŠETNJA ZA SRĐANA STOJNIĆA! Pomozimo da iz najvažnije trke izađe kao pobjednik
-
Politika2 dana ago
Savanović poručio doktoru “ĐAJIĆU, SPASAVAJ PACIJENTE, A NE BANJALUKU!”
-
Politika3 dana ago
SUD I TUŽILAŠTVO BIH NEUSTAVNI, OSIM KAD NISU: Gdje prestaje logika, tu Radovan Kovačević počinje braniti Milorada Dodika
-
Politika1 dan ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)