Connect with us

Svijet

“ONO ŠTO ĆE SE DESITI JE SAMO TEST!”: Upozorenje naučnika poslije zemljotresa koji je uzdrmao Pacifik

Nakon zemljotresa jačine 8,8 koji je pogodio Rusiju, seizmolog Harold Tobin upozorava da bi ono što se dogodi na Havajima moglo biti ključni test za cijeli Pacifik.

Zemljotres jačine 8,8 koji je pogodio istočnu obalu Rusije možda neće biti jednako opasan kao onaj iz 2011. koji je izazvao katastrofu u Fukušimi, izjavio je Harold Tobin, seizmolog sa Univerziteta u Vašingtonu.

Ipak, naglasio je da su široko rasprostranjena upozorenja i pripreme za vanredne situacije “svakako opravdani”.

“Ovakvi zemljotresi u otvorenom moru ponekad imaju osobinu da energiju usmjere ka okeanu, a ne prema kopnu u neposrednoj blizini”, rekao je Tobin.

“Ako se ispostavi da je to slučaj i sada, to bi bila dobra vijest za sve”, dodao je u razgovoru za CNN.

“Ono što će se dogoditi na Havajima biće test”

Tobin je istakao da će ono što se u narednim satima dogodi na Havajima “poslužiti kao test za ono što bismo mogli da očekujemo širom Pacifičkog vatrenog prstena”.

“Može se dogoditi sve – od toga da nema nikakve značajnije štete na udaljenim lokacijama, do ozbiljne štete u područjima koja se nalaze uz samu obalu”, rekao je.

“Važno je naglasiti da ljudi ne treba da paniče ako su daleko od obale ili se nalaze nekoliko metara iznad nivoa mora – bar kada je riječ o udaljenijim područjima. Međutim, upravo uz samu obalu, u lukama, marinama i obalnim gradovima, opasnost je najveća”, upozorio je Tobin.

Svijet

ČIM JE TLO POČELO DA SE TRESE, ODMAH SU ZARONILI U VODU: Litice iza njih su se lomile i padale u more (Video)

Snažan zemljotres magnitude 8,8 pogodio je Kamčatku i izazvao cunami talase visine do pet metara. Snimak ekspedicijskog blogera pokazuje kako su morski lavovi, uznemireni podrhtavanjem tla i lomljenjem stijena, u strahu od potresa odmah zaronili u vodu.

Snažan zemljotres koji je pogodio Kamčatkuuticao je i na životinjski svijet. Snimak koji je jedan bloger zabilježio pokazuje kako su, čim je tlo počelo da se trese, morski lavovi zaronili u vodu.

Video je snimljen na stijenama ostrva Antisferov, na kojem su se litice, usljed siline potresa, lomile i padale u more. Životinje su, uznemirene podrhtavanjem tla, odlučile da se udalje od kopna, vjerovatno osjećajući da su bezbjednije u vodi, piše “Gardijan”.

Kako je razorni zemljotres jačine 8,8 stepeni Rihterove skale pogodio Kamčatku, turista i bloger Ivan Gerasimenko našao se na ekspedicionom brodu u neposrednoj blizini epicentra.

“Zemljotres me je zatekao kod ostrva Paramušir dok smo plovili pored malog ostrva Antisferov na ekspedicionim brodovima”, napisao je Gerasimenko, objavljujući video na kojem se vidi kako se stena lomi, kamenje leti, a morski lavovi skaču u vodu.

Tokom dana, snimci kitova, koji su snimljeni kako plutaju u vodi u Rusiji i Japanu ili ih je more izbacilo na obale, naveli su mnoge da se plaše da je slična sudbina zadesila i morske lavove. Međutim, oni su daleko manje osjetljivi na promjene na morskom dnu, a osim toga, naučnici još nisu objavili tačan uzrok smrti velikih životinja, tako da se ne zna sa sigurnošću šta ih je ubilo.

Zemljotres jačine 8,8 stepeni Rihterove skale kod istočnog ruskog poluostrva izazvao je cunami od pet metara i doveo do naredbi za evakuaciju čak do Havaja i preko Tihog okeana.

Nastavi čitati

Svijet

GOLI PODACI STRAVE! Objavljena IMENA 18 000 UBJENE DJECE u Gazi

Američki dnevni list Vašington post (The Washington Post) objavio je imena i uzrast 18.500 palestinske djece koja su ubijena u Pojasu Gazi od početka rata Izraela i Hamasa prije skoro 22 mjeseca.

List navodi da su podaci preuzeti od ministarstva zdravlja u Pojasu Gaze kojim upravlja militantna grupa Hamas na osnovu evidencija bolnica i mrtvačnica u okupiranoj palestinskoj enklavi i uz provjere kod porodica stradalih i iz pouzdanih medijskih izvora.
Izrael je saopštio da je ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze ogranak Hamasa koji širi propagandu kojoj se ne može vjerovati, ne pružajući alternativne brojke za palestinsku djecu ubijenu u Gazi.

“Neki su ubijeni u svojim krevetima. Drugi dok su se igrali. Mnogi su sahranjeni prije nego što su naučili da hodaju. Prema podacima UNICEF Gaza je najopasnije mjesto na svijetu za djecu”, piše Vašington Post navodeći da lista uključuje djecu do 17 godina starosti, prenosi Tanjug.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Svijet

SOLUN POD VODOM: Ulice za kratko vrijeme pretvorene u rijeke VIDEO

Nevreme praćeno jakom kišom i olujom pogodilo je u četvrtak ujutru Solun i izazvalo probleme.

Putevi u području Vardara su za kratko vrijeme pretvoreni u rijeke nakon obilne kiše. Ozbiljni problemi nastali su i u ulici Lagkada, koja je pretvorena u rijeku, zbog čega su se vozila teško kretala.

Prodavci su izašli na trotoar sa metlama kako bi uklonili vodu koja je prijetila da uđe u njihove radnje. Došlo je i do nekoliko sudara zbog čega je reagovala i saobraćajna policija.

Na snimcima koji su objavljeni na društvenim mrežama vidi se kako se vozila probijaju kroz vodu koja je ispunila ulice.

Velika količina vode ispunila je i šahte zbog čega su na terenu i ekipe koje ispumpavaju vodu.

Kiša u Solunu izazvala je saobraćajni haos, a na ulicama su se formirale kolone automobila. Zabilježeno je i nekoliko saobraćajnih nesreća, ali bez težih posljedica.

Nastavi čitati

Aktuelno