Connect with us

Društvo

VJERNICI SVETOG JOVANA MILOSTIVOG Danas bi trebalo da uradite jednu stvar

Pravoslavna crkva proslavlja svetog Jovana Milostivog 12. novembra po julijanskom, odnosno 25. novembra po gregorijanskom kalendaru

Čuven zbog milosrđa i blagočešća Jovan bi izabran za patrijarha Aleksandrijskog u vrijeme cara Iraklija. Deset godina upravljao crkvom Aleksandrijskom kao istinski pastir, čuvajući je od neznabožaca i jeretika. Bio je uzor krotosti, milosrđa i čovjekoljublja.

– Ako želiš blagorodstva, govorio je on, ne traži ga u krvi nego u dobrodetelji, jer to je pravo blagorodstvo.

Svi sveti odlikovali su se milosrđem, ali sv. Jovan bijaše se sav predao ovoj divnoj dobrodetelji. Liturgišući jednom sjeti se patrijarh reči Hristove: ako prineseš dar svoj k oltaru i onde se opomeneš da brat tvoj ima nešto na te (Mat. 5, 23–24) i seti se da jedan od klirika tu u crkvi ima zlu volju na njega; on brzo ostavi svete darove, priđe tome kliriku, pade mu pred noge i zamoli za oproštaj. I tek kada se izmiri s tim čovjekom, vrati se ka žrtveniku. Jednom opet idući crkvi sv. Kira i Jovana dogodi se da ga srete neka bedna udovica i poče mu govoriti o bedi svojoj. Pratioci patrijarhovi osetiše dosadu od duga žalbovanja ženina, pa će reći vladici, da požuri u crkvu na službu, i poslije službe može čuti tu ženu. Odgovori im sv. Jovan: „A kako će sad Bog mene poslušati, ako ja nju ne poslušam?” I ne htjde se krenuti s mjesta dok ne ču udovičinu žalbu do kraja. Kada Persijanci udariše na Misir patrijarh Jovan sjede u lađu da se udalji od napasti. Uz put se razboli i stigavši na Kipar umre u svome mjestu rođenja, 620. god. i pređe u carstvo besmrtno Gospoda svoga. Mošti njegove čudotvorne prenijete najprije u Carigrad, po tom u Buda Peštu i najzad u Presburg.

Prema narodnom verovanju, danas treba da oprostite svima koji su vam učinili nešto nažao i vratiće vam se višestruko.

Društvo

NOVO DNO APSURDA! Ocjenjivanje kobasica pored nuklearnog otpada: Kako Zagreb PROMOVIŠE PRIČU o Trgovskoj gori

Organizovanje izložbe i ocjenjivanja kobasica u tzv. info-centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Dvoru (Hrvatska), izazvalo je oštre reakcije iz Novog Grada.

“To je nivo apsurda kakav ni u Bosni i Hercegovini ne bi mogao biti viđen”, izjavio je predsjednik Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada, Mario Crnković, komentarišući manifestaciju koju je prethodnih dana organizovao Fond za finansiranje razgradnje Nuklearne elektrane Krško, uz podršku Agronomskog fakulteta iz Zagreba.

Još više zabrinjava, ističe Crnković, pokušaj da se radioaktivni otpad prikaže kao “razvojna šansa” za lokalno stanovništvo, posebno za povratničku populaciju.

“To je istovremeno za psihijatrijsku procjenu i predmet za reagovanje na međunarodnom nivou”, naglašava Crnković.

On smatra da se ovakve stvari mogu dešavati “samo u afričkim plemenima ili ako smo sa pogrešne strane granice Evropske unije”.

“Kažem pogrešne strane, jer nivo nezainteresovanosti EU politike i parlamentaraca za slučaj Trgovska gora je jeziv. Svi se busaju u prsa ljudskim pravima, jednakostima, održivom razvoju i velikoj evropskoj porodici – a kada je riječ o ovome, niko ne smije ni dvije rečenice spojiti protiv Hrvatske”, kazao je Crnković za Glas Srpske.

Posebno je problematično, dodaje, što Hrvatska već 25 godina istrajava na ideji da se radioaktivni otpad iz NE Krško, za koju su ranije ostvarivali energetske i ekonomske benefite, skladišti na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom.

“Dok mi svakodnevno bivamo kritikovani zbog vlastitih grešaka, pola Evrope se angažuje da nam objasni kako moramo da se mijenjamo. A kada je riječ o radioaktivnom otpadu – svi odjednom postaju nijemi”, upozorava Crnković.

Istakao je i da je posebno mučno što se u promotivne svrhe info-centra koristila i tema zdravlja žena.

“Nisam čuo nijednog borca za ljudska prava da je osudio to što su mamografski pregledi korišteni za promociju zbrinjavanja radioaktivnog otpada. Da smo mi nešto slično pokušali, postrojavali bi se vojni bataljoni, jer – ne gradi se nuklearni objekat tek tako, a kamoli na granici”, izjavio je.

Crnković zaključuje da je posebno bolno ignorisanje građana koji žive u Krajini, posebno u područjima Potkozarja, Donje Gradine i Pounja.

“To su krajevi koji jako dobro pamte šta znače ideje usmjerene protiv života ljudi koji ovdje žive. Jadno je što se ignorišu osnovne ljudske vrijednosti. Ali preživjela je Krajina – preživjeće i ovo”, poručio je.

Podsjećamo, uprkos brojnim upozorenjima iz BiH, lokacija Trgovska gora sve je bliže tome da postane skladište za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo iz NE Krško. Dokaz za to su gotovo svakodnevne aktivnosti koje se sprovode na hrvatskoj strani granice.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Za svaki slučaj ponesite kišobran

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti oblačno i hladnije vrijeme, povremeno sa padavinama i maksimalnom temperaturom vazduha do 20 stepeni Celzijusovih.

Padavine se očekuju u ranim jutarnjim časovima, dok će tokom dana kiša prestati u većini predjela, prognoza je Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana na jugu i jugoistoku biće česti kiša i pljuskovi sa grmljavinom, a ponegdje su moguće i lokalne nepogode uz jače padavine i pojava grada.
Na jugu i jugozapadu duvaće slab jugozapadni vjetar, a u ostalim krajevima sjeverni i sjevernozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

BIĆE IM POVEĆANE PLATE Radnici “Arcelor Mittala” prekinuli štajk

Sindikat “Arcelor Mittala” Prijedor postigao je dogovor sa poslodavcem nakon 25 dana generalnog štrajka, čime su ispunjeni ključni zahtjevi radnika i stvoreni uslovi za nesmetan nastavak procesa rada, rečeno je u u ovom sindikatu.

“Pored povećanja ličnih primanja radnika, obezbjeđena je dalja stabilnost poslovanja i očuvanje radnih mjesta. Zahvaljujemo se svim radnicima koji su bili učesnici štrajka na solidarnosti, istrajnosti i dostojanstvenom ponašanju tokom štrajka, gdje nije zabilježen niti jedan incident”,dodaju u saopštenju.

Dodaju da Sindikat ostaje posvećen zaštiti interesa svojih članova i radnika kod poslodavca saciljem stvaranja sigurnih i boljih uslova rada u budućnosti.

Podsjetimo radnici “Arcelor Mittala” Prijedor obustavili su rad 11. aprila zbog nepostignutog dogovora o povećanju plata i ličnih primanja za ovu godinu.

Nastavi čitati

Aktuelno