Connect with us

Politika

STEVANDIĆ: Ne treba dozvoliti uvlačenje BiH u kontekst rata velikih

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da svijet danas nije isti kao prije 20 godina i da narodi u BiH sebi ne smiju dozvoliti da budu uvučeni u kontekst rata velikih.

Stevandić ističe da bi u BiH trebalo da se vidi da se svijet ljulja i da ne treba žuriti u tome na koju stranu krenuti.

“Mislim da reset odnosa Srba i Bošnjaka, a posljedično i Bošnjaka i Hrvata u Federaciji BiH. Treba nam međusobno uvažavanje i ako bude neko veliko pucanje ne smije se zaboraviti da Ukrajina nije tako daleko kao što to izgleda. Zbog toga se moramo zabrinuti”, kaže on.

Stevandić je za BHT1 rekao da narodi u BiH sebi ne smiju dozvoliti da budu uvučeni u kontekst rata velikih.

“Onda mi mali nastradamo. Zašto u FBiH ljudi pristaju da se uvuku u taj kontekst kada nisu nikakav faktor kao ni mi. Mi treba da budemo faktor jedni drugima”, poručio je Stevandić.

On je rekao da u BiH priželjkuje mirniji period u kojem će se političari posvetiti investicijama, zapošljavanju, sprečavanju odlaska stanovništva te smanjiti nivo političkih diskusija.

“Pred nama je odgovornost na relaksaciji situacije unutar BiH i mislim da će to u Republici Srpskoj ići malo lakše”, rekao je Stevandić ukazujući da se trenutno u FBiH vodi politički rat između predsjednika SDA Bakira Izetbegovića i “osmorke”.

On je naveo da o tome sjvedoče nastupi lidera SDA koji govore o tome da se neće lako pomiriti sa gubitkom vlasti.

“Mir je svima u interesu da ne napravimo neki dodatni kuršlus u odnosima Republike Srpske i FBiH”, ocjenjuje Stevandić.

Stevandić smatra da je Izetbegović u proteklom periodu bio uzrok svih kriza jer je stalno “igrao” na jedina dva faktora koja koja nemaju mogućnost da se politički usaglase a to su UStavni sud i OHR.

On podsjeća da sve u BiH mora imati saglasnost entiteta i naroda.

“Sve su krize u BiH počele jer su trojica stranih sudija /Ustavnog suda BiH/ zajedno sa Bošnjacima preglasali Srbe i Hrvate. To je poslije toga uzrokovalo sjednice Narodne skupštine Republike Srpske i zakone koji se njima ne sviđaju i koji su rezultat našeg demokratskog kapaciteta. Isto je radio i visoki predstavnik. Sve njegove odluke su poslije dovodile do velikih kriza”, smatra Stevandić.

Prema njegovim riječima Srbi su u proteklih 10 godina pokazali nivo razumijevanja teške situacije u učinili mnogo da relaksiraju situaciju navodeći kao primjer inicijativu “Otvoreni Balkan”.

“`Otovreni Balkan` je relaksirao mnoge napetosti u regionu i doveo do privrednog razvoja. BiH nije pristupila ovoj inicijativi što bi za sve velike kompanije bilo sjajno”, rekao je Stevandić.

Govoreći o nedavnoj posjeti člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića sjedištu NATO-a, Stevandić je rekao da je to isto kao kada bi on kao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske otišao u Moskvu i rekao da će BiH biti član ODKB-a.

Navodeći da to njemu nikada ne bi palo napamet, Stevandić ističe da je ta posjeta bila samo iskorištena Bećirovićevu ličnu promociju.

Stevandić se osvrnuo i na obilježavanja 9. januara, Dan Republike Srpske, istićući da je riječ o mirnodopskom prazniku, podsjetivši da su prije apelacije Ustavnog suda na obilježavanje ovog dana dolazili i bošnjački političari.

“Zlatko Lagumdžija, biskupi i muftije su dolazili na obilježavanje Dana Republike Srpske, kucali se šampanjcem sa Šarovićem, Čavićem i Dodikom i nije bilo nikakvih problema”, naveo je Stevandić.

Govoreći o isključivanju Mirsada Duratovića iz Demokratskog fronta, Stevandić je istakao da Duratovićev legitimitet ne počiva na tome ko ga voli iz Banjaluke ili Sarajeva, već na tome kako će on građanima vratiti ukazano povjerenje.

