Connect with us

Društvo

Da li se formira nova „tajna služba“ SDA BiH?

U paničnoj atmosferi smene vlasti u Sarajevu, u vrhu Stranke demokratske akcije (SDA) BiH doneta je odluka da se novoj vladajućoj koaliciji „Osmorke“ ne prepuste poluge moći, a ovaj zadatak je poveren višestruko kompromitovanom OSMANU MEHMEDAGIĆU „OSMICI“, koji već tri godine nelegalno rukovodi Obaveštajno-sigurnosnom agencijom (OSA).

U sarajevskim bezbednosno-obaveštajnim krugovima se uveliko spekuliše
da Mehmedagić intenzivno kopira arhivu OSA i iznosi poverljiva
dokumenta ove službe na skrivene lokacije pod kontrolom SDA, u kojoj će
uskoro preuzeti funkciju stranačkog poverenika za bezbednost. Mehmedagić
će istovremeno formirati svoj tim od lojalnih kadrova koji ne vide svoju
budućnost u OSA, a dalje će za račun SDA biti angažovani na objavljivanju
brojnih kompromitujućih dokumenata i snimaka službe o političkim
protivnicima, od finansijskih zloupotreba do vanbračnih afera.

Radi se o čoveku koji na dužnosti direktora OSA nije uspeo da sačuva
poverljivost sopstvenih Sigurnosnih upitnika iz 2015. i 2021. godine, i od
koga je moguće očekivati sve vrste proizvoljnih napada na bilo kog
pojedinca. Mehmedagić u tome posebno računa na pomoć svog sadašnjeg
zamenika TRIFKA BUHE, koji je formalno predstavnik srpskog naroda u OSA,
ali su se među njima od 2015. godine razvile posebne bliske veze.

Ovom dvojcu neće biti problem da unošenjem haosa u politički život,
nastave da uništavaju institucije BiH, koje su već sada u značajnoj meri
korumpirane, kadrovski urušene i nefunkcionalne. I sam Mehmedagić u
njih nikada nije imao poverenje, te je u zvaničnom dokumentu OSA naveo da
se protiv njega vodi krivični postupak zbog krivičnog dela Zloupotreba
položaja i ovlasti, za koji je izneo jasne kvalifikacije da je u pitanju
„politički montirana optužnica“.

Za ovog nekadašnjeg pripadnika zloglasne tajne policije AID, opšte je
poznato da je neobrazovan, sklon lažiranju diploma, neumerenom bogaćenju
i sticanju nekretnina korišćenjem funkcije u OSA. Tako iz Sigurnosnog
upitnika saznajemo da je Mehmedagić sa svojih 37 godina, tokom decembra

1999. godine „diplomirao“ na Pravnom fakultetu u Sarajevu, za koji ne
navodi kada ga je upisao, te je moguće da je to bilo u oktobru iste godine.
Mehmedagić računa da će sve ovo nesmetano sprovesti shodno zaslugama
koje je stekao izraženom „lojalnošću Amerikancima“, kod kojih je
godinama prenaglašavao i podsticao paranoju od srpske i ruske pretnje u
BiH i istovremeno sastavljao „crne liste“ svojih nepodobnih sunarodnika
za uvođenje američkih sankcija.

Zbog toga treba još istražiti čudnu podudarnost da su na osnovu
Mehmedagićevog predloga, američke sankcije nedavno uvedene i DIJANI
KAJMAKOVIĆ, tužiteljki iz slučaja zloglasnog sarajevskog kriminalca ZIJADA TURKOVIĆA, koji je bio zadužen za „naprljavije poslove tajne
policije AID“, a sada zbog novonastalih okolnosti najavljuje reviziju kazne
od 40 godina i svoj skori izlazak iz zatvora, najverovatnije da bi preuzeo
nove zadatke od SDA.

nasa borba

Društvo

PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina

U Bratuncu će ovog vikenda, u subotu, biti obilježene 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom proteklog rata.

