Connect with us

Region

“Ponižavanje Srba PREŠLO SVE GRANICE” Dačić istakao da Briselski sporazum mora da se poštuje

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je srpski narod na Kosovu i Metohiji doveden u situaciju da nema izbor, da je ponižavanje Srba prešlo sve granice, te istakao da Briselski sporazum mora konačno da se poštuje.

Međunarodna zajednica ne reaguje. Ovo što se dešava ovih dana je vrhunac jedne politike koja ima namjeru da u krajnjoj liniji ugrozi opstanak Srba na Kosovu i Metohiji, i dugoročno gledano, da ih tamo više nema. Oni znaju da dok ima Srba tamo, mi možemo da govorimo o našim nacionalnim interesima, rekao je Dačić.

Prema njegovim riječima, iako je situacija teška, ljudi treba da vjeruju svojoj državi da će biti dovoljno hrabra da zaštiti svoje interese, ali i dovoljno mudra da ne izaziva štetu koja nije potrebna.

On je naveo da je cilj poteza Prištine i njenog premijera Aljbina Kurtija da se razbije sjever, te da je zato važno da postoji srpsko jedinstvo.

Trenutak je delikatan jer se jedno ponižavanje Srba prešlo sve granice. Svima je jasno da je Kurti remetilački nastrojen, dok je Srbija konstruktivna. Razumijemo bijes Srba sa Kosova i Metohije, jer oni više ne žele da daju alibi nečemu što ne služi interesima Srba – rekao je Dačić za Televiziju Pink.

On je istakao da se više ne radi o pitanju preregistracije automobilskih tablica.

– Ovo nije prvi potez, bila je vojska, pa uvođenje taksi… Sa druge strane, oni neće da ulaze u regionalne inicijative – rekao je on.

Dačić je ocijenio da Priština samo hoće da iskoriste ovaj momentum, to što međunarodna zajednica želi što prije riješi pitanje Kosova, a da to, sa druge strane ne bude vezano za Ukrajinu.

– Oni koji su priznali Kosovo, sada nas tjeraju da uvodimo sankcije Rusiji, a ne žele da promijene situaciju i odluku povodom Kosova – rekao je on.

On je istakao da je važno da se sačuva jedinstvo naroda i državnog rukovodstva Srbije, te dodao da će Vlada Srbije podržati odluke predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, srpski narod koji živi na Kosovu i Metohiji, njihove zahtjeve, i sve što treba.

– Jako je bitno da Srbija mudro postupa. Svi koji su bili evrofanatici u Vladi Srbije sada su postali najveći protivnici, jer vide kako sve funkcioniše – dodao je Dačić.

Region

I TO SMO DOČEKALI! Patrijarhu Porfiriju ZABRANJEN ulazak na Kosovo

Kosovske vlasti na prelazu Merdare danas nisu dozvolile patrijarhu sprskom Porfiriju i sedmorici arhijereja SPC da uđu na teritoriju KiM, kako bi u utorak prisustvovali svečanom početku rada redovnog godišnjeg zasjedanja Sabora u Pećkoj patrijaršiji, potvrđeno je Tanjugu u patrijaršiji.

Patrijarh Porfirije i episkopi vraćeni su sa administrativnog prelaza odnosno uručene su im tzv. odbijenice, bez ikakvog razloga i obrazloženja.

Zbog toga Sabor SPC neće, kao što je bilo planirano, početi sa radom sutra u Pećkoj patrijaršiji, već će se arhijereji okupiti u Beogradu, u Hramu Svetog Save na Vračaru, gdje će u devet sati početi liturgija.

Sabor će sutra početi u kripti prizivom Svetog duha u Hramu Svetog Save gdje će se okupiti svi arhijereji SPC.

Radni dio Sabora pod predsjedništvom patrijarha Porfirija počeće u kripti Hrama Svetog Save, a poglavar SPC će se na samom početku svečane sjednice obratiti arhijerejima i istaknuti najznačajnija dešavanja u toku protekle godine i ukazati na neke od izazova sa kojima će se Sabor baviti u narednim danima.

Kako se očekuje, Sabor bi mogao da traje u narednih nedjelju dana.

Nezavisne

Nastavi čitati

Region

KNEŽEVIĆ PORUČUJE “Iste sekunde kada Crna Gora pritisne “YES” PRIZNALI SMO DA SMO GENOCIDAN NAROD”

Lider Demokratske narodne partije Crne Gore (DNP) Milan Knežević poručio je da zvanična Podgorica ne smije da glasa za rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ne samo zbog Republike Srpske, Srbije i srpskog naroda, već prvenstveno zbog same sebe i upozorio da bi nakon njenog usvajanja Bosna i Hercegovina mogla da podnese tužbu protiv Srbije, ali i Crne Gore.

-Istog trenutka kad pritisnemo „yes“ potvrdili smo se za genocidan narod – naveo je Knežević u saopštenju.

