Connect with us

Društvo

Moguće novo poskupljenje pilećeg mesa, peradari najavljuju i nestašicu

Police domaćih marketa u narednom periodu bi se mogle susresti s manjkom pilećeg mesa, a i ono koje budu imali evidentno će biti sa većim cijenama, prognoziraju uzgajivači tovnih pilića, koji ističu da je trenutno stanje izuzetno kompleksno.

Tuzlanski kanton raspolaže kapacitetima za proizvodnju 12 miliona tovnih pilića godišnje, čime se može zadovoljiti polovina tržišta u Bosni i Hercegovini. Međutim, proizvodnja je skoro upola manja zbog enormnog poskupljenja sirovina. Uzgajivači poručuju i da je isplativost posla sve manja, zbog čega traže pomoć vlasti.

Naime, nagli skok cijena ulaznih parametara negativno se odražava i na sektor peradarstva u Bosni i Hercegovini, a štete već trpe uzgajivači tovnih pilića u Tuzlanskom kantonu. Sada pozivaju kantonalnu vlast da im sa devet podsticaje povećaju na 14 feninga, kako bi prevazišli nastalu situaciju.

“Mislim da smo zaslužili dobiti i taj podsticaj, kao jedna od najrazvijenijih grana stočarske proizvodnje. Dobijanjem ovoga novca mogli bismo izaći iz zime, a u suprotnom manji kooperanti do proljeća neće moći izdržati”, rekao je predsjednik Udruženja peradara TK Mevludin Kahvedžić.

U Tuzlanskom kantonu registrirano je 90 uzgajivača tovnih pilića, od kojih je aktivno njih 50. Takođe, sa nekadašnje proizvodnje od 12 miliona grla, spali SU na njih šest miliona i 925 hiljada. U novcu, godišnja zarada uzgajivača iznosi okvirno 42 miliona maraka.

“Peradarski sektor je iz godine u godinu u padu, a ako ne prevaziđemo ovu situaciju, smanjenje proizvodnje u idućoj godini će biti za deset odsto. Kada je riječ o otkupnoj cijeni, ona iznosi 2,30 KM uz PDV”, navodi Kahvedžić. Povećanje otkupne cijene peradari su već zatražili od otkupljivača, međutim njihovom zahtjevu još nije udovoljeno.

“Bez obzira što raste cijena proizvoda u marketima, naša otkupna je uglavnom nepromijenjena već 25 godina. Dakle, mi svoju cijenu ne povećavamo, dok to kontinuirano čine otkupljivači. Naši troškovi sada su se povećali i stanje je izuzetno teško. Da u potpunosti iskoristimo svoje kapacitete, mogli bismo prehraniti pola Bosne i Hercegovine”, naglašava Kahvedžić. Bh. peradari navode i da im problem predstavlja prekomjeran uvoz u našu zemlju, posebno pilećeg filea.

“On se danas u tržnim centrima može naći u smrznutom stanju, ali ga oni odmrznu i tako prodaju, stvarajući veliki problem nama proizvođačima”, tvrdi Kahvedžić, piše Klix.ba.

Almas Turbić iz Vučkovaca nadomak Gradačca ima farmu pilića kapaciteta od 65 hiljada u jednom tovu. Peradarstvom se bavi već 25 godina, a kako ističe stanje do danas nije bilo kompleksnije.

“Situacija se pogoršala za 80 odsto, a s rastom energenata i svih ostalih ulaza ostvarujemo kontinurani pad zarade. Da li će do gašenja farme doći, za sada ne znam, ali je evidentno da će doći do nestašice i poskupljenja piletine na policama marketa. Mi smo ranije imali viškove koji su ‘remetili’ tržište i obarali cijenu, ali toga sada neće biti”, navodi Turbić.

Uzgoj tovnih pilića u Bosni i Hercegovini odvija se u šest turnusa godišnje, a pileća farma mora biti dezinfikovana i sterilna. Najvažnije ulazne sirovine su, između ostalog, odgovarajuća voda, hrana i ugalj.

“Životinje moraju doći u potpuno sterilan prostor, a njihovo zdravstveno stanje stalno je pod kontrolom. Ovih dana imamo kontrole na salmonelu, inspektori rade svoj posao i vrši se uzorkovanje hrane. Shodno tome, naš kvalitet i ispravnost proizvoda su zagarantovani”, zaključuje Turbić.

