Politika
Saga o aferi Viadukt se nastavlja, KRAJ SE NE NAZIRE?!

Aferi ‘Viaduct’ još se ne nazire kraj uprkos tome što je Kristijan Šmit donio odluku da se dug slovenačkoj firmi u iznosu od 120 miliona KM plati od dijela akumuliranih sredstava od putarina koji bi u tom pretpostavljenom iznosu trebao pripasti Republici Srpskoj, otkriva Raport.
Informacije do kojih je naš portal došao iz više pouzdanih i provjerenih izvora u institucijama BiH, koje se posljednjih mjeseci bave načinom rješavanja problema ovog sumnjivog duga, ukazuju na to da bi saga o ‘Viaduktu’ mogla biti nastavljena dodatnim komplikovanjem situacije, a još je i mnogo nerazjašnjenih okolnosti u vezi s ovim slučajem.
Koliko je situacija i dalje sumnjiva i tajanstvena, prvo govori činjenica da je ministar finansija i trezora Srđan Amidžić (SNSD) oko isplate duga ‘Viaduktu’ više puta mijenjao priču i ‘okretao ploču’, a u petak je postao izuzetno kooperativan u odnosu na odluku visokog predstavnika, koga javno vlasti u Srpskoj ne priznaju, da se novcem Republike Srpske plati dug ‘Viaductu’.
Amidžić se prvo svim silama borio da se dug slovenačkoj firmi, za koji je isključivi krivac vlast u RS, plati od dijela dobiti Centralne banke BiH.
Kada je vidio da od tog njegovog plana neće biti ništa i uoči Šmitove odluke da će u konačnici RS platiti 120 miliona, Amidžić je odjednom počeo ‘kukati’ i zagovarati stav da dug ne treba platiti.
Pravdao je Amidžić to i tvrdnjom da je ‘Viaduct’ za uplatu duga dostavio račun na Kanalskim ostrvima, ali je indikativno da je SNSD-ov ministar taj račun u ‘poreskom raju’ tek počeo spominjati nedavno, iako ova afera potresa BiH mjesecima.
Još čudnije je to što se SNSD nakon što je Šmit donio set odluka za nesmetano funkcionisanje BiH obrušio na visokog predstavnika, a s druge strane Amidžić je po Šmitovoj odluci postupio odmah sutradan.
Odnosno, kako saznaje Raport, Amidžić koji je imao rok od sedam dana da izvrši Šmitovu odluku, a u slučaju da je nije izvršio to bi mogao uraditi njegov zamjenik Muhamed Hasanović, odmah u petak je proslijedio Hasanoviću neophodne instrukcije o otvaranju računa kod CBBiH, što je zamjenik finansija i trezora BiH i dostavio Centralnoj banci BiH, koja je postupila po zahtjevu MFTBiH i po odluci visokog predstavnika.
Kako saznaje Raport, već u petak na taj novotvoreni račun prebačeno je ukupno 240 miliona KM od akumuliranog ukupnog iznosa od 316 miliona KM od putarina.
Od tih 240 miliona KM 120 je prema Šmitovoj odluci namijenjeno za plaćanje duga ‘Viaduktu’, a 120 miliona namijenjeno je Federaciji BiH, jer je Šmit istom odlukom odredio da se i ekvivalentan iznos od putarina uplati i FBiH.
Upitno je da li se Amidžić uplašio sankcija ili mu je ipak stalo da sumnjivi dug bude što prije isplaćen.
Ali, kako saznaje Raport, Centralnoj banci još uvijek nije dostavljen račun na koji bi trebala uplatiti dug ‘Viaductu’.
Raportovi izvori bliski MFTBiH kažu da u ovom trenutku niko ne zna tačan iznos duga, niti broj računa ‘Viaducta’, a čak se ne zna ni jesu li tačne Amidžićeve tvrdnje da je taj račun na Kanalskim ostrvima!
Prema informacijama Raporta, do sada je račun na Kanalskim ostrvima spominjao samo Amidžić, dok su iz Pravobranilaštva BiH tvrdili da im nikakav račun nije dostavljen.
Ako se ispostavi da račun uistinu jeste u tom ‘poreskom raju’ odnosno na Kanalskim ostrvima, i da je riječ o offshore kompaniji, tek onda će nastati problem. Upućeni izvori za Raport kažu da će inostrana korespondentna banka Centralne banke BiH odbiti takvu vrstu transakcije zbog sumnje u ‘pranje novca’.
To bi, kažu naši sagovornici odbila učiniti bilo koja banka u zemljama EU, a banka korespondent CBBiH jeste u EU.
Imajući sve to u vidu, odnosno da se još uvijek traga za računom na kojem će biti isplaćen dug ‘Viaduktu’, da nema još tačno utvrđenog iznosa duga i da ukoliko je račun ipak na Kanalskim ostrvima da postoji mogućnost da neće biti moguć transfer tog novca, jasno je da je još dosta nedoumica i tajni u vezi s ovim slučajem.
