Connect with us

Društvo

SRPSKA U PRIPRAVNOSTI: Upaljen alarm zbog najavljenih padavina i olujnog vjetra

Predstavnici nadležnih institucija i Vlade upozorili su na mogućnost velike količine padavina, posebno na području Hercegovine i Podrinja. Apelovali su na građane i lokalne zajednice da situaciju shvate ozbiljno i da se ponašaju odgovorno. Lokalne zajednice dužne su da pročiste kanale, angažuju dodatno ljudstvo i mehanizaciju. Naredba je izdata nakon sastanka predsjednika Vlade Radovana Viškovića sa resornim ministrom, predstavnicima “Voda Srpske”, Republičke uprave civilne zaštite i drugih nadležnih institucija.

Crveni meteoalarm upozorenje je na pripravnost, ali ne i paniku. Lokalnim zajednicama izdata je naredba da pročiste kanale i rizične bujične potoke, angažuju dodatnu mehanizaciju i ljudstvo.

Republička Civilna zaštita već je na terenu, na područjima koja su najrizičnija za poplave.

– Republička uprava Civilne zaštite organizovaće tri centra u Foči, Višegradu i Trebinju odakle će pratiti situaciju u Hercegovini i dijelu Podrinja – istakao je Milan Novitović, direktor Republičke uprave Civilne zaštite.

Kiša koja će u Srpskoj i regionu padati do petka, potencijalo donosi poplave. Najviše padavina očekuje se u srijedu i četvrtak u Hercegovini i gornjem Podrinju.

U Višegradu, Foči, Goraždu, Rogatici i Čajniču obilne padavine bi mogle izazvati ekstreman rast vodostaja. Očekuje se porast nivoa Drine zbog padavina u Crnoj Gori, gdje bi, prema prognozi, moglo pasti i do 450 litara kiše po kvadratnom metru.

– Ne očekujemo velike probleme u slivu Une, Sane, Vrbasa, Bosne i Save, ali gornje Podrinje bi trebalo da ima značajne količine padavina – upozorio je Darko Borojević, direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Dodatni angažman potreban je u Semberiji, koja ni nakon katastrofalnih poplava 2010. i 14-te nije dobila jedinu sigurnu odbranu – Drinski nasip.

I to jer su, kažu u Vodama Srpske, projekat blokirali mještani nekoliko sela.

Međutim, ulaganjima Vlade u druge nasipe i sistem odbrane od poplava, rizik za Semberiju je smanjen. Ipak, Bijeljinci i lokalna zajednice moraju biti na oprezu.

– Uspjeli smo da izvršimo dislokaciju riječnog materijala u zoni Pavlovića mosta kako bismo obezbijedili veći proticajni profil u odnosu na onaj 2014. koji je bio usko grlo i nije dozvoljavao brži protok Drine do Save, samim tim i manji nivo izlivanja – naveo je Miroslav Milovanović, direktor JU „Vode Srpske“.

Iz Vlade i upozorenje – da će gradonačelnici i načelnici koji se ogluše na naredbe o prevenciji poplava krivično odgovarati.

Ako bude zahtjeva za krivičnu odgovornost bilo kog gradonačelnika ili načelnika koji nije postupao po Zakonu o zaštiti i spašavanju u vanrednim situacijama, nećemo se libiti od pokretanja krivičnih postpupaka i traženja krivične odgovornosti – rekao je Novitović.

– Još jednom apel svima da se pridržavaju uputstava, maksimalnu saradnju lokalnih zajednica sa civilnom zaštitom, Vodama Srpske, resornim ministarstvom, stavićemo se na raspolaganje 24 sata – istakao je Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Nadležni apeluju na građane da, u slučaju poplava i pojave klizišta, sarađuju sa lokalnim zajednicama. Stanovnicima naselja u područjima gdje su moguće poplave preporučuju da imovinu izmjeste na sigurna mjesta.

(RTRS)

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno