Politika
POTPISANI NALOZI! BiH isplaćuje više od 110 miliona KM po arbitražnoj presudi u predmetu „Viaduct“!
Zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović izjavio je da je potpisao naloge za isplatu po pravosnažnoj međunarodnoj arbitražnoj presudi u predmetu “Viaduct”.
Podsjetimo, konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH, tačnije Republika Srpska, obavezana je da “Viaductu” isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.
“Jedan nalog je u iznosu od 51.388.046,69 EUR, dok je drugi u iznosu od 6.024.881,66 USD, što čini ukupno 110.688.333 KM. Radi se o odluci koju su nadležni mjesecima odbijali izvršiti. Time ponovo dokazujemo da vladavina prava ne smije biti taoc politizacije”, naveo je Hasanović.
Kako je dodao, odluke arbitražnih sudova se ne komentarišu – one se izvršavaju.
“BiH mora poštovati pravosnažne presude, jer u suprotnom slijede sankcije, gubitak kredibiliteta i finansijske štete. Svako odlaganje znači veću cijenu neodgovornosti. Naglašavam da se isplata ne vrši iz budžeta institucija BiH, niti ide na teret radnika, penzionera ili socijalnih davanja. Sredstva se izdvajaju iz rezerve za poravnanje prihoda od putarina koji odgovara udjelu RS, s posebnog računa kod Centralne banke BiH – u skladu s članovima 6. i 7. Odluke visokog predstavnika od 17. jula 2025. godine. Ta sredstva su namjenski prenesena Ministarstvu finansija i trezora BiH isključivo za izvršenje ove presude”, naveo je Hasanović.
Isplata se, dodaje on, realizuje na račun otvoren u “Bank of America”, a Centralna banka BiH prenosi sredstva preko korespondentne banke “Deutsche Bank”, “koja dodatno sprovodi sve standardne provjere usklađenosti i validnosti računa”.
“U zahtjevu za isplatu dostavljenom od strane punomoćnika tužitelja, navedeni su i dodatni iznosi po osnovu izvršnih postupaka koji se vode pred sudovima u Mostaru, Sarajevu, Banjaluci, te u Belgiji i Luksemburgu. Međutim, plaćanje tih troškova može biti izvršeno isključivo na osnovu pravosnažnih i izvršnih odluka tih sudova – a one, u ovom trenutku, još uvijek nisu donesene”, naveo je on.
U međuvremenu, kako je dodao, “neki zvaničnici – većinski iz Republike Srpske – pokušavaju osporiti isplatu zbog toga što su računi tužitelja registrovani na Kanalskim ostrvima”.
“Takve tvrdnje su pravno neutemeljene i dovode javnost u zabludu. Korisnički račun i banka nalaze se na Džersiju (Jersey), britanskoj krunskoj zavisnosti koja posluje pod jurisdikcijom Ujedinjenog Kraljevstva i primjenjuje visoke međunarodne standarde u oblasti finansijske transparentnosti, uključujući režime protiv pranja novca (AML) i finansiranja terorizma (CFT)”, naveo je.
Zakonito izvršenje međunarodne presude, kako je dodao, ne može i ne smije biti predmet političkih manipulacija.
“Suština je jasna: ovaj dug proizlazi isključivo iz djelovanja vlasti Republike Srpske, a pravni osnov je potpisani sporazum koji je sama RS potpisala 2017. godine. Umjesto da ispune obavezu, pokušavali su je sakriti, prebaciti i zanemariti – čime su dodatno uvećali štetu kroz kamate i troškove. Pozivam nadležno tužilaštvo da ispita sve okolnosti ovog slučaja i utvrdi odgovornost onih koji su propustili djelovati u interesu države”, istakao je on.
Nije, kako je naglasio, “hrabrost potpisati, hrabrost bi bila preuzeti odgovornost koji je nastao u vlastitom entitetu, što nažalost neki i dalje izbjegavaju”.
