Svijet
HOROR NA ODMORU! Popila koktel – OSLIJEPILA i JEDVA OSTALA ŽIVA
Kanađanka Еšli King upozorava korisnike društvenih mreža nakon što je na odmoru izgubila vid zbog otrovnog koktela, i kaže da spada među rijetke srećnike koji su preživjeli.
U decembru, sedmoro turista završilo je u bolnici na Fidžiju nakon što su u luksuznom odmaralištu popili zaraženo alkoholno piće. Samo mjesec dana ranije, šest mladih putnika umrlo je u Laosu pod gotovo identičnim okolnostima. Svake godine hiljade ljudi strada ili se teško razboli jer nesvjesno konzumira alkohol pomešan sa metanolom, piše Nju Jork Post.
“Po mirisu i ukusu se ne razlikuje od alkohola koji obično pijemo”, ispričala je King, koja je ostala bez vida nakon što je tokom putovanja po Baliju popila jedno piće. Metanol je providna, zapaljiva tečnost čiji miris podsjeća na etanol, njegovog “pitkog rođaka”, ali je izuzetno otrovan.
“Samo 30 mililitara, jedna mala čašica, može da vas ubije, a 15 mililitara može da izazove sljepilo, otkazivanje organa, teška oštećenja jetre i mozga”, upozorava King.
Ova hemikalija koristi se u brojnim industrijskim i kućnim proizvodima poput benzina, antifriza, razređivača boje i tečnosti za brisače. Na crnom tržištu, posebno u zemljama u razvoju, metanol se često dodaje ilegalnom alkoholu kako bi se povećala količina i zarada. Takav otrovni miks završava u barovima i hotelima, gdje ga nesrećni gosti konzumiraju.
King se to dogodilo 2011. godine, kada je s prijateljicom posjetila Bali pred početak studija. U luksuznom baru naručila je koktel s vodkom.
“Ništa se nije razlikovalo od bilo koje druge večeri”, priseća se. Sutradan se osećala mamurno, ali prvi ozbiljan znak da nešto nije u redu pojavio se tek dva dana kasnije u Australiji.
“Sjećam se da sam razgovarala sa carinicima i zvučala kao da sam pijana. Nisam mogla da složim suvislu rečenicu”, rekla je.
Po dolasku na Novi Zeland, zaspala je u hotelskoj sobi. Kada se probudila, činilo joj se da je prostor potpuno mračan, ali nije bio. Izgubila je vid i imala problema s disanjem. Analize krvi u bolnici pokazale su visoku koncentraciju metanola. Lekari su bili šokirani što je uopšte preživela. Linker
“Gubitak vida je najteža stvar koja mi se dogodila, s tim se borim svakog dana”, podijelila je na društvenim mrežama.
Metanol se u organizmu pretvara u formaldehid i mravlju kiselinu, izuzetno otrovne supstance koje izazivaju opasno zakiseljavanje krvi. Rani simptomi liče na pijanstvo: vrtoglavica, mučnina, povraćanje i pospanost. Međutim, u roku od 12 do 24 sata stanje može da se pogorša do sljepila, napada ili kome. U nekim slučajevima, teži simptomi javljaju se tek nakon tri dana. Institut za metanol ističe da se trovanje može liječiti ako se reaguje u prvih 10 do 30 sati.
Paradoksalno, ponekad konzumiranje običnog alkohola može da pomogne, jer usporava pretvaranje metanola u otrovne metabolite. Tokom liječenja, King je u bolnici dobijala vodku sa sokom od pomorandže.
“To je bila najapsurdnija stvar, što sam bila pijanija, to sam bolje disala i malo jasnije vidjela”, ispričala je.
Pored toga, prošla je hemodijalizu i terapiju steroidima, ali joj je ostalo svega oko 2 posto vida, koje opisuje kao “snijeg na TV ekranu”.
“Prije tri dana imala sam cijeli život pred sobom, a sada mi kažete da sam slijepa?”, prisjeća se trenutka kada je čula dijagnozu.
Problem je globalan, ali najviše slučajeva trovanja metanolom bilježi se u Aziji i to Indoneziji, Indiji, Kambodži, Vijetnamu i Filipinima. Od 2019. godine, Ljekari bez granica zabilježili su više od 1.000 incidenata i oko 14.200 smrti, uz smrtnost od 20 do 40 odsto.
