Connect with us

Svijet

ORBANU SE TRESE TLO POD NOGAMA: Ovo se dešava prvi put poslije 15 godina, samo jedan čovjek može da mu DOĐE GLAVE

Desničaru Viktoru Orbanu, koji je na vlasti u Mađarskoj već 15 godina, trese se tlo pod nogama, a drma ga njegov bivši saveznik Peter Mađar. “Dezerter” iz vladajuće stranke Fides je sa svojom, relativno novom, prozapadnom strankom Tisa na putu da pobjedi Orbana na parlamentarnim izborima narednog proljeća, a za mnoge Mađare on je nada za promjenu.

Sve dok se nije pojavio Peter Mađar konzervativni kandidat daleko mlađi od 62-godišnjeg Orbana čija se kampanja zasniva na osudi loših ekonomskih rezultata vlade i krizi troškova života – većina Mađara vjerovala je da se Orbanova vlast teško može uzdrmati.

Govorili su i da će Orbana jednog dana pobijediti sopstveni ljudi, a to bi potencijalno zaista moglo da se dogodi na parlamentarnim izborima u zemlji sljedećeg aprila.

Orban vs Mađar
Dok su se Orbanove izborne pobjede unazad 15 godina praktično mogle predvidjeti, sada ankete pokazuju da je Mađarova prozapadna Tisa na putu da porazi Fides na izborima u aprilu u zemlji koju tamošnji politički analitičari nazivaju “informacionom autokratijom”.

Prema ispitivanju “Politika”, Tisa ima podršku od 45 odsto, a Fides 38 odsto.

Mađarova pobjeda ne bi bila značajna samo za Mađare jer su – nakon godina Orbanove opstrukcije unutar Evropske unije – na tapetu i budućnost same EU i evropske demokratije u širem smislu.

“Trampov izborni poklon Orbanu”
Uoči izbora, Orban je požurio u Vašington, gdje je sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom dogovorio izuzeće od sankcija na uvoz ruske energije i time izbjegao potencijalnu energetsku krizu koja bi mogla da ugrozi njegovu predizbornu kampanju.

Mnogi, uključujući Mađara, smatraju da je ovaj sporazum Trampov “izborni poklon” Orbanu.

Mađarski premijer je tokom američke izborne kampanje bio jedini evropski lider koji je otvoreno podržao Trampa. Prvi mu je čestitao na pobjedi prošlog novembra. Sada je, kako piše “Juronjuz”, američki predsjednik vratio uslugu. Tramp i Orban već dugo se smatraju političkim saveznicima na globalnoj sceni i njihove političke agende su usklađene u mnogim oblastima. Obojici su, npr. u fokusu migracije, dok osuđuju “rodnu ideologiju”.

Tramp pruža Orbanu politički i ekonomski spas pred izbore. Izuzeće je odobreno na godinu dana, upravo kad kampanja počinje. Orban će sada moći da vodi kampanju tvrdeći kako je najbolji prijatelj sa Trampom i vjerovatno će izbjeći dalji rast cijena energije, što bi moglo da pomogne u suzbijanju inflacije u bliskom periodu – rekao je Mađar.

Opoziciona kampanja na meti Kremlja
On je obećao da će napraviti veliki zaokret u spoljnoj politici i vratiti Mađarsku u zapadno okrilje. Ako postane premijer, kako je rekao, njegova vlada će poštovati međunarodne obaveze Mađarske, uključujući priključenje evrozoni.

– Mi smo u EU i NATO, to su naši temeljni savezi koji određuju našu bezbjednost i svakodnevni život. Trenutna vlada ne postupa u skladu sa tim – rekao je Mađar.

On je takođe pomenuo bliske odnose Orbana sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom. Rekao je da je Orban “najbliži Putinov saveznik u EU” i da ruski predsjednik stoga “ima interes da ga zadrži na vlasti”.

