Region
LJUBLJANA ZABRANJUJE TRUBAČIMA NASTUPE DO KRAJA DECEMBRA: “Balkanska muzika nema nikakve veze sa nama”
Šta stoji iza ove odluke?
Gradsko veće Ljubljane izglasalo je zabranu spontanih uličnih muzičkih nastupa sa instrumentima, koja će važiti do kraja decembra.
Odluka, doneta na prijedlog gradonačelnika Zorana Jankovića, stupila je na snagu odmah, čime su sa ulica slovenačke prijestonice uklonjeni popularni “trubači”, prenosi portal 24ur.com.
Podsticaj iz opozicije
Raspravu je pokrenula odbornica opozicione Slovenačke demokratske stranke (SDS) Maruša Babnik, koja je ukazala na to da Ljubljana, za razliku od brojnih evropskih gradova, tokom Adventa nedovoljno ističe sopstvenu kulturnu tradiciju.
Prema njenim riječima, gradske vlasti dopuštaju da se tokom praznične sezone favorizuje “balkanska muzika”, uključujući trubače, koji, kako tvrdi, nemaju veze sa Ljubljanom, slovenačkim kulturnim identitetom niti božićnom tradicijom.
“Grad se, čini se, stidi sopstvene kulture”, poručila je Babnik.
Odbrana gradskog programa
Sa druge strane, zamjenica direktora Kancelarije za turizam Ljubljane Ana Lampič odbacila je ove optužbe, ističući da zvanični praznični program obuhvata brojne sadržaje zasnovane na slovenačkoj tradiciji, poput povorke Svetog Nikole, jaslica i božićnih koncerata.
“Posjetioci Ljubljanu doživljavaju kao otvorenu, živu i kulturno bogatu evropsku prijestonicu. Ulični muzičari, uključujući i trubače, nisu dio zvaničnog decembarskog programa”, naglasila je Lampič.
Nakon rasprave, gradonačelnik Janković je prekinuo debatu i predložio donošenje zaključka o zabrani spontanih uličnih nastupa, odmah pokrenuvši glasanje, što je izazvalo zabunu među odbornicima.
“Da budemo potpuno jasni, sada glasamo o zabrani trubača”, rekao je Janković.
Na zahtjev odbornika, glasanje je ponovljeno, a odluka je usvojena sa 25 glasova za i šest protiv. Janković je pojasnio da zabrana znači potpunu obustavu uličnih nastupa, bez mogućnosti da se muzičari sele sa jedne lokacije na drugu. Dodao je i da je gradski inspektorat već izrekao kazne pojedinim izvođačima.
Optužbe za netoleranciju
Odluka je naišla i na kritike. Gradski odbornik stranke Vesna, Denis Striković, ocijenio je da je glasanje pravno sporno, jer se, prema njegovim riječima, zabrana ovakvog tipa može uvesti jedino izmjenom postojeće odluke, a ne donošenjem zaključka. Cijeli postupak nazvao je primerom netolerancije prema uličnim muzičarima.
Gradonačelnik Janković odbacio je te navode, ističući da se ne radi o promjeni odluke o posebnoj namjeni javnih površina, već o zaključku koji je u skladu sa važećim propisima i koji postojeća odluka već omogućava.
Region
“DRŽAVA JE ODBRANJENA”: Vučić najavio uklanjanje “ćacilenda”
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će sutra početi uklanjanje šatora ispred Skupštine Srbije.
“Pionirski park biće otvoren za saobraćaj. Država je odbranjena, Srbija je pobijedila”, rekao je Vučić novinarima u Beogradu.
On je naveo da su ga ljudi iz kampa ispred Skupštine Srbije, takozvanog “ćacilenda”, u centru Beograda, obavijestili da će sutra u večernjim časovima početi da uklanjaju šatore.
Na pitanje o navodnoj “petoj stolici” u diplomatiji, na koju treba da se oslanja Srbija, Vučić je rekao da Srbija ima samo jednu, svoju stolicu, i da je to problem mnogih.
On je rekao da, suštinski, Srbija ide dobrim pravcem, napreduje i tako će nastaviti.
Vučić je danas razgovarao sa ruskim ambasadorom Aleksandrom Bocan-Harčenkom o energetskoj bezbjednosti, posebno o posljedicama američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kao i o mogućim rješenjima.
Istakao je da će Srbija umjeti da zaštiti svoje vitalne nacionalne i državne interese.
“Sadržajan razgovor sa ambasadorom Ruske Federacije. Ponovio sam da Srbija ostaje okrenuta dijalogu i konstruktivnoj saradnji sa svim našim partnerima u interesu građana, sa ciljem obezbeđivanja energetske sigurnosti”, objavio je Vučić na “Instagramu”.
Region
UŽAS U KRUŠEVCU: Ubio roditelje, pa skočio sa zgrade
U Kruševcu se danas dogodio težak porodični zločin u kojem su, prema nezvaničnim informacijama, stradali roditelji, dok je njihov sin (36) preminuo nakon incidenta.
Jezivi zločin dogodio se danas u Kruševcu kada je, kako se saznaje, muškarac (36) izbo roditelje i potom skočio sa zgrade. Uviđaj je u toku, a motiv još uvijek nije poznat.
