Connect with us

Društvo

Inflacija nas proždire: Manje se kupuju stanovi i automobili, neki se ODRIČU I RUČKA

Ekonomska kriza, poskupljenja i male plate, većinu građana Srbije primorale su da promijene životne i kupovne navike.
Prve na udaru krize našle su se velike investicije poput kupovine stana ili automobila, o čemu svjedoče i podaci zvanične statistike o padu kupovine nekretnina na kredit i pad prodaje i novih i polovnih vozila od početka godine.

Neki su se odrekli putovanja ili su ih odložili, ali najozbiljniji udar ipak su osjetili oni sa najnižim primanjima, iz čijih novčanika najviše novca odlazi na kupovinu hrane, koja uz energente ima i najveći udio u inflaciji. Oni sada razmišljaju kako da uštede na svakom ručku.

Stručnjaci kažu da su mnogi odustali od kupovine zbog poskupljenja, ali da od strukture potrošačke korpe i životnih navika svake porodice zavisi i koliko je zapravo pogođena aktuelnom krizom.

Istraživačica organizacije Iri je, povodom istraživanja o promjenama navika potrošača u Evropi usljed nove krize, rekla da ozbiljan “umor od inflacije” s kojim se suočava prosječan evropski potrošač prisiljava kupce na niz prilagođavanja ponašanja koja nisu viđena od sedamdesetih godina prošlog vijeka. Izvještaj Irija je otkrio da 58 odsto potrošača već navodi da su smanjili nabavku osnovnih stvari, a 35 odsto njih je ušlo u ličnu štednju i uzimalo kredite za plaćanje računa.
Ekonomska kriza, poskupljenja i male plate, većinu građana Srbije primorale su da promijene životne i kupovne navike. Prve na udaru krize našle su se velike investicije poput kupovine stana ili automobila, o čemu svjedoče i podaci zvanične statistike o padu kupovine nekretnina na kredit i pad prodaje i novih i polovnih vozila od početka godine. Neki su se odrekli putovanja ili su ih odložili, ali najozbiljniji udar ipak su osjetili oni sa najnižim primanjima, iz čijih novčanika najviše novca odlazi na kupovinu hrane, koja uz energente ima i najveći udio u inflaciji. Oni sada razmišljaju kako da uštede na svakom ručku.

“Kupovaćemo manje kvalitetne namirnice”
Ekonomista Danilo Šuković kaže za Euronews Srbija da će se inflacija na više načina odraziti na budžete potrošača, tako što će postati štedljiviji, u nastojanju da sačuvaju budžet kojim raspolažu i manje će trošiti.

– Mijenjaće se struktura potrošnje. Građani će se odreći nekih luksuznih dobara, koja im nisu potrebna u kratkom roku, a više će trošiti za ono što je egzistencijalno. Posebno će se struktura mijenjati kod siromašnog stanovništva. Kada čovjek ima manje para, ne može da kupuje kvalitetnije meso, mlijeko ili sir, nego će ići na sve manje kvalitetne namirnice, što će se naravno loše odraziti ne samo na standard već i na zdravlje stanovništva – kaže Šuković.

Prema podacima Repubičkog zavoda za statistiku, u prvih devet mjeseci promet u maloprodaji je zbog poskupljenja bio 22 odsto viši u odnosu na 2021. godinu, ali počinje da pada. Šuković prognozira da će, ukoliko inflacija bude dalje rasla, te tendencije biti sve veće.

– Mi smo nažalost zemlja gdje je procenat siromašnog stanovništva visok i ovaj problem promjene strukture potrošnje biće jako prisutan i to je nešto što se ne može izbjeći – smatra Šuković.