“On je zato bio predsjednik Skupštine grada Prijedora i zato je potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske”, zaključio je Stevandić.

Politika

STEVANDIĆ IZGUBIO KOMPAS: Iznio monstruozne optužbe

Novi skandal Nenada Stevandića, predsjednika NSRS, sinoć u Skupštini. Nakon što je juče sa sjednice izbacio šefa poslaničkog kluba Liste za pravdu i red Nebojšu Vukanovića, nazivajući ga psihopatom, Stevandić je sinoć otišao još jedan korak dalje. Optužio je Vukanovića da je sam sebi zapalio automobil ispred svoje porodične kuće u Trebinju prije tri i po mjeseca.

Tokom rasprave o rebalansu budžeta za ovu godinu, Vukanović je kazao da su tužilaštvo i sud u Trebinju iz budžeta dobili devet miliona maraka.

“Kako sa tolikim novcem za tri mjeseca nisu uspjeli da naprave nijedan korak da utvrde ko mi je zapalio auto ispred kuće?”upitao je Vukanović o nastavio da je to vama urađeno, gospodin Karan (Siniša) bi do sada uhapsio sto ljudi.

“Ne daj Bože da vam fali dlaka sa glave. Ne priželjkujem”, kazao je Vukanović.

Uključujući se u raspravu, Stevandić je kazao Vukanoviću: – Ma pustite Vi to. I meni su polupali auto i kuću I nikad nisu saznali.

Vukanović je upitao Stevandića: – Ko? Kad?

– Takvi neki kao ti, a možda si i sam sebi. Ja tebi ništa ne vjerujem, odgovorio je Stevandić.

Šokiran izjavom, Vukanović je kazao: – Ja sam sebi zapalio auto”?

Na to Srevandić je rekao: – Pa ja sumnjam. Imamo pravo da sumnjam. To meni liči na tebe.

“I ja treba poslije ovoga da diskutujem”, uslijedilo je pitanje Vukanovića, koji je podsjetio da se paljenje njegovog automobila desilo kada je u NSRS i to nekoliko sati nakon Stevandićevih riječi izgovorenih za skupštinskom govornicom:

“To se dogodilo nakon par sati kada ste Vi rekli: “Sve ću ih pobiti”. “Pobiću ih majke mi”. kazao je Vukanović.

Kako je to izgledalo pogledajte u snimku:

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ: Besmisleno je govoriti o jačanju države bez robnih rezervi

Narodni poslanik PDP, Bojan Kresojević poručio je da uvođenje pomoćnog sastava policije može biti element jačanja institucija, ali samo ako se provodi u okviru cjelovite i dosljedne strategije koja odgovara realnim potrebama građana.

– Da li je to stvarno u funkciji jačanja države? Volio bih da jeste, jer vjerujem da takav mehanizam može da bude dio institucionalne snage, ali istovremeno je apsolutno besmisleno da govorimo o jačanju države u situaciji kada nemamo robne rezerve – istakao je Kresojević.

On je naveo i da postoji očigledna nedosljednost u odlukama vlasti i podsjetio da je u budžetu izdvojeno 50 miliona KM za lobiranje, dok su istovremeno ministri iz evropskih zemalja protjerivani iz Republike Srpske.

– Gde je tu logika? Ako se zaista trudimo da jačamo institucije, onda mjere moraju biti dosljedne i sistemski povezane, a ne proizvoljne i kontradiktorne – poručio je.

Kresojević je postavio i konkretno pitanje u vezi sa obrazloženjem prijedloga zakona, u kojem se navodi da je uvođenje pomoćnog sastava policije potrebno zbog povećanog broja policijskih službenika koji su u penziji.

– Ne kažem da to nema smisla, ali ako je zaista povećan broj penzionisanih službenika, onda to znači da postoji prostor u postojećoj sistematizaciji za nova zapošljavanja. Postavlja se pitanje zašto se ne raspisuju konkursi i zašto se ne popunjavaju redovna radna mjesta, umjesto što se uvode vanredni mehanizmi – zaključio je Kresojević.

Nastavi čitati

Politika

POLITIČARI NI RIJEČI O “VIADUKTU”: Ćute jer neće plaćati iz svojih džepova

Već danima u javnom političkom diskursu nema ni riječi o aferi “Viaduct”, što nikoga ne iznenađuje budući da dug od 112 miliona maraka, uvećan za kamate koje rastu iz dana u dan, neće plaćati oni, nego građani.