Mađar tvrdi da se njegova kampanja već našla na meti Kremlja. Kako prenosi “Indeks”, prošle nedjelje je hakerska grupa, navodno povezana sa Rusijom, napala servere Tise, dok je ruska obaviještajna služba SVR u avgustu u saopštenju optužila EU i Ukrajinu za zavjeru sa Mađarom sa ciljem da svrgnu Orbana. Mađar je rekao da su to “očigledne dezinformacije” i dokaz da je “Putin počeo da se miješa u kampanju”.

Šta obećava Mađar
Na domaćem planu:

– Najavio je da će brzo osloboditi ekonomiju iz stiska Orbanovih saradnika

– Popraviće odnose sa Briselom da odblokira 20 milijardi evra zamrznutih sredstava EU

– Budimpešta bi oživjela planove za priključenje evrozoni od kojih je Orban odustao

– Tvrdi da bi se zaustavljanjem korupcije i rasipništva godišnje mogle osloboditi milijarde evra

Na spoljnom planu:

Mađar kaže da bi njegovo polazište u vezi sa Ukrajinom bilo priznanje Moskve kao agresora i zalaganje za hitan prekid vatre, u skladu sa saveznicima u EU.

Ipak, njegova vlada neće mijenjati smjer u pogledu vojne podrške Kijevu, niti će težiti naglom prekidu veza sa Rusijom.

Priznaje da Mađarska mora da okonča energetsku zavisnost od Rusije u narednoj deceniji, ali da ruski uvoz treba da ostane opcija.

Zadržaće više politika sadašnje vlade, uključujući zalaganje za prava etničkih Mađara u zapadnoj Ukrajini, neslanje vojne pomoći Kijevu i stavljanje budućeg članstva Ukrajine u EU na referendum.

Ko je Peter Mađar
Pojavio se početkom 2024. godine, kako piše “Dojče vele”, praktično “niotkuda”.

Mađar, 44-godišnji pravnik i preduzetnik, bio je na raznim pozicijama u Orbanovom sistemu i u prijateljskim odnosima sa nekim od vodećih funkcionera Fidesa.

Od prvog javnog nastupa u februaru 2024, on se predstavio kao neka vrsta čisto konzervativne alternative Orbanu – kao čovjek koji dijeli Fidesove vrijednosti, ali nije korumpiran.

On se obratio se javnosti nakon što je predsjednica Katalin Novak podnijela ostavku zbog afere oko pomilovanja muškarca osuđenog zbog pomaganja u seksualnom zlostavljanju djece. Zbog te afere iz politike se povukla i bivša Mađarova supruga Judit Varga, koja je bila na čelu liste Fidesa za Evropske izbore. Afera je izazvala šok u javnosti, s obzirom na to da je Orbanova vlada učinila zaštitu djece jednim od glavnih pitanja svoje politike.

Mađar je inicijalno izrazio bijes zbog toga što su Novakova i Varga postale “žrtve Orbanovog sistema”, a onda je najavio da ulazi u politiku. Za svega četiri mjeseca uspio je da ostvari dvocifreni rezultat na evropskim izborima i da pokrene prijem Tise u Evropsku narodnu stranku (EPP), najjaču grupu u Evropskom parlamentu koju je Fides napustio 2021. kako bi izbjegao da ga odatle isključe, navodi DW. Mađar i Varga su se u međuvremenu razveli.

Šta je sa Judit Vargom
Ona se u javnosti se rijetko pojavljivala od ostavke u februaru 2024, a njen potencijalni povratak na političku scenu stvorio bi jedinstvenu i kontroverznu situaciju, jer bi se prvi put u posljednjih 35 godina u Mađarskoj bivši supružnici – Varga i Mađar – našli jedno naspram drugog u političkom okršaju, i to pred izbore, rekao je u oktobru politički analitičar Atilla Tibor Nađ.

