Connect with us

Politika

KRAJ BESPLATNOG LIJEČENJA? U Srpskoj zdravlje postaje PRIVILEGIJA BOGATIH?

Pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske u utorak, 19. maja, naći će se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju. Novi zakon briše limite participacije i prebacuje teret neuplaćenih doprinosa na radnike. Za struku neustavno, a za građane uvod u preskupo liječenje. Da li zdravstvena zaštita u Srpskoj prestaje biti pravo, a postaje privilegija? Zdravlje u Srpskoj postaje luksuz. Vlast mijenja zakon i briše limit participacije od 370 maraka, pa će se učešće pacijenata u troškovima kretati od pet do čak 50 odsto cijene usluge. To znači da bi operacija od deset hiljada maraka, umjesto dosadašnjih par stotina, mogla koštati pet hiljada KM, navodi profesor doktor Milan Blagojević.

“Nema finansijski dostupne zdravstvene zaštite ako se ukine ovaj iznos od 370 KM maksimlane participacije. Tako da ćemo imati u koliziji jednu odredbu zakona o zdravstvenom osiguranju sa drugom. Osim toga, ukidanjem maksimalnog iznosa participacije biće povrijeđeno i načelo socijalne pravde na kome počiva ustavno uređenje Republike Srpske”, navodi prof. dr Milan Blagojević, sudija i profesor ustavnog prava. Novi namet prisiliće građane da ogroman dio troškova liječenja plaćaju iz sopstvenog džepa, kaže narodni poslanik Tomica Stojanović.

“Vlast kad nema više sredstava u budžetu ona pribjegava ili novim kreditnim zaduženjima ili guranjem ruku u džepove naroda. Ovo je direktno guranje ruku u džepove naroda. Svakako da ćemo svojim djelovanjem i amandamanima pokušati da urazumimo vlast da se ovo ne treba činiti”, ističe Tomica Stojanović, poslanik SDS u NS Republike Srpske.

Prijedlog zakona koji predviđa da radnici sami finansiraju svoje liječenje, a zatim novac potražuje od poslodavca sudskim putem, takođe je sporan narodni poslanik Bojan Kresojecvić.

“Na ovaj način mi imamo situaciju da trudnica koja treba odeđenu zdravstvenu zaštitu ili usluge zato što njen poslodavac nije uplatio doprinose neće moći da ostvari o trošku države odnosno Fonda zdravstvenog osiguranja to liječenje iako bi trebalo da upravo država bude taj garant. 90% običnih ljudi nažalost na ovaj način dobijaju poruku da moraju da se štite i od nesavjesnih poslodavaca, ali i od ove vlasti koja ne brine o njima, a trebalo bi”, naglašava Bojan Kresojević, poslanik PDP u NS Republike Srpske.

U Helsinškom odboru za ljudska prava naglašavaju da su ove izmjene ogledalo lošeg vođenja zdravstvenog sistema.

“Ako građani Republike Srpske 20 i više godina biraju iste ljude koji nas vode u propast u siromaštvo u bijedu u odsustvo vladavine prava onda moramo platiti tu cijenu. Dakle nećeš više plaćati participaciju za neke stvari 50, 100 ili 300 maraka sad ćeš plaćati 1.000, 2.000, 3.000 ili 5.000 KM,  prema tome moći će da se liječe oni koji imaju pare”, priča Branko Todorović iz Helsinškog odbora za ljudska prava.

O sudbini Zakona o zdravstvenom osiguranju odlučivaće se na sjednici Narodne skupštine u utorak, 19. maja. Ukoliko ovaj prijedlog bude usvojen, profesor Blagojević jedini izlaz vidi u zahtjevu za ocjenu ustavnosti ili ukidanju zakona odmah nakon oktobarskih izbora. Do tada, građani Srpske ostaju pred surovim izborom: ili skupo liječenje ili borba za osnovna prava pred sudovima.

(BN)

Politika

Nisu nas opljačkali ni Nijemci, ni Amerikanci, NEGO NAŠA VLAST!

Nisu je opljačkali ni Nijemci ni Amerikanci, ni Francuzi, nema ih. Mi smo to opljačkali i to gledamo mirno. Gledamo sa strane i pravimo se nevješti i nemušti. Onda nam je tako kako je, šta da radimo!“, jasan je Nešković.