O ovom slučaju se mjesecima unazad govorilo na sva zvona, a onda je nastao muk, koji vlada od 19. juna, kada je bilo javno saslušanje pred članovima Komisije za borbu protiv korupcije i Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH, na kojem je glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao da su oni, u okviru predmeta koji imaju u radu, saslušali pojedine pravobranioce.

“S obzirom na to da neizvršavanje presude predstavlja krivično djelo, u Tužilaštvu BiH je formiran predmet po prijavi zakonskih zastupnika ‘Viaducta’ zbog neizvršenja navedene presude i prijavljeni su članovi Vijeća ministara i članovi Predsjedništva BiH”, rekao je Kajganić.

Šta smo zaključili iz Kajganićeve tvrdnje? Tužilaštvo BiH, dakle, ne istražuje zašto je došlo do ove afere, nego zašto BiH nije isplatila pare “Viaductu”.

Podsjećanja radi, koncesija u slučaju “Viaduct” će građane Srpske koštati više od 112 miliona maraka. Rok za izmirenje duga prema slovenačkom “Viaductu” istekao je, što znači da će BiH, tačnije Srpska, na osnovni dug od oko 110 miliona KM morati da plati i kamate, koje zasad iznose više od dva miliona KM. Srpska će, naime, morati slovenačkoj kompaniji da isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

Branislav Borenović, predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije, kaže da danas imamo institucionalno ćutanje od strane ključnih političkih ličnosti u ovoj zemlji kao da je jedan dio njih, “a morao je biti”, upleten u sve ove malverzacije.

“Što je najžalosnije i potpuno je jasno: to će biti plaćeno iz narodnog budžeta. U pitanju je regionalna muljaža, u kojoj sigurno ima domaće primjese, od strane vjerovatno pojedinaca u političkim elitama ove zemlje”, naveo je Borenović u izjavi za “Nezavisne novine”.

On kaže da se zbog slučaja “Viaduct” mora pokrenuti opsežna istraga.

“Mi ćemo tražiti sljedeće sedmice na sjednici Predstavničkog doma: pravosuđe se mora pokrenuti, mora se pokrenuti ozbiljna istražna radnja prema svima. Pohapsiti sve te barabe, bez obzira na to da li se nalaze u institucijama, u koncesionarima, u pravosuđu”, poručuje Borenović.

Ekonomisti kažu da je ključni razlog zbog kojeg imamo ćutanje vrlo jednostavan, iako tragičan: “Nije ih briga jer taj novac nisu oni zaradili i plaćaju ga građani i privreda”.

“A oni se osjećaju potpuno spokojno da lično neće ni za šta odgovarati ni materijalno, a pogotovo ne zatvorski. Ovo važi za apsolutno sve strane, neovisno od toga ko je dug stvorio. Dodatni nivo problema su oni koji su najdirektnije uzrokovali i pokretanje arbitraže i gubitak postupka i odbijanje nagodbe i izbjegavanje plaćanja kada je dug bio daleko manji, a za koje postoje i sumnje da to nisu učinili naivno, nego svjesno, radi nekog sasvim nezakonitog interesa ili dogovora s ‘Viaductom’ ili advokatima. Za ovo, naravno, nema javno dostupnih dokaza, ali ne bi bilo nikakvo iznenađenje da se jednog dana potvrdi, ako iko to ozbiljno istraži”, kaže ekonomista Igor Gavran.

Treći nivo je, dodaje on, to što pojedini čak sada “planiraju nove potpuno apsurdne zakone kojima bi bilo zabranjeno i istraživati njihove postupke i optužiti ih za bilo šta i uhapsiti, odnosno da se trajno zaštite od svake odgovornosti i bukvalno sebe stave izvan okvira zakona”.

“Ako imamo takva razmišljanja i konkretne planove – onda je to opet kao začarani krug, poticaj svima u lancu da računaju da nikad neće odgovarati za štetu nanesenu javnom novcu, odnosno građanima i privredi, te samim time ovako i postupaju. Evo, vidimo kako su u Federaciji BiH uz beskrajno bahate komentare nanizali poskupljenja za građane i privredu, a neće im biti mrsko povećavati i poreze da pokrivaju svoje neuspjehe. Dakle, ne očekujem nikakve promjene s obzirom na to da je građanima izgleda sve ovo super jer ne pokazuju na izborima ni javno da im se to ne dopada”, kaže Gavran za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno