Zdravlje
LEPRA-DREVNA BOLEST koja bi mogla da pomogne u regeneraciji organa
Bakterije lepre (gube) možda kriju tajnu sigurnog popravljanja i regeneracije tijela, kažu istraživači sa Univerziteta u Edinburgu.
Eksperimenti na životinjama otkrili su izvanrednu sposobnost bakterije da skoro udvostruči veličinu jetre stimulišući zdrav rast. Ali, utvrđivanje načina na koji to rade moglo bi da dovede do novih terapija koje prkose starenju organa, kažu naučnici.
„Biološka alhemija“
Lepra prouzrokuje invaliditet kada inficira nerve, kožu i oči, a kroz istoriju zaraženi su se izbjegavali, piše BBC.
Ali, bakterija koja je prouzrokuje, Mycobacterium leprae, ima druga, neobična svojstva, uključujući sposobnost izvođenja „biološke alhemije“, pretvaranja jedne vrste telesnog tkiva u drugu, što fascinira naučnike.
Zbog toga su se istraživači okrenuli jednoj drugoj vrsti na kojoj bi to istražili – armadilo ili pasanci, vrsta oklopne životinje.
Eksperimenti, koji su izvedeni u SAD, pokazali su da infekcija dolazi do jetre oklopnih životinja, gde vrši kontrolisanu „otmicu“ organa kako bi ga reprogramirala za sopstvenu svrhu.„Bilo je to potpuno neočekivano“, rekla je profesorka Anura Rambukana iz centra za regenerativnu medicinu Univerziteta u Edinburgu.
Rezultati, objavljeni u Cell Reports Medicine, pokazali su da se jetra gotovo udvostručila.
Može se reći da se očekivalo da je takva izraslina sumnjiva ili čak kancerogena, ali detaljna analiza je pokazala da je zdrava i funkcionalna, zajedno sa uobičajenim nizom krvnih sudova i žučnih kanala.
„To je pomalo neverovatno“, rekla je profesorka Rambukana i zapitala se kao to zapravo rade kada ne postoji ćelijska terapija koja to može da učini.
Brzo povećanje
Potpuno odrasle ćelije jetre su metaboličke elektrane sa stotinama zadataka u tijelu, ali bakterije ih vraćaju u fazu u kojoj mogu brzo da se povećaju u broju prije nego što ponovno postanu zrele i pređu u odraslu dob.
Ispitivanje aktivnosti različitih dijelova ćelijske DNK otkrilo je sliku sličniju onoj mnogo mlađe životinje ili čak fetusa, dok se jetra još uvijek formira.
Prirodan proces
Precizni detalji o tome kako se sve to događa ostaju nedokučivi.
Istraživanje koje je dobilo Nobelovu nagradu pokazalo je da je moguće nasilno okrenuti sat sve do tačke u kojoj ćelije ponovno steknu sposobnost da postanu bilo koja druga vrsta ćelija u tijelu, ali to nosi rizik da postanu kancerogene.
„Bakterije lepre koriste alternativne puteve“, rekla Rambukana i dodala da je to sigurniji način i potrebno im je više vremena da to učine, i da je u pitanju prirodan proces.
Obečavajući rezultati
Naučnici se nadaju da se pristup može iskoristiti za popravku jetre ljudi koje čeka transplantacija ili čak za poništavanje nekih oštećenja prouzrokovanih starenjem u drugim dijelovima tijela.
„San je koristiti istu bakterijsku strategiju, upotrijebiti domišljatost bakterija za stvaranje novih lijekova za regeneraciju i popravku“, rekla je ona.
Profesorka je dodala i to da ako se to može iskoristiti, trebalo bi da postoći mogućnost da se taj mehanizam pretvori u injekcije koje pacijenti treba da prime svaka tri mjeseca, na primjer.
Međutim, sve ove ideje ostaju neprovjerene.
Dr Darius Vajder sa Univerziteta u Ridingu rekao je da bi ovi rezultati mogli da otvore put za nove terapijske pristupe lečenju bolesti jetre kao što je ciroza.