Sam Orban je prošlog ljeta rekao da je “bolno” što je Varga morala da ode iz politike, pohvalivši njen talenat i čak poručivši da “ima premijerske sposobnosti”

Svijet

LAVROV “Evropa je glavna prepreka miru, UMJESTO TOGA ONI SE SPREMAJU ZA RAT SA RUSIJOM”

EU otvoreno se sprema za rat sa Rusijom, nije spremna za konstruktivne pregovore o ukrajinskom sukobu, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Lavrov je kritikovao EU zbog njene kontinuirane podrške Ukrajini, podsećajući da “gotovo sve evropske zemlje, uz nekoliko izuzetaka, pune kijevski režim novcem i oružjem” – čak i dok Rusija nastavlja da ima inicijativu na bojnom polju.

Prema njegovim riječima, EU i dalje sanja da će se ruska ekonomija srušiti pod pritiskom sankcija.

“Nakon što je nova administracija došla na vlast u SAD, Evropa i EU pojavile su se kao glavne prepreke miru. Oni ne kriju činjenicu da se spremaju da se bore sa Rusijom na bojnom polju”, rekao je Lavrov za TASS.

Lavrov je ukazao da neprijateljstvo EU prema Rusiji vuče korijene od 2014. godine i početka ukrajinske krize kada je Brisel “počeo da govori o takozvanoj ruskoj prijetnji i da podstiče mržnju prema Rusiji i militaristička osjećanja” među evropskim stanovništvom.

Optužio je “evropsku ratnu stranku” da ulaže politički kapital u nanošenje strateškog poraza Rusiji i da je spremna da ide do kraja, dodajući da su ih “ove ambicije bukvalno zaslijepile”.

Lavrov se, takođe, osvrnuo na spekulacije zapadnih medija da bi Rusija mogla da napadne NATO u roku od nekoliko godina.

“Nema potrebe da se plašimo da će Rusija da napadne bilo koga. Međutim, ako bi neko pomislio da napadne Rusiju, suočio bi se sa razornim udarcem”, istakao je Lavrov.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP: Tarife donose bogatstvo, SAD bez inflacije i sa REKORDNOM BEZBJEDNOŠĆU

Predsjednik SAD Donald Tramp ponovio je da tarife koje je uveo raznim zemljama i sektorima generišu veliko bogatstvo i do sada neviđenu nacionalnu bezbjednost.

“Trgovinski deficit je smanjen za 60 odsto, što je bez presedana 4,3 odsto BDP. Nema inflacije! Ponovo smo poštovani kao zemlja”, napisao je Tramp na mreži “Trut sošl”.

On je u ranijoj objavi naveo da je stopa kriminala u SAD na najnižoj tački ikada dosad, što je pripisao “najuspješnijoj operaciji na južnoj granici u istoriji”.

Nastavi čitati

Svijet

MOSKVA IMA PORUKU ZA EVROPU “Krenete li na nas, odmah ponesite BIJELU ZASTAVU”

Vojnici država-članica EU nemaju šta da traže na teritoriji Ukrajine, ali ako ipak krenu tamo onda odmah sa sobom mogu da ponesu bijelu zastavu, rekao je predsednik Koordinacionog savjeta za integraciju novih regiona pri Javnoj komori Rusije Vladimir Rogov.

-Vojnici EU nemaju šta da traže u Ukrajini pošto su svi praktično u NATO-u. Predlažem im da odmah ponesu bijelu zastavu. Moći će odmah da ga podignu i tako se spasu i odu sa istorijski ruskih teritorija koje su trenutno pod vlašću izdajnika i nacista- naveo je on.

Političke elite zapadnoevropskih država koje su agresivno nastrojene prema Rusiji napokon treba da nauče istorijsku lekciju – da je bilo kakva agresija prema Rusiji smrtonosno opasna i da će se uz velike posljedice vratiti onima koji su je osmislili i odlučili se na nju.

Lider Evropske narodne partije i šef poslaničke grupe u Evropskom parlamentu, Manfred Veber, predložio je slanje njemačkih trupa u Ukrajinu pod zastavom Evropske unije, prenose njemački mediji.

Nastavi čitati

Aktuelno