“Nakon današnje isplate, Pravobranilaštvo BiH dužno je bez odlaganja preduzeti sve potrebne aktivnosti s ciljem obustave izvršnih postupaka protiv imovine i finansijskih interesa Bosne i Hercegovine – kako na teritoriji BiH, tako i u inostranstvu, čime će se zaustaviti ovrha na imovini Centralne banke BiH i omogućiti nesmetano funkcionisanje BHANSA. ‘Viaduct’ nije predmet političke rasprave – to je pravna obaveza. Država koja ne poštuje zakon prestaje biti država. Ko ne želi poštovati pravni poredak, ne treba biti dio vlasti”, istakao je Hasanović.
Politika
SKANDAL U REVIZORSKOM IZVJEŠTAJU: Košarčevo ministarstvo nezakonito knjižilo troškove, ali prošlo bez zamjerke
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH na čijem čelu je SNSD-ov Staša Košarac, je budžetski novac u prošloj godini dijelilo je šakom i kapom, dok su ugovori o djelu sklapani mimo svih pravila, navodi se u Izvještaju o finansijskoj reviziji ovog ministarstva za 2025. godinu. Takođe, Kancelarija za reviziju institucija BiH je otkrila i da je delegacija Ministarstva tokom putovaja u Rusiju na krajnje netransparentan i nezakonit način knjižila troškove puta, međutim iako su otkrili brojne skandalozne propuste, revizori su Ministarstvu dali pozitivnu ocjenu.
Četvoročlana delegacija Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u kojoj je bio i Košarac, tokom putovanja u Rusiju nije štedjela, a nije se vodilo računa ni o tome da trošenje budžetskog novca bude zakonito. Revizori su otkrili da su za ovo putovanje iz budžeta isplaćene skoro 22 hiljade maraka.
Najskandaloznije od svega je to što se na potvrdana o hotelskoj rezervaciji i fotokopiji fakuture za prevoz uopšte ne navodi Ministarstvo niti imena ljudi iz delegacije.
“Na navedenim potvrdama, iako opis troška upućuje na usluge smještaja pružene članovima delegacije Ministarstva, kao kupac usluge naznačeno je Predstavništvo Republike Srpske u Ruskoj Federaciji, a ne Ministarstvo niti pojedinačni članovi delegacije. Na istom službenom putovanju izvršen je najam transportnih usluga za potrebe članova delegacije pri čemu je utvrđeno da je refundacija tih troškova u iznosu od 7.518 KM izvršena na temelju fotokopije fakture na kojoj je kao kupac usluge navedeno Predstavništvo Republike Srpske u Ruskoj Federaciji”, navodi se u Izvještaju.
Tako je javni novac isplaćen na osnovu fotokopije o rezervaciji, na Predstavništvo Republike Srpske, što predstavlja ozbiljan propust. Revizor navodi da su odgovorne osobe iz Košarčevog ministarstva na ove informacije ponudile usmena pravdanja da su to radili jer u Rusiji nije bilo moguće upotrebljavati platne kartice, pa je sve unaprijed platilo Predstavništvo Republike Srpske u Rusiji. Ove usmene tvrdnje, navodi revizor, nisu potkrijepljene nijednim dokazom.
“Međutim, nije nam prezentovana faktura za hotelski smještaj, dokumentacija o izvršenom plaćanju Predstavništva Republike Srpske za predmetne usluge, kao ni dokumentacija o izvršenom plaćanju članova delegacije odnosno povratu sredstava Predstavništvu”, stoji u Izvještaju.
Iz navedenog je jasno da ne postoji nikakva dokumentacija kojom bi bilo dokazano da je novac koji je navodno isplaćen zaista stigao do hotela i prevoznika. Nedeljko Glamočak iz SDS-a pita, zašto na sve što je otkriveno nema reakcije institucija?
“Prikazati te troškove pored originalnih računa u kopijama računa pa navodno nekim izjavama da je plaćeno u kešu pa sve to povući iz budžeta je zahvatanje po 3 osnova iz budžeta. Ono što je tragično u svemu tome je da zvanične institucije poput Kancelarije za reviziju institucija BiH to konstatuju u svome izvještaju, a onda daju pozitivno mišljenje o radu ministarstva. Na to se naravno ogluše i ostale institucije: tužilaštva i sudovi”, kaže Glamočak.