Američka ambasada u Jordanu nedavno je izdala upozorenje i preporuke kako se zaštititi:
kupujte alkohol samo u licenciranim prodavnicama i provjerenim barovima,
izbegavajte ulične prodavce i neformalna mjesta,
ako je piće neuobičajeno jeftino, vjerovatno je riječ o falsifikatu,
ne prihvatajte besplatna pića od nepoznatih osoba,
posmatrajte kako se piće priprema; ako primjetite čudan miris ili ukus, odmah ga odbacite,
ne ostavljajte piće bez nadzora,
radije birajte pivo, vino i pakovane napitke,
provjerite boce prije otvaranja, polomljeni pečati, loše etikete ili pravopisne greške mogu biti znak lažnog proizvoda,
pratite lokalne vijesti i prijavite se na putna upozorenja ambasada.
“Ovo se ne mora događati, ali događa se. I premalo ljudi zna za ovu opasnost. Zato dijelim svoju priču”, poručuje King. Ona je pokrenula i peticiju na platformi Kange.org kako bi se podigla svijest i u škole i aerodrome uvela edukacija o rizicima otrovnog alkohola, prenosi telegraf.
Hronika
KRENULI NA PUT, PA DOŽIVJELI NEPRIJATNO IZNENAĐENJE: Njemačka policija zaustavila porodicu iz BiH
Službenici granične policije Piding otkrili su kombiju porodice iz Bosne i Hercegovine više od 80 polovnih građevinskih alata i mašina, koje su bile sakrivene iza putničkog prtljaga.
Kako stoji u policijskom saopštenju, oni su sinoć, 25. juna, kontrolisali vozilo registrovano u Francuskoj na autoputu A8 kod izlaza Anger, neposredno prije izlaska iz Njemačke prema Austriji.
Vrijednost robe oko 50.000 evra
U kombiju se nalazila porodica iz BiH koja je bila na putu ka svojoj domovini. Vozilo je bilo natovareno do krova – naizgled samo putničkim prtljagom. Tek nakon uklanjanja prvih torbi i kofera, na svjetlost dana izašlo je više od 80 polovnih građevinskih alata i mašina poznatih proizvođača, čiju vrijednost policija procjenjuje na oko 50.000 evra.
S obzirom da 29-godišnji vozač nije imao uvjerljiv dokaz o porijeklu ove polovne robe, policajci su je zaplijenili. Nakon saslušanja i policijske obrade, državljanin BiH je pušten na slobodu. Pretpostavlja se da su mašine i alati ukradeni u inostranstvu, zbog čega će njemačka policija pokrenuti međunarodnu istragu.
Svijet
“TRETIRAJU NAS KAO KMETOVE!” Ugašene klime u Briselu, URSULA SE HLADI dok se administracija kuva!
Ekstremni toplotni talas koji je pogodio Belgiju i veći dio Evrope izazvao je vanredno stanje u samom srcu evropske administracije.
U sjedištu Evropske komisije, poznatoj zgradi Berlemon u Briselu, privremeno je isključen rashladni sistem na nižim spratovima, što je izazvalo ogorčenje zaposlenih koji su situaciju uporedili sa feudalizmom. Hitno SMS obavještenje i gašenje klima u podne
Zaposleni u zgradi primili su hitno SMS obavještenje u podne u kojem se navodi da se zbog ekstremnih vremenskih uslova privremeno gasi sistem hlađenja na spratovima od prvog do sedmog do kraja dana, piše briselski Politiko (Politico) pozivajući se na izvore.
Evropska komisija je ranije ove sedmice izdala preporuke zaposlenima koje uključuju izbjegavanje izlaska u najtoplijem dijelu dana, redovno unošenje tečnosti i raniji početak radnog vremena. Međutim, dio radnika je oštro kritikovao ove mjere, navodeći da mnoge zgrade u sastavu Evropske komisije uopšte nemaju klimatizaciju, uključujući i pojedine službe poput Generalne direkcije za poljoprivredu (DG AGRI). “Ovo je kao feudalizam” – klime radile samo za šefove
Interni komentari radnika, u koje je briselski portal imao uvid, pokazuju ogroman nivo nezadovoljstva zbog selektivnog gašenja hlađenja.
– Ovo je kao feudalizam – izjavio je jedan službenik Evropske komisije koji radi na nižem spratu Berlemon zgrade, aludirajući na činjenicu da su kancelarije na višim spratovima imale klima uređaje koji su nastavili da rade.
Drugi zaposleni ocijenio je situaciju kao sramotnu, dok je treći službenik sa osmog sprata naveo da je, uprkos radu klimatizacije, temperatura u prostorijama i dalje bila približno 26 stepeni Celzijusa.