Međutim, budući da je istraživanje sprovedeno korišćenjem pomenutih oklopnih životinja kao modela, nije jasno da li se mogu, i kako, ovi obećavajući rezultati preneti na biologiju ljudske jetre, prenosi N1 Zagreb.
„Budući da su bakterije korišćene u ovoj studiji uzročnici bolesti, pre kliničkog koršćenja bilo bi potrebno značajno usavršavanje metoda“, rekao je dr Vajder.
Zdravlje
DRAMATIČNO U NJEMAČKOJ! Zbog majmunskih boginja zatvorena škola
Škola u blizini Kelna, u zapadnoj Njemačkoj, zatvorena je iz predostrožnosti nakon što je nova varijanta mpoks virusa otkrivena kod dvoje đaka.
Učenici škole za djecu sa posebnim potrebama u Rosrathu prelaze na onlajn nastavu do petka, saopštila je okružna administracija Rajniš-Bergiš distrikta, prenijela je agencija “DPA”.
Četiri člana jedne porodice koja živi u distriktu, uključujući dvoje djece, zaraženi su takozvanom “kladom 1b virusa majmunskih boginja”. Prema informacijama iz distrikta, porodica se nalazi u karantinu, a simptomi su za sada blagi.
Zdravstveni odsjek i školska uprava donijeli su ovu preventivnu mjeru nakon intenzivnih konsultacija sa njemačkim institutom za kontrolu bolesti, Robert Koh, i drugim specijalizovanim institucijama, zbog djece kojoj je potrebna posebna zaštita.
Školske prostorije ostaće zatvorene kako bi se sprečio blizak kontakt među učenicima i time dalja moguća transmisija mpoks virusa. Petak je posljednji nastavni dan prije božićnih praznika. Pretpostavlja se da je zaraza potekla od putovanja člana porodice u Afriku.
Za sada nisu otkrivene dodatne infekcije, izjavila je portparolka distrikta. Simptomi mpox virusa uključuju karakteristični osip na koži, a često su prisutni i opšti simptomi bolesti poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima. Smrtni ishodi su rijetki.
Virus, ranije poznat kao majmunske boginje, nije mnogo zarazan.
“Za prenos mpoks virusa neophodan je blizak fizički kontakt”, navodi institut Robert Koh.
Virus se uglavnom prenosi kontaktom kože na kožu, poput seksualnog odnosa, zagrljaja, masaže ili ljubljenja. U avgustu, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je “vanrednu situaciju od međunarodnog značaja” zbog nove varijante virusa i povećanja broja slučajeva mpoksa u Africi.
Prirodni domaćini mpoks virusa su glodari iz Zapadne i Centralne Afrike. Patogeni su manje prilagođeni majmunima i ljudima.
Od ljeta 2023. godine, broj slučajeva se prijavljuje kontinuirano, ali na niskom nivou u jednocifrenim ili niskim dvocifrenim brojevima na mjesečnom nivou. Do sada u Njemačkoj nisu zabilježeni smrtni slučajevi, prenosi “Telegraf”.
Zdravlje
Zašto je čokoladno mlijeko dobro za djecu? VJEROVALI ILI NE DIŽE IMUNITET
Čokoladno mlijeko je poslastica koju djeca obožavaju.
Ono nadopunjuje nutritivne nedostatke s kojima se mnogi suočavaju, pružajući odličnu opciju za izbirljive mališane ili one koji ne vole okus običnog mlijeka.
Ali, mnogi roditelji su zabrinuti; smiju li djeca piti čokoladno mlijeko zbog dodanog šećera koji sadrži?
Nutritivna vrijednost čokoladnog mlijeka
Malo čokoladno mlijeko od 0.2 litre, odnosno jedna porcija čokoladnog mlijeka, ima 150 kalorija, 8 grama proteina, 24 grama ugljikohidrata (10 grama dodanog šećera), kalcij, vitamin D i druge ključne nutrijente. Za usporedbu, obično mlijeko ima 105 kalorija i 12 grama ugljikohidrata bez dodanog šećera.