Ali, to nije sve. Isplata duga ‘Viaduktu’ direktno se reflektira i na primjenu Šmitove odluke, da se od dijela dobiti Centralne banke BiH osigura novac za nabavku novih tehnologija za opšte izbore za narednu godinu.
Svakako, Centralna banka BiH kao državna, nezavisna, transparentna i jedna u pogledu poštivanja domaćih i međunarodnih propisa, najjača državna institucija, ispoštovat će odluku visokog predstavnika.
Ali, kako saznaje Raport, jedna ovakva institucija koja vodi brigu o monetarnoj stabilnosti u zemlji, neće rizikovati i dio svoje dobiti uplaćivati na bilo čiji račun, sve dok ne dobiju zvanične, sudske akte da su procesi izvršenja nad imovinom Banke koji su pokrenuti zbog ‘Viaducta’ i obustavljeni.
Sigurno je da se drugačiji stav od jedne ozbiljne institucije poput Centralne banke BiH nije mogao ni očekivati i za državu BiH je dobro da je tako, ali ujedno to je i pokazatelj da će se na nabavku novih izbornih tehnologija, još sačekati.
Inače, Raport je ranije objavio da su pravni zastupnici ‘Viadukta’ u javnost pustili informaciju da su institucijama BiH za uplatu duga dostavili račune fonda Vannin Capital i Fortress Investment Group.
Fond Vannin Capital do sada se više puta spominjao u aferi ‘Viadukt’, kao finansijer arbitražnog spora protiv BiH, jer ‘Viadukt’ u to vrijeme nije imao ni marke na računu.
Navodno je Vannin Capital pristao finansirati arbitražni proces i ‘Viadukta’ s prvobitnih 2,5 miliona američkih dolara, a kako je Raport već pisao ‘Viaduct’ se obavezao da će im isplatiti između 20 i 40 posto iznosa koji dobiju presudom, a procenat je zavisio od limita koji se kretao do 50 i iznad 50 miliona KM.
Da li je ‘Viaduct’ nekom ugovornom odredbom s Fondom regulisao i to da će kompletan iznos dosuđenog novca ići na račun Vannin Capitala ili Fortress Investment Group čijim dijelom je u međuvremenu Fond postao, za sada je nepoznato. Kao što je nepoznato jesu li ti računi uistinu na Kanalskim ostrvima, poreskom raju.
Sve su ovo indicije da je za nadležne, istraga o ‘Viaductu’ imperativ.
Politika
VEČERNJI LIST: Šmit uzročnik aktuelne krize u BiH

Svaka od 900 odluka visokih predstavnika umanjila je suverenitet BiH, a politička i institucionalna kriza od početka godine prvenstveno je posljedica odluka Kristijana Šmita, piše današnji zagrebački “Večernji list” izdanje za BiH.
U komentaru glavni urednik lista Јozo Pavković je naveo da niko, osim najvećih pesimista 1995. godine, nije mogao pretpostaviti da će institucija visokog predstavnika biti aktivna do danas, te konstatuje da je, što se globalnih okolnosti tiče, očito da Šmit ne uživa povjerenje najmanje dvije velike svjetske sile – Kine i Rusije, a da je nepoznanica i stav aktuelne američke administracije o njemu.
– Sve je više onih koji propituju opravdanost i svrsishodnost nastavka egzistiranja OHR-a u sadašnjem obliku – piše Pavković.
Uz ocjenu da je vrijeme za drastične promjene kada je riječ o postojanju OHR-a, u tekstu je naveo da je i najgore domaće rješenje bolje od nametnutog.
Politika
IMENOVANJE U SIPA SKINUTO SA DNEVNOG REDA: Podnesene krivične prijave protiv Ćuluma i Krišto

Savjet ministara BiH ponovo na dnevni red nije stavio imenovanje zamjenika direktora SIPA.
Kao i ranije, protiv je bio Selvid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice, a na ranijim sjednicama ovoj tački dnegnog reda protivio se i Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.
Inače, imenovanje zamjednika direktora SIPA već nekoliko puta planira se kao tačka dnevnog reda Savjeta ministara BiH, međutim neposredno pred samu sjednicu, bošnjački ministri se tome usprotive i ta tačka bude skinuta sa dnevnog reda.
Podsjećanja radi, Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH još ranije je okončao konkursnu proceduru za zamjenika direktora SIPA i rezultate dostavio Ministarstvu bezbjednosti BiH, odnosno Savjetu ministara BiH.
U skladu sa procedurom Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH Savjetu ministara BiH dostavio je prijedlog o imenovanju Dragana Andrića, za zamjenika direktora SIPA međutim nekoliko puta do sada to je skidano sa dnevnog reda.
Kada je riječ o SIPA, Jasmin Emrić i Šemsudin Mehmedović, poslanici Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH podnijeli su krivične prijave protiv Darka Ćuluma, direktora SIPA i Borjane Krišto, predsjedavajuće Savjeta ministara BiH.