Kolaps i u Evropskom parlamentu
Zgrada Berlemon visoka je 13 spratova i u njoj rade predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen), 26 evropskih komesara i oko 3.000 zaposlenih. Fon der Lajen ima kancelariju na trinaestom spratu, dok se kancelarije većine komesara nalaze na osmom spratu i iznad, odnosno u dijelu zgrade gdje rashladni sistem nije ugašen.
Problemi sa visokim temperaturama i preopterećenjem mreže pogodili su i Evropski parlament, gdje je došlo do prekida u snabdijevanju električnom energijom zbog povećane potrošnje izazvane sistemima za hlađenje. Cijela Evropa, uključujući i Belgiju, već danima se bori sa rekordnim temperaturama u okviru nezapamćenog toplotnog talasa.
Tanjug
Svijet
JEZIVE OPTUŽBE TRESU HOLIVUD! Bivša kuharica tuži Kajli Džener, tvrdi da je izgubila bebu zbog nehumanog preopterećenja na poslu!
Kajli Džener suočava se s tužbom svoje bivše lične kuharice, koja tvrdi da je zbog prekomjernog radnog opterećenja tokom trudnoće doživjela pobačaj.
Prema sudskim dokumentima podnesenim u Los Anđelesu, bivša zaposlenica navodi da je radila smjene od 11 do 12 sati dnevno, pet dana u sedmici te da je obavljala fizički zahtjevne poslove iako je poslodavcima ranije saopćila da je trudnoća visokog rizika i zatražila prilagođene uslove rada.
U tužbi se navodi da je početkom 2024. godine počela raditi kao privatna kuharica za Džener, a već narednog mjeseca obavijestila je nadređene o trudnoći i potrebi za adekvatnim prilagodbama kako bi zaštitila svoje zdravlje.
Na Staru godinu, kako navodi, dobila je zadatak da bez pomoći prenosi teške prehrambene artikle uzbrdo, nakon čega joj je pozlilo, pojavila se vrtoglavica i otežano disanje, a intervenisalo je i osiguranje koje joj je pružilo pomoć.
U drugom incidentu navodi da je radila na privatnom događaju u Palm Springsu početkom februara, bez adekvatne podrške te da je zbog iscrpljenosti doživjela emotivni slom tokom događaja.
Kako tvrdi, počela imati ozbiljno krvarenje i hitno je primljena u bolnicu, gdje joj je saopćeno da je došlo do gubitka trudnoće.
Nakon što je poslodavcima prijavila pobačaj, tvrdi da je bila nepravedno optužena za neuredno ostavljanje kuhinje nakon događaja, kao i da je kasnije doživjela dodatni stres i pogoršanje zdravstvenog stanja.
U tužbi se također navodi da je kasnije dobila ukor od nadređenih uz poruku da “prestane jer uznemirava Kajli Džener”.
Bivša kuharica sada traži neodređenu novčanu odštetu, navodeći i navodnu diskriminaciju, neisplaćene sate, nepravilno vođenje ugovora te nezakonit otkaz.
Iz pravnog tima Kajli Džener i bivše zaposlenice do sada nije stigao službeni komentar.
Ovo je treća tužba protiv Kajli Džener ove godine koju su podnijeli bivši zaposlenici.
Ranije su dvije bivše kućne pomoćnice također pokrenule postupke protiv nje, navodeći navodnu diskriminaciju, loše radne uslove i nepravilno postupanje u radnom okruženju, piše Kliks.
-
Politika2 dana agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika2 dana agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
-
Politika3 dana agoDODIK O “NERVOZNOM” telefonskom razgovoru sa Izetbegovićem! “JA SAM SE SMIJAO”
-
Politika2 dana agoKAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
-
Banjaluka2 dana ago“BANJALUČKO MORE” POSTAJE STVARNOST: Grad dobija šest kilometara novog šetališta uz Vrbas
-
Društvo2 dana agoSATNICA OD 40 EVRA JE PROŠLOST! Čistačice uvele novu formulu obračuna koja im donosi ogroman profit!
-
Politika2 dana agoNASTAVIO TAMO GDJE JE BAJDEN STAO! Tramp potpisao produžetak vanrednog stanja za Zapadni Balkan!
-
Banjaluka2 dana agoVEZE KOJE KILOMETRI NE MOGU DA BRIŠU! Emotivan doček za mališane sa Kosmeta u Banjaluci