„Republika Srpska nije ugrožena spolja nego od domaće vlasti koja ju je opljačkala“, ocijenio je  diplomata i publicista Branko T. Nešković u emisiji MAT BN televizije.

On je istakao da američki interesi na ovim prostorima ostaju isti, te da neće biti raspakivanja Dejtona, o čemu govore političari na obje strane koji su se, zavađajući narod, enormno obogatili.

– Niko nam ne zabranjuje Republiku Srpsku, Evropa je ne isključuje, tvrdi Nešković i dodaje da opasnost po Srpsku dolazi iznutra.

„Ko Republiku Srpsku najviše urušava? Da li Amerikanci i Evropljani ili je mi sami urušavamo? Kad kažem mi mislim na vlasti koje smo sami birali. Ko je opljačkao ovu državu?

Nisu je opljačkali ni Nijemci ni Amerikanci, ni Francuzi, nema ih. Mi smo to opljačkali i to gledamo mirno. Gledamo sa strane i pravimo se nevješti i nemušti. Onda nam je tako kako je, šta da radimo!“, jasan je Nešković.

– Vlasti u BiH nisu sposobne da zaštite naše interese i resurse jer su za to, smatra Nešković, potrebni velika mudrost, umijeće i želja da se radi u interesu naroda.

„Više vode računa o sebi, nažalost. Koji su to strateški interesi države? Gdje smo mi u narednih 20 godina? Bojim se da BiH nema strateške interese.

Mislim da se to gleda od izbornog ciklusa do izbornog ciklusa i da oni koji promovišu određene ideje gledaju samo kako će proći na sljedećim izborima i da li će oni ostati na toj poziciji. Rade samo ono što ih vodi u tom pravcu“, objašnjava Nešković.

– Politika Amerike prema BiH, a time i Republici Srpskoj se nije promijenila. To su sada borba protiv korupcije, uticaja Kine i Rusije i, prije svega, privatni biznis. Lobiranje vlasti u Vašingtonu nije bilo za interes Srpske nego za lični interes, jasan je Nešković.

„Kakav je naš položaj, gdje su investicije? Ko nas to prima, ko nam to dolazi? Sad više ni Mađarska neće dolaziti. Gdje smo? U Brisel se ne može otići, očigledno“, naglašava Nešković.

– Amerika je tvorac Dejtonskog mirovnog sporazuma i od toga neće odustati, a priče o nemogućem suživotu naroda u BiH, prema Neškovićevim riječima, plasiraju oni kojima to odgovara.

„Krivci su u cijeloj BiH. Ja pričam o jednoj neodgovornoj, nezajažljivoj i nestručnoj političkoj eliti lidera u proteklih 30 godina koji su, usljed nedostatka državničke vizije, stalno izbjegavali, mutili su vodu, zavađali narod na kulturološkoj, vjerskoj i rasnoj osnovi, a istovremeno se bogatili“, kaže Nešković.

– Prostor zapadnog Balkana je prepušten zapadu, a Amerika i Donald Tramp žele da poprave odnose da Rusijom i Vladimirom Putinom da bi je istrgli iz zagrljaja Kine, zaključuje Nešković.

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ OŠTRO UPOZORAVA: “Rudnik Ljubija se gasi, 600 porodica ostaje bez egzistencije”

Poslanik PDP/PSS tvrdi da će zatvaranje Rudnika Ljubija imati milionske posljedice po budžet Republike Srpske i optužuje vlast da nije učinila dovoljno da sačuva proizvodnju.

Narodni poslanik PDP/PSS Bojan Kresojević upozorio je da se Rudnik Ljubija nalazi pred gašenjem, ocijenivši da će posljedice osjetiti stotine radničkih porodica, ali i budžet Republike Srpske.

– Rudnik Ljubija otvorio je strani okupator, a zatvara ga domaći uzurpator – poručio je Kresojević.

On smatra da Republika Srpska, uprkos bogatim prirodnim resursima, ne koristi svoje potencijale na pravi način.

– Zemlja koja leži na prirodnom bogatstvu mogla bi da živi kao Švajcarska, ali samo kada bi je vodili dobri domaćini. Umjesto borbe za nastavak poslovanja, vlast olakšava gašenje rudnika – naveo je Kresojević.