Nedostatak konkurencije utiče na cijene
Dušan Protić iz Centra za evropske politike kaže za Euronews Srbija kaže da su problemi u potrošača u ovoj zemlji vezani za strukturu tržišta i da su stariji od postojećih prilika. On napominje da se može reći da imamo neki miks – neki problemi su slični kao na tržištima razvijenijih zemalja, dok su neki specifični i u najvećoj mjeri su vezani za nedovoljan stepen konkurencije na domaćem tržištu u pojedinim sektorima.
– Kao potrošači osjećamo i te probleme koji se javljaju i sa povredama konkurencije. Možda nedostatak konkurencije nije uvijek povreda po sebi, već posljedica ekonomskih prilika. Povredu koja podrazumijeva zloupotrebu tog položaja, neopravdane cijene, nereagovanje na potrebe potrošača, neadekvatan kvalitet plaća potrošač ili kroz neadekvatnu robu ili cijenu – objašnjava Protić.

On napominje da se inflacija u Srbiji ne osjeća toliko na cijenama energije, koliko na cijenama robe široke potrošnje u čije je cijene uračunato i poskupljenje energenata.

– Čim je kriza smanjuje se tekuća potrošnja i ljudi pokušavaju da sačuvaju novac za crne dane. Trgovci su skloniji nekim povredama poslovne prakse ili uobičajenih uslova pružanja usluga koji su rezultat njihovih pokušaja da odgovore na tu krizu. Na taj način prave neki, što bi se reklo, faul i onda to izaziva više odgovora na strani potrošača – kaže Protić.

Čega se prvo odriču potrošači?
Istraživanje koje je agencija Promocija sprovela za RTL pokazalo je da poskupljenja u Hrvatskoj najviše utiču na smanjenu potrošnju odjeće, obuće i nakita. Čak 52,2 odsto ispitanih reklo da je značajno smanjilo potrošnju, što znači da manje kupuje čak svaki drugi stanovnik. Ipak, 40,9 odstograđana je zadržalo iste navike i u tom aspektu inflacija na njih nije uticala.

Štedi se i na putovanjima, gotovo svaki drugi ispitanik, njih 47,8 odsto, smanjio je izdatke za odlazak na odmor, što znači da biraju jeftinije destinacije ili ne putuju. Više od trećine, 38,4 odsto, izjasnilo se da troši isto kao i prije krize, a ima i onih koji su povećali troškove, prenosi Blic.

Podaci pokazuju da će teret krize podnijeti i društveni život, jer je gotovo 45 odsto građana odlučilo da manje troši na izlaske i druženja. Gotovo isti je procenat onih koji su zadržali stare navike, 44,9 odsto. Kultura kupovanja poklona porodici i prijateljima za rođendane, praznike ili čak bez povoda, široko je rasprostranjena u Hrvatskoj, kao i u Srbiji, ali kriza je, kako piše RTL, očigledno i tu umiješala svoje prste. Da se manje kupuje i poklanja, kaže 44,3 odsto anketiranih. Više cijene alkohola uticale su na to da je 43,7 posto smanjilo potrošnju vina, piva i žestine.

– Svakodnevno svjedočimo poskupljenjima hrane i teško s prosječnim primanjima napuniti potrošačku korpu, a kamoli s manje od toga ili penzijom, ali se jesti mora, pa gotovo 60 odsto kupuje iste namirnice kao i prije 59,6 odsto, iako ih plaća više. Anketa je pokazala i da su građani smanjili bavljenje sportom i hobijima. Kaže tako gotovo trećina ispitanih 30,0 odsto, ali više od polovine ispitanih se ipak rekreira isto kao i prije – piše RTL.

Istraživanje je pokazalo da su se potrošačke navike najmanje promijenile kada je u pitanju plaćanje osiguranja, lične higijene i kupovine električnih uređaja, poput mobilnih telefona i kućnih aparata koji su neophodni i koji se moraju zamijeniti kada se pokvare. Na hrani ne štedi 59,6 odsto ispitanika, a izdatke za cigarete nije smanjilo 48,9 odsto ispitanika.
srpska info

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano uz malu oblačnost

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i slabe padavine u prvom dijelu dana.