Pomen stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije, u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije. U Republici Srpskoj je u ovu subotu dan žalosti.

Vinko Lale, predsjednik Udruženja logoraša regije Birač, rekao je da kultura sjećanja na stradale u srednjem Podrinju i Birču mora obuhvatiti pamćenje mučenja, torture i ubistava Srba u srebreničkim logorima, te zatvaranje i iživljavanje nad djecom, trudnicama i starcima.

Lale navodi jedinstven slučaj da su u logor “pilićarnik” bili zatvoreni svi stanovnici srpskog sela Čumavići i okolnih zaselaka kod Srebrenice, koji su prvi popaljeni pod komandom Nasera Orića početkom maja 1992. godine. Tu su, dodaje Lale, bila djeca, trudnice, starci i nad njima su se iživljavali svi koji nisu imali časti i karaktera.

“Poznati su zločinački primjeri da su na panjeve stavljali glave dvogodišnje djece i izvodili roditelje da kažu koje će da zakolju, a koje da ostave”, podsjeća Lale i ističe da niko nije odgovarao za zločine počinjene u tim logorima.

Govoreći o torturama u srebreničkim logorima za Srbe, Lale je ukazao i na primjer iz februara 1993. godine, kada je jedna grupa logoraša dovedena u magacin teritorijalne odbrane, gdje su danima mučeni i premlaćivani tako da ih je šest podleglo tim zvjerskim iživljavanjima pripadnika Armije RBiH.

Lale navodi da su, prema svjedočenju preživjelih, Kostadina Popovića iz Kravice i još neke ubili bukovim cjepanicama. Naglašava da su tu tučeni i mučeni i maloljetnici, te napominje da je više od desetoro srpske djece bilo u logorima u Srebrenici, ne računajući djecu koja su bila u logoru “pilićarnik” u Potočarima.

Brano Vučetić iz Bratunca, koji je kao ranjeni devetogodišnjak bio zatvoren u logoru u Srebrenici, rekao je da za ubistvo njegovih roditelja i maloljetnog brata, kao i još 46 djece iz regije Birač, niko još nije odgovarao, što se nikada ne smije zaboraviti.

“Ne mogu zaboraviti svoje roditelje i brata. Preživio sam da njegujem sjećanje na njih. Da im prislužujem svijeće i pričam svojoj i drugoj srpskoj djeci o našem stradanju. Neka znaju i da se čuvaju”, ističe Vučetić.

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski i arhiepiskop sarajevsko-srebrenički Hrizostom izjavio je da je srednje Podrinje i Birač jedno od područja najstravičnijih stradanja srpskog naroda.

“Više nećemo dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da srpskom narodu nametnu zaborav, već ćemo, ako Bog da, podignuti Memorijalni centar u Bratuncu sa spomen-crkvom i spomenikom koji će za sva vremena podsjećati kako nas Srbe, tako i druge koji prolaze kroz Podrinje i Birač, da je srpski narod upravo najstradalniji narod na području ove regije”, naglasio je mitropolit dabrobosanski u intervjuu za Srnu.

Fotografije 600 ubijenih i poginulih Srba, većinom civila, iz bratunačke i srebreničke opštine, prije nekoliko dana su postavljene pored puta od Bratunca prema Srebrenici sa ciljem da svi koji ovih dana dolaze u Potočare i Srebrenicu vide i uvjere se da su ovdje počinjeni zločini nad srpskim civilima.

Postavljanje fotografija organizovali su članovi organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih srpskih civila iz ove dvije opštine, a njima se pridružila i predsjednica ove organizacije na republičkom nivou Isidora Graorac.

Graorčeva je istakla da fotografije potvrđuju da su ti ljudi postojali, da imaju imena i prezimena, ali da za njihova stradanja niko nije procesuiran. Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da je ovo put srpskog vapaja i poruka svima koji ovuda prođu da se još jednom uvjere u istinu o velikom srpskom stradanju u ovoj regiji.

Nastavi čitati

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Aktuelno