Prema njegovim tvrdnjama, vlast je iz Fonda solidarnosti isplatila šest miliona KM za obaveze vlasnika prema radnicima, što je ocijenio nezakonitim.

Kresojević tvrdi da će zatvaranjem Rudnika Ljubija bez egzistencije ostati oko 600 porodica, dok će, kako navodi, vlasnik rasprodati imovinu preduzeća.

– Zatvaranje Ljubije budžet Republike Srpske koštaće dodatnih 35 miliona KM, koliko će biti potrebno da se nadomjeste gubici „Željeznica Republike Srpske“ – istakao je on.

Kresojević je poručio da je očuvanje proizvodnje i radnih mjesta trebalo biti prioritet institucija, te pozvao nadležne da preduzmu mjere kako bi se spriječilo gašenje jednog od najznačajnijih rudnika u Republici Srpskoj.

Nastavi čitati

Politika

POSLJEDNJI TANGO DODIKA I BAKIRA! Kako lažni neprijatelji zajedničkim koracima vode zemlju u potpunu propast!

Dok građani grcaju u problemima, a povjerenje birača u stare političke garniture pada na istorijski minimum, odigrava se još jedan čin dobro poznate predstave. Ovoga puta u glavnim ulogama našli su se Milorad Dodik i Bakir Izetbegović, čiji je telefonski razgovor “misteriozno” završio u javnosti.

Slučajnost? Teško.

Godinama su upravo Dodik i Bakir gradili političke karijere hraneći jedni druge sukobima, krizama i velikim riječima. Kada jednom padne popularnost jednog, drugi ga “spašava” novim konfliktom. Kada nestane tema, pojavi se nova svađa. Kada birači počnu da okreću leđa, iz rukava se izvuče nova drama.

Objavljeni razgovor nije ništa više nego pokušaj oživljavanja političkog cirkusa kojem publika sve manje vjeruje. Dvojica dinosaurusa domaće politike ponovo su zauzela naslovnice, potisnuvši u drugi plan pitanja ekonomije, korupcije, odlaska mladih i svakodnevnih problema građana.

Dva političara koja su decenijama predstavljana kao najveći protivnici, a koja su istovremeno jedan drugome bila najvažniji politički saveznik u održavanju atmosfere stalne krize, sada igraju svoj posljednji ples pred publikom koja polako napušta salu.

Upravo zato je ovaj telefonski razgovor više od obične prepirke. On predstavlja posljednji pokušaj dvojice političkih havera da još jednom privuku pažnju javnosti.

Dodik stoji iza objave snimka?

Dodatnu sumnju izaziva i sam kvalitet objavljenog snimka. Naime, pažljivijim slušanjem jasno je da se glas Milorada Dodika čuje znatno jasnije i glasnije od glasa Bakira Izetbegovića. To pokazuje sa koje strane je razgovor zapravo sniman.

Preventivno je pokušano izjednačavanje zvuka, pa se stiče utisak da je druga strana puštena preko zvučnika tokom razgovora. Međutim, ni takva obrada nije uspjela potpuno sakriti razliku u kvalitetu i jačini audio-zapisa.

Dodatni detalj koji govori da je Dodik pustio snimak jeste činjenica da su upravo mediji bliski Dodiku među prvima objavili i intenzivno promovisali sporni snimak. Za skeptike je to svojevrsni „potpis autora“, odnosno indicija koja upućuje na zaključak da je snimak potekao upravo iz Dodikovog političkog kruga.

Ovaj cirkus nije ništa više nego još jedna pažljivo režirana epizoda dugogodišnjeg političkog teatra u kojem su Dodik i Bakir često bili istovremeno protivnici pred kamerama i neizostavni partneri u održavanju međusobnog političkog značaja.

Za jedne skandal. Za druge predstava. Za treće – posljednji tango dvojice političara čije vrijeme neumoljivo prolazi.

Posljednji tango Dodika i Bakira.

A dok se reflektori gase, ostaje pitanje: da li građani još žele da gledaju isti komad koji traje već dvadeset godina? Ili je publika konačno odlučila da promijeni kanal?

Poslušajte “tajni” snimak Dodika i Izetbegovića na ovom LINKU.

(Facebook/Društvene mreže) Foto: AI

Nastavi čitati

Aktuelno