Jutro će biti pretežno vedro i svježe, na zapadu i krajnjem sjeveroistoku očekuje se više oblaka i slaba prolazna kiša, a na sjeveru i istoku po kotlinama i dolinama rijeka moguća je magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar, južnih smjerova ili promjenljiv.
Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 24 stepena Celzijusova.

Nastavi čitati

Društvo

NOVO DOBA! Na parceli propalog giganta u BiH gradiće se moderni stambeno-poslovni kompleks

Na parceli nekadašnjeg bh. giganta koji je već dugo godina u stačaju – kompanije Konjuh Živinice, uskoro bi mogao nići savremeni stambeno-poslovni kompleks.

Riječ je lokaciji koja se nalazi na atraktivnoj lokaciji u gradskoj zoni, ali koja je zapuštena i neiskorištena.

Ova parcela je dio imovine koja se prodaje unutar stečajnog postupka, ali su u kompaniji došli na zanimljivu ideju da prije prodaje zatraže izmjenu planske dokumentacije kako bi se na parcelama predvidjela izgradnje stanova i poslovnih prostora, s obzirom da za njima u ovom trenutku vlada velika potražnja, piše BiznisInfo.ba.

Konjuh je, naime, nedavno zatražio izmjene prostorne dokumentacije kako bi se omogućila izgradnja četiri stambeno-poslovne zgrade na njihovoj parceli. Kompanija se obratila nadležnoj službi grada Živinice sa zahtjevom za izradu Izmjene i dopune urbanističkog projekta “Konjuh” Živinice, a s namjerom da se na lokalitetu koji je predmet izmjene stvore planski preduslovi za realizaciju stambeno-poslovnih objekata.

Zgrade koje bi se gradile imale bi podrum, prizemlje, šest spratova plus jedna uvučena etaža.

Pomenuti prostor je smješten u centralnom urbanom području grada Živinice, a na njegovom najvećem dijelu je preduzeće “Konjuh” dok se manji dio nalazi u privatnom vlasništvu i vlasništvu drugih pravnih subjekata.

Iako se Konjuh navodi kao “investitor” ovog projekta, stečajni upravnik Hajrudin Kunalić za BiznisInfo.ba pojašnjava da oni ipake neće graditi zgrade. Kako nam je rekao Kunalić, početkom mjeseca će objaviti javni poziv na koji će se moći javiti sve zainteresovane kompanije, pa se u ovom trenutku ne zna ko će kupiti parcelu. Novac koji se zaradi prodajom zemljišta biće iskorišten da se namire potražioci.

Nastavi čitati

Društvo

SUMNJA NA ZLOSTAVLJANJE: Trogodišnjak iz Konjica se bori za život, hitno primljen u bolnicu u Mostaru

Trogodišnji dječak iz Konjica primljen je 4. aprila na jedinicu intenzivnog liječenja Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru sa vidljivim teškim tjelesnim povredama, potvrđeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Portparol MUP-a HNK Ilijana Miloš je potvrdila da je policija obaviještena o ovom slučaju istog dana od strane bolnice koja je primila dječaka sa povredama.

“Odmah smo obavijestili nadležnog dežurnog tužitelja i pod čijim nadzorom poduzimamo sve daljnje mjere u cilju rasvjetljavanja okolnosti”, kazala je Miloš za Klix.

Prema nezvaničnim saznanjima portala Hercegovina.info, stanje dječaka je kritično i životno je ugrožen. Dijete je, kako se navodi, već dva puta operisano, a zadobilo je teške povrede slezene i gušterače.

Isti izvor prenosi da je prva verzija događaja koju je ispričala porodica bila da je dječak pao niz stepenice. Međutim, ljekari SKB Mostar su zbog težine i prirode povreda posumnjali na nasilje i odmah o tome obavijestili MUP HNK-a. Postoji sumnja da je dječaka fizički zlostavljao očuh.

Policija pod nadzorom tužilaštva intenzivno radi na rasvjetljavanju svih okolnosti ovog tragičnog slučaja.

Nastavi čitati

Aktuelno