Connect with us

Društvo

Čeka li nas GLADNA GODINA Vremenskoj prognoza za Božić niko se neće obradovati

U Srpskoj će ovo jutro biti pretežno vedro i malo hladnije, a tokom dana pretežno sunčano i toplo za ovo doba godine, uz malu do umjerenu oblačnost.

Minimalna temperatura vazduha kretaće se od 0 do 5, u višim predjelima od -4 stepena, a maksimalna od 8 do 15, u višim predjelima i mjestima sa maglom od 5 stepeni.

Prognoza Hidrometeorološkog zavoda RS pokazuje da će božićno jutro biti umjereno oblačno, oko rijeka i po kotlinama na sjeveru i jugoistoku magla. Tokom dana se nastavlja pretežno sunčano i toplo vrijeme za ovo doba godine. Magla će se ponegdje na sjeveru i jugoistoku zadržavati i tokom dana uz svježije vreme.

Minimalna temperatura od 0 do 6, u višim predjelima od -3 stepena. Maksimalna temperatura od 9 do 16, u mjestima sa maglom od 4 stepena.

S obzirom da će Božić biti sunčan i topao, mogla bi da nas zadesi nerodna godina, bar ako je suditi po narodnom vjerovanju. “Narodna nauka“ kaže da će godina biti rodna ako na Božić pada snijeg, a slično je vjerovanje i ako 7. januara pada kiša. U tom slučaju, rodiće sve ono što se okopa motikom. Sve druge vremenske prilike donose suprotnu godinu, ali ima i onih koji smatraju da će Vaskrs biti bijel, odnosno da će padati snijeg ako Božić bude zelen, odnosno bez snježnog pokrivača.

Pored ljudi koji vjeruju da vremenske prilike za Božić određuju uspješnost ostatka godine, prognozom za ovogodišnji najradosniji hrišćanski praznik razočarani su i oni koji su navikli da uživaju u zimskoj čaroliji koja je, inače, karakteristična za ovo doba godine.

Prvi dan poslije Božića jutro će biti umjereno oblačno, a tokom dana se nastavlja toplo vrijeme za ovo doba godine, uz sunčane periode i postepeno naoblačenje sa zapada. Počeće i da jača jugozapadni vjetar. Uveče i u noći kiša će početi na jugu i zapadu.

Minimalna temperatura od 1 do 7, u višim predjelima od -2 stepena, maksimalna od 10 do 18, u rjeđim predjelima sa maglom od 5 stepeni.

U ponedjeljak vjetrovito uz naoblačenje sa kišom. Kiša će biti češća na jugu i zapadu, a na istoku će u prvom dijelu dana i dalje biti suvo. Popodne i uveče kiša u većini predjela. U Hercegovini se očekuju obilnije padavine. Duvaće umjeren do jak, na jugu i planinama i olujni vjetar južnih smjerova.

Minimalna temperatura od 4 do 10, u višim predjelima na istoku od 1 stepen, a maksimalna od 8 na zapadu do 14 na sjeveru i istoku, a u višim predjelima od 6 stepeni.

Društvo

NEMA KIŠE, NEMA RODA! Suša pritisla najplodniji kraj Srpske!

Visoke temperture poslednjih dana prže semberske njive. Ugrožene su sve biljke, najviše kukuruz. Hoće li ta žitarice kojom je zasijan najveći broj parcela uspjeti da preživi dok željno očekuje kapi kiše i da li će se, zbog sve ekstremnijih vremenskih prilika, poljoprivrednici odlučiti da svoje njive zasiju nekim drugim kulturama?
Poljoprivreda u Srpskoj je ponovo na koljenima. Sunce prži, kiše nema ni na vidiku više od mjesec dana, a kako stvari stoje, neće je, bar one ozbiljnije, uskoro ni biti. Pate svi, ali najviše biljke: povrće, voće i žitarice. Zalijevanje, kažu poljoprivredni proizvođać iz Donjeg Crnjelova kod Bijeljine, Drago Tomić.

“Dok se navodnjava, biljka se malo osvježi, ali se zemlja brzo osuši, suv je vazduh. Biljke treba da oprašuju cvjetove, a kad je vazduh suv, oplodnja je smanjena, maltene je nema. Zbog toga će i prinosi biti smanjeni”, objašnjava Tomić. Biljke koje se u Semberiji gaje na otvorenom teško podnose visoke temperature, kaže Tomić. Dodaje da se lubenice i dinje drže malo bolje ali ovakva suša, koja prijeti da će potrajati, nije dobra ni za njih. “Mogu da podnesu neke kraće intervale suše i kad nastupi normalnije vrijeme, ponovo se regenerišu, donose normalno plodove, ali ovo ako potraje neće biti dobro. Ono može da uspije je da se, eventualno, radi sa nekim orošivačima, da se postigne mikroklima, ali sve to proizvodi dodatne troškove”, navodi Tomić.