U prijavi protiv Ćuluma, navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršavanje odluka najviših sudskih institucija i zloupotrebu službenog položaja.
Emrić i Mehmedović su naveli da je Ćulum zloupotrijebio svoju poziciju direktora SIPA i odbio izvršiti nalog Suda BIH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim po nalugu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske podnio neopozicu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao savjetnik.
Naveli su da je Ćulum nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na funkciju direktora SIPA iako mu je “po sili zakona radni odnos prestao 18. marta 2025. godine”.
Inače, Ćulum se nakon što je podnio stavku vratio na mjesto direktora SIPA i normalno obavlja svoje zadatke. Njegovu ostakvu koju je podnio Savjet ministara BiH nije ni razmatrao, a nakon nekog vrema Ćulum se najnormalnije vratio na mjesto direktora.
Kada je riječ o krivičnoj prijavi protiv Krišto, i nju terete za zloupotrebu službenog položaja jer je bila upoznata sa postupcima Ćuluma, a nije pokrenula postupak njegovog razrješenja s pozicije direktora.
Politika
CILJ JE LIČNA SLOBODA BEZ OBZIRA NA CIJENU: Tajni odlazak Dodika, Stevandića i Viškovića u Sud BiH je NACIONALNO PONIŽENJE i prevara srpskog naroda

Narodna skupština Republike Srpske je zgažena nakon odluke najviših zvaničnika Republike Srpske da u tajnosti odu u Sud BiH i istrguju ukidanje pritvora. Neustavne institucije, kako su ih nazivali i donijeli zakone kojima se zabranjuje njihov rad u RS, su na taj način priznate, a narod prevaren, rekao je u rubrici “Bez uvijanja”, Jutarnjeg programa BN TV Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a i gradonačelnik Banjaluke.
Umjetnost je u životu ići i ne sudariti se sa samim sobom, a ponašanje najviših zvaničnika Srpske pred Sudom BiH, bio je lančani sudar u političkom smislu, kaže Stanivuković i dodaje:
“Višković sa Dodikom, Dodik sa Dodikom, Dodik sa Stevandićem, Stevandić sa Stevandićem i opet sa Viškovićem. To je nacionalno poniženje, to je jedno lično poniženje svakog od njih. To je prevara srpskog naroda”.
Njihov cilj je, kaže Stanivuković. lična sloboda, do koje se dolazi tako što se atmosfera zagrije do usijanja, a onda pregovarate izdajom i gaženjem sopstvenog naroda.
Stanivuković je komentarisao i najnovije Šmitovo nametanje o “Vijaduktu” i skenerima.
“`Vijadukt` je nepoštovanje ugovornih obaveza. Ostavili su nas bez 50, 60 škola. Vidjeli ste galamu Dodika, ali nijednom nije rekao nećemo poštovati”, kaže Stanivuković.
On kaže i da ga raduje da izbori budu fer i pošteni i da građani počnu vjerovati da je njihov glas zaista njihov. Istakao je i da, u slučaju osuđujuće drugostepene presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, nije za prijevremene izbore, te da je o tome obavijestio opozicione kolege.
“Ja sam rekao ovako, ovo je naš stav. Mi ga branimo, mi smo sigurni da je ispravan. Ako vi smatrate drugačije, da mi niko ne bi prišio kako radim za nečiji interes, mi ćemo vas podržati u tome, ali PDP nije zainteresovan ni da daje kandidate ni da ide u tom pravcu. Hiljade razloga, zamislite sada , birate predsjednika na pet mjeseci, idu opet izbori, dva izborna ciklusa, krize, ovi hoće po ovom izbornom zakonu, ovi po onom. I šta se opet dešava, u devet mjeseci društvo je zatočeno samo politikom”, kaže Stanivuković.
Otkriva i da se vode razgovori o ideji udruživanja PDP-a sa drugim političkim subjektima i pokretima, ali da još nije vrijeme da priča o detaljima.
“Ambicija našeg ukrupnjavanja, da taj naš neću reći pokret, nije to ta odluka, ali buduća politička platforma, po broju mandata i svemu, može biti ona koja će biti vodeća i sutra praviti nove većine i sastavljati nove vlade koje će ovoj zemlji donijeti reforme”.
Stanivuković odbacuje sve kritike o izboru hrvatske firme za posao javne rasvjete u Banjaluci težak 35 miliona maraka, ističući da je proveden međunarodni tender i izabran najpovoljniji ponuđač. Ističe da će se u narednih 15 godina za struju izdvajati 10 miliona manje, te da se taj novac može usmjeriti u druge projekte važne za građane Banjaluke.
-
Zdravlje13 sati ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Svijet3 dana ago
INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima
-
Politika2 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo1 dan ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Banjaluka1 dan ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Politika1 dan ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Hronika3 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!
-
Društvo1 dan ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!