“Muškarac je izbo roditelje jutros u Kruševcu, nakon čega je skokom sa zgrade izvršio samoubistvo. Još uvijek nema detalja o slučaju, a policija je na licu mjesta”, kaže izvor blizak slučaju i dodaje da su oba roditelja podlegla povredama.
Region
MOL u pregovorima da kupi NIS
U toku su pregovori ruskih akcionara sa MOL-om o izlasku ruskog vlasništva iz Naftne industrije Srbije i tim povodom NIS i mađarska naftna kompanija već su se obratili američkom OFAK-u, kako bi se NIS-u skinule sankcije i omogućio nastavak rada, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Ona je podsjetila da je izlazak ruskog vlasništva iz NIS-a bio zahtjev američke vlade kako bi se stvorili uslovi za skidanje sankcija.
“NIS se povodom toga obratio američkoj Kancelariji za kontrolu strane imovine OFAK. To je uradio i mađarski MOL. Vlada Mađarske je te razgovore podržala i mi ćemo, kao Vlada Srbije, takođe pružiti podršku, sve u cilju iznalaženja rešenja da se sankcije skinu, ali i da se stvore uslovi za davanje operativne licence za rad Naftnoj industriji Srbije” rekla je ministarka.
Podsjetila je da je danas 77. dan otkako su sankcije stupile na snagu i istakla da je veoma ponosna što građani to nisu osjetili.
“Da imamo svega dovoljno u našim rezervama, državnim rezervama, i dizela i benzina i mazuta i kerozina da prevaziđemo ovaj period i ovu tešku situaciju. Međutim, činjenica je da je već toliko dana prošlo i da se naše rezerve prazne, iako ih mi redovno obnavljamo, ali građani moraju da shvate da nemamo logističkih kapaciteta za uvoz količine naftnih derivata koja je našoj zemlji potrebna. U tom smislu nastavićemo da vodimo aktivne razgovore i aktivan dijalog, pre svega kako bi se stvorili uslovi da NIS može da nastavi da radi, bez obzira na vreme koje je potrebno da se eventualna transakcija između MOL-a i ruskih akcionara završi” rekla je ministarka.
Đedović Handanović je kazala da će Vlada Srbije podržati te razgovore kod američkog OFAK-a.
“Nakon naše podrške tim pregovorima, kao i zvaničnog obaveštenja ruske vlade, koja je obavestila našu vladu da takođe podržava pregovore o izlasku ruskog kapitala iz vlasništva NIS-a, mi ćemo podržati te razgovore kod OFAK-a i sada je sve u njihovim rukama, pre svega u smislu da daju novu operativnu licencu za rad NIS-a, a zatim i da nastave da prate kako ti pregovori teku i da li će ishod biti zadovoljavajući u smislu onoga što je američka vlada tražila” navela je ona.
Što se snabdijevanja gasom tiče, poručila je da građani treba da znaju da će, kako je rekla, apsolutno biti dovoljno gasa u našoj zemlji, kao i da smo spremni za sve scenarije.
“I u smislu gasa, kao što smo se pripremali i u vezi sa NIS-om, naše rezerve su popunjene i nastavićemo da ih popunjavamo. Sa Ruskom Federacijom dobijen je novi ugovor do kraja marta. To je važno za grejnu sezonu, jer dobijamo dodatne količine gasa po najpovoljnijim uslovima, što znači da će naši građani nastaviti da plaćaju najpovoljniju cenu gasa. Kao što znate, to nije bio slučaj sa zemljama u regionu, a pogotovo sa zemljama u EU. Naš cilj je da stvorimo najpovoljnije cenovne uslove za građane, ali pre svega da količinski imamo dovoljno gasa kako bismo mogli da izdržimo i najhladnije zime i dane kada se troši i do 17 miliona kubnih metara gasa dnevno” rekla je Đedović Handanović, a prenosi “24Sedam”.
-
Politika1 dan ago31 KILOMETAR, 180 MILIONA EVRA! Kineski kredit za autoput kroz Srpsku
-
Hronika2 dana agoMONSTRUMI! Četvorica muškaraca se iživljavala nad mačkom, SVO VRIJEME SU SE SMIJALI
-
Politika3 dana agoSKANDAL NA UNIVERZITETU U BANJALUCI! Kresojević pozvao ministra Karana da zaustavi nezakonito imenovanje rektora
-
Politika1 dan agoPOKRET SIGURNA SRPSKA ŠIRI MREŽU! Goran Kuzmanović na čelu PSS-a u Tesliću
-
Politika2 dana agoNIKOLINA ŠLJIVIĆ OBJAVILA DIPLOMU I PORUČILA: “Oglašavam se posljednji put”
-
Svijet3 dana agoZELENSKI ČESTITAO BOŽIĆ, pa poželio da Putin umre (VIDEO)
-
Svijet3 dana agoRUSKI BLOGERI DIGLI UZBUNU: “Preokret u Kupjansku, generali lažu Putina”
-
Društvo3 dana agoOTKLANJAMO NEDOUMICE: Zabrana pušenja u RS stupa na snagu u avgustu, lokali da se prilagode do februara 2027.