Najugroženiji su proljećni usjevi, kukuruz i soja. Rast kukuruza je već usporen, a listovi se uvrću zbog nedostatka vlage, dodaje Živko Marković, poljoprivredni proizvođač iz Ljeskovca kod Bijeljine. “Prošle godine kukuruz je u ovo doba bio u mnogo boljem stanju zato što je imao kišu, imao je mnogo bolji sklop. Sad je kukuruz kasnije posijan, tako da nema sklop da zadrži vlagu. To je tako tamo gdje je struktura zemljišta takva da je zemljište teško pa brzo otpušta vlagu”, kaže Marković.

Priključak za navodnjavanje je sada besplatan za one koji mogu da priušte potrebnu opremu pa oni mogu sa zalivaju kukuruz. Ali, Marković ističe da se stari način zalivanja pumpom i cijevima koji troši gorivo uopšte ne isplati. “Prošle godine smo navodnjavali dio Ljeskovca, Patkovaču, Golo Brdo, dio do Amajlija. Sve što smo više zalivali kukuruz, više ga je hvatala neka bolest, crvenilo. Sve što je kukuruz bio svježiji više ga cikada uhvatila, obolio je. Više smo imali od kukuruza koji nismo zalivali od onog koji jesmo.” Zbog sve ekstemnijih temperatura, naglašava Marković, poljoprivredni proizvođači će početi da odustaju od sjetve kukuruza.

“Sijaće se uljana repica, ječam, ozimi usjevi, pšenica, suncokret možda. Ova godina je presudna da vidimo kako će biti. Ja imam nekih 10do 15 hektara pod kukuruzom. Da sam znao da će biti ovakva suša, ne bih posijao ni hektara, kamo li više”, kategoričan je Marković. Povrtari će takođe u borbi sa skupom proizvodnjom ostati prepušteni sami sebi. Kažu da razumiju negodovanje građana zbog visokih cijena ali podsjećaju da između njih kao proizvođača i krajnjih potrošača postoje razni preprodavci i nakupci koji svoju nemalu zaradu ugrađuju u cijenu njihovih proizvoda.

Ovogodišnja suša će očigledno koštati sve, a najviše građane.
BN

Nastavi čitati

Društvo

STRAHINJA I STEFAN KREĆU BICIKLIMA DO HILANDARA za pomoć mladoj majci

Paljani Strahinja Erić i Stefan Lopatić krenuće u utorak, 8. jula biciklima na pokloničko humanitarno putavanje na Svetu Goru, kako bi prikupili pomoć za nastavak liječenja teško oboljele Tanje Prodanović iz Zvornika.
Erić je naveo da vožnja duga hiljadu kilometara, preko planina i granica, nije samo lični izazov, već i put vjere, solidarnosti i humanosti.

Kako je pojasnio, u saradnji sa humanitarnim udruženjima “Mali Anđeo” iz Banjaluke i “Poklonici manastira Hilandar i Svete Gore Atonske” iz Istočnog Sarajeva, kreću na put koji će trajati pet dana.

“Dolazak u luku Uranopolis, ulaznu kapiju Svete Gore, planiran je u subotu, 12. jula u popodnevnim časovima. Ovo je naše pokloničko putovanje, ali ima humanitarni karakter”, rekao je Erić Srni.

On je dodao da za svakoga ko iskreno pristupa humanitarnom radu, to nije samo čin, nego osjećaj, posebna emocija koja povezuje ljude.

Prema njegovim riječima, ovo putovanje za njih dvojicu nije samo običan put, jer čine nešto vrijedno, dobro djelo i na svoj način pružaju nadu Tanji.

“To daje našem putu pravi smisao i čini ga posebnim”, poručio je Erić.

Erić kaže da pored želje da se poklone svetinjama Svete Gore i prime blagoslov Hilandara, žele da svojim podvigom skrenu pažnju javnosti i pozovu sve ljude dobre volje da podrže liječenje Tanje Prodanović, mlade majke dvoje djece, koja boluje od karcinoma.

Erić je pozvao sve da pozivom na humanitarni broj 17117, daruju dvije KM za nastavak liječenja Prodanovićeve iz Zvornika.

Na put do Svete Gore, Erić i Lopatić će krenuti ispred Crkve Uspenja Presvete Bogorodice na Palama.

Nastavi čitati

Društvo

LITURGIJA ZA ISTORIJU! Patrijarh Porfirije stigao u Nevesinje povodom 150 godina od Nevesinjske puške!

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije stigao je u Nevesinje gdje će služiti liturgiju povodom 150 godina od Nevesinjske puške.

Patrijarha su dočekali vladika Dimitrije, vladika Metodije, crnogorski mitropolit Joanikije, brojno sveštenstvo i građani Nevesinja.

Patrijarh je istakao da ga Nevesinje podsjeća na pravi mediteranski grad, piše ATV.

Nastavi čitati

Aktuelno