Čokoladno mlijeko obezbjeđuje niz važnih nutrijenata, a istraživanja pokazuju da je korisno za zdravlje. Studija iz 2021. godine, objavljena u časopisu Nutrition and Metabolism, pokazala je da dnevna konzumacija šalice mlijeka može smanjiti rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, pretilosti, dijabetesa tipa 2 i osteoporoze, piše Parents, prenosi Index.
Mliječni proizvodi sadrže 18 od 22 esencijalna nutrijenta, uključujući kalcij, fosfor, magnezij i vitamin D, koji su ključni za zdravlje i metabolizam. Prehrambene smjernice ističu da mlijeko pomaže u nadoknadi nutrijenata poput kalcija, kalija i vitamina D, što čokoladno mlijeko čini zdravim izborom.
Glavni nutrijenti u čokoladnom mlijeku
Kalcij: Ključan za rast i čvrstoću kostiju, posebno tokom djetinjstva i adolescencije. Mliječni proizvodi sprečavaju bolesti kostiju i podržavaju mineralizaciju.
Vitamin D: Pomaže kalciju u jačanju kostiju. Mlijeko je jedan od rijetkih izvora vitamina D.
Proteini: Potiču rast i oporavak mišića, posebno kod aktivne djece.
Fosfor: Važan za čvrste kosti, zube i obnavljanje tkiva.
Kalij: Podržava rast, rad mišića i srčani ritam. Jedna šalica mlijeka ima oko 360 mg kalija.
Vitamin A: Pomaže rastu, razvoju i jačanju imunološkog sistema.
Smiju li mala djeca piti čokoladno mlijeko?
Da, mala djeca smiju piti čokoladno mlijeko. Mliječni proizvodi su glavni izvor tri od četiri ključna nutrijenta za zdravlje kod djece od dvije do 18 godina: kalcij, kalij i vitamin D.
Prema Američkoj akademiji za pedijatriju, djeca mlađa od dvije godine ne bi trebala piti čokoladno mlijeko jer mlijeko s okusom sadrži više šećera nego što se preporučuje za tu dob. Stručnjaci preporučuju obično mlijeko koje je bogato nutrijentima i ključnim vitaminima za razvoj djeteta.
Zdravlje
VIRUSI HARAJU! Koliko je u Srpskoj oboljelih od respiratornih infekcija
U Republici Srpskoj su od 2. do 8. decembra prijavljena 553 oboljenja slična gripu, najviše u regijama Foče i Istočnog Sarajeva, a u bolnicama 84 slučaja teške akutne respiratorne infekcije, rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo.
U Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske je 55 pacijenata oboljelih od teške akutne respiratorne infekcije, u bolnicama u Prijedoru devet, u Doboju osam, u Gradišci pet, u Foči jedan, Trebinju i Nevesinju po tri pacijenta.
Iz Instituta kažu da su najviše od teške akutne respiratorne infekcije obolijevale osobe u dobu od 30 do 64 godine i stariji od 65 godina.
Domovi zdravlja su u istom periodu prijavili 5.042 akutne respiratorne infekcije.
Kada je riječ o ovim i oboljenjima sličnim gripu, najveći broj oboljelih je u dobu od pet do 14 godina i od 30 do 64 godine, kažu u Institutu.
-
Hronika7 sati ago
ŽRTVE ZAGREBAČKOG MONSTRUMA PRVAČIĆI I UČITELJICA! Oprečne informacije o poginulima
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Hronika6 sati ago
UBIJENO DIJETE (7), učiteljica i počinitelj zločina se bore za život! ZAGREB ZAVIJEN U CRNO
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”
-
Banjaluka2 dana ago
MAKSIĆ OŠTRO PORUČIO LUKAČU, “Vaša histerija otkriva da ste izgubili povjerenje građana!”
-
Politika2 dana ago
KO ĆE KOGA AKO NE SVOJ SVOGA Igor Dodik: Moj tata je od Banjaluke napravio glavni grad!
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Danas isplata 550 hiljada KM za odbore, ostatak nemoguće isplatiti jer SKUPŠTINU NE ZANIMA REBALANS BUDŽETA”