Tako nekažnjeno prolazi trošenje skoro 22 hiljade maraka na osnovu običnih fotokopija tuđih računa i usmenog pravdanja. Ovo nažalost nije jedina nezakonitost uočena u tom Ministarstvu.
BN
Politika
POČINJE IZBORNA TRKA: U četvrtak žrijebanje redoslijeda političkih subjekata
Centralna izborna komisija (CIK) BiH saopštila je da će se žrijebanje za utvrđivanje redoslijeda političkih subjekata na glasačkom listiću za opšte izbore održati u četvrtak, 23. jula.
Žrijebanje će biti održano u Centru za edukaciju CIK-a BiH s početkom u 11 časova.
Postupku žrijebanja, shodno zakonskim odredbama, mogu prisustvovati predstavnici ovjerenih političkih stranaka, koalicija i nezavisnih kandidata, akreditovani izborni posmatrači, te predstavnici medija.
Politika
DRINIĆ U LJEKARICAMA: Iskustvo naših penzionera je bogatstvo koje nema cijenu (FOTO)
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska (PSS) Nebojša Drinić poručio je nakon druženja sa penzionerima u banjalučkom naselju Ljekarice da su razgovori sa najstarijim sugrađanima od izuzetnog značaja, jer njihovo iskustvo predstavlja dragocjeno bogatstvo za društvo.
Kako je istakao, susret je bio prilika da se iskaže poštovanje prema generacijama koje su svojim radom gradile Banjaluku i Republiku Srpsku, ali i da se čuju njihova razmišljanja o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
– Iskustvo naših najstarijih je bogatstvo koje nema cijenu. Zato nam je važno da ih saslušamo, uvažimo njihove prijedloge i zajedno gradimo bolje sutra – poručio je Drinić.
On je naglasio da je podrška i povjerenje penzionera snažan podsticaj za nastavak rada, te istakao da će PSS nastaviti da se zalaže za poboljšanje njihovog položaja.
Posebno je izdvojio projekat Kartice prijateljstva, koji bi, kako je naveo, trebalo da obezbijedi brojne pogodnosti i konkretnu podršku najstarijim sugrađanima.
– Ponosni smo na povjerenje koje nam ukazuju i nastavićemo da radimo na mjerama koje će doprinijeti kvalitetnijem životu penzionera – rekao je Drinić.
Druženje u Ljekaricama proteklo je u srdačnoj atmosferi, uz razgovor o svakodnevnim izazovima, potrebama penzionera i budućim projektima namijenjenim ovoj populaciji.
-
Politika21 sat agoKO JE SLJEDEĆI NA DODIKOVOJ LISTI ZA ODSTREL? Unutrašnji obračuni u SNSD-u koji se više ne mogu sakriti.
-
Društvo3 dana agoPLATA IZ SNOVA: Radnik iz Banjaluke za mjesec dana zaradio 288.412 KM
-
Hronika20 sati agoNATAŠA MILJANOVIĆ ZUBAC IZNIJELA TEŠKE OPTUŽBE! Tvrdi da je dokumentaciju predala tužilaštvu i poručuje: “Čekam hapšenja”
-
Politika22 sata agoBORENOVIĆ OŠTRO OSUDIO NAPAD: Nasilje nad srpskim povratnicima ne smije ostati nekažnjeno
-
Politika2 dana agoGOSPODAR PRAZNIH SELA: Mit o vođi i stvarnost koja neumoljivo odlazi
-
Društvo3 dana agoNESVAKIDAŠNJI ULOV: Trebinjac za jedan dan uhvatio tri zmije, jedna duža od dva metra
-
Društvo3 dana agoUIO OBJAVILA LISTU: Ovo je firma iz Republike Srpske među najvećim poreskim dužnicima
-
Politika23 sata agoKO ĆE ODGOVARATI? Vučkovac: Četiri godine čekanja, stotine djece ostale bez mjesta u vrtiću u Prijedoru