On je naglasio da se predložena rezolucija o Srebrenici poziva na Rezoluciju 819 Saveta bezbjednosti koja je usvojena 16. aprila 1993. godine, a u kojoj se, kako navodi, Savjet bezbjednosti poziva na Međunarodni sud pravde u Nagoji i privremenu mjeru da vlada Savezne Republike Jugoslavije, koju su činile Srbija i Crna Gora, treba odmah da preduzme sve mjere koje su u njenoj moći da spriječi vršenje zločina genocida.

– Znači, notorna je neistina da se ova najavljena rezolucija ne odnosi na države i narode. Naprotiv, baš se odnosi na Srbiju i Crnu Goru. A to dalje znači, nakon izglasavanja ove rezolucije, BiH može da podnese tužbu protiv Srbije i Crne Gore u bilo kom momentu, od trenutka izglasavanja do Sudnjeg dana. A to dalje znači da Crna Gora postaje država genocidne prošlosti i još je za to glasala, kao da glasa na Evroviziji – naveo je Knežević.

Istakao je da ne postoji termin individualnog genocida i dodao da se u rezoluciji ne pominje nijedan general niti vojnik imenom i prezimenom, jer bi u tom slučaju to bio zločin pojedinca, prenosi RTCG.

Smatra da u rezoluciji nema individualizacije krivice zato što je namjera da se zločin u Srebrenici predstavi kao genocid.

Knežević je ocijenio da amandmani Vlade Crne Gore na rezoluciju liče na “posljednju želju osuđenika na mučenje i smrt, u kojoj moli da mu prvo otkinu glavu, a tek onda ruke, umesto kako su planirali da prvo otkinu ruke, a onda glavu”.

Crnogorski premijer Milojko Spajić potvrdio je u četvrtak da će Crna Gora glasati za rezoluciju o Srebrenici u UN, kao i “za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije”.

Vlada Crne Gore u subotu uveče je usvojila informaciju o amandmanima Crne Gore na tu rezoluciju u kojima se navodi da je odgovornost za zločine isključivo individualna i da ne može targetirati narod ili države.

Amandmanima se, kako su rekli iz Vlade, sprečava svako potencijalno manipulisanje na štetu Srbije i srpskog naroda u smislu bilo kakvih pravnih i političkih reperkusija i onemogućava se narativ, ali i namjera da se jedan narod želi proglasiti genocidnim.

Nastavi čitati

Region

BILJEŽE RAST IZ GODINE U GODINU! Vrijednost izvoza rakije iz Srbije oko 25 miliona evra

Izvoz rakije iz Srbije kontinuirano raste iz godine u godinu i procjenjuje se da je on trenutno oko 25 miliona evra, izjavio je danas savjetnik predsjednika Privredne komore Srbije (PKS) Veljko Jovanović.

“Ta količina možda ne zvuči puno, ali kad pogledamo da u toj utakmici nismo baš imali tradiciju od nekih 50, 60 ili 100 godina, nego da smo tek pre nekoliko decenija krenuli na nivou brendova i na nivou ozbiljnog pozicioniranja, treba da budemo izuzetno zadovoljni rezultatima i da znamo da imamo mnogo šansi da se ti rezultati povećuju”, rekao je on za Tanjug nakon otvaranja “Rakija festa” koji se održava danas u Beogradu.

Jovanović je dodao da Srbija najviše rakije izvozi u Hrvatsku, Njemačku, SAD, kao i da se otvorilo tržište Kanade i da su to ciljna tržišta. Sve više rakije se, kako je dodao izvozi i u okolne zemlje u kojima postoji kultura pijenja sličnih pića, kao što su Bugarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, ali i Sjeverna Makedonija, prenosi Tanjug.

“Imamo sada Ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom, gde ćemo u narednih 10 godina doći do nula stope carine, tako da svakako ima ogromnog prostora za dalji rast izvoza, ali i ogromnog prostora za rad na napredovanju naših proizvođača na brendiranju i na jednom zajedničkom koordinisanom nastupu naše države ka tim tržištima”, rekao je Jovanović.

On je naglasio da u Srbiji ima oko 1.000 registrovanih proizvođača rakije i da je naš najznačajniji brend domaća rakija od šljive.

“Šljiva je veoma važna i važno je zato negovati sortimente zdravih sadnih materijala, jer je to polazna osnova kod bilo koje prehrambene industrije, pa i industrije rakije”, rekao je on.

Jovanović je dodao da bi se ojačala proizvodnja ne samo rakije od šljive već i drugih, Srbija treba da neguje kvalitet, da ima kontinuitet u tom kvalitetu, ali i da ima ozbiljne količine sa kojima može da izađe na tržište.

“Da ti brendovi koji se pojavljuju kao brendovi na međunarodnom tržištu, prosto se predstavljaju kao ozbiljne firme i ozbiljni biznisi sa jednom zdravom i stabilnom stopom rasta, da bi ta tržišta mogla nas da prepoznaju kao kredibilne partnere”, rekao je Jovanović.

Nastavi čitati

Aktuelno