Inače, povećanje cijena pilećeg mesa, samo će biti jedno u nizu koje će u narednom periodu, prema najavama poljoprivrednika, pogoditi građane Bosne i Hercegovine. Tu su još i mogući skuplji pekarski proizvodi, ali i mlijeko.

Društvo

Da li kiša uvijek pada 1. maja? Evo šta kažu statistike i PROGNOZA ZA SUTRA

Ove godine za 1. maj se očekuje toplo i promenljivo oblačno vreme uz sunčane periode u prvom dijelu dana, a kiša će padati ponegde na jugu i zapadu.

Kasnije popodne i uveče povremena kiša i pljuskovi sa grmljavinom će se postepeno širiti ka sJeveru i istoku. Minimalna temperatura vazduha od 9° do 14° stepeni, a u višim predelima od 5°S. Maksimalna temperatura vazduha od 19°S na jugozapadu do 27°C na severoistoku, u višim predjelima od 15° stepeni.

Kiša pada svake druge godine za 1. maj
Tokom poslednjih 20 godina, kiša je u Banjaluci za 1. maj padala tokom 11 godina, objavio je RHMZ.

Prethodne dvije godine bilo je toplo i sunčano u prvom delu dana, a prolazna kiša i pljuskovi javljali su se tokom popodneva i večeri.

Najtoplije je bilo 2012. i 2013. uz maksimalnu temperaturu malo iznad 30 stepeni, a najhladnije 2016. godine uz maksimalnu temperaturu od samo 12 stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

VIŠE OD 120 RADNIKA OSTALO BEZ POSLA u Tesliću jer firma NIJE UPLAĆIVALA poreze i doprinose

Sredinom ovog mjeseca 123 radnika firme “Verdi” u Tesliću ostalo je bez posla jer je poslodavac iz Njemačke raskinuo poslovno-tehnički ugovor sa fabrikom zbog nerednove uplate poreza i doprinosa.

Riječ je o fabrici iz sektora tekstilne industrije, otkrio je Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS, na današnjoj pres konferenciji u Banjaluci.

“Poslodavac iz Njemačke raskinuo je poslovno tehnički ugovor sa fabrikom jer nisu isplaćivali redovno pune plate sa porezima i doprinosima. Radi se na tome da neko iz menadžmenta, ne isti vlasnik, otvori novu fabriku na drugom mjestu kako bi se radnici ponovo zaposlili i već se odmaklo u toj namjeri. Nadamo se da će se firma vratiti i naše kolege dobiti posao”, kaže Ružičić.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS JE SIMEON PERSIJSKI: Izveden je na gubilište sa 1.000 hrišćana

SPC i njeni vjernici slave sveštenomučenika Simeona Persijskog.

Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vjernici danas slave sveštenomučenika Simeona Persijskog.

Prepodobni Simeon Persijski je bio persijski episkop u 4. vijeku. Za vrijeme vladavine cara Savorija, ili Sapora, Simeon je mučen za Hrista sa dva svoja prezvitera, Avdelajem i Ananijom. Prije njih poginuo je i carev evnuh Ustazan, koji se najprije odrekao Hrista, a poslije, dirnut ukorom svetog Simeona, ponovo ispovijedio pred carem vjeru u Hrista.

Na gubilište je sa Simeonom izvedeno još oko 1000 hrišćana. Simeon se izmakao da bi bio posljednji posječen i da bi mogao hrabriti hrišćane do kraja, da se nijedan ne pokoleba. Kada je prezviter Ananija stavio glavu na panj, uzdrhtao je cijelim tijelom. A carev pristav, Fusik, koji je bio potajni hrišćanin, počeo je hrabriti Ananiju govoreći: “ne boj se starče, zatvori oči, i budi mužestven, da bi sagledao svjetlost božansku!” Čim je to rekao pozvan je kao hrišćanin i caru optužen.

Car je i njega stavio na muke, a tako isto i ćerku njegovu, djevicu Askitreju. Na kraju je i sveti Simeon posječen. Iduće godine na Veliki Petak je ubijen za Hrista i carev omiljeni evnuh Azat i sa njim hiljadu drugih vjernika. Tada se car sažalio svoga evnuha, i obustavio dalje ubijanje hrišćana. Sveštenomučenik Simeon je ubijen 341. ili 344. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno